აგრესიის მოსაგერიებლად მზადება საფრთხის გაცნობიერებით უნდა დაიწყოს
რუსეთის შეიარაღებული ძალები მილიონზე მეტ სამხედრო მოსამსახურეს ითვლის, თუმცა მათგან რამდენი კაცია მზად უკრაინაში შეჭრისთვის?
ამ დროისთვის უკრაინის საზღვართან განლაგებულია სამხრეთ სამხედრო ოლქის 150-ე მოტომსროლელი დივიზია, დასავლეთ სამხედრო ოლქის მე-3 მოტომსროლელი დივიზია, მიმდინარეობს უკრაინასთან ცენტრალური სამხედრო ოლქის 74-ე მოტომსროლელი ბრიგადის გადასროლა. ყირიმში განლაგებულია სანაპირო დაცვის 126-ე მოტომსროლელი ბრიგადა, საზღვაო ქვეითი 810-ე ბრიგადა და 56-ე სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადა. ეს ძალები სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს, მაგრამ არ არის საკმარისი ღრმა შეტევითი ოპერაციის ჩასატარებლად. რუსეთი 2014 წლიდან ატარებს რეფორმას ბრძოლისუნარიანი ძალების რაოდენობის გასაზრდელად
რამდენი ბატალიონი ჰყავს პუტინს შემოჭრისთვის?
ძირითადი ოპერატიული ერთეული, რომლითაც ამჟამად იზომება სახმელეთო ძალების სიმძლავრე, არის საერთოსამხედრო საბატალიონო-ტაქტიკური დაჯგუფება.
2014–1015 წლებში, OSINT ჯგუფის მონაცემებით, უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიაში მონაწილეობდა რუსული სამხედრო ძალების, სულ ცოტა, 39 საბატალიონო-ტაქტიკური დაჯგუფება. დიახ, რუსეთს მილიონიანი არმია ჰყავს, მაგრამ ბრძოლისუნარიანი სახმელეთო ძალა, არც ისე ბევრია. საბატალიონო-ტაქტიკური დაჯგუფება ყალიბდება ნარჩენებით მომზადებული ,,სოლიანკის’’ მსგავსად, თანაც დიდი ხნის განმავლობაში. ამდენად, ამ დაჯგუფებების ერთდროულად გამოყენება რუსეთმა ვერ შეძლო, ისინი ბრძოლაში თანდათან ერთვებოდნენ, ხდებოდა მათი როტაცია.
ოფიციალური მონაცემებით, დღეს რუსეთის შეიარაღებული ძალების სახმელეთო ჯარების რიცხოვნობა, ასეთია:  სახმელეთო ჯარები – 280 ათასი სამხედრო, საჰაერო-სადესანტო ძალები – 45 ათასი ჯარისკაცი, საზღვაო ქვეითები – 13 ათასი მოსამსახურე. მათ შორის  არის არასაბრძოლო ნაწილები ან შენაერთები, პლუს რაკეტების მართვის ჯგუფები, მეზენიტეები, სამხედრო წვევამდელები, სასწავლო ცენტრების, არსენალის, ბაზების პერსონალი და ა.შ.
2015 წელს უკრაინაში ომით მიღებული გამოცდილების გათვალისწინებით, რუსეთმა დაიწყო სამხედრო რეფორმა, რათა თავისი არმია „გადაედნო“   საბატალიონო-ტაქტიკურ დაჯგუფებებად. რუსეთის მეთაურობა დარწმუნდა, რომ დიდი სამობილიზაციო რეზერვების არსებობა თანამედროვე ომის პირობებში, მათი მომზადება-გაშლისთვის დიდ დროს მოითხოვს და საერთოდ, მობილიზაცია ქმნის დიდ პოლიტიკურ პრობლემებს. ასე რომ, ხარისხობრივ უპირატესობას, გაცილებით მეტი სარგებელი მოაქვს, ვიდრე რაოდენობრივს.
2018 წლის 7 სექტემბერს, რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენშტაბის მეთაურმა ვალერი გერასიმოვმა, ასე შეაფასა რუსეთის სახმელეთო ძალები:
,,დღეს სახმელეთო და საჰაერო-სადესანტო ძალებში – 126 საბატალიონო-ტაქტიკური დაჯგუფებაა, ისინი დაკომპლექტებულია საკონტრაქტო მოსამსახურეებით და მუდმივად მზადაა  საბრძოლო ამოცანების შესასრულებლად. საბრძოლო შენაერთებში ძირითადად მსახურობენ საკონტრაქტო მოსამსახურეები.
