Корреспондент უკრაინა
ევროპას არ დასჭირდება კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა – „სპუტნიკ-5“, რადგან ევროგაერთიანებამ უკვე დაადასტურა 4 სხვა პრეპარატი, რომლებიც საკმარისია კოვიდზე კოლექტიური იმუნიტეტის გამომუშავებისთვის – განაცხადა შიდა ბაზრის საკითხებზე ევროკომისარმა ტიერი ბრეტონმა. ამის შესახებ წერდა კვირას , 21 მარტს – REUTERS-ი
„რაკი წარმოვადგენთ კონტინეტს, სადაც ყველაზე მეტი – 4 ვაქცინაა დარეგისტრირებული სამედიცინო რეგულატორის მიერ და წამყვანი პოზიციები გვაქვს მათი წარმოების სფეროში, ჩვენ  აბსოლუტურად არ გვჭირდება „სპუტნიკ-5“ და სხვა პრეპარატები“ – თქვა ბრეტონმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ევროპის მიერ დადასტურებული ვაქცინები მასობრივად უნდა იწარმოებოდეს და გამოიყენებოდეს გაერთიანების ტერიტორიაზე.
მისი თქმით, პრეპარატ „სპუტნიკ-5“-თან დაკავშირებით,  „რუსებს აქვთ წარმოების პრობლემები“. ევროკომისარმა ისიც დაამატა, რომ თუ რუსეთს სჭირდება დახმარება ამ საკითხში, ევროპა მზადაა ეს პრობლემა  განიხილოს წლის მეორე ნახევარში.
ამასთან მან ხაზი გაუსვა, რომ ევროკავშირისთვის პრიორიტეტულია ის პრეპარატები, რომლებიც მის ტერიტორიაზე იწარმოება.
ევროკავშირს „ აშკარად აქვს შესაძლებლობა“ ივნისის ბოლომდე 300-დან 350 მილიონამდე დოზის მიწოდება უზრუნველყოს  – დასძინა მან.
„ამდენად, 14 ივლისისთვის ჩვენ შეგვეძლება მივაღწიოთ საერთოკონტინენტურ იმუნიტეტს. დოზები არის, ახლა ადამიანებმა უნდა ჩაიტარონ ვაქცინაცია და ჩვენ შეგვიძლია ამის მატერიალურ- ტექნიკური უზრუნველყოფა“ – თქვა ბრეტონმა.
შეგახსენებთ, რომ რუსეთი კორონავირუსით ინფიცირებულების რაოდენობით მსოფლიოში მეოთხე ადგილზე იმყოფება, ხოლო გარდაცვლილთა რიცხვით – მეშვიდეზე. ამ ქვეყანაში ვაქცინაცია 2020 წლის დეკემბერში დაიწყო, მაგრამ 2021 წლის შუა პერიოდამდე,  აცრილია მხოლოდ 5.3 მილიონი ადამიანი, ანუ მოსახლეობის 3.7 პროცენტი.
ვაქცინით დღემდე არ აცრილა ქვეყნის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი. ასე რომ, „სპუტნიკ-5“ დღემდე არ შედის ვაქცინაციის მისეულ გეგმაში.
აღვნიშნავთ, რომ ახლახან ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრი ბორის ჯანსონი ASTRAZENECA-თი, ხოლო ფინეთის პრეზიდენტი საული ნიინისტე PFIZER-ით აიცრენ.

Европе не понадобится российская вакцина от коронавируса «Спутник V», поскольку в ЕС уже одобрено четыре других препарата, их будет достаточно для достижения коллективного иммунитета от ковида, заявил еврокомиссар по вопросам внутреннего рынка Тьерри Бретон. Об этом в воскресенье, 21 марта, пишет Reuters
«Поскольку мы — континент, где больше всего одобренных медицинским регулятором вакцин — четыре, и мы ведем в сфере их производства, нам будет абсолютно не нужен Спутник V и другие препараты», — сказал Бретон.
Он также отметил, что одобренные Европой вакцины должны как массово производиться на территории объединения, так и массово применяться.
По его словам, «у россиян проблемы с производством» препарата Спутник V. Еврокомиссар добавил, что, если России будет нужна помощь в этом вопросе, Европа готова к обсуждениям во втором полугодии.
При этом он подчеркнул, что для ЕС приоритетными считаются те препараты, производство которых ведется на его территории.
Он добавил, что у Евросоюза «явно есть возможность» доставить от 300 до 350 миллионов доз к концу июня.
«Поэтому к 14 июля у нас есть возможность достичь общеконтинентального иммунитета. Дозы есть, теперь люди должны принять вакцинацию, и у нас есть материально-техническое обеспечение», — сказал Бретон.
Напомним, Россия на четвертом месте в мире по числу случаев заражения коронавирусом и на седьмом — по числу смертей. Вакцинация в стране началась еще в середине декабря 2020 года. Но к середине марта 2021 года в России привились лишь 5,3 млн человек или 3,7% населения.
Также covid-вакциной до сих пор не привился президент страны Владимир Путин, потому что Спутника V пока нет в его прививочном плане.
Отметим, накануне премьер-министр Британии Борис Джонсон привился вакциной AstraZeneca, а финский президент Саули Ниинисте- вакциной Pfizer.