Foreign Affairs – აშშ
9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩვნების შემდეგ, ბელორუსი არნახულმა საპროტესტო  ტალღამ მოიცვა. ამჟამინდელმა პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ საკუთარი გამარჯვება გამოაცხადა – ხმების 80%-იანი წილით. პროტესტის მონაწილეები ქუჩაში გამოვიდნენ ხმების  სამართლიანად და გამჭირვალედ დათვლის მოთხოვნით. მსგავსი რამ ამ ქვეყანაში, უკვე 20 წელია არ მომხდარა. მომდევნო დღეებში პოლიციამ დააპატიმრა და საშინელ პირობებში ამყოფა ათსობით მოქალაქე და მათ წინააღმდეგ გამოიყენა ფსიქოლოგიური და ფიზიკური წამების მეთოდები. ასობით აქციის მონაწილეს სცემეს, ნაწილი კი დაჭრეს. მიუხედავად ამისა, ბელორუსები გამოდიან თავიანთი ქალაქების ქუჩებში და მოითხოვენ, რომ ხელისუფლებამ აღიაროს არჩევნების ფალსიფიკაცია და დაიწყოს მოლაპარაკებები ძალაუფლების გადაცემის შესახებ
აქციის მონაწილეები არ აწყობენ უწესრიგობებს, პოლიციასთან შეტაკებას, იერიში არ მიაქვთ სამთავრობო დაწესებულებებზე და არ ქურდავენ მაღაზიებს. ამის ნაცვლად,  ისინი ბარიკადებს აგებენ, დილით კი მიდიან სამსახურში. თუმცა სპეცრაზმი მათ წინააღმდეგ იყენებს ცრემლსადენ გაზს, წყლის ჭავლს, რეზინის ტყვიებს, მანათობელ და ხმოვან ხელყუმბარებსა და საბრძოლო ტყვიებს ( ამას ჰყავს თვითმხილველები). რამდენიმე დღის შემდეგ, დოკუმენტირებული ძალადობის გამო, მთავრობამ გაათავისუფლა ათასობით დაკავებული.
სახელმწიფო მედიის თანახმად, საპროტესტო მოძრაობა უცხო ძალების ნამუშევარია. თუმცა ძნელია ეს დაიჯერო, როცა ჩინოვნიკებიც კი აპროტესტებენ პოლიციის ძალადობას და მოითხოვენ ხმების სამართლიანად გადათვლას. ქვეყნის ცნობილი ადამიანები, მათ შორის მსახიობები,  ექიმები, ოლიმპიური ჩემპიონი ბიატლონში – დარია დომჩაროვა და მსოფლიოს ყოფილი პირველი ჩოგანი ვიკტორია აზარენკო, იღებენ ვიდეოს, ხელს აწერენ პეტიციებს, მოითხოვენ შეწყდეს ძალადობა და პატივისცემით მოეპყრან დემონსტრანტების მოთხოვნებს. იტყობინებიან, რომ პოლიციის მხრიდან ხდება შეკრებებიდან მამაკაცების გამოცალკევება და მათი ცემა.
საპროტესტო მოძრაობა გაერთიანდა სამი ძირითადი მოთხოვნით. ხელისუფლებამ უნდა გაათავისუფლოს  ყველა პოლიტპატიმარი (მათ შორის, ყოფილი კანდიდატები ვიკტორ ბაბარიკო და სერგეი ტიხანოვსკი), პოლიციური ძალადობა იქნას გამოძიებული და დამნაშავეები დააკავონ, მერე კი ხელისუფლებამ აღიაროს სვეტლანა ტიხანოვსკაია არჩევნებში გამარჯვებულად და  ჩატარდეს ახალი კენჭისყრა, სადაც დაუშვებენ საინფორმაციო მედია საშუალებებს და დამოუკიდებელი  დამკვირვებლებს.
