Foreign Affairs – აშშ
9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩვნების შემდეგ, ბელორუსი არნახულმა საპროტესტო  ტალღამ მოიცვა. ამჟამინდელმა პრეზიდენტმა ალექსანდრე ლუკაშენკომ საკუთარი გამარჯვება გამოაცხადა – ხმების 80%-იანი წილით. პროტესტის მონაწილეები ქუჩაში გამოვიდნენ ხმების  სამართლიანად და გამჭირვალედ დათვლის მოთხოვნით. მსგავსი რამ ამ ქვეყანაში, უკვე 20 წელია არ მომხდარა. მომდევნო დღეებში პოლიციამ დააპატიმრა და საშინელ პირობებში ამყოფა ათსობით მოქალაქე და მათ წინააღმდეგ გამოიყენა ფსიქოლოგიური და ფიზიკური წამების მეთოდები. ასობით აქციის მონაწილეს სცემეს, ნაწილი კი დაჭრეს. მიუხედავად ამისა, ბელორუსები გამოდიან თავიანთი ქალაქების ქუჩებში და მოითხოვენ, რომ ხელისუფლებამ აღიაროს არჩევნების ფალსიფიკაცია და დაიწყოს მოლაპარაკებები ძალაუფლების გადაცემის შესახებ
აქციის მონაწილეები არ აწყობენ უწესრიგობებს, პოლიციასთან შეტაკებას, იერიში არ მიაქვთ სამთავრობო დაწესებულებებზე და არ ქურდავენ მაღაზიებს. ამის ნაცვლად,  ისინი ბარიკადებს აგებენ, დილით კი მიდიან სამსახურში. თუმცა სპეცრაზმი მათ წინააღმდეგ იყენებს ცრემლსადენ გაზს, წყლის ჭავლს, რეზინის ტყვიებს, მანათობელ და ხმოვან ხელყუმბარებსა და საბრძოლო ტყვიებს ( ამას ჰყავს თვითმხილველები). რამდენიმე დღის შემდეგ, დოკუმენტირებული ძალადობის გამო, მთავრობამ გაათავისუფლა ათასობით დაკავებული.
სახელმწიფო მედიის თანახმად, საპროტესტო მოძრაობა უცხო ძალების ნამუშევარია. თუმცა ძნელია ეს დაიჯერო, როცა ჩინოვნიკებიც კი აპროტესტებენ პოლიციის ძალადობას და მოითხოვენ ხმების სამართლიანად გადათვლას. ქვეყნის ცნობილი ადამიანები, მათ შორის მსახიობები,  ექიმები, ოლიმპიური ჩემპიონი ბიატლონში – დარია დომჩაროვა და მსოფლიოს ყოფილი პირველი ჩოგანი ვიკტორია აზარენკო, იღებენ ვიდეოს, ხელს აწერენ პეტიციებს, მოითხოვენ შეწყდეს ძალადობა და პატივისცემით მოეპყრან დემონსტრანტების მოთხოვნებს. იტყობინებიან, რომ პოლიციის მხრიდან ხდება შეკრებებიდან მამაკაცების გამოცალკევება და მათი ცემა.
საპროტესტო მოძრაობა გაერთიანდა სამი ძირითადი მოთხოვნით. ხელისუფლებამ უნდა გაათავისუფლოს  ყველა პოლიტპატიმარი (მათ შორის, ყოფილი კანდიდატები ვიკტორ ბაბარიკო და სერგეი ტიხანოვსკი), პოლიციური ძალადობა იქნას გამოძიებული და დამნაშავეები დააკავონ, მერე კი ხელისუფლებამ აღიაროს სვეტლანა ტიხანოვსკაია არჩევნებში გამარჯვებულად და  ჩატარდეს ახალი კენჭისყრა, სადაც დაუშვებენ საინფორმაციო მედია საშუალებებს და დამოუკიდებელი  დამკვირვებლებს.
ნაძალადევი რჩევა
თვალს თუ მიადევნებ, როგორ შუქდება პროტესტი დასავლურ, რუსულ და უკრაინულ მედიაში ბელორუსში არსებული მღელვარების შესახებ, ბევრს ვერაფერს გაიგებ. ეს გამოცემები გატაცებულნი არიან ბელორუსის შექმნილი ვითარების შედარებით, სხვა ქვეყნებში მომხდარ მშვიდობიან რევოლუციებთან და წარუმატებელ გადატრიალებათა მთელ წყებასთან. ერთმა ევროპელმა მაღალი რანგის მოხელემ Facebook – ში დაწერა: ,,მე გაოცებულმა აღმოვაჩინე, რომ ჩემ უცხოელ მეგობრებს შორის, ბელორუსის საპროტესტო მოძრაობის ბევრი სპეციალისტია.’’ მოგვიანებით, მან  ეს პოსტი წაშალა და ოფიციალური ტონით საუბარი არჩია, თუმცა ბევრი ბელორუსი იზიარებს ამ გაღიზიანებას.