პოლკში, ბრიგადაში – ორი ბატალიონი,  რიგი საბრძოლო შენაერთებისა და უზრუნველყოფის ქვედანაყოფი – დაკომპლექტებულია საკონტრაქტო მოსამსახურეებით, მესამე ბატალიონი კი წვევამდელებით. სერჟანტები –  კონტრაქტის საფუძველზე მსახურობენ.
საკონტრაქტო მოსამსახურეებით დაკომპლექტებული ქვედანაყოფების საფუძველზე, იქმნება საბატალიონო-ტაქტიკური დაჯგუფებები. პოლკში, ბრიგადაში – ასეთი გვყავს ორი-სამი. ამ ბატალიონებს აქვთ გაძლიერების საშუალება, 800–900 კაცის რიცხოვნობით. ისინი უზრუნველყოფილნი არიან ყველაფრით, რაც საჭიროა ბრძოლის წარმოებისთვის, მათ შორის, სადაზვერვო, სათვალთვალო, სანავიგაციო, დახურული კავშირის და სხვა  საშუალებებით.’’
მაშ ასე, მე-16 დივიზიის და 44-ე ბრიგადის – სატანკო, მოტომსროლელი, სადესანტო- მოიერიშე, საჰაერო-სადესანტო, საარტილერიო, საზღვაო ქვეითი ნაწილების –  ჩათვლით, რომლებიც განლაგებულნი არიან ყველა სტრატეგიულ მიმართულებაზე და საზღვარგარეთ, რუსეთს ამ დროისთვის ჰყავს 126 საბატალიონო-ტაქტიკური დაჯგუფება (სტდ).
თუმცა ყველა სტდ-ს რუსეთი ვერ მოატრიალებს და ვერ გამოგზავნის უკრაინაში, რადგან მათი საბრძოლო მზადყოფნა სხვადასხვაგვარია, ბრძოლისუნარიანობას კი, უპირველესად, პირადი შემადგენლობის მოტივაცია და მომზადების ხარისხი განსაზღვრავს. ამას გარდა, ყველას დაუყოვნებლივ ბრძოლაში ვერ გადაისვრი, ისინი სხვადასხვა ამოცანებს, სხვადასხვა მიმართულებით ასრულებენ.
სტდ შეიძლება შეირჩეს 2 სატანკო და 6 მოტომსროლელი, 2 სადესანტო-მოიერიშე, 2 საჰაერო-სადესანტო დივიზიიდან, 13 მოტომსროლელი, 2 სატანკო, 4 სადესანტო-მოიერიშე ბრიგადიდან და 3 სამხედრო ბაზიდან.
126 სტდ-დან, უკრაინაში, 2-3 თვის განმავლობაში, შეიძლება გაიგზავნოს 90, დანარჩენს  გამოიყენებენ სარეზერვო კომპონენტების შესავსებად და გასაშლელად.
ასეთი კონცენტრაცია მოითხოვს ხანგრძლივ და მასშტაბურ გადასროლას, რაც ჯერჯერობით არ მიმდინარეობს. ეს ნიშნავს, რომ დიდი ომის სცენარი მაგიდაზე დევს, მაგრამ გადაწყვეტილება ჯერ არ მიღებულა.
რას ფლობს უკრაინის შეიარაღებული ძალები თავდაცვისთვის?
2 სატანკო, 13 მექანიზებულ, 2 სამთო-მოიერიშე, 5 სადესანტო-მოიერიშე, 2 საზღვაო ქვეით ბრიგადას, ასევე ცალკეულ შენაერთებს, მთლიანობაში, დაახლოებით – 80 სტდ-ს.
