The Financial times (დიდი ბრიტანეთი)
ყოველი ძალაუფლებისმოყვარე ლიდერის სამომავლო პერსპექტივა ორ ვარიანტამდე დაიყვანება: სამოქალაქო ცხოვრებაზე გარანტირებულ, მშვიდ გადასვლამდე – შესაბამისი იურიდიული დაცვით, ან სამუდამო მმართველობამდე. ვლადიმერ პუტინმა, რომელიც იანვარში თავისი მმართველობის 21 წელს აღნიშნავს, ისეთი სიტუაცია მოიფიქრა, როდესაც მას შეუძლია სათავისოდ უზრუნველყოს ორივე ეს ვარიანტი. მუდმივი ჭორები კრემლიდან რუსეთის ლიდერის წასვლის შესახებ, კიდევ უფრო ინტენსიური გახდა ამ კვირაში, მას შემდეგ, რაც ქვეყნის პარლამენტმა ბეჭედი დაუსვა კანონს, რომელიც ითვალისწინებს პრეზიდენტისა და მისი ოჯახის წევრების გარანტირებულ იმუნიტეტს სასამართლო გამოძიებისა და დევნისგან. თუმცა სპეკულაციები იმის შესახებ, მოასწავებს, თუ არა ეს ნაბიჯი პუტინის ვადამდელ გადადგომას, არ გამორიცხავს გასულ წელს მიღებულ მეორე კანონს, რომელიც მოქმედ 68 წლის პრეზიდენტს უფლებას აძლევს მიმდინარე მეოთხე ვადის შემდეგ (რომელიც 2024 წელს იწურება), კიდევ 12 წელი მართოს ქვეყანა. რუსი პოლიტოლოგი ტატიანა სტანოვაია თვლის, რომ პუტინისთვის სრულიად ბუნებრივია ჰქონდეს გარანტიები იმ შემთხვევისთვის, თუკი მისი პრეზიდენტობა დასრულდება და მისი აზრით, არავითარი კავშირი ახალ კანონსა და პუტინის გადადგომას შორის არ არსებობს. ,,დღეს ჩვენ შეგვიძლია ვთქვათ ერთი რამ: ის აკეთებს ყველაფერს, რომ ჩვენ წარმოდგენა არ გვქონდეს იმის შესახებ, თუ როდის აპირებს ის პოსტის დატოვებას’’- ამბობს სტანოვაია
ორივე ეს საკანონმდებლო აქტი – ორივე მათგანის ინიცირება მოხდა საკონსტიტუციო ცვლილებების პროცესში და ისინი გაზაფხულზე პუტინმა წარადგინა – სიმპტომატურია, მათი ბუნდოვანებისკენ მისწრაფებით. რუსეთის ლიდერს უყვარს პასუხისმგებლობის ორ პირზე დაკისრება: ის ხშირად გასცემს განკარგულებას ორ მოქიშპე მინისტრზე ან უწყებაზე. ასეთი მიდგომა უზრუნველყოფს მოქნილობას და ჩნდება ვარიანტები იმ შემთხვევისთვის, თუკი ადამიანები, რომელთაც მისი დირექტივის აღსრულება დაავალეს, თავს ვერ ართმევენ დაკისრებული ამოცანის გადაჭრას, ან როცა, თავად ინიციატივა აღმოჩნდება წარუმატებელი. ამასთან, პუტინის ხელქვეითები ერთმანეთთან ქიშპით არიან დაკავებულნი და ვერ იცლიან ხელმძღვანელის წინააღმდეგ შეთქმულების მოსაწყობად. ეს ორი კანონი, რომელიც იცავს პრეზიდენტს კრემლის მიღმა და ამავდროულად მას საშუალებას აძლევს დარჩეს კრემლში, რაც სრულად შეესაბამება ზემოაღნიშნულ მიდგომას. ანალიტიკოსთა აზრით, ამჟამად, მეორე ვარიანტის რეალიზაცია უფრო სავარაუდოა, ვიდრე პირველისა. მცდელობა, განჭვრიტო როდის გადადგება პუტინი, ან ვის გადასცემს ძალაუფლებას, მოსკოვში დიდი ხანია აღარ ითვლება გასართობ ვიქტორინად. მისი მომხრეები გამორიცხავენ ამგვარი დისკუსიის წინაპირობებს, ხოლო მისი კრიტიკოსები ძალზე ხშირად ცდებიან საიმისოდ, რომ გააგრძელონ ამგვარი პროგნოზების კეთება.
