ამერიკული დაზვერვის ანგარიშებიდან გაჟონილმა ინფორმაციამ დაადასტურა, რომ რუსეთი უახლოეს მომავალში აპირებს უკრაინაზე თავდასხმას და ამ მიზნით, მან ამ ქვეყნის ჩრდილოეთ და სამხრეთ საზღვრებთან, თავი მოუყარა სამხედრო დაჯგუფებას 175 000 ჯარისკაცის შემადგენლობით. ვლადიმერ პუტინმა უკვე დაიწყო დამაბნეველი გამოსვლები იმის მტკიცებით, რომ ნატო მის ქვეყანას საფრთხეს უქმნის. მან წამოაყენა ერთობ სადავო მოთხოვნები იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა შემცირდეს დაძაბულობა შექმნილ ვითარებაში. მაფიის ბოსის მსგავსად, ის ჯერ ქმნის პრობლემას, შემდეგ კი გთავაზობს მის გადაჭრას – ოღონდ გარკვეულ საფასურად
ერთ-ერთი შედეგი მისი ძალისხმევისა, არის ხვალინდელი ვიდეო- შეხვედრა პრეზიდენტ ბაიდენთან, რაც განამტკიცებს რუსეთის ლიდერის საერთაშორისო პრესტიჟს, რასაც ის ასე ლამობს. უნდა ითქვას, რომ სწორედ რუსეთი აყალიბებს დავის კონტურებსა და მის შედეგს, იქამდე, ვიდრე მოხდება გასროლა. თავისი სურვილების ჩამონათვალში, რომელსაც ის არც მალავს, მან ჩართო: ნატოს გაფართოების ოფიციალურად შეწყვეტა, უცხოეთის სამხედრო დასწრების შეზღუდვა რუსეთის საზღვრებთან და უკრაინის ფაქტობრივი დანაწევრება. თუმცა, ჭეშმარიტი მიზანი გაცილებით ფართოა. რუსეთს სურს გააუქმოს უსაფრთხოების სისტემა ევროპაში, რომელიც 1991 წელს ჩამოყალიბდა. მას არ სურს შეიბოჭოს ძველი  ვალდებულებებითა და ნორმებით. კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება ახალ სამყაროში – სადაც მართალია ის, ვინც ძლიერია!
უკრაინა არის უახლოესი სამიზნე იმ საფრთხის გამო, რასაც ის წარმოადგენს. ეს საფრთხე არ არის სამხედრო და ის პოლიტიკურია. თუ სხვა დიდ, მართლმადიდებელ ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკას შეუძლია აყვავდეს თავისუფლებაში, მაშინ რუსებმა რატომ უნდა ითმინონ კორუმპირებული, გაბღენძილი, რეპრესიული და დრომოჭმული პუტინის ხელისუფლება? რუსი პროპაგანდისტები უკრაინას წარმოაჩენენ შეუმდგარ სახელმწიფოდ და ფაშისტურ ჯოჯოხეთად. ამდენად, უკრაინის წარმატება მრავალეროვნული, მრავალენოვანი, მრავალპარტიული დემოკრატიის სახით (რომლის პრეზიდენტი რუსულენოვანი ებრაელია), უბრალოდ დაუშვებელია.
მაისში, პუტინმა უკრაინას ,,ანტი- რუსეთი’’ უწოდა. ივლისში გამოაქვეყნა შეუსაბამო, უაზრო სტატია აკვიატებული იდეით, სადაც ამტკიცებს, რომ უკრაინელები და რუსები ,,ერთი ხალხია.’’ მათი გამიჯვნა ენობრივი, კულტურული და თვითმყოფადობის ნიშნით, თითქოსდა გარე ძალების ჩარევის ხელოვნური შედეგია. ის უკრაინელები კი, რომლებიც სხვაგვარად ფიქრობენ, უბრალოდ ცდებიან. პუტინს შესაძლოა სჯეროდეს თავის პროპაგანდის, ჩვენში კი ეს, მხოლოდ რისხვას უნდა იწვევდეს. უკრაინა ნამდვილი სახელმწიფოა და რუსეთმა 1994 წელს მისი ტერიტორიული მთლიანობის გარანტია დადო (სანაცვლოდ, კიევმა უარი თქვა საბჭოთა ბირთვულ მემკვიდრეობაზე). ეს გარიგება, სახელწოდებით ბუდაპეშტის მემორანდუმი, იყო უპირობო და არ არსებობდა რაიმე დათქმა ან იმ ტიპის შენიშვნა, რომ ,,თუ ჩვენ არ მოგვეწონება თქვენი მთავრობა …’’
უკრაინის 40 მილიონიან მოსახლეობას არ შეიძლება მოეპყრო, როგორც პაიკს – ვიღაცის საჭადრაკო დაფაზე. მას აქვს თავისი ოცნებები, მისწრაფებები და რეალური მიზეზები უკმაყოფილებისა, განსხვავებით პუტინისგან, რომლის პრეტენზიები ხელოვნურია – ბოლოს და ბოლოს, რუსეთის მიერ გაჩაღებულ ომს 14 000 კაცი შეეწირა.