ულაპარაკოდ, რუსეთს აქვს მნიშვნელოვანი უპირატესობა შეიარაღების მრავალ სახეობაში და სამხედრო ტექნიკის მხრივ. უკრაინული სტდ-ები არ არიან ბოლომდე დაკომპლექტებულნი, განიცდიან საბრძოლო მასალების, ტექნიკის, მობილობის დეფიციტს. რუსეთი ახდენს მკაფიო სამხედრო დოქტრინის რეალიზაციას – უკრაინისგან განსხვავებით, სადაც არანაირი ლოგიკური სამხედრო განვითარება არ მიმდინარეობს.  ეს  აძლევს დიდ უპირატესობას რუსეთს – ორგანიზაციის და საბრძოლო მომზადების მხრივ.
თუმცა უკრაინას აქვს უპირატესობები  მნიშვნელოვან  კომპონენტებში, ესენია:
1. სამხედროების მოტივაცია, ისინი იცავენ სამშობლოს.
2. დიდი რაოდენობის განსწავლული რეზერვი საბრძოლო გამოცდილებით და სამოქალაქო საზოგადოების მხარდაჭერა.
3. დიდი რაოდენობით (მართალია, მოძველებული) შეიარაღების სისტემები. ასევე წარმოება-მიწოდება ათასობით ტანკსაწინააღმდეგო მართვადი რაკეტებისა – ,,სტუგნა,’’ ,,კორსარი,’’ ,,ჯაველინი.’’
4. ურბანიზებული ადგილმდებარეობა, რაც ხელსაყრელია დასახლებული პუნქტების ხანგრძლივი თავდაცვისათვის.
რუსეთის არმიას არა აქვს მრავალჯერადი უპირატესობა სახმელეთო ძალებში. უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს შეუძლიათ ხანგრძლივი და ეფექტიანი წინააღმდეგობა, თუ ნატო მოგვცემს ჰაერიდან უსაფრთხოების გარანტიას და შექმნის არასაფრენ ზონას რუსული ავიაციისთვის. რუსეთს არა აქვს ფართომასშტაბიანი შეტევითი ოპერაციების დაწყების ძალა, ის ემზადება ლოკალური ბრძოლებისთვის – შეზღუდულ რაიონებში.
თუ უკრაინა დაიწყებს რეფორმებს საიმისოდ, რომ შეამციროს ან აღმოფხვრას რუსეთის უპირატესობები, დიდი ომის სცენარი ნაკლებად განხორციელდება. კრემლს მოუწევს შეეგუოს, რომ ვერ შეძლებს, თუნდაც ლოკალური წარმატების მიღწევას სახმელეთო ოპერაციებში?
რუსეთის შემოჭრა. როგორი იქნება სცენარი?
2014 წელს, რუსეთი უკვე ამზადებდა უკრაინაში შემოჭრას და მის ოკუპაციას. კრემლმა გადაწყვიტა  არ გამოეყენებინა ავიაცია, სარაკეტო ძალები, ფლოტი, რაც დიდ უპირატესობას აძლევდა მას უკრაინის შეიარაღებულ ძალებთან. პუტინმა არჩია ლოკალური საბრძოლო მოქმედება სახმელეთო ძალებით, სადაც მთავარი ტვირთი სახმელეთო, საჰაერო – სადესანტო, სპეცდანიშნულების ძალებზე გადაიტანა, რომლებიც შემოსა ,,ადგილობრივი ამბოხებულების“ ლეგენდით, როცა საკადრო რუსი სამხედროები ასრულებენ ძირითად საბრძოლო სამუშაოს, მართვას და ისინი გაძლიერებულნი არიან დაქირავებულებითა და მოღალატეებით.
ასეთ სტრატეგიას დიდი დანაკარგები მოჰყვა, თუმცა პუტინს შესაძლებლობა მისცა, არ აეღო თავის თავზე პოლიტიკური პასუხისმგებლობა შემოჭრის გამო და არ ეღიარებინა უკრაინასთან ომი.
დიდი ომის ნეგატიური შედეგები:
1. დასავლეთის მკაცრი სანქციები და სამხედრო ხარჯების ზრდა, რასაც რუსეთის სუსტი ეკონომიკა დღესაც ძლივს უძლებს.
2. რუსი სამხედროების დიდი დანაკარგი.
3. უკრაინის ნატოსთან თანამშრომლობის გაძლიერება, შეიარაღების მოწოდება, რომელსაც დიდი ტექნოლოგიური უპირატესობა აქვს რუსულ სისტემებთან შედარებით.
