რუსეთმა განაცხადა, რომ შეიტანს ოფიციალურ პროტესტს, იმ ინციდენტის გამო, რომელიც შაბათს შავ ზღვაზე მოხდა, როცა სამოქალაქო თვითმფრინავებს მოუწია კურსის შეცვლა – ამერიკული სადაზვერვო ხომალდის მიზეზით
„აშშ-სა და ნატოს სამხედრო თვითმფრინავების რუსეთის საზღვრებთან გაზრდილი აქტივობის გამო, იზრდება საშიში ინციდენტების რისკი სამოქალაქო ავიაციისთვის – წერდა კვირას, თავის Facebook-ზე, რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალური წარმომადგენელი – მარია ზახაროვა – და თუ ამჯერად, შავი ზღვის თავისუფალ წყლებში, აღიკვეთა კატასტროფა, ეს არ ნიშნავს, რომ აშშ-ს და ნატოს შეუძლიათ მომავალშიც შეუქმნან საფრთხე ადამიანების სიცოცხლეს“. რუსეთის სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოს ინფორმაციით, 2 სამგზავრო თვითმფრინავი იძულებული შეიქნა, შეეცვალა ფრენის კურსი და სიმაღლე, რადგან მათი მარშრუტი გადაკვეთა ნატოს მზვერავმა-თვითმფრინავმა, რომელმაც უგულვებელყო საჰაერო მოძრაობის უსაფრთხოების რუსული ორგანოების სიგნალები. კომპანია „აეროფლოტის“ თვითმფრინავი – მოძრაობდა თელ-ავივი-მოსკოვის რეისზე, ხოლო მეორე – მალტის კუთვნილი ხომალდი, შავიზღვისპირა კურორტ სოჭიდან, ჩრდილოეთ მაკედონიისკენ მიემართებოდა.
რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი და აშშ-ს პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი, სამშაბათს გეგმავენ მოლაპარაკებების დაწყებას ვიდეოკავშირის რეჟიმში, რომელიც გაიმართება რუსული სამხედრო შენაერთების უკრაინის საზღვრებთან თავმოყრისა და შავ ზღვაზე ნატოს ინტენსიური სამხედრო მოქმედებების გამო გაზრდილი დაძაბულობის ფონზე. ამერიკული დაზვერვა მივიდე იმ დასკვნამდე, რომ კრემლი მომავალ წელს გეგმავს უკრაინაზე თავდასხმას – დახლოებით 175 000 ჯარისკაცის მონაწილეობით. ხოლო რუსეთმა ამხილა დასავლეთი, კრემლის მიერ დადგენილი უსაფრთხოების „წითელი ხაზების“ დარღვევასა და დასავლეთის სამხედრო ინფრასტრუქტურის უკრაინის ტერიტორიაზე განთავსების მცდელობაში.

Илья Архипов (Ilya Arkhipov)
Россия заявила, что подаст официальные протест США по поводу инцидента, произошедшего в субботу в небе над Черным морем, когда гражданским самолетам пришлось менять курс из-за американского разведывательного самолета
«Возросшая активность боевых самолетов США и НАТО у российских границ создает риск опасных инцидентов для гражданской авиации, — написала в воскресенье на своей страничке в Facebook официальный представитель российского МИД Мария Захарова. — И если сейчас в воздушном пространстве над открытыми водами Черного моря была предотвращена катастрофа, это не означает, что США и НАТО могут и впредь безнаказанно рисковать жизнями людей». Согласно информации российского агентства гражданской авиации, два пассажирских самолета были вынуждены сменить курс и высоту полета, потому что их маршруты пересек самолет-разведчик НАТО, проигнорировавший сигналы российских органов безопасности воздушного движения. Один самолет компании «Аэрофлот» следовал рейсом из Тель-Авива в Москву, а второй, мальтийский самолет, летел из черноморского курортного города Сочи в Северную Македонию.
Российский президент Владимир Путин и президент США Джо Байден планируют провести во вторник переговоры в режиме видеосвязи, которые состоятся на фоне усиления напряженности из-за наращивания российской группировки войск на границе с Украиной и возросшей интенсивности военной деятельности НАТО в районе Черного моря. Американская разведка пришла к заключению, что Кремль в будущем году планирует провести наступление на Украине, задействовав в нем оценочно 175 000 военнослужащих. А Россия предостерегла Запад от нарушения установленных Кремлем «красных линий» безопасности и от продвижения западной военной инфраструктуры на территорию Украины.