ნაძალადევი რჩევა
თვალს თუ მიადევნებ, როგორ შუქდება პროტესტი დასავლურ, რუსულ და უკრაინულ მედიაში ბელორუსში არსებული მღელვარების შესახებ, ბევრს ვერაფერს გაიგებ. ეს გამოცემები გატაცებულნი არიან ბელორუსის შექმნილი ვითარების შედარებით, სხვა ქვეყნებში მომხდარ მშვიდობიან რევოლუციებთან და წარუმატებელ გადატრიალებათა მთელ წყებასთან. ერთმა ევროპელმა მაღალი რანგის მოხელემ Facebook – ში დაწერა: ,,მე გაოცებულმა აღმოვაჩინე, რომ ჩემ უცხოელ მეგობრებს შორის, ბელორუსის საპროტესტო მოძრაობის ბევრი სპეციალისტია.’’ მოგვიანებით, მან  ეს პოსტი წაშალა და ოფიციალური ტონით საუბარი არჩია, თუმცა ბევრი ბელორუსი იზიარებს ამ გაღიზიანებას.
ჯერ კიდევ ივნისში, პოლიტიკური ანალიტიკოსი ვიტალი შკლიაროვი, რომელიც ვაშინგტონში ცხოვრობს, ბელორუსულ პროტესტს, ,,მსოფლიოში ყველაზე უჩვეულოს“ უწოდებდა. ვერავინ იწინასწარმეტყველებდა რომ ჩვეულებრივი ბელორუსი ქუჩაში გამოვიდოდა, წერდა ის Foreign Policy – ში, თუმცა აღმოჩნდა, რომ უკმაყოფილება ღვივდებოდა ისე ღრმად, რომ ადამიანების უმრავლესობა ამას ვერ ამჩნევდა. საჭირო იყო ერთი მოვლენა, ისეთი მადესტაბილიზებელი მასშტაბის – როგორც პანდემია – რომ ის ამოხეთქილიყო.’’ შკლიაროვი ბელორუსში  ივლისის თვეში დააპატიმრეს და ბრალად საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევა დასდეს.
სინამდვილეში ბელორუსულ მშვიდობიან პროტესტში უჩვეულო არაფერია და მისი მიზეზი პანდემიაში იმალება. რაგინდ არ უნდა იზიარებდეს ის  სამხრეთით ან აღმოსავლეთით მდებარე სხვა ქვეყნების გამოცდილებას, მისი პრაქტიკა  მაინც განსხვავებულია. ქვეყანაში არსებობს სამოქალაქო კოოპერაციის ხანგრძლივი და მშვიდობიანი გამოხატვის ისტორია, რომელიც ჩამოყალიბდა შემაძრწუნებელი  სახელმწიფო ძალადობის ფონზე. თითქმის ყოველი მესამე ბელორუსი დაიღუპა მეორე მსოფლიო ომის დროს, ნაცისტების ან კომუნისტების ხელით. საბჭოთა ლიდერმა იოსებ სტალინმა გაანადგურა ქვეყნის ინტელექტუალური ელიტა და ასობით ნათელი გონება მოსპო. მე-20 საუკუნის  ეს ტრამვა ჯერ კიდევ დაღად ამჩნევია ყოველ ბელორუსულ ოჯახს.  დღევანდელი მთავრობა უნარიანად მანიპულირებდა  ამ მეხსიერებით იძლეოდა მშვიდობისა და სტაბილურობის პირობას, რაც არ იყო მშფოთვარე  პოსტსაბჭოთა  ქვეყნებში.