ჯერ კიდევ ივნისში, პოლიტიკური ანალიტიკოსი ვიტალი შკლიაროვი, რომელიც ვაშინგტონში ცხოვრობს, ბელორუსულ პროტესტს, ,,მსოფლიოში ყველაზე უჩვეულოს“ უწოდებდა. ვერავინ იწინასწარმეტყველებდა რომ ჩვეულებრივი ბელორუსი ქუჩაში გამოვიდოდა, წერდა ის Foreign Policy – ში, თუმცა აღმოჩნდა, რომ უკმაყოფილება ღვივდებოდა ისე ღრმად, რომ ადამიანების უმრავლესობა ამას ვერ ამჩნევდა. საჭირო იყო ერთი მოვლენა, ისეთი მადესტაბილიზებელი მასშტაბის – როგორც პანდემია – რომ ის ამოხეთქილიყო.’’ შკლიაროვი ბელორუსში  ივლისის თვეში დააპატიმრეს და ბრალად საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევა დასდეს.
სინამდვილეში ბელორუსულ მშვიდობიან პროტესტში უჩვეულო არაფერია და მისი მიზეზი პანდემიაში იმალება. რაგინდ არ უნდა იზიარებდეს ის  სამხრეთით ან აღმოსავლეთით მდებარე სხვა ქვეყნების გამოცდილებას, მისი პრაქტიკა  მაინც განსხვავებულია. ქვეყანაში არსებობს სამოქალაქო კოოპერაციის ხანგრძლივი და მშვიდობიანი გამოხატვის ისტორია, რომელიც ჩამოყალიბდა შემაძრწუნებელი  სახელმწიფო ძალადობის ფონზე. თითქმის ყოველი მესამე ბელორუსი დაიღუპა მეორე მსოფლიო ომის დროს, ნაცისტების ან კომუნისტების ხელით. საბჭოთა ლიდერმა იოსებ სტალინმა გაანადგურა ქვეყნის ინტელექტუალური ელიტა და ასობით ნათელი გონება მოსპო. მე-20 საუკუნის  ეს ტრამვა ჯერ კიდევ დაღად ამჩნევია ყოველ ბელორუსულ ოჯახს.  დღევანდელი მთავრობა უნარიანად მანიპულირებდა  ამ მეხსიერებით იძლეოდა მშვიდობისა და სტაბილურობის პირობას, რაც არ იყო მშფოთვარე  პოსტსაბჭოთა  ქვეყნებში.
როცა უკრაინელებმა სცადეს შეედარებინათ ბელორუსული პროტესტი მათი მღელვარებისთვის, ბევრი ბელორუსი ამან განარისხა: 2014 წლის უკრაინული ,,ღირსების რევოლუციაც’’ კი მათთვის მეტად სასტიკი იყო, ბელორუსებს აშინებს ეს შედარება მრავალი მიზეზით. კრემლის მიერ დაფინანსებული მედია, ფართოდ ხელმისაწვდომია ბელორუსში, უკრაინელ რევოლუციონერებს კი კრემლი  ,,ნაცისტებად’’ ხატავდა, რომლებიც სახლებს წვავდნენ. ბევრი ისეთიც, რომელსაც არ  სჯერა ამ პროპაგანდის, კრთება პროტესტის დროს ნებისმიერი ძალადობის ხსენებისას. უკრაინის მწარე გამოცდილება, რომელმაც დაკარგა საკუთარი ტერიტორიის ნაწილები, ჭკუის სასწავლ ისტორიად იქცა. სწორედ ამ საფრთხეზე მიუთითებენ ლუკაშენკოს მომხრეები, როცა ცდილობენ ხალხს აუხსნან, რატომ უნდა დარჩეს დღევანდელი პრეზიდენტი. რუსული  ოპოზიციის აქტივისტთა რჩევები ბელორუსებისთვის, კიდევ უფრო პრობლემურია. საბჭოთა კავშირის დროს, რუსეთს სხვა  რესპუბლიკებს უსახავდნენ, როგორც „უფროს დას,  იგულისხმებოდა, რომ საზოგადოება იქ უფრო განვითარებული იყო. შემდეგ, როცა საბჭოეთი დაიშალა, რუსეთს მემკვიდრეობით ერგო ენერგეტიკული რესურსების, დოვლათის და რეგიონში პოლიტიკური ძალმოსილების უდიდესი ნაწილი. ამ ყველაფრით ის სარგებლობდა  და ბელორუსებისგან გამუდმებით  მოითხოვდა დათმობებს. რუსეთის პრეზიდენტი პუტინი არ მალავს, რომ ორი ქვეყნის ,,უფრო ღრმა ინტეგრაცია’’ სურს, ან სულაც გაერთიანება. რუსეთის ოპოზიციას   არ მიუცია საბაბი, რომ ბელორუსებს არ შინებოდათ ამგვარი პერსპექტივის – ასე მაგალითად, რუსეთის ოპოზიციონერ ლიდერ ალეკსეი ნავალნის  არასდროს გაუკრიტიკებია კრემლის პოზიცია ყირიმთან დაკავშირებით.
