როცა საუბარი რუსეთზე მიდგება, დასავლეთი თავს არიდებს ყველაზე უარესს შესაძლო სცენარებიდან.
რუსეთის ომი საქართველოსთან 2008 წელს, სულაც არ დაწყებულა უეცრად. ყირიმის ანექსია და ომის დაწყება აღმოსავლეთ უკრაინაში, ასევე არ იყო მოულოდნელი – მოვლენები რამდენიმე დღე ვითარდებოდა. უბრალოდ დასავლეთი უკეთესის იმედად იყო, ვარაუდობდა, რომ ეს უბრალო სწავლებები იყო.
როცა კატასტროფა ფაქტად იქცა, დასავლეთის ქვეყნებმა გააკეთეს ის, რაც ყველაზე უკეთ გამოსდით – შემოიღეს უეფექტო სანქციები, პოლიტიკური მხარდაჭერა გამოუცხადეს უკრაინას და ასე თუ ისე აღმოუჩინეს ამ ქვეყანას გარკვეული ფინანსური დახმარება – იარაღის შესაძენად. ყველაფერმა ამან, ოდნავადაც ვერ დააბრკოლა რუსეთის ლიდერი ვლადიმერ პუტინი
ახლა, ამ მოვლენებიდან 7 წლის შემდეგ, ის ატარებს მსხვილ სამხედრო სწავლებებს ყირიმში და უკრაინის საზღვრებთან ახლოს, თავს უყრის რა არა მარტო ათასობით ჯარისკაცს, არამედ სადესანტო ხომალდებსაც, რომელთაც სავსებით ძალუძთ გადაკვეთონ აზოვის ზღვა მარიუპოლის აღმოსავლეთით და დაიწყოს უკრაინაში რუსეთის შეჭრა მანამდე, ვიდრე დასავლეთი გაიაზრებს რა ხდება.
სადესანტო შენაერთების ყოფნა ამ რაიონში უჩვეულოა. ეს აიძულებს დასავლეთის სადაზვერვო სამსახურებს თვალი ადევნონ შექმნილ სიტუაციას.
მთავარია შეცდომა არ იქნას დაშვებული. როგორც 2008 და 2014 წლებში, ახლაც არ გვჯერა იმის, რასაც ვხედავთ. დასავლეთი თვალს ხუჭავს და იმედს ებღაუჭება, მაგრამ გამოცდილება გვკარნახობს რომ, როცა დიდხანს ვორჭოფობთ, რუსეთი გვამარცხებს.
ჩვენ მიმდინარე მოვლენებს ძალზე სერიოზულად უნდა მოვეკიდოთ და მკაფიოდ უნდა მივახვედროთ რუსეთი, რომ თუ ის შეუტევს უკრაინას, ამას მოჰყვება მძლავრი პასუხი – უკრაინის არმიისთვის სამხედრო მხარდაჭერის სახით.
ჩვენ ასევე უნდა მივახვედროთ რუსეთი, რომ უკრაინის ნატოში მიღება – ეს უკვე უკრაინელთა ოცნება კი აღარ არის, არამედ რეალობაა. ეს იქნება დრამატული, მაგრამ ერთადერთი ნაბიჯი, რომელსაც პუტინი აღიქვამს. მიუხედავად ყველაფრისა, ის არ მოისურვებს გამოიწვიოს ერთად შეკრული დასავლეთი.
პუტინმა ახლახან მიმართა თავის ერს და განაცხადა, რომ თუ ვინმე რუსეთის ,,წითელ ხაზებს’’ გადაკვეთს, ეს უშედეგოდ არ ჩაივლის. ის დაპირდა თანამოქალაქეებს, რომ განამტკიცებს სამხედრო ძლიერებას და გააგრძელებს არმიის მოდერნიზაციას. იმავდროულად ითქვა, რომ რუსეთი მზადაა დიალოგისთვის და განიარაღებისთვის.
მაგრამ მსგავსი არაფერი ჩანს. ამდენად, კარგია, რომ აშშ-ს ახალი პრეზიდენტი ჯო ბაიდენი, წინამორბედისგან განსხვავებით, რუსეთს რეალისტურად აფასებს.
ბაიდენი პირდაპირ ეუბნება პუტინს სად გადის ,,წითელი ხაზები’’ დასავლეთისთვის და იქ, სადაც ისინი ირღვევა პუტინი აწყდება მიზანმიმართულ სანქციებსა და მედგარ პასუხს. ამასთან, მას სთავაზობენ მოლაპარაკებებს, მაგალითად განიარაღებას.