როცა უკრაინელებმა სცადეს შეედარებინათ ბელორუსული პროტესტი მათი მღელვარებისთვის, ბევრი ბელორუსი ამან განარისხა: 2014 წლის უკრაინული ,,ღირსების რევოლუციაც’’ კი მათთვის მეტად სასტიკი იყო, ბელორუსებს აშინებს ეს შედარება მრავალი მიზეზით. კრემლის მიერ დაფინანსებული მედია, ფართოდ ხელმისაწვდომია ბელორუსში, უკრაინელ რევოლუციონერებს კი კრემლი  ,,ნაცისტებად’’ ხატავდა, რომლებიც სახლებს წვავდნენ. ბევრი ისეთიც, რომელსაც არ  სჯერა ამ პროპაგანდის, კრთება პროტესტის დროს ნებისმიერი ძალადობის ხსენებისას. უკრაინის მწარე გამოცდილება, რომელმაც დაკარგა საკუთარი ტერიტორიის ნაწილები, ჭკუის სასწავლ ისტორიად იქცა. სწორედ ამ საფრთხეზე მიუთითებენ ლუკაშენკოს მომხრეები, როცა ცდილობენ ხალხს აუხსნან, რატომ უნდა დარჩეს დღევანდელი პრეზიდენტი. რუსული  ოპოზიციის აქტივისტთა რჩევები ბელორუსებისთვის, კიდევ უფრო პრობლემურია. საბჭოთა კავშირის დროს, რუსეთს სხვა  რესპუბლიკებს უსახავდნენ, როგორც „უფროს დას,  იგულისხმებოდა, რომ საზოგადოება იქ უფრო განვითარებული იყო. შემდეგ, როცა საბჭოეთი დაიშალა, რუსეთს მემკვიდრეობით ერგო ენერგეტიკული რესურსების, დოვლათის და რეგიონში პოლიტიკური ძალმოსილების უდიდესი ნაწილი. ამ ყველაფრით ის სარგებლობდა  და ბელორუსებისგან გამუდმებით  მოითხოვდა დათმობებს. რუსეთის პრეზიდენტი პუტინი არ მალავს, რომ ორი ქვეყნის ,,უფრო ღრმა ინტეგრაცია’’ სურს, ან სულაც გაერთიანება. რუსეთის ოპოზიციას   არ მიუცია საბაბი, რომ ბელორუსებს არ შინებოდათ ამგვარი პერსპექტივის – ასე მაგალითად, რუსეთის ოპოზიციონერ ლიდერ ალეკსეი ნავალნის  არასდროს გაუკრიტიკებია კრემლის პოზიცია ყირიმთან დაკავშირებით.
მეტიც, ბელორუსი აქტივისტები იცნობენ რუსეთში ლოკალური სამოქალაქო აქტივობის რამდენიმე ლოკალურ მაგალითს და  ისინი განსხვავებული ჩანს მინსკში არსებული სიტუაციისგან. მაგალითად რუსეთის ქალაქ ხაბაროვსკის მაცხოვრებლები ითხოვენ რეგიონის დაპატიმრებული გუბერნატორის ციხიდან გამოშვებასა და მის თანამდებობაზე აღდგენას. ბელორუსიაში ადგილობრივი ჩინოვნიკები ყოველთვის მმართველი ელიტის წევრებს წარმოადგენენ, ხოლო პოლიცია იოლად მოთოკავს ნებისმიერ პროტესტს, რომელიც მხოლოდ ერთ ქალაქზე ვრცელდება. შედეგად, რჩევები რუსეთიდან მოწყვეტილი ჩანს ბელორუსული გამოცდილებიდან.
