ესტონეთის შეიარაღებული ძალები – აპირებს შეისყიდოს ხომალდსაწინააღმდეგო ფრთოსანი რაკეტები, რომელთა ფრენის სიშორე, დაახლოებით 320 კილომეტრია
პრაქტიკულად, ნებისმიერი სხვა ქვეყნისთვის, კონტრაქტი (რომელსაც ხელი 6 ოქტომბერს მოეწერა) ესტონეთის თავდაცვის სამინისტროსთან არსებულ თავდაცვის ინვესტიციების სახელმწიფო ცენტრსა და საწარმოო გაერთიანება Proteus Advanced Systems-ს შორის, რომლის შემადგენლობაში შედის ისრაელის აეროკოსმოსური კომპანია  Israel Aerospace Industries და სინგაპურული კომპანია ST Engineering Land Systems-ი, არ იქნებოდა განსაკუთრებული მოვლენა.
მაგრამ რაკეტები Blue Spear („ლურჯი შუბი“), რომელთაც ესტონეთი „პროთეუს ედვანსდ სისთემს“-ისგან შეიძენს, ქვეყნისთვის პირველი ხომალდსაწინააღმდეგო იარაღი იქნება. ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტები ესტონეთის ხელში – უნიკალური შესაძლებლობაა რუსეთისთვის სერიოზული პრობლემების შესაქმნელად.
„შეიარაღების აღნიშნული სისტემა – იქნება სამხედრო-საზღვაო თავდაცვის ძირითადი ელემენტი მომავალი ათწლეულების მანძილზე“ – განაცხადა იური სასკამ, ესტონეთის მომცრო სამხედრო-საზღვაო ფლოტის მეთაურმა, რომლის რიცხოვნობაც სულ 300 კაცს შეადგენს და მათ შეიარაღებაშია 6 მცირე ხომალდი მსუბუქი შეიარაღებით. „ესტონეთის სამხედრო-საზღვაო ფლოტს შეეძლება მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანოს, როგორც ეროვნული და რეგიონული, ისე კოლექტიური თავდაცვის უზრუნველყოფაში“.
მისი სიტყვები – ხუმრობა არ გეგონოთ.
რაკეტა „ლურჯი შუბი“ წარმოადგენს რაკეტა „გებრიელის“ ბოლო მოდიფიკაციას. 6-მეტრიან რაკეტას, რომლის ამოქმედება ხდება მობილური გამშვები დანადგარით, აქვს ფრენის სხვადასხვა რეჟიმები. მას შეუძლია მაქსიმალურად დაბალ სიმაღლეზე ფრენაც. ის აღჭურვილია რადიოლოკაციური თვითდამიზნების მოწყობილობით, რომელიც უზრუნველყოფს მაქსიმალურ სიზუსტეს. მას აქვს ნავიგაციის ინერციული სისტემა, რაც მიუწვდომელს ხდის რადიო-ელექტრონული ბრძოლის სისტემების მხრიდან.
„გაბრიელის“ ზოგიერთი ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტას, რომელიც მეტ მანძილზე ფრენს, შეუძლია 500 კილომეტრის დაფარვაც, წარმოაგენს რა უკიდურესად დაბალ სიმაღლეზე ფრენის შემძლე ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტას“.
„ლურჯი შუბი“ არ არის ეკონომიური საწვავის მოხმარების მხრივ. ამდენად, მისი მოქმედების სიშორე 520 კილომეტრზე ნაკლებია.
მაგრამ ბალტიის ზღვაში, სადაც ხომალდების მოძრაობის ინტენსივობა 320 კოლომეტრია – ეს არაა მცირე მანძილი. განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ ის ესტონეთიდან იქნება გაშვებული. ხომალსაწინააღმდეგო რაკეტა „ლურჯი შუბის“ ესტონეთიდან გაშვების შემთხვევაში, მას შეუძლია გადაუფრინოს ფინეთის ყურეს, ბალტიის ზღვის იმ ნაწილს, რომელიც რუსულ პორტ სანკტ-პეტერბურგს – კალინინგრადის ოლქთან აკავშირებს – ესაა რუსეთის საზღვრისპირა ექსკლავი, რომელიც პოლონეთსა და ლიეტუვას შორის არის მოქცეული.
