დიდი ბრიტანეთი ამზადებს კანონს, რომელიც „საერთაშორისო სამართალს  ძალიან სპეციფიკურად და შეზღუდულად არღვევს”, – განაცხადეს მინისტრთა კაბინეტის სხდომაზე თემთა პალატაში.
ბრენდონ ლუისმა, ჩრდილოეთ ირლანდიის სახელმწიფო მდივანმა, ეს კომენტარი  გააკეთა სამშაბათს, როცა მას ჰკითხეს კანონთან  დაკავშირებით, რომელიც გამოქვეყნდება ოთხშაბათს.  კრიტიკოსები შიშობენ, რომ ახალი კანონმდებლობა შეცვლის Brexit- ის გარიგების შინაარსს, რომელიც პრემიერ- მინისტრმა ბორის ჯონსონმა ევროკავშირთან შემოდგომაზე შეათანხმა
კომენტარი გაკეთდა მას შემდეგ, რაც მთავრობა იძულებული გახდა განემარტა ბრიტანულ მედიაში გავრცელებული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ იგი ცდილობდა ჩრდილოეთ ირლანდიის პროტოკოლის ელემენტების შეეცვალა, კერძოდ,  გარიგების ის ნაწილი, რომელიც ჯონსონის მთავრობამ გასულ წელს ბრიუსელთან დადო და რომლის მიზანი იყო ღია საზღვრის შენარჩუნება ჩრდილოეთ ირლანდიასა და ირლანდიის რესპუბლიკას შორის.
ორშაბათს დიდი ბრიტანეთის მთავრობის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ მთავრობა ” ცდილობს  ჩრდილოეთ ირლანდიის პროტოკოლის კეთილსინდისიერად განხორციელებას” და დასძინა: „ჩვენ გავაკეთებთ მცირე განმარტებებს უკიდურესად სპეციფიკურ დეტალებზე, რათა ოქმის განხორციელებისას, მინისტრებს შესაძლებლობა ჰქონდეთ დაიცვან „დიდი პარასკევის შეთანხმება“.
მიუხედავად ამისა,  მთავრობის ყველა მცდელობა დაემშვიდებინა ხალხი, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მის საზღვრებს გარეთ, წარუმატებლად დასრულდა. ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა ტერეზა მეიმ, რომელიც მოლაპარაკებებს აწარმოებდა ბრექსიტის ძირითად  ნაწილზე, თემთა პალატაში იკითხა: ”როგორ შეუძლია მთავრობას დაარწმუნოს  საერთაშორისო პარტნიორები, რომ  მომავალში ენდონ დიდ ბრიტანეთს, თუ  ის არ დაიცავს იმ ხელშეკრულების სამართლებრივი ვალდებულებებს, რომელსაც ხელს  აწერს? ”
დაპირისპირება სამშაბათს გააქტიურდა, მას შემდეგ, რაც Financial Times– მა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ დიდი ბრიტანეთის მთავრობის იურიდიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ჯონათან ჯონსმა თანამდებობა დატოვა, როგორც გამოცხადდა ”დაუნინგ სთრითთან დავის გამო, რომელსაც სურდა ბრექსიტის შეთანხმების ზოგიერთი ნაწილისთვის  გადაეხედა”.
მიუხედავად იმისა, რომ CNN– მა ვერ შეძლო ჯონსის გადადგომის მიზეზის დამოუკიდებლად გადამოწმება, დაუნინგ სტრიტმა არ უარყო მისი პრეტენზიები მოხსენების მიმართ. მთავრობის სპიკერმა თქვა: ”შემიძლია დავადასტურო, რომ ის მიდის პოსტიდან და ჩვენ მას მადლობას ვუხდით წლების განმავლობაში გაწეული სამსახურისთვის და ვუსურვებთ შემდგომ წარმატებას. ”
სპიკერმა არ დააზუსტა,  მოაწერა თუ არა ჯონსმა ხელი  მთავრობის დაგეგმილ კანონს, ან აპირებდა თუ არა მთავრობა  იურიდიული კონსულტაციების გავლას.