დარღვეული კონტრაქტი
ახლანდელი რეჟიმი ბელორუსში 26 წლის წინ დამყარდა. 1994 წელს, ლუკაშენკომ გაიმარჯვა თავისუფალ და სამართლიან არჩევნებში, მოაგროვა რა ხმების 80,6%.  ორი წლის შემდეგ, მან წამოაყენა საკონსტიტუციო ცვლილებები, რომლებიც პრაქტიკულად შეუზღუდავი ძალაუფლების გარანტიას იძლეოდა. პარლამენტი ამას შეეწინააღმდეგა, ლუკაშენკომ ის დაითხოვა და ახალი დეპუტატები აირჩია. ამის შემდეგ, მან მოხსნა შეზღუდვა საპრეზიდენტო ვადების შესახებ – რეფერენდუმის საშუალებით. ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციას, 1994 წლიდან მოყოლებული, არც ერთი არჩევნები არ უცვნია სამართლიანად და თავისუფლად. ლუკაშენკოს მმართველობის დროს დაიხურა ან ცენზურას დაექვემდებარა დამოუკიდებელი მედიასაშუალებები, დააპატიმრეს ასობით პოლიტიკური ოპონენტი. 1999 წელს ოპოზიციის ორი ლიდერი და ბიზნესმენი მისტიურად გაუჩინარდა და გამოძიება დღემდე გრძელდება. ამ დროს ბელორუსია რუსეთზე სულ უფრო დამოკიდებული ხდება. ფორმალურად, ბელორუსული ენა ქვეყანაში, უფლებრივად რუსულთან გათანაბრებულია, მაგრამ ის მარგანალიზებულია და ,,ოპოზიციის ენად’’ მიიჩნევა. ცხოვრების დონე ქვეყნის დიდ ნაწილში დაბალია. თუმცა, ასეთი ყოფითი შეზღუდვების მიუხედავად, ბელორუსები იღებენ კარგ განათლებას და მოგზაურობენ. პანდემიამდე მიღებული შენგენის ვიზების რაოდენობით, ისისნი მსოფლიოში პირველ ადგილზე იყვნენ ერთ სულ მოსახლეზე შეფარდებით.
როცა მარტში ქვეყანას თავს კორონავირუსი დაატყდა, ლუკაშენკომ საჯაროდ განაცხადა, რომ დაავადებას სერიოზულად არ მიიჩნევდა, ისე, როგორც ამას ბრაზილიის პრეზიდენტი ჟაირ ბოლსონარუ სჩადიოდა. მაგრამ მოსახლეობამ თვითორგანიზაციის ხარჯზე მოახერხა საავადმყოფოების მომარაგება, იქნებოდა ეს 3D პრინტერზე დაბეჭდილი დამცავი ეკრანები, თუ ფაბრიკების ორიენტაციის შეცვლა და დამცავი საშუალებების კერვა.
პანდემიით  გაღვივებული ურთიერთდახმარების სულისკვეთება, სულ უფრო ძლიერდება ამ შფოთიან დღეებში. მოხალისეების დემონსტრანტებს იწვევენ სახლებში და აძლევენ Wi Fi -ით სარგებლობის საშუალებას, ამარაგებენ საკვებითა და სასმელით, დგებიან გრძელ რიგებში, რომ შეეგებონ ციხიდან გათავისუფლებულ ოპოზიციონერებს და მიჰყავთ სახლში. ბოლო დრომდე, ამას მათი უმრავლესობა ვერც გაბედავდა.
ბელორუსებმა ნახეს ბევრი რამ და მიხვდნენ, რომ მკვეთრი ცვლილებები სრულიადაც არ უზრუნველყოფს ცხოვრების გაუმჯობესებას. უკრაინაში მოლდოვაში, საქართველოსა და სომხეთში დემოკრატიისკენ სავალი გზა ფათერაკებით იყო სავსე. ბელორუსები, რომლებიც გამოთქვამდენ პროტესტს  ჯერ კიდევ არჩევნებამდე, ჟურანალისტებს ეუბნებოდნენ, რომ მათ სურდათ სიტყვის თავისუფლება და კონსტიტუციის დაცვა მთავრობის ხელყოფისაგან. თითქმის არავინ ამბობდა რომ ქუჩაში ანაზღაურების გაზრდის მოთხოვნამ, ან ხელისუფლების სიძულვილმა გამოიყვანა.
ამის მიუხედავად ხელისუფლებამ მათ უპასუხა დაშინებით და არაადამიანური მოპყრობით. ამგვარი ქმედებით  მან ნაკუწნაკუწ აქცია 25 წლიანი კონტრაქტი მოსახლეობასთან – დაეცვა ის კონფლიქტებისგან.
