ესტონეთის ლიდერი კერსტი კალიულაიდი თვლის, რომ ევროკავშირის წევრობამდე, უკრაინას მოეთხოვება 20 წელი გულმოდგინე მუშაობა. ამის შესახებ რესპუბლიკის პრეზიდენტმა – „ევროპულ სიმართლესთან“- ინტერვიუში განაცხადა
„მინდა, რომ ევროკავშირი უფრო გაბედული იყოს გაფართოების საკითხში, საჭიროა რაიმე გადაწყვეტილება აღმოსავლეთ პარტნიორების მიმართ: ან ჩვენ მათ ვთავაზობთ სრულფასოვან წევრობას, ან ვქმნით ახალ ფორმატს ამგვარი ამბიციების მქონე სამი სახელმწიფოსთვის. ესაა: უკრაინა, მოლდოვა და საქართველო – გაგვანდო კერსტი კალიულაიდმა.
პოლიტიკოსის თქმით, ის ევროკავშირის საზღვრების გაფართოების მომხრეა, მაგრამ უახლოეს მომავალში ეს არ მოხდება – მოკლედ, ევროკავშირის წევრებისთვის საჭიროა ბევრი პირობის შესრულება და უკრაინა ისე, როგორც ორი სხვა ქვეყანა ჯერჯერობით ვერ აკმაყოფილებს შესაბამის კრიტერიუმებსო.
,,თქვენ გვჭირდებათ კიდევ 20 წელი მუშაობა, სანამ მიაღწევთ მზაობას… სამივე ქვეყანას აქვს პრობლემები სასამართლოებში და ჯერჯერობით არ შეესაბამებით ევროკავშირის წევრობას’’- თვლის კალიულაიდი.

Глава Эстонии Керсти Кальюлайд считает, что Украине потребуется еще 20 лет усердно работать, чтобы подготовиться к членству в ЕС.
Об этом президент республики заявила в интервью «Европейской правде»
«Я бы хотела, чтобы Евросоюз был смелее в вопросе расширения. Нужно какое-то решение для Восточных партнеров: либо мы предлагаем им полноценное членство, либо создаем новый формат для трех государств, которые имеют амбиции: для Украины, Молдовы, Грузии», — поделилась Керсти Кальюлайд.
По словам политика, она за то, чтобы границы ЕС расширялись, однако это не произойдет быстро. Мол, для вступления в Евросоюз нужно выполнить много условий, и Украина, как и две другие страны, пока не соответствует нужным критериям.
«Вам понадобится с 20 лет работы, пока вы дойдете до этой готовности… Все три страны имеют проблемы с судами. Вы не подходите под требования членства в ЕС», — считает Кальюлайд.