THE WALL STREET JOURNAL აშშ
ბაქო, აზერბაიჯანი – შაბათს, 19 ივნისს, აზერბაიჯანმა გაათავისუფლა 15 სომეხი სამხედრო ტყვე – 97 ათასი ქვეითსაწინააღმდეგო და ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმის ადგილმდებარეობის შესახებ ინფორმაციის სანაცვლოდ. ეს ნაღმები სომხეთმა ჩააწყო იმ ტერიტორიებზე, რომლებიც აზერბაიჯანმა ბრძოლით დაიბრუნა გასული წლის შემოდგომაზე. ეს იყო მკაფიო ნიშანი იმისა, რომ ამერიკული დიპლომატია კავკასიაში ცოცხალია და ვითარდება. ორშაბათს, 21 ივნისს, ვადამდელ არჩევნებზე პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის გამარჯვება მიუთითებს, რომ დიპლომატიური შესაძლებლობების ფანჯარა ღია რჩება. თუმცა აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტს მოუწევს ფრთხილად მოქმედება. ამ რეგიონში რჩება ბევრი გეოპოლიტიკური ნაღმი და ამერიკელი დიპლომატების (რომლებმაც შეათანხმეს ტყვეების გადაცემა) მცდარ ნაბიჯს – მოჰყვება აფეთქება, რამაც შეიძლება მათი კარიერა შეიწიროს
კავკასია – ერთ-ერთი რთული და შორეული, მაგრამ სტრატეგიული რეგიონია, რომელსაც ამერიკელები ხშირად ყურადღებას არ აქცევენ. ეს არის ერთადერთი გზა, რომლითაც ცენტრალური აზიის ნავთობი და გაზი შეიძლება რუსეთისა და ირანის გვერდის ავლით დასავლეთში მოხვდეს. მას შემდეგ, რაც 1990 წელს, სამხრეთ კავკასიის ყოფილმა საბჭოთა რესპუბლიკებმა დამოუკიდებლობა გამოაცხადეს, იყო რამდენიმე კონფლიქტი საქართველოში, 2 კონფლიქტი მშფოთვარე ჩეჩნეთში და კიდევ ორი კონფლიქტი მთიანი ყარაბაღისთვის სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის – ეს რეგიონი ძირითადად სომხებითაა დასახლებული, მაგრამ ფორმალურად აზერბაიჯანის ტერიტორიად ითვლება.
კონფლიქტები კავკასიაში დიდ გავლენას ახდენს მსოფლიო წესრიგზე. 1999 წელს, მეორე ომი ჩეჩნეთში დაეხმარა ვლადიმერ პუტინს, კონტროლი დაემყარებინა მთელ რუსეთის ფედერაციაზე. 2008 წელს, მისი შეჭრა საქართველოში, იქცა მომენტად, როცა რუსეთმა პირველად გაუგზავნა გამოწვევა საერთაშორისო წესრიგს, რომელიც მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ დამყარდა. შარშანდელი ომი მთიანი ყარაბაღისთვის, რომელშიც აზერბაიჯანულმა ძალებმა აქტიურად გამოიყენეს თურქეთში და ისრაელში წარმოებული უპილოტო საფრენი აპარატები და გამანადგურებელი მარცხი მიაყენეს რუსეთის მხარდაჭერით მოქმედ სომხურ ძალებს, ასევე მოასწავებდა ცვლილებას მსოფლიო პოლიტიკაში, ვინაიდან მოახდინა იმის დემონსტრირება, რომ მაღალტექნოლოგიური დრონები ხდება მნიშვნელოვანი ფაქტორი პატარა ქვეყნებს შორის კონფლიქტებში.