4. საჰაერო ზონის დახურვა ნატოს ავიაციის მიერ – სირიის მსგავსად, ნატოს ახალი შენაერთების განლაგება უკრაინაში.
თუმცა პუტინს გასულ წლებში გაუჩნდა სერიოზული მოტივაცია უკრაინის პრობლემის გადასაჭრელად:
1. ყირიმის, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების ნაწილობრივმა ოკუპაციამ შეაჩერა რუსეთის დასავლურ სამყაროში ინტეგრაცია, გაწყვიტა ხელმისაწვდომობა ტექნოლოგიებსა და ფინანსებზე.
2. ყირიმისა და უკრაინის სხვა ოკუპირებული ტერიტორიების შენახვა სულ უფრო მეტ საშუალებებს მოითხოვს, არ არსებობს ამ ხარჯების შემცირების რაიმე პერსპექტივა.
3. საომარი ფრონტი, მოითხოვს დიდძალ ადამიანურ რესურსებს, რაც რუსეთს ისედაც შეზღუდული აქვს, მით უფრო, საბრძოლო მოქმედებები იწარმოებს ახალ ადგილებში.
4. ფრონტის ხაზის კონფიგურაცია, ხელსაყრელია უკრაინის შეიარაღებული ძალების შეტევითი ოპერაციებისთვის და გრძელვადიან პერსპექტივაში წარმოადგენს საფრთხეს რუსეთის ძალებისთვის.
5. რუსეთი უნდა ემზადოს სრული იზოლაციისა და ურთიერთობის გაწყვეტისათვის დასავლეთთან.
მთელი უკრაინის ოკუპაცია, სადაც ყოველწლიურად იზრდება ანტირუსული განწყობილებები, რუსეთისთვის ახლა მეტად რისკიანი ამოცანაა. ეს არ გამოვა დიდი წინააღმდეგობის, დიდი დანაკარგის გარეშე და ეს ვერ მოხდება სწრაფად. ხანგრძლივ დიდ ომში რუსეთის შანსები ძალიან მცირეა, ვინაიდან უკრაინა, რომელსაც ნატოსთან გაფართოებული პარტნიორის სტატუსი აქვს, აუცილებლად მიიღებს ალიანსისგან ომის დროს დახმარებას. უკრაინის ბრძოლისუნარიანი არმიის მასშტაბური დახმარება, შეიარაღებითა და ნატოს საბრძოლო ტექნიკით, გამოიწვევს რუსეთის არმიის დამარცხებას.
ამდენად, ამ დროისთვის, რუსეთის შეტევის სცენარი ამგვარად მესახება:
1. დარტყმა დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქებში ოკუპირებული ზონების უსაფრთხოების გასაზრდელად. ოკუპაციის ზონის გაფართოება, ხოლო ხელსაყრელ პირობებში, დონეცკისა და ლუგანსკის ოლქების სრული კონტროლი.
2. მოკლევადიანი საბრძოლო მოქმედებები, რათა არ მოხდეს ნატოს ომში ჩაბმა.
3. დიდი დანაკარგის მიყენება უკრაინის შეიარაღებული ძალებისთვის, საინფორმაციო-ფსიქოლოგიური დარტყმა უკრაინის პოლიტიკური ხელმძღვანელობის მორალურად გასატეხად, რომ ძალაუფლების დაკარგვის საშიშროების გამო, ის დათანხმდეს მშვიდობის გამოცხადებას ნებისმიერ ფასად, საომარ ქმედებათა ესკალაციის შემცირების სანაცვლოდ.

Подготовка к отражению агрессии должна начинаться с осознания угрозы
Вооруженные силы Российской Федерации насчитывают более миллиона военнослужащих, однако сколько из них готовы к вторжению в Украину?
На данный момент на границе с Украиной развернуты 150-я мотострелковая дивизия Южного военного округа, 3-я мотострелковая дивизия Западного военного округа, к Украине перебрасывается 74-я мотострелковая бригада Центрального военного округа. В Крыму — 126-я мотострелковая бригада береговой обороны, 810-я бригада морской пехоты и 56-я десантно-штурмовая бригада. Эти силы являются серьезной угрозой, однако недостаточны для проведения глубокой наступательной операции. Однако Россия с 2014 года проводит военную реформу для увеличения числа боеготовых наземных сил
Сколько батальонов у Путина для вторжения?