მეტიც, ბელორუსი აქტივისტები იცნობენ რუსეთში ლოკალური სამოქალაქო აქტივობის რამდენიმე ლოკალურ მაგალითს და  ისინი განსხვავებული ჩანს მინსკში არსებული სიტუაციისგან. მაგალითად რუსეთის ქალაქ ხაბაროვსკის მაცხოვრებლები ითხოვენ რეგიონის დაპატიმრებული გუბერნატორის ციხიდან გამოშვებასა და მის თანამდებობაზე აღდგენას. ბელორუსიაში ადგილობრივი ჩინოვნიკები ყოველთვის მმართველი ელიტის წევრებს წარმოადგენენ, ხოლო პოლიცია იოლად მოთოკავს ნებისმიერ პროტესტს, რომელიც მხოლოდ ერთ ქალაქზე ვრცელდება. შედეგად, რჩევები რუსეთიდან მოწყვეტილი ჩანს ბელორუსული გამოცდილებიდან.
დარღვეული კონტრაქტი
ახლანდელი რეჟიმი ბელორუსში 26 წლის წინ დამყარდა. 1994 წელს, ლუკაშენკომ გაიმარჯვა თავისუფალ და სამართლიან არჩევნებში, მოაგროვა რა ხმების 80,6%.  ორი წლის შემდეგ, მან წამოაყენა საკონსტიტუციო ცვლილებები, რომლებიც პრაქტიკულად შეუზღუდავი ძალაუფლების გარანტიას იძლეოდა. პარლამენტი ამას შეეწინააღმდეგა, ლუკაშენკომ ის დაითხოვა და ახალი დეპუტატები აირჩია. ამის შემდეგ, მან მოხსნა შეზღუდვა საპრეზიდენტო ვადების შესახებ – რეფერენდუმის საშუალებით. ევროპის უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციას, 1994 წლიდან მოყოლებული, არც ერთი არჩევნები არ უცვნია სამართლიანად და თავისუფლად. ლუკაშენკოს მმართველობის დროს დაიხურა ან ცენზურას დაექვემდებარა დამოუკიდებელი მედიასაშუალებები, დააპატიმრეს ასობით პოლიტიკური ოპონენტი. 1999 წელს ოპოზიციის ორი ლიდერი და ბიზნესმენი მისტიურად გაუჩინარდა და გამოძიება დღემდე გრძელდება. ამ დროს ბელორუსია რუსეთზე სულ უფრო დამოკიდებული ხდება. ფორმალურად, ბელორუსული ენა ქვეყანაში, უფლებრივად რუსულთან გათანაბრებულია, მაგრამ ის მარგანალიზებულია და ,,ოპოზიციის ენად’’ მიიჩნევა. ცხოვრების დონე ქვეყნის დიდ ნაწილში დაბალია. თუმცა, ასეთი ყოფითი შეზღუდვების მიუხედავად, ბელორუსები იღებენ კარგ განათლებას და მოგზაურობენ. პანდემიამდე მიღებული შენგენის ვიზების რაოდენობით, ისისნი მსოფლიოში პირველ ადგილზე იყვნენ ერთ სულ მოსახლეზე შეფარდებით.