,,ვფიქრობ, რომ ეს (პრეზიდენტობა) ოდესღაც უნდა დამთავრდეს – განაცხადა პუტინმა გასულ თვეში, როცა უპასუხა კითხვას მისი მმართველობის უვადოდ გავრცობის შესახებ – რა მოხდება 2024 წელს, ან უფრო გვიან, ამას ვნახავთ, როცა ამის დრო მოვა, ჯერჯერობით კი უფრო დაძაბულად უნდა ვიმუშაოთ… ყველამ თავის უბანზე.’’ პუტინმა იცის, როგორ უნდა მოხდეს საპრეზიდენტო უფლებამოსილების გადაცემა. როცა ბორის ელცინი, რუსეთის პირველი პრეზიდენტი, აპირებდა გადადგომას, მისი არჩევანი პუტინზე, როგორც მემკვიდრეზე შეჩერდა და ნაწილობრივ ის ეფუძნებოდა ელცინისა და მისი ოჯახისთვის ხელშეუხებლობის გარანტიების პირობას. ნიშანდობლივია, რომ საკუთარ განცხადებებში ეკონომიკური კატასტროფიდან თავდაღწევის შესახებ, პუტინი იშვიათად ამბობს ვინ ხელმძღვანელობდა ქვეყანას. მოგვიანებით, 2008 წელს, როცა მან ამოწერა თავისი ორვადიანი პრეზიდენტობის ლიმიტი, პუტინმა კრემლის გასაღები დიმიტრი მედვედევს გადასცა, მასზე დაქვემდებარებულ და დამოკიდებულ პირს. დადებული პირობის შესაბამისად, 2012 წელს, მედვედევმა მართვის სადავეები პუტინს დაუბრუნა. 110 მილიონი დარეგისტრირებული ამომრჩევლის უმეტესობამ კი დაადასტურა ეს პოლიტიკური მანევრი.
გასულ წელს THE FINANCIAL TIMES-ის კორესპონდენტს, კითხვაზე, აპირებდა თუ არა მომავალი პრეზიდენტის შერჩევას, პუტინმა ასე უპასუხა: ,,რა თქმა უნდა მოქმედი ხელმძღვანელი, როგორც წესი, ვინმეს უჭერს მხარს და ეს მხარდაჭერა არსებითია, მაგრამ მეთაური თავად უნდა სარგებლობდეს ხალხის პატივისცემითა და ნდობით.’’ პუტინმა თავის ხელში მოაქცია მთელი პოლიტიკური ძალაუფლება. შემდეგ გადაწერა წესები და ისინი საკუთარ გეგმებს შეუსაბამა, ამდენად ხვდება, რომ ნებისმიერი მემკვიდრე შეიძლება გაერკვეს მოქმედ ვარიანტებში: ,,მას შეეძლო მემკვიდრე ადრე მოეძიებინა, შეუძლია ეს გააკეთოს ახლა, მაგრამ ესმის, რომ არ შეიძლება დარწმუნებული იყო, რომ სწორ არჩევანს აკეთებ – აღნიშნავს სტახოვაია – ის კაცი, რომელსაც აირჩევ, არასდროს დაგიცავს.’’ ამდენად, იმას რომ ვარიანტები ღიად რჩება, დიდი ზიანი არ მოაქვს.