აშშ-ს კავკასიური პოლიტიკის მთავარი პრობლემა ისაა, რომ ამერიკულ ფასეულობებსა და ინტერესებს შეუძლია მისი გაფანტვა სხვადასახვა მიმართულებით. აშშ-ს კავშირები სომხეთთან ძლიერი და ღრმაა. ამერიკელი მისიონერები და მასწავლებლები აქტიურად მონაწილეობდნენ სომხური თემის ცხოვრებაში მე-19 საუკუნის ოსმალეთის იმპერიაში. ყველაზე საზარელი ამბების მთხრობელებიც ისინი იყვნენ სომხების გენოციდის შესახებ. 1915 წელს, მათ საკუთარი თვალით იხილეს საკუთარი მეგობრებისა და კოლეგების ხოცვა-ჟლეტა. მრავალრიცხოვანი სომხური დიასპორა აშშ-ში უფრთხილდება ხსოვნას იმ მოვლენების შესახებ და საბქოთა კავშირის დაშლის შემდეგ სომხური წარმოშობის ამერიკელები აქტიურად იცავენ ისტორიული სამშობლოს ინტერესებს, რომელიც მძიმე დღეში აღმოჩნდა. პრაქტიკულად ვაშინგტონს არ შეუძლია თავისი პოლიტიკა ისე წარმართოს, რომ უგულვებელყოს სომხური წარმოშობის ამერიკელებისა და მათი ქრისტიან მოკავშირეების ინტერესები. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანი იმდენად მნიშვნელოვანია, რომ მისი იგნორირება შეუძლებელია. ნავთობსადენ „ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანით“ ყოველდღიურად მილიონი ბარელი ნავთობი მიემართება ევროპისა და ისრაელისკენ. თუ გავითვალისწინებთ იანვარში მიღწეულ შეთანხმებას თურქმენეთსა და აზერბაიჯანს შორის – „დოსტლუგის“ საბადოს დამუშავების შესახებ – ამ ნავთობსადენის მნიშვნელობა კიდევ უფრო იზრდება. ამას გარდა, აზერბაიჯანი ერთადერთი ქვეყანაა, რომელიც ესაზღვრება, როგორც რუსეთს, ისე ირანს. აზერბაიჯანი უპირატესად მუსულმანური, შიიტური სახელმწიფოა, რომელსაც თბილი ურთიერთობა აქვს ისრაელთან. ეთნიკური აზერბაიჯანელების უმრავლესობა ცხოვრობს თანამედროვე ირანში. მჭიდრო კულტურულ და ეკონომიკურ კავშირებს ირანელებსა და აზერბაიჯანელებს შორის, დიდი მნიშვნელობა აქვს დასავლეთისთვის, რომელიც ცდილობს მოიპოვოს ინფორმაცია ირანის ბირთვულ პროგრამასა და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე.
აზერბაიჯანელი ჩინოვნიკები ღიად ავლენენ დასავლეთთან ურთიერთობის განმტკიცების სურვილს. ამასობაში, სომხეთი ინარჩუნებს მეგობრულ ურთიერთობას, როგორც მოსკოვთან, ისე ირანთან. გასული წლის კონფლიქტის შემდეგ, კრემლმა განამტკიცა თავისი კონტროლი სომხეთზე. ისტორიაში ხშირად ხდებოდა, როცა სომეხი ქრისტიანები ითხოვდნენ დაცვას და მხოლოდ მოსკოვს ესმოდა მათი ვედრება. რუსი მშვიდობისმყოფელები და მუქარა – ესაა ერთადერთი ძალა, რაც აჩერებს აზერბაიჯანს, რათა საბოლოოდ არ დაეუფლოს მთიან ყარაბაღს.