როცა მარტში ქვეყანას თავს კორონავირუსი დაატყდა, ლუკაშენკომ საჯაროდ განაცხადა, რომ დაავადებას სერიოზულად არ მიიჩნევდა, ისე, როგორც ამას ბრაზილიის პრეზიდენტი ჟაირ ბოლსონარუ სჩადიოდა. მაგრამ მოსახლეობამ თვითორგანიზაციის ხარჯზე მოახერხა საავადმყოფოების მომარაგება, იქნებოდა ეს 3D პრინტერზე დაბეჭდილი დამცავი ეკრანები, თუ ფაბრიკების ორიენტაციის შეცვლა და დამცავი საშუალებების კერვა.
პანდემიით  გაღვივებული ურთიერთდახმარების სულისკვეთება, სულ უფრო ძლიერდება ამ შფოთიან დღეებში. მოხალისეების დემონსტრანტებს იწვევენ სახლებში და აძლევენ Wi Fi -ით სარგებლობის საშუალებას, ამარაგებენ საკვებითა და სასმელით, დგებიან გრძელ რიგებში, რომ შეეგებონ ციხიდან გათავისუფლებულ ოპოზიციონერებს და მიჰყავთ სახლში. ბოლო დრომდე, ამას მათი უმრავლესობა ვერც გაბედავდა.
ბელორუსებმა ნახეს ბევრი რამ და მიხვდნენ, რომ მკვეთრი ცვლილებები სრულიადაც არ უზრუნველყოფს ცხოვრების გაუმჯობესებას. უკრაინაში მოლდოვაში, საქართველოსა და სომხეთში დემოკრატიისკენ სავალი გზა ფათერაკებით იყო სავსე. ბელორუსები, რომლებიც გამოთქვამდენ პროტესტს  ჯერ კიდევ არჩევნებამდე, ჟურანალისტებს ეუბნებოდნენ, რომ მათ სურდათ სიტყვის თავისუფლება და კონსტიტუციის დაცვა მთავრობის ხელყოფისაგან. თითქმის არავინ ამბობდა რომ ქუჩაში ანაზღაურების გაზრდის მოთხოვნამ, ან ხელისუფლების სიძულვილმა გამოიყვანა.
ამის მიუხედავად ხელისუფლებამ მათ უპასუხა დაშინებით და არაადამიანური მოპყრობით. ამგვარი ქმედებით  მან ნაკუწნაკუწ აქცია 25 წლიანი კონტრაქტი მოსახლეობასთან – დაეცვა ის კონფლიქტებისგან.
ბელორუსები ხელისუფლებას ბოლო შანს აძლევენ, რათა ამ უკანასკნელმა, მათ მოთხოვნებს ყური უგდოს. 90-იანი წლებიდან პირველად, სახელმწიფოს კუთვნილებაში არსებული ფაბრიკა-ქარხნების მუშა-მოსამსახურეები გაიფიცნენ შეაჩერეს წარმოება და შეუერთნენ აქციებს. ბელორუსის პრემიერ მინისტრი რომან გონჩარენკო, ალბათ შეძრწუნებული იმ  მოქალაქეების საქციელით, რომლებიც ხელისუფლების  სოციალურ ბაზას წარმოადგენდნენ, შეხვდა მუშებს, რომ შეეჩერებინა საერთოეროვნული დაფიცვა.
შინაგან საქმეთა მინისტრი კი გამოვიდა სახელმწიფო ტელევიზიით და ბოდიში ითხოვა უნებლიე ჭრილობებისა და ტრავმების გამო, რომლებიც უდანაშაულო დემონსტრანტებს მიაყენეს.