ჩვენ საშიში თვეები გველის: რუსეთის სამხედრო ძალების მასშტაბური სწავლებები უკრაინის მახლობლად ოქტომბრამდე გასტანს. ბელორუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო კი აგრძელებს პუტინთან დაახლოებას, მიუხედავად მისი მოსახლეობის აქტიური წინააღმდეგობისა.
ასე, რომ კონფლიქტი მრავალია და თითოეული – სერიოზული გამოწვევაა დასავლეთისთვის.
დროა გავაცნობიეროთ, რომ უკრაინაში შეიძლება რაღაც მოხდეს. თუ დასავლეთი ისევ წააწყდება რუსეთის ექსპანსიას, რომელსაც სანქციები თუ აჩერებს, გასაგები იქნება, რომ ბალტიისპირეთის ქვეყნების შეშფოთება გამართლებულია. ამ შემთხვევაში გაჩნდება საფუძველი დავეჭვდეთ, რომ დასავლეთის უსაფრთხოების პოლიტიკა, რომელიც უნდა ებრძოდეს მტრულ ქმედებებს, საერთოდ იმსახურებს რაიმე ნდობას.
შესაძლოა, სწორედ ამას მიხვდა პუტინი. თუ ეს ასეა, მაშინ სასწრაფოდ უნდა ვაგაგებინოთ, რომ ის მწარედ ცდება.

Кристиан Моуритцен (Kristian Mouritzen)
Война России с Грузией в 2008 году случилась не вдруг. Аннексия Крыма и начало войны на востоке Украины в 2014 году тоже не были такой уж неожиданностью — события развивались несколько дней. Просто Запад надеялся на лучшее, предполагая, что это просто обычные учения
Когда катастрофа стала свершившимся фактом, западные страны сделали то, что умеют лучше всего, — ввели неэффективные санкции, поддержали Украину политически, но все же оказали ей некоторую финансовую помощь для покупки оружия. Ничто из этого нисколько не поколебало российского лидера Владимира Путина.
Сейчас, через семь лет после этих событий, он проводит крупные военные учения в Крыму и вблизи украинских границ, стянув к ним не только тысячи солдат, но и десантные корабли, которые вполне могут пересечь Азовское море к востоку от Мариуполя и начать вторжение на Украину прежде, чем Запад сообразит, что происходит.
Присутствие десантных подразделений в этом районе необычно. Это заставляет западные разведывательные службы особенно внимательно следить за ситуацией.
Главное не ошибиться. Как и в 2008-м, и в 2014 году, мы не верим в то, что видим. Запад закрывает глаза и надеется на лучшее. Но опыт уже показал, что когда мы слишком долго сомневаемся, мы проигрываем России.
Мы должны отнестись к происходящему очень серьезно и ясно дать понять, что если Россия атакует Украину, это будет иметь мощные последствия в виде нашей военной поддержки украинской армии.
Также мы должны дать России понять, что членство Украины в НАТО — это больше не далекая мечта украинцев, но реальность, которая уже не за горами. Это будет драматично, но это единственное, что Путин сможет воспринять, — несмотря ни на что, он все же не захочет бросать вызов всему сплотившемуся Западу целиком.
Путин только что произнес свою речь к нации, в которой заявил, что если кто-то пересечет «красные линии» России, будут последствия.
Он пообещал россиянам, что продолжит наращивать военную мощь и модернизировать войска. В то же время он сказал, что Россия настроена на диалог и разоружение.
Но ничего такого мы не видим. Поэтому хорошо, что новый президент США Джо Байден, в отличие от своего предшественника, относится к России реалистично.
Байден прямо говорит Путину, где проходят «красные линии» Запада. И там, где они нарушаются, Путин сталкивается с более целенаправленными санкциями и жестким отпором. В то же время ему предлагают переговоры, например, о разоружении.
Нам предстоят опасные месяцы: масштабные военные силы России будут проводить учения неподалеку от Украины вплоть до самого октября. В то же время лидер Белоруссии Александр Лукашенко продолжает сближаться с Путиным, несмотря на яростное противодействие со стороны населения.
Так что конфликтов сейчас полно, и каждый из них — серьезный вызов для Запада.
Пришло время осознать, что на Украине что-то может пойти не так. Если Запад снова столкнется со стремлением России к экспансии, которое сдерживают лишь санкции, мы поймем, что опасения стран Прибалтики оправданы. В этом случае у нас появятся основания усомниться, что политика безопасности Запада, призванная бороться с враждебными действиями, вообще заслуживает доверия.
Возможно, именно это понял Путин. Если так, нам нужно срочно заставить его осознать, что он жестоко ошибается.