ბელორუსები ხელისუფლებას ბოლო შანს აძლევენ, რათა ამ უკანასკნელმა, მათ მოთხოვნებს ყური უგდოს. 90-იანი წლებიდან პირველად, სახელმწიფოს კუთვნილებაში არსებული ფაბრიკა-ქარხნების მუშა-მოსამსახურეები გაიფიცნენ შეაჩერეს წარმოება და შეუერთნენ აქციებს. ბელორუსის პრემიერ მინისტრი რომან გონჩარენკო, ალბათ შეძრწუნებული იმ  მოქალაქეების საქციელით, რომლებიც ხელისუფლების  სოციალურ ბაზას წარმოადგენდნენ, შეხვდა მუშებს, რომ შეეჩერებინა საერთოეროვნული დაფიცვა.
შინაგან საქმეთა მინისტრი კი გამოვიდა სახელმწიფო ტელევიზიით და ბოდიში ითხოვა უნებლიე ჭრილობებისა და ტრავმების გამო, რომლებიც უდანაშაულო დემონსტრანტებს მიაყენეს.
ოპოზიციის კანდიდატმა სვეტლანა  ტიხანოვსკაიამ, რომელიც ახლა ლიეტუვაში იმყოფება, დაარღვია დუმილი. ტიხანოვსკაია დარწმუნებულია, რომ გაიმარჯვა 9 აგვისტოს არჩევნებში.  Youtube-ზე განთავსებულ ვიდეოში, ის მოითხოვდა ადგილობრივ ხელისუფალთ გაეცათ ყველა ქალაქში დემონსტრაციის გამართვის უფლება, შემდეგ კი დაწყებულიყო ხელისუფლების მშვიდობიანი გადაბარების პროცესი. ასე გამოვიდა  იმ დღეს 200 000 კაცი მინსკის ქუჩებში და ათეულ ათასობით ადამიანი სხვა ქალაქებში. პროტესტის ზოგიერთი მონაწილე გაუჩინარდა მას შემდეგ, რაც იძულებით შეაგდეს უნომრო ავტობუსებში. თუმცა საპროტესტო მოძრაობის დაწყებიდან პირველად, არ ყოფილა ღია პოლიციური ძალადობა.მსგავსი არაფერი მომხდარა აქციების მონაწილეთა მხრიდანაც, მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტის მოსახლეობასან შეკრებაზე მთელი ქვეყნიდან მოკრიბეს ლუკაშენკოს მომხრეები.როიტერის ცნობით, მათი რიცხვი 5 000-სს შეადგენდა, ბელორუსის პოლიციის მტკიცებით კი, ლუკაშენკოს მომხრეების რაოდენობა 60 000-სს აღწევდა. თუ ტიხანოვსკაიას მეორე ეტაპიც, ისე წარმატებული აღმოჩნდა, როგორც პირველი, ბელორუსი მთელ მსოფლიოს დაუმტკიცებს, რომ მისი საზოგადოება მართლაც არა არის სასტიკი. ეს იქნება მკაფიო დადასტურება ქვეყნის ჰიმნისა, რომელიც იწყება ასე: „ჩვენ ბელორუსები –  მშვიდობის მოყვარულნი“

Мария Садовская-Комлач (Maryia Sadouskaya-Komlach)
Небывалая волна протестов захлестнула Белоруссию после президентских выборов 9 августа. Нынешний президент Александр Лукашенко заявил о своей победе с долей голосов 80,1%. Протестующие вышли с требованием справедливых и прозрачных подсчетов голосов, их в стране не было уже 20 лет. В последующие дни полиция держала под стражей в ужасных условиях тысячи протестующих, применяла к ним психологические и физические пытки. Еще сотни были избиты и ранены. Однако, несмотря на это, белорусы продолжают выходить на улицы своих городов, требуя, чтобы правительство признало фальсификацию выборов и начало переговоры по трансферу власти.
