იმ კამათში, რაც რუსეთ-უკრაინის საზღვართან სამხედროების გადაადგილებას მოჰყვა, რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი აფრთხილებს ნატოს: არც კი შეეცადოს თავისი გავლენის აღმოსავლეთით გაფართოებას. აშშ-სთან მოლაპარაკებების დროს, განაცხადა პუტინმა, ის, როგორც რუსეთის პრეზიდენტი, მოითხოვს ამ საკითხზე გარკვეულ შეთანხმებას აშშ-სა და მისი მოკავშირეებისგან. რუსეთს სურს, რომ „ნატოს გაფართოება და შეიარაღების სისტემების განლაგება შეჩერდეს, თუნდაც არაპირდაპირ სიახლოვეს რუსეთის ტერიტორიიდან“.
რუსეთი, ასევე მოითხოვს „საკუთარი უსაფრთხოების – მტკიცე, სანდო და ხანგრძლივ გარანტიებს“ – თქვა პუტინმა. რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა, ასევე გააფრთხილა აშშ, რომ თავის შეიკავოს  ატომური იარაღის აღმოსავლეთ ევროპაში შეტანისგან.
სახელმწიფო დეპარტამენტის მეთაურმა ენტონი ბლინკენმა, პუტინის გამონათქვამს – „დამაფიქრებელი“ და „ჩიხური“ უწოდა. მისი თქმით, ნატო თავდაცვითი ორგანიზაციაა, ამდენად, არავითარ საფრთხეს წარმოადგენს რუსეთისთვის: „ჩვენ არ გვაქვს რაიმე აგრესიული გეგმა რუსეთის მიმართ… წარმოდგენა, რომ უკრაინა საფრთხეს შეუქმნის რუსეთს, შეიძლება ბრიყვულ ხუმრობად მიგვეღო, ის რომ ასეთი სერიოზულობით არ იყოს გამოთქმული“.

Посреди споров насчет передвижений войск на российско-украинской границе российский президент Путин предупредил НАТО, что блоку не следует даже пытаться расширить свое влияние в восточном направлении. В своих переговорах с США, сказал Путин, он, как российский президент, будет настаивать на конкретных соглашениях по этому поводу с США и их союзниками. России хотелось бы, чтобы «расширение НАТО и размещение систем вооружений остановилось хотя бы в непосредственной близости от российской территории».
Россия желает также «сильные, надежные и долговременные гарантии для своей безопасности», сказал Путин. А российский министр Сергей Лавров предостерег от перемещения атомного оружия США в Восточную Европу.
Глава госдепартамента США Энтони Блинкен назвал высказывания Путина «озадачивающими» и «ставящими в тупик». Ведь НАТО является оборонительной организацией, а потому не представляет никакой угрозы России. «Мы не имеем никаких агрессивных планов в отношении России… Представление, будто Украина может представлять какую-то угрозу России, можно было бы воспринять как дурную шутку, если бы оно не высказывалось с такой серьезностью».