რომ არა სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტი, აზერბაიჯანი (მისი მოსახლეობა 3-ჯერ, მშპ კი 3.5-ჯერ აღემატება სომხეთისას) შეიძლება გამხდარიყო აშშ-ს კავკასიური პოლიტიკის ცენტრი, მიუხედავად იმისა, რომ დროდადრო ისმის შემაშფოთებელი ხმები ადამიანის უფლებათა დარღვევისა და კორუფციის შესახებ (FREDOOM HOUSE-მა – აზერბაიჯანი არათავისუფალ სახელმწიფოთა რიგში გაამწესა, TRANSPARENCY INTERNATIONAL -მა კი მას 180 ქვეყანას შორის 129-ე ადგილი მიუჩინა). ახლა, როცა აშშ-ს გამოჰყავს თავისი ძალები ავღანეთიდან და ამცირებს თავის კონტიგენტს ახლო აღმოსავლეთში, მას სჭირდება მოკავშირეები ადგილზე, რათა დაიცვას თავისი ინტერესები რეგიონში. აზერბაიჯანი არის ყველაზე მისაღები მოკავშირე, რომელსაც სურს და შეუძლია ამერიკის დახმარება. ურთიერთობის აწყობა ისე, რომ არ უკუაგდო სომხეთი, რთული ამოცანაა, თუმცა ვაშინგტონს აქვს გამოცდილება ურთიერთდაპირისპირებულ მოკავშირეებთან ურთიერთობისა. სამხრეთ კორეა და იაპონია, ისრაელი და საუდის არაბეთი – მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ, ამერიკელმა დიპლომატებმა ისწავლეს რთული პრობლემების გადაჭრა.
გასულ კვირაში სამხედრო ტყვეების გადაცემამ, გააჩინა ორივე მხარესთან თანამშრომლობის შესაძლებლობა. იმედია, რომ ბაიდენის ადმინისტრაცია გამოიყენებს ამ წარმატებას, რათა კავკასია უფრო მშვიდობიან და რუსეთზე ნაკლებდამოკიდებულ რეგიონად იქცეს.

The Wall Street Journal (США)
Баку, Азербайджан — В субботу, 19 июня, Азербайджан освободил 15 армянских военнопленных в обмен на информацию о местонахождении 97 тысяч армянских противопехотных и противотанковых мин, заложенных на территории, которую Азербайджан отвоевал у Армении в ходе войны за Нагорный Карабах осенью прошлого года. Это стало долгожданным свидетельством того, что американская дипломатия на Кавказе живет и процветает. Победа премьер-министра Армении Никола Пашиняна на внеочередных выборах в понедельник, 21 июня, указывает на то, что окно дипломатических возможностей остается открытым. Но Госдепартаменту США придется действовать осторожно. В этом регионе осталось множество геополитических мин, и, сделав неверный шаг, американские дипломаты, которые помогли согласовать обмен военнопленными, могут спровоцировать взрывы, способные положить конец их карьере
Кавказ — это один из тех сложных и далеких, но стратегически важных регионов, на которые американцы часто не обращают внимания. Это единственный путь, по которому нефть и газ из Центральной Азии может попасть на Запад, минуя территории России и Ирана. С тех пор, как в 1990 году бывшие советские республики Южного Кавказа объявили о своей независимости, было уже несколько военных конфликтов в Грузии, два конфликта в беспокойной Чеченской Республике, и еще два конфликта между Арменией и Азербайджаном за Нагорный Карабах — регион, который населяют преимущественно этнические армяне, но который формально является частью территорий Азербайджана.
Конфликты на Кавказе могут оказывать большое влияние на миропорядок. В 1999 году вторая война в Чечне помогла Владимиру Путину получить контроль над Российской Федерацией. Вторжение Путина в Грузию в 2008 году стало тем моментом, когда Россия впервые бросила вызов международному порядку, сложившемуся после холодной войны (автор имеет ввиду ответ российских войск на вторжение Грузии в Южную Осетию и штурм ими Цхинвала 7-8 августа 2008 года — прим. ред.). Прошлогодняя война за Нагорный Карабах, в ходе которой азербайджанские силы активно применяли турецкие и израильские беспилотники и нанесли сокрушительное поражение армянским силам, пользовавшимся поддержкой России, тоже ознаменовала собой сдвиг в мировой политике, поскольку она продемонстрировала, что применение высокотехнологичных дронов становится существенным фактором в конфликтах между небольшими странами.