ოპოზიციის კანდიდატმა სვეტლანა  ტიხანოვსკაიამ, რომელიც ახლა ლიეტუვაში იმყოფება, დაარღვია დუმილი. ტიხანოვსკაია დარწმუნებულია, რომ გაიმარჯვა 9 აგვისტოს არჩევნებში.  Youtube-ზე განთავსებულ ვიდეოში, ის მოითხოვდა ადგილობრივ ხელისუფალთ გაეცათ ყველა ქალაქში დემონსტრაციის გამართვის უფლება, შემდეგ კი დაწყებულიყო ხელისუფლების მშვიდობიანი გადაბარების პროცესი. ასე გამოვიდა  იმ დღეს 200 000 კაცი მინსკის ქუჩებში და ათეულ ათასობით ადამიანი სხვა ქალაქებში. პროტესტის ზოგიერთი მონაწილე გაუჩინარდა მას შემდეგ, რაც იძულებით შეაგდეს უნომრო ავტობუსებში. თუმცა საპროტესტო მოძრაობის დაწყებიდან პირველად, არ ყოფილა ღია პოლიციური ძალადობა.მსგავსი არაფერი მომხდარა აქციების მონაწილეთა მხრიდანაც, მიუხედავად იმისა, რომ პრეზიდენტის მოსახლეობასან შეკრებაზე მთელი ქვეყნიდან მოკრიბეს ლუკაშენკოს მომხრეები.როიტერის ცნობით, მათი რიცხვი 5 000-სს შეადგენდა, ბელორუსის პოლიციის მტკიცებით კი, ლუკაშენკოს მომხრეების რაოდენობა 60 000-სს აღწევდა. თუ ტიხანოვსკაიას მეორე ეტაპიც, ისე წარმატებული აღმოჩნდა, როგორც პირველი, ბელორუსი მთელ მსოფლიოს დაუმტკიცებს, რომ მისი საზოგადოება მართლაც არა არის სასტიკი. ეს იქნება მკაფიო დადასტურება ქვეყნის ჰიმნისა, რომელიც იწყება ასე: „ჩვენ ბელორუსები –  მშვიდობის მოყვარულნი“

By Maryia Sadouskaya-Komlach
An extraordinary wave of protest has swept Belarus since its presidential election on August 9. The incumbent president, Aleksandr Lukashenko, claimed to have won reelection with a preposterous 80.1 percent of the vote. Protesters rose to demand a fair and transparent vote count: it would be the country’s first in 20 years. In the days that followed, police detained thousands of protesters under horrible conditions that included psychological and physical torture. Hundreds more have been beaten and wounded. And yet Belarusians continue to flood the streets of their cities, demanding that the government acknowledge election fraud and begin a dialogue on transferring power.
The protesters in Belarus are not organizing riots, getting into standoffs with the police, attacking governmental buildings, or looting shops. Rather, they build barricades in the evening, then go back to work in the morning. And yet the riot police confront the demonstrators with tear gas, water cannons, rubber bullets, stun grenades—even, some witnesses claim, live ammunition. After days of documented brutality, the government released thousands of detained protesters the night of August 14.
According to the pro-government news media, the protests are the work of foreign powers. But the narrative is hard to sustain when state-employed workers denounce police violence and demand a fair vote count. Prominent national figures, including actors, doctors, the Olympic biathlon champion Darya Domracheva, and the former tennis champion Victoria Azarenka, have recorded videos and signed petitions calling for an end to the violence and respect for the demands of the demonstrators. Police have reportedly singled out men for abuse: in response, women have organized all-female protests, at which women of all ages and social backgrounds dress in white, hold flowers, and talk to the police, asking them to stop fulfilling criminal orders. A Facebook and PayPal campaign called BY_Help has raised more than $2.5 million to help protesters pay medical bills, legal bills, and fines.
The protest movement has coalesced around three clear demands. The government should release all prisoners whose arrests were politically motivated—including former presidential candidates Viktar Babaryka and Siarhei Tsikhanouski. Authorities should investigate police violence and bring those responsible to justice. And then they must either recognize Sviatlana Tsikhanouskaya as the election’s winner or organize new elections, registering all candidates and allowing the news media and independent observers free access.
UNSOUGHT ADVICE
To read the coverage of the demonstrations in the major Western, Russian, and Ukrainian media outlets is to understand little about the upheaval in Belarus. These sources are instead busy comparing the events in Belarus with peaceful revolutions or failed coups in an endless chain of other countries. When Internet access was restored after three days of little to no connectivity, a high-ranking European diplomat posted sarcastically on Facebook: “I am surprised to find among my international friends so many experts on Belarus protests.” He later deleted the post and adopted a more official tone, but many Belarusians share the frustration he expressed.
Advice—and invidious comparisons—has poured in from all sides. Well-meaning pro-democratic Russians and Ukrainians offer Belarusians lessons on how to act more strategically. Not-so-well-meaning actors, such as the official social media account of the Russian president’s press pool, mock their indecisiveness. “If Fidel Castro fought for Cuba only in the evening after work, he would never gain it,” representatives of the official Kremlin pool of journalists wrote on August 11 on Telegram. Americans, absorbed in their own drama, project domestic narratives onto Belarus. The New York Times concludes that President Aleksandr Lukashenko “has lost the aura of an invincible popular leader”—without ever having critically analyzed whether such an aura has even existed in the last ten years. CNN describes street protests as “riots,” giving them a connotation of violence. “Who let Bill Barr and Donald Trump into Belarus?” demands the anti-Trump Lincoln Project on Twitter, posting a video of brutal Belarusian police actions and adding that “police thuggery” is “America’s latest export.”