The Financial Times (Великобритания)
Перспективы на будущее для любого властного лидера часто сводятся к двум вариантам: гарантированный спокойный переход к гражданской жизни с юридической защитой или пожизненное правление. Владимир Путин, который в январе будет отмечать 21 год своего правления в России, придумал такую ситуацию, при которой он может попытаться обеспечить себе оба этих варианта. Постоянные слухи об уходе из Кремля российского лидера стали еще более интенсивными на этой неделе, после того как парламент страны проштамповал закон, гарантирующий иммунитет от судебного расследования и преследования бывшим президентам и членам их семей. Однако спекуляции по поводу того, свидетельствует ли этот шаг о досрочной отставке Путина, не учитывают другой, также принятый в этом году закон, который позволяет действующему 68-летнему президенту править в течение еще 12 лет после текущего — уже четвертого по счету — срока, истекающего в 2024 году. Татьяна Становая, российский политолог, считает, что для Путина вполне естественно пытаться получить гарантии на тот случай, если его президентство закончится, и, по ее мнению, нет никакой связи между новым законом и его возможными планами относительно своей отставки. «Сегодня мы только можем сказать следующее: он делает все для того, чтобы мы не понятия не имели о том, когда он собирается покинуть свой пост», — сказала она
Оба этих законодательных акта — они были инициированы в процессе внесения изменений в Конституцию, предложенных весной Путиным, — являются характерными по своей склонности к неопределенности. Российский лидер любит возлагать одинаковую ответственность на двух людей, занимающих две разные должности; он часто поручает выполнение своих указаний конкурирующим министерством или ведомствам. Подобный подход обеспечивает ему гибкость и предоставляет варианты на тот случай, если люди, которым это было поручено, не справились со своей работой, или сама инициатива оказалась неудачной, и при этом его подчиненные больше сфокусированы на борьбе между собой, а не на том, чтобы плести заговор против него. Эти два закона, защищающие его за пределами Кремля и позволяющие ему оставаться в нем, вполне соответствуют такому подходу. По мнению аналитиков, в настоящее время использование второго варианта представляется более вероятным, чем первого. Попытка предсказать, когда Путин подаст в отставку или кому он передаст власть, перестала быть в Москве забавной викториной. Его сторонники отвергают предпосылки подобной дискуссии, тогда как его критики слишком часто ошибались для того, чтобы продолжить делать прогнозы.
«Думаю, что это (президентство) когда-нибудь безусловно должно закончится, — сказал Путин в прошлом месяце, отвечая на вопрос о возможном его продлении на неопределенный срок. — Что там будет в 2024 или еще более позднее время, это надо смотреть, когда время появится. А пока надо напряженно работать… каждому на своем участке». Путин знает, как проводить передачу президентских полномочий. Когда Борис Ельцин, первый российский президент, собирался уйти в отставку, его выбор пал на Путина в качестве преемника, и частично он был основан на обещании относительно предоставления защиты ему самому и его семье. Показательным является то, что в своих частых заявлениях о спасении России от экономической катастрофы Путин редко упоминает о том, кто в это время руководил страной. А затем в 2008 году, когда Путин достиг своего первого лимита на два президентских срока, он передал ключи от Кремля Дмитрию Медведеву, своему доверенному лицу и зависящему он него человеку. В соответствии с существовавшей договоренностью, Медведев вернул бразды правления в 2012 году. Большинство из 110 миллионов зарегистрированных российских избирателей утвердили этот политический маневр.
В прошлом году на вопрос корреспондентов газеты Financial Times о том, будет ли он выбирать следующего президента, Путин ответил так: «Конечно, кого-то действующий руководитель всегда поддерживает, и это существенная поддержка, если сам он пользуется уважением и доверием народа». Путин действительно сконцентрировал в своих руках почти всю политическую власть, а затем переписал правила, приведя их в соответствие со своими планами, и поэтому он понимает, что любой преемник может сделать то же самое и быстро разобраться с любыми действующими гарантиями. «Он мог найти преемника раньше, он может сделать это сегодня, и он понимает, что никогда нельзя быть уверенным в том, что не совершил ошибку, — отмечает Становая. — Тот человек, которого ты выбрал, никогда не будет тебя защищать». Однако пока нет никакого вреда от того, что всевозможные варианты продолжают оставаться открытыми.