–   მიწოდების შეფერხების შიშით, ფასები გაზსა და ელექტროენერგიაზე, მკეთრად გაიზარდა
ენერგეტიკული კრიზისი ევროპაში, ზრდის წნეხს ბიუჯეტებზე, რადგან მთავრობები იძულებულნი არიან გაზარდონ ხარჯები, რათა დაეხმარონ მომხმარებლებსა და ბიზნესს იმ სიძნელეების გადალახვაში, რაც უკავშირდება გათბობისა და ელექტროენერგიის გაძვირებას. ეს პრობლემები, შესაძლოა ზამთრის შემდეგაც შენარჩუნდეს.
საწვავის რეკორდული ფასები, იქცა სერიოზული პოლიტიკური პრობლემების წყაროდ კონტინენტზე და ევროკავშირის ხელმძღვანელობამ, რომელმაც უზარმაზარი სახსრები შეალია პანდემიის პერიოდში ეკონომიკის სტიმულირებას, ხუთშაბათს, კიდევ ერთხელ განიხილავს ამ საკითხს -ევროკავშირის სამიტზე.
27-დან – 20 ქვეყანამ მიიღო იმ დარტყმის შემარბილებელი ზომები, რომელიც მიადგათ დაუცველ მომხმარებლებსა და შინამეურნეობებს. როგორც ევროკომისია აღნიშნავს, ყველაზე ეფექტიან ზომად გადასახადების შემცირება იქცა.
დახმარების, მათ შორის ფულადის, ვაუჩერების და სხვა დროებითი ზომების ხარჯი – 3.4 მილიარდს მიაღწევს. ამით ელექტროენერგიისა და გათბობის საფასურს გადაიხდის 41 მილიონი მომხმარებელი და 7.6 მილიონი მცირე კომპანია. ამის შესახებ, ნათქვამია დოკუმენტში, რომელიც ევროკავშირის ქვეყნებს სამიტამდე დაეგზავნათ.
მაგალითად, იტალია გაიღებს 1.8 მილიარდ ევროს მომხმარებელთა დასაცავად, რის შესახებაც, გვაცნობეს სანდო წყაროებმა. ჯამურად ევროკავშირის ქვეყნებისთვის გაწეული და დაგეგმილი ხარჯების მოცულობა, ათობით მილიარდ ევროს შეადგენს. ასეთ შეფასებას აკეთებს ბრიუსელში არსებული კვლევითი ორგანიზაცია – BRUEGEL-ი.
„ეს მნიშვნელოვანი ზომებია – გვითხრა ამ ორგანიზაციის უფროსმა მეცნიერ-თანამშრომელმა – სიმონე ტაგლიაპიეტრამ – ციფრები გვიჩვენებს, რომ ამ ზომების სახელმწიფოთა მხრიდან დაფინანსება, დიდხანს ვერ გასტანს, ხოლო ხანგრძლივი საფასო კრიზისი ენერგორესურსებზე, მთავრობებს უუნაროდ აქცევს მომხმარებებლთა დაცვის საქმეში“.
ევროპისთვის რისკები იზრდება. ბუნებრივი აირის მარაგები წლის ამ დროისათვის, რეკორდულად მცირეა, რუსეთი კი, რომელიც ევროკავშირისთვის საწვავის მთავარი მიმწოდებებლია, სამხედრო ძალებს თავს უყრის უკრაინასთან, ქმნის კონფლიქტის საფრთხეს, რაც მიწოდებებს კიდევ უფრო ძლიერად დაარტყამს.
ასეთი დაპირისპირების პირობებში, გაურკვეველია რუსული „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის ბედი, რომელიც გერმანიისკენ მიემართება. გასულ კვირას, პოლონეთმა განაცხადა, რომ ალიაქოთი ენერგეტიკულ ბაზარზე გაგრძელდება იქამდე, ვიდრე არ მიიღებენ საბოლოო გადაწყვეტილებას პროექტის დამტკიცების შესახებ. გერმანიის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა პირობა დადო, რომ „ გააკეთებს ყველაფერს“, რათა კრემლმა უკრაინის გავლით ევროპაში საწვავის ტრანზიტი არ შეწყვიტოს.
