ჩვენს ხელთ არსებული მონაცემებით, მოსკოვში შემუშავებული საკონტინენტთაშორისო რაკეტის – РС-24-ს ფრენის სიშორე, თითქმის 2-ჯერ აღემატება რუსეთ-ბრიტანეთს შორის მანძილს
უკრაინის სამხედრო დაზვერვის ინფორმაციით, რუსეთი ემზადება საკონტინენტთაშორისო ბალისტიკური რაკეტის გაშვებისთვის – ძალის დემონსტრირების მიზნით. უკრაინის დაზვერვის მთავარ სამმართველოში (ГУР) განაცხადეს, რომ რუსეთის გეგმავს რაკეტის „საცდელ და საბრძოლო“ გაშვებას, რათა შიში ჩაუნერგოს უკრაინასა და დასავლეთს.
ГУР-ის მონაცემით, საკონტინენტთაშორისო რაკეტა РС-24-ის მოქმედების მანძილი – 10 000 კოლომეტრზე მეტია ანუ 2-ჯერ აღემატება რუსეთიდან ბრიტანეთამდე დისტანციას. Telegram-შეტყობინებაში, უწყებამ განაცხადა, რომ რუსეთი გეგმავს ამ რაკეტის გაშვებას უკრაინაზე, ასევე ევროკავშირისა და ნატოს წევრებზე „დემონსტრაციული წნეხის განხორციელებისა და მათი დაშინების მიზნით“. იტყობინებიან, რომ საცდელი-საბრძოლო მასალით აღჭურვილ რაკეტას, გაუშვებენ სვერდლოვსკის ოლქიდან.
რუსეთს ამ განცხადებაზე კომენტარი არ გაუკეთებია.
შაბათ-კვირის ღამეს, რუსეთმა განახორციელა, 2022 წლიდან მოყოლებული, ყველაზე მასშტაბური შეტევა უპილოტოების გამოყენებით უკრაინის წინააღმდეგ.
უკრაინაში განაცხადეს, რომ მოსკოვმა მიმართა 273 დრონი-კამიკაძე კიევზე, ასევე დნეპროპეტროვსკისა და დონეცკის ოლქებზე. უკრაინის სამხედრო-საჰაერო ძალების მონაცემებით, 216 უპილოტო აპარატი გადაიჭირეს და გაანადგურეს.
მანამდე, გასულ კვირაში, თურქეთში, 2022 წლის შემდეგ, პირველად გაიმართა პირდაპირი მოლაპარაკებები უკრაინასა და რუსეთს შორის.
მოლაპარაკებებმა ვერ მოიტანა სასურველი შედეგი, თუმცა მხარეები შეთანხმდნენ, გაეცვალათ 1000-1000 ტყვე.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა – რუსტემ უმეროვმა განაცხადა, რომ მოლაპარაკებათა შემდგომი ნაბიჯი, იქნება შეხვედრა „ლიდერების დონეზე“.
ვლადიმირ ზელენსკი სტამბულის შეხვედრას არ დასწრებია, მაგრამ მან აღნიშნა, რომ უკრაინა „მზადაა, მიიღოს აუცილებელი ზომები – რეალური მშვიდობის მისაღწევად“.

Джеймс Наки (James Knuckey)
По имеющимся данным, дальность межконтинентальной баллистической ракеты РС-24, разработанной в Москве, почти в два раза превышает расстояние от России до Великобритании
По данным украинской военной разведки, Россия готовится запустить межконтинентальную баллистическую ракету с целью демонстрации силы. В главном управлении разведки Украины (ГУР) заявили, что Россия планирует провести «учебный и боевой» запуск ракеты, чтобы вселить страх в Украину и Запад.
По данным ГУР, межконтинентальная баллистическая ракета РС-24 имеет дальность более 10 000 километров (6200 миль) — почти вдвое больше расстояния от России до Великобритании. В сообщении в Telegram ведомство заявило, что Россия планирует запустить ракету «с целью демонстративного давления и запугивания Украины, а также стран – членов ЕС и НАТО». Сообщается, что ракета, оснащенная учебными боеприпасами, будет запущена из Свердловской области.
Россия не прокомментировала эти заявления.
В ночь с субботы на воскресенье Россия провела самый крупный с начала боевых действий в 2022 году удар с использованием БПЛА по Украине.
На Украине заявили, что Москва запустила 273 дрона-камикадзе по Киеву, Днепропетровску и Донецку. По данным украинских ВВС, 216 беспилотников были перехвачены или уничтожены.
Ранее на минувшей неделе в Турции прошли первые с 2022 года прямые переговоры между Украиной и Россией.
Переговоры не принесли значительных результатов, но обе страны согласились обменять по 1000 военнопленных.
Министр обороны Украины Рустем Умеров заявил, что следующим шагом после этих переговоров станут переговоры на «уровне лидеров».
Владимир Зеленский не присутствовал на встрече в Стамбуле, но подчеркнул, что Украина «готова принять самые срочные меры для достижения реального мира».