Протестующие в Белоруссии не организовывают беспорядки, не вступают в стычки с полицией, не атакуют правительственные здания и не обворовывают магазины. Вместо этого по ночам они строят баррикады, а утром идут на работу. Однако спецназ применяет к демонстрантам слезоточивый газ, водометы, резиновые пули, светошумовые гранаты и даже, этому есть очевидцы, боевые патроны. Спустя несколько дней задокументированной жестокости вечером 14 августа правительство отпустило тысячи задержанных.
Согласно государственным новостным СМИ, протесты — это результат работы иностранных сил. Однако в это трудно поверить, когда бюджетники начинают осуждать полицейское насилие и требовать справедливого пересчета голосов. Известные в стране люди, включая актеров, врачей, олимпийскую чемпионку по биатлону Дарью Домрачеву и бывшую первую ракетку мира Викторию Азаренко, снимают видео и подписывают петиции, призывая прекратить насилие и уважать требования демонстрантов. Сообщается, что полицейские отделяют от толпы мужчин и избивают их. В ответ на это женщины организовали свои протесты, где одетые в белое женщины всех возрастов и социального статуса держат цветы и разговаривают с полицией, прося их прекратить выполнять преступные приказы. Кампания Facebook и PayPal под названием «BY_Help» собрала более 2,5 миллионов долларов, чтобы помочь протестующим оплатить медицинские счета, штрафы и счета за адвокатов.
Протестное движение объединилось вокруг трех простых требований. Правительство должно отпустить всех политических заключенных, включая бывших кандидатов в президенты Виктора Бабарико и Сергея Тихановского. Полицейское насилие должно быть расследовано и виновные привлечены к ответственности. А затем власти должны или признать Светлану Тихановскую победительницей голосования, или провести новые выборы, на которые зарегистрируют всех кандидатов и куда допустят новостные СМИ и независимых наблюдателей.
Непрошеный совет
Прочитав, как освещают протесты в ведущих западных, российских или украинских СМИ, о волнениях в Белоруссии можно понять немногое. Эти издания увлечены, сравнивая события в Белоруссии с мирными революциями или провальными переворотами в бесконечной цепи других стран. Когда спустя 3 дня плохой связи или ее отсутствия интернет был восстановлен, высокопоставленный европейский дипломат саркастично написал в Facebook: «Я с удивлением обнаружил среди своих иностранных друзей множество специалистов по протестам в Белоруссии». Позже он удалил этот пост и принял более официальный тон, однако многие белорусы разделяют его раздражение.
Советы и возмутительные сравнения полились со всех сторон. Демократически настроенные россияне и украинцы из лучших побуждений предлагают белорусам уроки стратегических действий. Менее доброжелательные люди, такие как официальный аккаунт в социальных сетях пресс-службы российского президента, издеваются над их нерешительностью. «Если бы Фидель Кастро боролся за Кубу только по вечерам после работы, он никогда бы не получил ее», — написали в Telegram представители официального пула журналистов Кремля. Американцы, поглощенные собственными проблемами, проецируют на Белоруссию свой внутренний нарратив. The New York Times заключила, что президент Александр Лукашенко «потерял ауру непобедимого народного лидера», не потрудившись критически оценить, существовала ли она вообще в последние десять лет. CNN называет уличные протесты «бунтами», придавая им оттенки жестокости. «Кто впустил Билла Барра и Дональда Трампа в Белоруссию?» — написал в Twitter настроенный против Трампа The Lincoln Project, разместив видео жестоких действий белорусской полиции, и добавил, что «полицейский бандитизм» — это «новинка американского экспорта».
Еще в июне Виталий Шкляров, политический аналитик, живущий в Вашингтоне, называл белорусские протесты «самыми необычными в мире». Никто не мог предсказать, что обычный белорус выйдет на улицы, написал он в Foreign Policy, однако как оказалось, «беспокойство нарастало на таком глубоком уровне, что большинство людей его не замечало. Понадобилось одно дестабилизирующее событие значительного масштаба — пандемия, — чтобы оно вышло наружу». Шклярова арестовали в Белоруссии в июле и обвинили в нарушении общественного порядка.