Проблема с вовлеченностью Соединенных Штатов в политику Кавказа заключается в том, что американские ценности и американские интересы могут тянуть Вашингтон в разных направлениях. Связи Соединенных Штатов с Арменией остаются сильными и глубокими. Американские миссионеры и наставники активно участвовали в жизни армянских общин по всей Османской империи в XIX веке, и авторами некоторых из наиболее беспощадных и пронзительных рассказов об армянском геноциде были американские миссионеры, которые своими глазами видели, как в 1915 году убивают их друзей и коллег.
Многочисленная армянская диаспора в Соединенных Штатах хранит память о тех событиях, и после распада Советского Союза американцы армянского происхождения активно помогали и отстаивали интересы своей родины, оказавшейся в непростой ситуации. В практическом смысле Вашингтон попросту не cможет вести в отношении Кавказа такую политику, в которой не учитывались бы интересы и тревоги американцев армянского происхождения и их христианских союзников.
Тем не менее, Азербайджан слишком важен, чтобы его игнорировать. Ежедневно миллион баррелей нефти переправляется по нефтепроводу Баку — Тбилиси — Джейхан в Европу и Израиль. Учитывая соглашение, заключенное между Туркменистаном и Азербайджаном в январе насчет совместной разработки нефтегазового месторождения «Достлуг», значение этого нефтепровода выросло еще больше. Кроме того, Азербайджан — это единственная страна, которая граничит и с Россией, и с Ираном. Азербайджан — мусульманская,  преимущественно шиитская страна, поддерживающей теплые и душевные отношения с Израилем. Большинство этнических азербайджанцев живут в современном Иране, и тесные культурные и экономические связи между иранцами и азербайджанцами имеют огромное значение для западных держав, стремящихся получить информацию о ядерной программе Ирана и других чувствительных вопросах.
Азербайджанские чиновники открыто говорят о своем стремлении укрепить отношения с Западом. Между тем Армения с переменным успехом поддерживает дружеские отношения и с Москвой, и с Тегераном. Во время войны в Нагорном Карабахе снабжение из России поставлялось в Армению через Иран, что в свою очередь спровоцировало демонстрации иранских азербайджанцев, вызвавших тревогу в Тегеране. После конфликта осенью прошлого года Кремль усилил свой контроль над Арменией. Как это часто бывало в истории, когда армянские христиане начинали просить о защите, только Москва отвечала на их мольбы. Российские миротворцы и угрозы — это единственная сила, удерживающая Азербайджан от окончательного захвата Нагорного Карабаха.
Если бы не было армяно-азербайджанского конфликта, Азербайджан, чье население в три раза больше населения Армении и чей ВВП в 3,5 раза больше ВВП Армении, мог бы стать центром кавказской политики Соединенных Штатов, даже если бы время от времени возникали тревоги по поводу нарушений прав человека и коррупции. (Организация Freedom House обозначила Азербайджан как «несвободную» страну, а Transparency International поставила его на 129-е место из 180 стран по уровню коррупции.) Теперь, когда Соединенные Штаты выводят свои войска из Афганистана и сокращают численность своего военного контингента на Ближнем Востоке, им нужны союзники на местах, чтобы защищать их интересы в регионе. Азербайджан является одним из наиболее подходящих союзников, готовый и способный помочь Америке. Выстроить отношения с Азербайджаном, не оттолкнув армян, будет трудно, однако у Вашингтона уже есть опыт взаимодействия с союзниками, которые враждуют друг с другом. Южная Корея и Япония, Израиль и Садовская Аравия — после Второй мировой войны американские дипломаты научились решать трудно выполнимые задачи.
Состоявшийся на прошлой неделе обмен военнопленными предоставил долгожданную возможность сотрудничать с обеими странами. Будем надеяться, администрация Байдена сумеет воспользоваться этим успехом, чтобы сделать Кавказ более мирным и менее подверженным влиянию России.