კალინინგრადი – ეს მეორე მსოფლიო ომის ერთგვარი მემკვიდრეობაა. ოდესღაც, ეს  გერმანული ტერიტორია, რუსეთად იქცა და დღეს მოსკოვის მთავარი ფორფოსტია ბალტიაზე. 224 კვადრატული კილომეტრის სახმელეთო სივრცე – 400 000 მობინადრით, პირდაპირი მნიშვნელობით „გაძეძგილია იარაღით.“
კალინინგრადის ოლქი წარმოადგენს რუსეთის პლაცდარმს ბალტიის რეგიონში, საიდანაც ამ ქვეყნის საჰაერო, სახმელეთო და საზღვაო ძალებს შეუძლიათ დაემუქრონ ნატოს ყველაზე სუსტ წევრ სახემწიფოებს – ლიეტუვას ლატვიას… და ესტონეთს. მაგრამ კალინინგრადის ოლქის მდებარეობა ერთდროულად წარმოადგენს,  რუსეთის, როგორც  ძლიერ, ისე სუსტ მხარეს. მართლაც, ექსკლავი – ესაა რუსეთის ბაზა ნატოს შიგნით. ეს ნიშნავს, რომ დაძაბულობის შემთხვევაში, ნატოს ადვილად შეუძლია მოახდინოს ტვირთმზიდი ავტომობილების, მატარებლებისა და თვითმფრინავების ბლოკირება, რომელთა საშუალებით ხდება კალინინგრადში მარაგების შევსება.
მეტიც, ეს უკვე მოხდა 10 წლის წინ. საპასუხოდ მოსკოვმა გახსნა ახალი საზღვაო-სავაჭრო მარშრუტი – სანკტ-პეტერბურგიდან კალინინგრადამდე. შეიძლება დარწმუნებით ითქვას, რომ საომარ ვითარებაში,ექსკლავის მომარაგება დამოკიდებული იქნება სატრანსპორტო კოლონების კურსირების სიხშირეზე.
ნატო უკვე ფლობს მნიშვნელოვან სამხედრო-საზღვაო ძალებს ბალტიის რეგიონში, მაგრამ ისინი არ ეკუთვნის, არც ესტონეთს, არც  ბალტიისპირეთის  სხვა წევრ-სახელმწიფოებს. ესტონეთის 4 ხომალდიდან, არც ერთის წყალწყვა – 500 ტონას არ აღემატება. მათი ფუნქცია მხოლოდ და მხოლოდ თავდაცვითია და მათ ამოცანას წარმოადგენს: ესტონეთის პორტები ღია იყოს ვაჭრობისთვის.
ხომალდსაწინააღმდეგო რაკეტებს მობილური გამშვები დანადგარებით, რა თქმა უნდა, აქვს თავდაცვითი შესაძლებლობებები, განსაკუთრებით მაშინ, თუკი საფრთხე მომდინარეობს, ვთქვათ, რუსეთის საზღვაო-სადესანტო ძალებიდან.
მაგრამ იგივე რაკეტებს აქვს შეტევითი ფუნქციაც. ესტონეთის რაკეტები, რომლებიც განლაგდება ევროპის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს კვანძზე, შეიძლება გამოყენებულ იქნას – მატერიკული რუსეთიდან – კალინინგრადში პროდუქტების, საწვავის მიწოდების ბლოკირებისთვის.
ახალ თავად განსაჯეთ: რაკეტა „ლურჯი შუბი“ არის თუ არა, მხოლოდ ხომალდსაწიინააღმდეგო იარაღი. მას, ისე როგორც სხვა ხოლმალდსაწინააღმდეგო ნიმუშებს, აქვს სახმელეთო სამიზნეებზე იერიშის მიტანის პოტენციალი – სანკტ-პეტერბურგი კი ესტონეთის საზღვრიდან სულ 150 კილომეტრში მდებარეობს.
უცნობია რამდენი რაკეტა „ლურჯი შუბის“ შესყიდვას აპირებს ესტონეთი. ერთი ამგვარი რაკეტა  – დაახლოებით 5 მილიონი დოლაღი ღირს.

Эстонские вооруженные силы закупают противокорабельные крылатые ракеты дальностью около 320 километров
Практически для любой другой страны контракт, подписанный шестого октября между государственным центром оборонных инвестиций министерства обороны Эстонии и совместным предприятием «Протеус Эдвансед Системз» (Proteus Advanced Systems), в состав которого входят израильская аэрокосмическая компания «Израэл Аэроспейс Индастриз» (Israel Aerospace Industries) и сингапурская компания «Эс-Ти Инджиниринг Лэнд Системз» (ST Engineering Land Systems), наверное, не стал бы особым событием.