Back in June, Vitali Shkliarov, a Washington-based political analyst, described the Belarus protests as “the most unusual . . . in the world.” No one could have predicted that the average Belarusian would take to the streets, he wrote in Foreign Policy, but as it turned out, “there has been unrest simmering all this time, so deep and low that it didn’t register with most people; it just took a destabilizing event as big as a global pandemic to uncover it.” Shkliarov was arrested in Belarus in July and accused of disturbing the social order.
The people of Belarus are giving their government one last chance to listen to their voices.
There is in fact nothing sui generis about Belarus’s nonviolent protests, nor are they rooted in the pandemic. And as much as Belarus shares with its neighbors to the south and east, it has absorbed its experience differently. The country has a long history of civic cooperation and peaceful expression, and it is one that has unfolded against a backdrop of breathtaking state violence. Nearly every third Belarusian perished in World War II at the hands of either Nazis or communists. Soviet leader Joseph Stalin decimated the country’s intellectual elite, killing its brightest minds by the hundreds. The trauma of the twentieth century is still present in every Belarusian family. Today’s authorities have skillfully manipulated that memory by promising Belarusians the peace and stability that elude their volatile post-Soviet neighbors.
When Ukrainians on social media tried to compare the current protests in Belarus with those in Ukraine, many Belarusians replied with anger: even Ukraine’s 2014 “Revolution of Dignity” struck them as too violent. Belarusians fear the comparison with Ukraine for many reasons. Kremlin-sponsored television, widely accessible in Belarus, depicted Ukraine’s revolutionaries as “Nazis” burning down houses. But even many of those who don’t believe such propaganda flinch from the possibility of any violence whatever on the side of protesters. Ukraine’s bitter experience of losing control over parts of its territory stands as a cautionary tale—one that pro-Lukashenko forces continue to invoke as the reason for him to stay.
Advice from Russian opposition activists strikes many in Belarus as even more problematic. For decades, under Soviet rule, Russia was presented to the other republics as an “older sister” and a supposedly more advanced society. Then, when the Soviet Union fell, Russia inherited most of the energy resources, wealth, and political power in the region. It has used these to demand concessions from Belarus, with Russian President Vladimir Putin making no secret that he aims for “deeper integration” between the two countries, or even incorporation. Russia’s opposition has given Belarusians little reason to trust that it would stand in the way of such a future: Russian opposition leader Alexei Navalny has not openly questioned his government’s position on Crimea, for example.
Moreover, activists in Belarus are aware of few instances of local civic activism in Russia, and those they do know of seem far removed from Belarusian circumstances. Residents of the Russian city of Khabarovsk, for instance, have risen to demand the release from prison and reinstatement of their elected governor. Activists in Brest, Belarus, have expressed solidarity with those protests and vice versa. But the long-running protests in Khabarovsk also illustrate the gulf between the two countries. In Belarus, no local official could be elected from the nonruling elite—such officials are not elected at all—and the police would pacify any one-city protest quickly and efficiently. Advice from Russia can therefore seem out of touch with Belarusian experience.
A BROKEN CONTRACT
The current regime has ruled Belarus for 26 years. Back in 1994, Lukashenko won a free and fair election with an impressive 80.6 percent of the vote. Two years later, he proposed changes to the constitution that would grant him nearly unlimited powers. Parliament resisted, and Lukashenko dissolved it, appointing new deputies. Since that time, he has removed presidential term limits by referendum. The Organization for Security and Cooperation in Europe has not recognized any Belarus election since 1994 as either free or fair.
Under Lukashenko, Belarus’s government has shut down or censored independent news outlets and jailed hundreds of political opponents. In 1999, two opposition politicians and a businessman mysteriously disappeared—the cases remain open. All the while, Belarus has grown exponentially more dependent on Russia. The Belarusian language is formally an equal counterpart to Russian, but it is marginalized and often disparaged as the “language of opposition.” Quality of life is poor in much of the country. And yet for all the limitations of this life, Belarusians are well educated and well traveled. Before the pandemic, Belarus led the world in the number of EU Schengen visas issued per capita.
When COVID-19 hit Belarus in March, Lukashenko publicly dismissed its seriousness, much in the manner of Brazilian President Jair Bolsonaro. But the nation self-organized to provide hospitals and clinics with personal protective equipment, whether by 3D-printing protective shields or by reorienting factories to sew full-body protection suits. These actions were particularly remarkable because Belarus’s government discourages state-owned enterprises from working with nonprofits, which it distrusts as potentially political or connected to the West.