პუტინი უკრაინით არ დაკმაყოფილდება, თუ გვაიძულებს გავიზიაროთ რუსეთის მსოფლხედვა, ის გაუსწორდება სხვა გამაღიზიანებლებსაც. პუტინმა შეიძლება მოითხოვოს შემდგომი დემილიტარიზაცია, ახლა უკვე მეზობელ ქვეყნებში, მაგალითად ის, რომ შეწყდეს ყოველგვარი სამხედრო სწავლება პოლონეთში, ბალტიისპირეთში და ნატოს ჯარები ამ ტერიტორიებიდან გავიდნენ. გრძელვადიანი ენერგეტიკული პროექტები გაზრდის რუსეთის როლს ევროპის გაზით მომარაგებაში და თუკი ნატო და ევროკავშირი წარმოაჩენენ თავის არაეფექტიანობას, მოსკოვი გააფართოებს თავის გავლენას შავ ზღვაზე, ასევე გაძლიერდება ყოფილ იუგოსლავიაში.
სხვა ქვეყნები ცხადად აცნობიერებენ ამ საფრთხეს. ხუთშაბათს, ფინეთის პრეზიდენტმა საული ნიინისტემ, ხაზგასმით შეაქო ნატო, როგორც ძალა, რომელიც უზრუნველყოფს ევროპის სტაბილურობას და თქვა, რომ რუსეთს არავინ ეკითხება – გადაწყვეტს მისი ქვეყანა ალიანსში გაწევრიანებას, თუ არა. ნომინალურად ფინეთი არ შედის ნატოში, მაგრამ სინამდვილეში ის ალიანსთან უფრო მჭიდრო კავშირშია, ვიდრე ალიანსის ზოგიერთი უდარდელი წევრი.
ფინეთის წუხილი და მისი მხრიდან თავდაცვის ხარჯების ზრდა, ზუსტად ასახავს პუტინის დასავლეთისადმი პრეტენზიების უადგილობას. ნატო არ ფართოვდებოდა რაიმე საიდუმლო გეგმის მიხედვით, რომლის მიზანსაც რუსეთის ალყაში მოქცევა და მისი დამცირება წარმოადგენდა. ყველაფერი საპირისპიროდ იყო. რუსეთი გამუდმებით აშინებდა თავის მეზობლებს და სწორედ ამიტომ გაუჩნდათ მათ სურვილი გაწევრიანებულიყვნენ ალიანსში. შვედეთმა 1990-იან წლებში  მოახდინა თავის თავდაცვის სტრუქტურის გაუქმება, ახლა კი გამალებით ზრდის თავდაცვის ხარჯებს და აძლიერებს კავშირს აშშ-სა და დიდ ბრიტანეთთან, რადგან რუსეთი მასაც გამუდმებით ემუქრება.
რუსეთმა თავად გამოიწვია ცვლილებები ნატოში, როცა ალიანსმა თავის შემადგენლობაში მიიღო ახალი წევრები, ყოფილი ვარშავის ხელშეკრულებიდან. მან ეს რუსეთთან კონსულტაციების შემდეგ გააკეთა და გულღიად შესთავაზა მას – ამ გადაწყვეტილებების მიღებაში მონაწილეობა. 1997 წელს, ალიანსმა ხელი მოაწერა ფუძემდებლურ აქტს – რუსეთი-ნატო, 2020 წელს კი ერთობლივად შეიქმნა რუსეთ-ნატოს საბჭო. ალიანსს იმდენად სურდა პუტინის დამშვიდება და მისი გულის მოგება, რომ ის არ ატარებდა წვრთნებს ახალ ქვეყანა-წევრებში, არ ცდილობდა იქ უცხო ქვეყნის ჯარების განლაგებას და მოსკოვსაც არ ახსენებდა საფრთხეების ჩამონათვალში. ის უარს ამბობდა სამოქმედო გეგმების შემუშავებაზე იმ სიტუაციებისთვისაც კი, თუკი რუსეთი თავდასხმას დააპირებდა.