Основной оперативной единицей, которой измеряется сейчас мощь наземных сил, являются общевойсковые батальонные тактические группы.
В 2014-2015 гг., по данным исследования OSINT группы Информнапалм, в агрессии против Украины принимали участие, по меньшей мере, 39 БТГР ВС РФ. Да, в РФ миллионная армия, но боеготовых наземных войск оказалось не так много, БТГР комплектовались как сборная солянка из разных частей длительное время. И потому применить их одновременно Россия не смогла, они вводились в бой постепенно, менялись по ротации.
Согласно официальным данным, сейчас общая численность наземных сил ВС РФ:
Сухопутные войска — 280 тысяч военнослужащих; воздушно-десантные войска — 45 тысяч военнослужащих; морская пехота — до 13 тысячи военнослужащих. Среди них — многочисленные не боевые части и соединения, плюс ракетчики, зенитчики, инженеры, плюс военнослужащие срочной службы, плюс персонал учебных центров, арсеналов, баз и т. д.
На основе опыта войны в Украине в 2015 году Россия начала военную реформу, чтобы переплавить свою армию в виде максимального количества боеготовых БТГР. Российское командование убедилось, что наличие больших мобилизационных резервов в современной войне требует длительного времени их развертывания и подготовки, и мобилизация создает большие политические проблемы. Поэтому превосходство качественное решает гораздо больше, чем количественное.
7 сентября 2018 года начальник Генштаба ВС РФ Валерий Герасимов так оценил боеготовность наземных сил ВС РФ:
«Сегодня в Сухопутных и Воздушно-десантных войсках 126 батальонных тактических групп, укомплектованных контрактниками и находящихся в постоянной готовности к выполнению боевых задач. В боевых подразделениях проходят службу в основном контрактники.
В полку, бригаде два батальона и ряд других боевых подразделений и подразделений обеспечения укомплектованы контрактниками, а третий батальон — призывниками. Сержанты — все контрактники.
На основе подразделений, укомплектованных контрактниками, создаются батальонные тактические группы. В полку и бригаде — их насчитывается две-три. Это батальоны со средствами усиления, численностью 800-900 человек. Они обеспечены всем необходимым для ведения боевых действий, в том числе средствами разведки, наблюдения, навигации и закрытой связи и всем другим».
Итак, в составе 16 дивизий и 44 бригад — танковых, мотострелковых, десантно-штурмовых, воздушно-десантных, пулеметно-артиллерийских, морской пехоты, развернутых на всех стратегических направлениях и за рубежом, Россия на данный момент имеет расчетных 126 БТГР.
Однако далеко не все свои БТГР Россия сможет развернуть и послать в Украину, поскольку уровень боеготовности у них неоднородный, боеспособность зависит прежде всего от мотивации и качества личного состава. Кроме того, далеко не все могут быть немедленно брошены в бой, и выполняют они различные задачи на разных направлениях.
В высокой степени боеготовности к вторжению, по опыту 2014 года, находятся главные силы Южного и Западного военного округов, ряд соединений Центрального и Восточного округов, Воздушно-десантные войска, отдельные мотострелковые соединения ВМФ.
БТГР могут быть направлены из состава 2 танковых и 6 мотострелковых, 2 десантно-штурмовых, 2 воздушно-десантных дивизий, 13 мотострелковых, 2 танковых, 4 десантно-штурмовых бригад, 3 военных баз.
Из 126 БТГР против Украины могут быть направлены в течение двух-трех месяцев до 90 БТГР, остальные будут использованы для доукомплектования и развертывания резервных компонентов.
Такое сосредоточение требует длительных и масштабных перевозок, которые пока не происходят. Это значит, что сценарий большой войны на столе, но решение еще не принято.
Что есть у ВСУ для обороны?
В составе 2 танковых, 13 механизированных, 2 горно-штурмовых, 5 десантно-штурмовых, 2 морской пехоты бригад ВСУ, а также ряда отдельных частей — около 80 БТГР.
Безусловно, Россия имеет значительное превосходство во многих видах вооружения и военной техники. Украинские БТГР не полностью укомплектованы, испытывают недостаток боеприпасов, техники, мобильности. Россия реализовывает четкую военную доктрину, в отличие от Украины, где никакого логичного военного строительства не происходит, это дает большие преимущества в организации и боевой подготовке.