На самом деле в белорусских мирных протестах нет ничего необычного, да и причина их кроется не в пандемии. И как бы Белоруссия ни делилась с соседями на юге и востоке, свой опыт она пережила иначе. В стране существует длинная история гражданской кооперации и мирного выражения, которая развивалась на фоне захватывающего дух государственного насилия. Почти каждый третий белорус погиб во время Второй мировой войны от рук нацистов или коммунистов. Советский лидер Иосиф Сталин уничтожил интеллектуальную элиту страны, убивая ее светлейшие умы сотнями. Травма, нанесенная в ХХ веке, все еще сказывается на каждой белорусской семье. Сегодняшние власти умело манипулировали этой памятью, обещая белорусам мир и стабильность, которых не было в неспокойных постсоветских странах.
Когда украинцы попытались в социальных сетях сравнить нынешние протесты в Белоруссии с протестами в Украине, многие белорусы ответили гневом: даже украинская «Революция достоинства», произошедшая в 2014 году, кажется им слишком жестокой. Белорусы боятся сравнений с Украиной по многим причинам. Финансируемое Кремлем телевидение, широкодоступное в Белоруссии, изображало украинских революционеров как «нацистов», сжигающих дома. Даже многие из тех, кто не верит в такую пропаганду, вздрагивают от вероятности любого насилия со стороны протестующих. Горький опыт Украины, потерявшей контроль над частями своей территории, выступает как поучительная история. Именно на нее продолжают ссылаться сторонники Лукашенко, объясняя, почему он должен остаться.
Советы активистов российской оппозиции кажутся многим в Белоруссии еще более проблемными. Десятилетиями во время существования Советского Союза Россия представлялась остальным республикам как «старшая сестра», предполагалось, что общество там более развито. Затем, когда СССР пал, Россия унаследовала большую часть энергетических ресурсов, богатства и политическую силу в регионе. Пользуясь всем этим, она требовала от Белоруссии уступок. Российский президент Владимир Путин не скрывает, что желает «более глубокой интеграции» двух стран или даже объединения. Российская оппозиция не дала белорусам повода поверить, что воспрепятствует такому будущему. Российский оппозиционный лидер Алексей Навальный никогда открыто не оспаривал позицию правительства насчет Крыма, например.
Более того, белорусские активисты знают о нескольких примерах локальной гражданской активности в России, и они кажутся далекими от ситуации в Минске. Жители российского города Хабаровска, например, требуют выпустить из тюрьмы и восстановить в должности выбранного губернатора их региона. Активисты в Бресте, Белоруссия, выразили солидарность с этими протестами и наоборот. Однако длительные протесты в Хабаровске также иллюстрируют пропасть между странами. В Белоруссии местные чиновники всегда являются представителями правящей элиты, а полиция усмирила бы любой протест, распространяющийся только на один город. Вследствие этого советы из России кажутся оторванным от белорусского опыта.
Нарушенный контракт
Действующий режим установился в Белоруссии 26 лет назад. В 1994 году Лукашенко победил на свободных и честных выборах, набрав впечатляющие 80,6% голосов. Два года спустя он предложил внести в конституцию изменения, которые гарантировали бы ему практически неограниченную власть. Парламент воспротивился, Лукашенко его распустил и назначил новых депутатов. После этого он убрал ограничение на количество президентских сроков, проведя референдум. Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе не признала ни одни выборы в Белоруссии с 1994 свободными или справедливыми.
Под властью Лукашенко белорусское правительство закрыло или подвергло цензуре независимые новостные СМИ в стране и арестовало сотни политических оппонентов. В 1999 году два оппозиционных политика и бизнесмен мистическим образом исчезли, дела так и остаются открытыми. В это же время Белоруссия становилась все более зависимой от России. Формально белорусский язык имеет равные права с русским, но он маргинализован, его считают «языком оппозиции». Уровень жизни на большей части территории страны низкий. Однако, несмотря на все ограничения такой жизни, белорусы получают хорошее образование и путешествуют. До пандемии белорусы были первыми в мире по количеству полученных шенгенских виз на душу населения.