და მხოლოდ 2010 წელს, ნატომ, როგორც იქნა, შეცვალა თავისი სტრატეგიული კონცეფცია და მასში ჩართო თავისი აღმოსავლეთ წევრების დაცვა. ეს მოხდა 2007 წელს, ესტონეტზე მიტანილი კიბერშეტევის, 2008 წელს საქართველოში ომისა და 2009 წლის შემაშფოთებელი სამხედრო სწავლებების შემდეგ, როცა რუსეთმა დაიწყო ბალტიისპირეთზე თავდასხმის და ვარშავაზე ბირთვული დარტყმის სცენარების დამუშავება.
ამ შემთხვევაშიც, ნატოს პასუხი, მხოლოდ ქაღალდების შრიალით შემოიფარგლებოდა, მხოლოდ 2014 წლის შემდეგ, როცა რუსეთი უკრაინას თავს დაესხა, ალიანსმა განათავსა მცირე მოწინავე ძალები ესტონეთში, (ბრიტანული კონტიგენტის მეთაურობით), ლატვიაში, ლიეტუვასა და პოლონეთში.
2021 წელს, მე ვამზადებდი ანალიტიკურ ანგარიშებს ბალტიის ზღვის რეგიონული უსაფრთხოების შესახებ. აქ სურათი, ჩვენთვის შემაძრწუნებელია. მოწინააღმდეგეს დიდი რიცხობრივი უპირატესობა აქვს ნატოს ძალებზე, ალიანსს, რეგიონში არა აქვს საჰაერო თავდაცვის სისტემები და შორ მანძილზე შეტევის საშუალებები. არ გვაქვს ამ რეგიონის სამხედრო- საზღვაო სტრატეგია, ხოლო მართვის სტრუქტურა მოგაგონებთ თეფშს სპაგეტით. ამ უმწეო ძალების საფრთხედ მონათვლა მოსკოვის მხრიდან, აბსურდულია, ისე, როგორც რუსეთის ალყაში მოქცევის წარმოდგენა. ნატოს ქვეყნებზე, რუსეთის სახმელეთო საზღვრების ერთი მეთექვსმეტედი მოდის.
ჩვენ უნდა ვუთხრათ პუტინს, რომ მისი პრეტენზიები – ბოდვაა. ჩვენ კი, ამის ნაცვლად, ერთმანეთში ვმსჯელობთ, როგორ მოვიგოთ მისი გული და როგორ დავამშვიდოთ ის.

Эдвард Лукас (Edward Lucas)
Утечка информации из докладов американской разведки свидетельствует о том, что Россия в ближайшее время планирует напасть на Украину, и в этих целях уже сосредоточила на северных и восточных границах этой страны группировку войск численностью 175 000 человек. Владимир Путин уже начал выступать с вводящими в заблуждение утверждениями, будто НАТО представляет угрозу для его страны. Он выдвигает весьма спорные требования о том, как понизить градус напряженности в возникшем кризисе. Подобно мафиозному боссу, он создает проблему, а потом предлагает ее решить — за определенную цену
Одним из результатов его усилий является завтрашняя видео-встреча с президентом Байденом, обеспечивающая российскому лидеру международный престиж, которого он так жаждет. Надо сказать, что Россия формирует контуры спора и его исход еще до того, как зазвучат выстрелы. В свой список пожеланий, который Москва ни от кого не скрывает, она включила официальное прекращение расширения НАТО, ограничение иностранного военного присутствия на своих границах и фактическое расчленение Украины. Но истинная цель намного шире. Россия хочет покончить с системой безопасности в Европе, которая сложилась после 1991 года. Она больше не желает быть связанной обязательствами и нормами из прошлого. Добро пожаловать в новый мир, где прав тот, кто сильнее.
Украина является ближайшей мишенью из-за той угрозы, которую она представляет. Эта угроза не военная, а политическая. Если другая крупная, православная, бывшая советская республика может процветать в условиях свободы, то почему россияне должны терпеть коррумпированную, напыщенную, репрессивную и застойную власть Путина? Российские пропагандисты изображают Украину несостоятельным государством и фашистским адом, потому что ее успех в качестве многонациональной, многоязычной, многопартийной демократии (во главе с президентом, который является русскоязычным евреем) просто недопустим.