Но ракеты Blue Spear («Голубое копье»), которые Эстония закупит у «Протеус Эдвансед Системз», станут первыми противокорабельными ракетами Эстонии. А противокорабельные ракеты в руках Эстонии обладают уникальной возможностью стать источником очень серьезных проблем для России.
«Выбранная система вооружения станет основным элементом военно-морской обороны Эстонии в предстоящие десятилетия, — сказал Юри Саска (Jüri Saska), командующий крошечным эстонским военно-морским флотом, численность которого составляет всего 300 человек и на вооружении которого находятся шесть небольших судов с очень легким вооружением. — ВМФ Эстонии сможет внести значительный вклад как в национальную, региональную, так и в коллективную работу по обеспечению обороны».
И его слова — это не шутка.
Ракета «Голубое копье» представляет собой последнюю модификацию израильской ракеты «Габриэль» (Gabriel). Ракета длиной примерно шесть метров, запускаемая с мобильной грунтовой пусковой установки, имеет различные режимы полета. Она может летать на малой высоте. Или она может летать на очень малой высоте. Она оснащена боеголовкой весом в несколько десятков килограммов и активной радиолокационной головкой самонаведения, обеспечивающей максимальную точность. Она имеет инерциальную систему навигации, а это значит, что она неуязвима для систем РЭБ.
Некоторые из ПКР «Габриэль», обладающий больше дальностью, во время полета на большей высоте, предположительно, могут пролететь 500 километров. Будучи противокорабельной ракетой, летающей на предельно малой высоте, ракета «Голубое копье», менее экономична в расходе топлива. Поэтому ее дальность составляет менее 320 километров.
Но в водах Балтийского моря с интенсивным движением судов 320 километров — это немалое расстояние. В особенности, если иметь в виду, что ракета полетит с территории Эстонии. ПКР «Голубое копье», запущенная из Эстонии, может пролететь через весь Финский залив, ту часть Балтийского моря, которая соединяет российский порт Санкт-Петербург с Калининградской областью, прибрежным эксклавом России, расположенным между Польшей и Литвой.
Калининград — это своеобразное наследие Второй мировой войны. Некогда немецкая территория стала российской — и сегодня это главный балтийский форпост Москвы. Территория площадью 224 квадратных километра с населением 400 тысяч человек буквально «напичкана» оружием.
Калининградская область обеспечивает России плацдарм в Балтийском регионе, откуда воздушные, морские и сухопутные силы могут создавать угрозу для самых слабых членов НАТО — для Латвии, Литвы и… Эстонии.
Но расположение Калининградской области является одновременно и сильной, и слабой стороной. Действительно, эксклав — это российская база внутри границ НАТО. Но это означает, что во времена напряженности правительства стран НАТО легко могли бы заблокировать передвижение грузовых автомобилей, поездов и самолетов, с помощью которых осуществляется пополнение запасов Калининградской области.
Более того, это уже было — 10 лет назад. В ответ Москва открыла новый морской торговый маршрут между Санкт-Петербургом и Калининградом. Можно с уверенностью сказать, что в военное время эксклав будет зависеть от часто курсирующих транспортных колонн снабжения.
НАТО уже располагает значительными военно-морскими силами на Балтике. Но они не принадлежит Эстонии или, если уж на то пошло, ни одному из других балтийских государств-членов альянса. Имеющиеся у Эстонии единственный минный заградитель и три тральщика-искателя мин, водоизмещение ни одного из которых не превышает 500 тонн, являются судами, предназначенными для оборонительных целей. Их задача состоит в том, чтобы держать собственные порты Эстонии открытыми для торговли.
Противокорабельные ракеты, запускаемые с мобильных грунтовых пусковых установок, безусловно, обладают оборонительными возможностями. Особенно если угроза исходит, скажем, от российских морских десантных сил.
Но эти же самые ракеты тоже являются наступательными. Новые ракеты Эстонии, расположенные в одном из важнейших морских узких мест в Европе, могли бы помочь перекрыть поток продовольствия, топлива и подкрепления с материковой части России в Калининград.
А теперь подумайте: ракета «Голубое копье» — это не просто противокорабельная ракета. Она, как и многие ПКР, также обладает потенциальной способностью осуществлять атаки по наземным целям. А Санкт-Петербург находится всего в 150 километрах от эстонской границы.
Неизвестно, сколько ракет «Голубое копье» Эстония собирается купить. Каждая ракета предположительно стоит около пяти миллионов долларов.