Однако Украина также имеет превосходство в ряде важнейших компонентов:
- Мотивация военнослужащих, которые защищают свою Родину.
- Наличие большого обученного резерва с опытом боевых действий и активная поддержка гражданского общества.
- Наличие большого числа пусть и устаревших, но многочисленных систем вооружения. А также производство и поставки многих тысяч противотанковых управляемых ракет «Стугна», «Корсар», «Джавелин».
- Урбанизированная местность, пригодная для длительной очаговой обороны населенных пунктов.
Российская армия не имеет многократного превосходства в силах для наземной войны. ВСУ вполне способны оказывать длительное и эффективное сопротивление в случае гарантий безопасности НАТО в воздухе и создания бесполетной зоны для российской авиации. У России нет сил для проведения широкомасштабных наступательных операций, она готовится к локальным боевым действиям в ограниченных районах.
Если Украина начнет реформы, чтобы сократить либо устранить российские преимущества, сценарий большой войны будет маловероятен. Кремлю придется смириться с невозможностью достичь даже локальных успехов в ходе наземной операции.
Российское вторжение. Каким будет сценарий?
В 2014 году Россия уже готовила вторжение и оккупацию Украины. Кремль решил не использовать авиацию, флот, ракетные войска, которые обеспечивают большое превосходство над ВС Украины. Путин избрал характер локальных боевых действий наземных сил, где основную нагрузку несли сухопутные войска, воздушно-десантные войска, войска спецназ, залегендированные под местных «ополченцев», где кадровые российские военнослужащие, выполнявшие основную боевую работу и управление, усиливались наемниками и предателями.
Такая стратегия приводила к значительным потерям, однако позволяла Путину не брать на себя политическую ответственность за вторжение и не признавать войну с Украиной.
Негативные последствия большой войны:
- Жесткие санкции Запада, увеличение расходов на войну, которые хилая российская экономика не выдерживает уже сейчас.
- Большие потери российских военнослужащих.
- Усиление сотрудничества Украины и НАТО, поставки вооружений, которые имеют большое технологическое преимущество над всеми российскими системами.
- Создание бесполетной зоны силами авиации НАТО по образцу Сирии, развертывание новых подразделений НАТО в Украине.
Однако у Путина за прошедшие годы появилась серьезная мотивация для силового решения проблемы Украины:
- Оккупация Крыма и части Донецкой и Луганской областей остановили экономическую интеграцию России в западный мир, оборвали доступ к технологиям и финансам. Путин зашел в тупик и нуждается в решениях, способных изменить дальнейшее ухудшение международного положения.
- Содержание Крыма и оккупированных территорий в Украине требуют все больших средств без всякой перспективы на сокращение расходов.
- Война на фронте требует больших людских ресурсов, которые у России также ограничены, поскольку боевые действия ведутся в новых горячих точках.
- Конфигурация линии фронта весьма выгодна для наступательных операций ВСУ и является угрозой для российских войск в длительной перспективе.
- Россия готовится к полной изоляции и разрыву отношений с Западом.
Оккупация всей Украины, где с каждым годом усиливаются антироссийские настроения, для России сейчас — крайне рискованная задача. Это нельзя сделать без большого сопротивления, больших потерь, это нельзя сделать быстро. В длительной большой войне шансы России будут весьма шаткие, поскольку Украина, имеющая статус расширенного партнерства с НАТО, наверняка получит помощь Альянса в этой войне. При наличии в Украине боеспособной армии масштабные поставки вооружения и боевой техники НАТО приведут к поражению российской армии.
Поэтому в данный момент сценарий российского наступления вижу таким:
- Удар в Донецкой и Луганской областях для повышения безопасности оккупированной зоны. Расширение зоны оккупации, а при благоприятных условиях — взятие под полный контроль Донецкой и Луганской областей.
- Боевые действия носят кратковременный характер, чтобы не допустить вмешательства НАТО.
- Нанесение больших потерь соединениям ВСУ, информационно-психологический удар для подрыва морального духа политического руководства Украины, чтобы под угрозой потери власти вынудить на мир любой ценой ради снижения эскалации боевых действий.