В мае Путин назвал Украину «анти-Россией». В июле он опубликовал бессвязную, вздорную и одержимую навязчивой идеей статью, в которой утверждает, что украинцы и русские — это «единый народ». Разделение их языка, культуры и самобытности якобы является искусственным результатом внешнего вмешательства. А те украинцы, которые думают иначе, заблуждаются.
Путин может верить своей собственной пропаганде. У нас же она должна вызывать возмущение. Украина — настоящая страна, и Россия в 1994 году гарантировала ее территориальную целостность (в обмен на отказ Киева от советского арсенала ядерного оружия). Эта сделка под названием Будапештский меморандум была безоговорочной. Там не было никаких сносок и примечаний типа «если вдруг нам не понравится ваше правительство». К 40-миллионному населению Украины нельзя относиться как к пешкам на чьей-то шахматной доске. У него есть свои надежды, чаяния и реальные причины для недовольства в отличие от путинских, которые созданы искусственно, — ведь в ходе развязанной Россией войны погибли 14 000 человек.
На Украине Путин не остановится. Заставив нас признать параноидальное мировоззрение России, он справится и с другими раздражителями. Путин может потребовать дальнейшей демилитаризации в соседних странах, например, прекратить все военные учения или вывести передовые войска НАТО из Польши и Прибалтики. Долгосрочные энергетические соглашения усилят роль России в экспорте газа в Европу. А поскольку НАТО и ЕС продемонстрируют свою неэффективность, Россия сможет расширить свое присутствие на Черном море, а также усилить влияние в бывшей Югославии.
Другие страны ясно видят эту опасность. В четверг финский президент Саули Ниинистё подчеркнуто похвалил НАТО как силу, обеспечивающую стабильность в Европе, и заявил, что России не должно быть никакого дела до решения его страны о будущем членстве в этом альянсе. Номинально Финляндия не входит в НАТО, но фактически она связана с ней намного теснее, чем некоторые ее нерадивые члены.
Обеспокоенность Финляндии, а также увеличение ее расходов на оборону подчеркивают основной изъян путинских претензий к Западу. НАТО расширялась не из-за какого-то тайного плана по окружению и унижению России. Все было наоборот. Россия настойчиво запугивала своих соседей, и в силу этого им очень сильно захотелось вступить в Североатлантический альянс. Швеция в 1990-е годы демонтировала свою оборонительную структуру, а сейчас резко увеличивает расходы на оборону и укрепляет связи с США и Британией, потому что Россия настойчиво ей угрожает.
Россия сама вызвала перемены в НАТО. Когда альянс впервые принимал в свой состав новых членов из бывшего Варшавского договора, он делал это, проконсультировавшись с Россией, и щедро предложил Кремлю участвовать в процессе принятия решений. В 1997 году альянс подписал Основополагающий акт Россия-НАТО, а в 2002 году совместно с ней создал Совет Россия-НАТО. Альянсу так сильно хотелось успокоить и задобрить Россию, что он не проводил учения в новых странах-членах, не размещал там иностранные войска и не включал Москву в оценки угроз. Он даже отказывался составлять планы действий в чрезвычайных ситуациях на случай российского нападения.
И только в 2010 году НАТО запоздало решила изменить свою стратегическую концепцию, включив в нее положение о защите своих восточных членов. Это произошло после кибератаки на Эстонию в 2007 году, после войны в Грузии в 2008 году и после угрожающих военных учений в 2009 году, когда Россия решила отработать сценарий нападения на прибалтийские страны и нанесения ядерного удара по Варшаве.
И даже в этом случае ответ НАТО был в основном на бумаге. И лишь когда Россия в 2014 году напала на Украину, альянс со временем разместил небольшие передовые силы в Эстонии (во главе с британским контингентом), Латвии, Литве и Польше.
Большую часть этого года я занимался подготовкой аналитических докладов о региональной безопасности на Балтийском море. Для нас картина там складывается устрашающая. Противник имеет большое численное превосходство над натовскими силами. У НАТО там нет ПВО и очень мало ударных средств большой дальности. У нас нет для этого региона военно-морской стратегии, а структура управления там напоминает тарелку со спагетти. Называть эти тщедушные силы угрозой абсурдно со стороны Москвы. Как и выдвигать идею об окружении. Со странами НАТО граничит лишь одна шестнадцатая часть сухопутной границы России.
Мы должны сказать Путину, что его жалобы — вздор. Но мы вместо этого ведем между собой переговоры о том, как его задобрить и умиротворить.