დაუნინგ სთრითმა დაადასტურა, რომ  კანონპროექტი შიდა ბაზრის შესახებ, რომელიც ოთხშაბათს გამოქვეყნდება, შეიცავს პუნქტებს, რომელთა თანახმად, გაერთიანებული სამეფოს ოთხ ქვეყანას შორის ვაჭრობა შეუზღუდავად წარიმართება და ჩრდილოეთ ირლანდია დარჩება გაერთიანებული სამეფოს საბაჟოს ნაწილად. მთავრობამ არაერთხელ განაცხადა, რომ მისი გეგმა, მხოლოდ ჩრდილოეთ ირლანდიის ბუნდოვანი პროტოკოლის დაზუსტებაა და რომ დიდი ბრიტანეთი კვლავ განაგრძობს თანამშრომლობას ევროკავშირთან ირლანდიის საზღვრის საკითხზე.
ამასთან, ლუისის აღიარება, რომ კანონმდებლობა არღვევს საერთაშორისო სამართალს, ბრიუსელში განგაშს გამოიწვევს. ევროკავშირის დიპლომატმა CNN– ს ორშაბათს განუცხადა, რომ „ევროკავშირის დატოვების ხელშეკრულება  რატიფიცირებულ იქნა დიდი ბრიტანეთისა და ევროკავშირის მიერ, ის ძალაშია … თუ დიდი ბრიტანეთი არ მიაგებს ხელშეკრულებას პატივს, მაშინ  ევროკავშირს მოუწევს იურიდიული ზომების მიღება. ”

Великобритания готовит закон, который будет» нарушать международное право очень специфическим и ограниченным образом», заявил министр Кабинета министров в Палате общин.
Брэндон Льюис, Государственный секретарь Северной Ирландии, сделал этот комментарий во вторник в ответ на вопрос о законодательстве, которое будет опубликовано в среду, и которое, как опасаются критики, изменит содержание сделки по Brexit, которую премьер-министр Борис Джонсон согласовал с Европейским Союзом прошлой осенью.
Это заявление прозвучало на следующий день после того, как правительство было вынуждено опровергнуть появившиеся в британских СМИ сообщения о том, что оно пытается изменить элементы североирландского протокола, являющегося частью соглашения, которое правительство Джонсона заключило с Брюсселем в прошлом году, призванного сохранить открытую границу между Северной Ирландией и Ирландской Республикой.
Представитель правительства Великобритании заявил журналистам в понедельник, что правительство «полностью привержено, как и всегда, добросовестному осуществлению североирландского протокола», добавив, что «мы вносим незначительные уточнения в чрезвычайно конкретные области, чтобы гарантировать, что при осуществлении протокола мы делаем это таким образом, чтобы министры всегда поддерживали и защищали мирное соглашение Страстной пятницы.»
Однако попытки правительства успокоить аудиторию дома, в Брюсселе и во всем мире, похоже, не увенчались успехом. Бывший премьер-министр Тереза Мэй, которая вела переговоры по основной части сделки по Brexit, официально известной как соглашение о выходе, спросила в Палате общин: «как правительство может заверить будущих международных партнеров, что Великобритании можно доверять в соблюдении юридических обязательств по соглашениям, которые оно подписывает?»
Полемика усилилась во вторник после того, как Financial Times сообщила, что Джонатан Джонс, глава юридического департамента правительства Великобритании, подал в отставку, как сообщается, из-за «спора с Даунинг-стрит по поводу ее планов оспорить части соглашения о выходе из Brexit».»
В то время как Си-эн-эн не смогла самостоятельно проверить причину отставки Джонса, Даунинг-стрит не отрицала утверждения в докладе, и представитель правительства сказал: «я могу подтвердить, что он уходит в отставку, и мы хотели бы поблагодарить его за годы тяжелой службы и пожелать ему всего хорошего в будущем.»
Пресс-секретарь не подтвердил, подписал Ли Джонс запланированное правительством законодательство, а также обратилось ли правительство за его юридической консультацией.
Даунинг-стрит подтвердила, что законопроект о внутреннем рынке, который должен быть опубликован в среду, будет содержать положения, призванные гарантировать, что вся торговля между четырьмя странами Соединенного Королевства будет беспрепятственной и что Северная Ирландия останется частью таможенной территории Великобритании. Правительство неоднократно заявляло, что его план состоит лишь в том, чтобы прояснить неясности в североирландском протоколе и что Великобритания все еще работает с ЕС над поиском приемлемого решения ирландского пограничного вопроса.
Однако признание Льюиса в том, что законодательство будет нарушать международное право, вызовет тревогу в Брюсселе. Дипломат ЕС сообщил CNN в понедельник, что » соглашение о выводе войск было подписано и ратифицировано Великобританией и ЕС, оно действует … Если Великобритания решит не уважать его, то теоретически ЕС должен будет принять законные меры.»