Когда в марте коронавирус пришел в страну, Лукашенко публично отказался признавать его серьезность, ровно как бразильский президент Жаир Болсонару. Однако население самоорганизовалось, чтобы обеспечить больницы средствами индивидуальной защиты, будь то напечатанные на 3D-принтере защитные экраны или переориентация фабрик на пошив защитных костюмов. Эти действия были особенно поразительными, если учесть факт того, что белорусское правительство препятствует работе государственных предприятий с некоммерческими организациями. Оно считает их потенциально политическими или связанными с Западом.
Дух взаимной поддержки, пробужденный пандемией, продолжает оживлять эти нестабильные дни. Волонтеры пускают протестующих в свои дома и дают им доступ к Wi-Fi, снабжают их едой и питьем, выстраиваются в длинные очереди, чтобы встретить выпущенных на свободу задержанных и отвести их домой. До недавнего времени большинство белорусов побоялись бы так поступить.
Белорусы видели достаточно, чтобы понимать, — стремительные перемены совсем необязательно улучшат их жизнь. В Украине, Молдове, Грузии и Армении путь к демократии был полон препятствий: коррупция, экономические трудности и даже военные конфликты. Однако белорусы, выходившие на протесты до выборов, рассказывали журналистам, что они хотят свободы слова и соблюдения конституции правительством. Почти никто не говорил, что выходит требовать увеличения оплаты труда или что ненавидит существующий режим. Эта сдержанность, возможно, означает, что протестующие хотят мирного ухода правительства и не собираются вынуждать их сбежать, как это было с бывшим президентом Украины Виктором Януковичем или бывшим президентом Киргизии Курманбеком Бакиевым (кстати, последний прятался от нового киргизского правительства в Белоруссии, где ему предоставили гражданство). Тем не менее, власти ответили им разжиганием страха и нечеловеческим отношением к гражданам. Поступая так, белорусское правительство разорвало свой выдержавший четверть века контракт с обществом — защищать его от конфликтов.
Белорусы дают властям последний шанс прислушаться и к голосам тех, кто раньше молча соглашался с их политикой, и к голосам более яростных противников режима. Впервые с начала 90-ых работники государственных фабрик и заводов остановили производство и вышли на протесты. Даже работники минского метро присоединились к протестам в центре города. Премьер-министр Белоруссии Роман Головченко, вероятно потрясенный действиями тех, кто раньше считался лояльной базой режима, вышел к работникам, пытаясь предотвратить национальную забастовку. Министр внутренних дел выступил на государственном телевидении и попросил прощения за «случайные» раны и травмы пострадавших невиновных.
Кандидат в президенты от оппозиции Светлана Тихановская, находящаяся сейчас в Литве, недавно прервала молчание. Тихановская верит в свою победу на выборах 9 августа. В видео, размещенном на YouTube, она потребовала, чтобы местные власти позволить провести 16 августа демонстрации во всех городах страны, а затем вступили в диалог по организации мирного трансфера власти. Более 200.000 человек прошли по улицам Минска в тот день, еще десятки тысяч вышли в других городах. Некоторые протестующие исчезли после того, как их насильно посадили в автобусы без номерных знаков. Однако впервые с начала протестов они не встретили открытого полицейского насилия. Сами протестующие также не прибегли к насилию, несмотря на то, что правительство привезло на встречу с президентом в центр Минска его сторонников со всей страны. По данным Reuters их было 5000, а по официальным подсчетам белорусской полиции — 65.000. Если вторая часть плана Тихановской будет столь же успешной, как и первая, Белоруссия докажет миру, что ее общество поистине не жестоко. Это оправдает гимн страны, начинающийся со слов: «Мы, белорусы, — мирные люди».