ამასობაში, მეზობელ ბელორუსში გეოპოლიტიკური დაძაბულობა იზრდება. პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო ისევ იმუქრება, რომ შეაჩერებს  ენერგორესურსების მიწოდებას ( რაც ამ ქვეყნის გავლით ხდება), თუ დასავლეთი გააგრძელებს სანქციების დაწესებას მიგრანტებთან დაკავშირებული უკმაყოფილების გამო.
ევროკავშირმა შეიმუშავა მომხმარებლებსა და ბიზნესზე ტვირთის შემსუბუქების გეგმა. ის ითვალისწინებს ენერგორესურსების შენახვის პირობების გამკაცრებასა და გათბობის სეზონისთვის საწვავის მარაგების გაზრდას. ამის შემდეგ, ევროკავშირი აპირებს, უარი თქვას საწვავის იმპორტზე და გადავიდეს განახლებად წყაროებზე.
მაგრამ ბიუჯეტები უკვე გამოფიტულია კოვიდ-19-ის პანდემიის მიზეზით და ეს ზღუდავს ევროკავშირის ქვეყნების შესაძლებლობებს – დაეხმარონ გაჭირვებულებს.

Ева Круковска (Ewa Krukowska)
Энергетический кризис в Европе усиливает нагрузку на бюджеты, поскольку власти вынуждены увеличивать расходы, помогая потребителям и бизнесу преодолеть тяготы, связанные с повышением стоимости отопления и электроэнергии. Эти проблемы могут сохраниться и после окончания зимы.
Рекордные цены на топливо быстро стали одной из самых серьезных политических проблем на континенте, и руководство Евросоюза, потратившее огромные средства на стимулирование экономики после пандемии, снова будет обсуждать этот вопрос в четверг на саммите ЕС.
Из 27 членов блока 20 стран приняли меры по ослаблению удара, от которого пострадали самые незащищенные потребители и домохозяйства. Как отмечает Еврокомиссия, самой эффективной мерой стали налоговые сокращения.
Помощь, включая денежную поддержку, ваучеры и прочие ограниченные по времени меры, превысит 3,4 миллиарда евро. Она поможет оплатить счета за электричество и отопление 41 миллиону потребителей и 7,6 миллиона небольших компаний. Об этом говорится в документе, направленном в страны ЕС накануне встречи.
Например, Италия отложит дополнительно 1,8 миллиарда евро на защиту потребителей, о чем на этой неделе рассказали осведомленные источники. В сумме объем оказанной и запланированной странами ЕС помощи составит десятки миллиардов евро. Такую оценку дает брюссельская исследовательская организация BRUEGEL.
«Это существенные меры, — сказал старший научный сотрудник этой организации Симоне Тальяпьетра (Simone Tagliapietra). — Такие цифры показывают, что государственное финансирование этих мер долго не продлится, а долгий кризис цен на энергоресурсы лишит правительства возможности защитить потребителей».
Риски для Европы усиливаются. Запасы природного газа рекордно малы для этого времени года, а Россия, являющаяся главным поставщиком топлива в ЕС, сосредотачивает войска на границе с Украиной, создавая угрозу конфликта, который нанесет еще более мощный удар по поставкам.
В условиях этого противостояния непонятна судьба российского газопровода «Северный поток — 2», проложенного в Германию. На прошлой неделе Польша заявила, что волатильность на энергетическом рынке сохранится до тех пор, пока не будет принято окончательное решение об утверждении проекта. Канцлер Германии Олаф Шольц пообещал сделать «все возможное», чтобы Кремль не прекращал перекачку топлива через Украину.
А в соседней Белоруссии между тем усиливается геополитическая напряженность. Президент Александр Лукашенко вновь пригрозил остановить поставки российских энергоресурсов, транзитом проходящих через его страну, если Запад будет и дальше вводить санкции из-за спора по поводу мигрантов.
ЕС разработал долгосрочный план по снижению нагрузки на потребителей и бизнес. Он предусматривает ужесточение правил хранения энергоресурсов и увеличение запасов топлива на отопительный сезон. А после этого ЕС намерен отказаться от импортного ископаемого топлива и перейти на местные возобновляемые источники.
Но сейчас бюджеты уже истощены пандемией COVID-19, а это ограничивает возможности стран ЕС по увеличению помощи нуждающимся.