რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა, თურქეთში,  უკრაინასთან მოსალაპარაკებლად, დაბალი რანგის ჩინოვნიკთა ჯგუფი შეარჩია. მას არ გაუკეთებია რაიმე განცხადება, ამ პროცესში საკუთარი მონაწილეობის შესახებ
განკარგულებით, რომელიც ოთხშაბათ საღამოს გამოქვეყნდა, პუტინმა დელეგაციის ხელმძღვანელად თავისი თანაშემწე – ვლადიმირ მედინსკი დანიშნა. ჯგუფში ასევე შედიან  – საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე – მიხაილ გალუზინი, თავდაცვის მინისტრის მოადგილე –  ალეკსანდრ ფომინი და სამხედრო დაზვერვის მეთაური – იგორ კოსტიუკოვი. დანარჩენი 4 ჩინოვნიკი მოიხსენიება, როგორც „ექსპერტი“.
მედინსკი რუსულ მხარეს წამოადგენდა სტამბოლის წინა შეხვედრებზეც, რომელიც კონფლიქტის დაწყებიდან მალე, 2022 წელსვე გაიმართა. მაშინ მოლაპარაკებები ჩაიშალა ცხარე ურთიერთბრალდებების გამო, რომელიც წარმოიშვა რუსეთის მოთხოვნათა პროექტის ირგვლივ. მოგვინებით პუტინი ამტკიცებდა, რომ პროექტის ძირითად ნაწილს, უკრაინა ეთანხმებოდა. ოფიციალური კიევი ამ აზრს უარყოფს.
რუსული მხარის შემადგენლობა, სავარაუდოდ, ოდნავადაც არ შეესაბამება უკრაინის მოლოდინს. მას შემდეგ, რაც შაბათ საღამოს ვლადიმირ პუტინმა გააკეთა შეთავაზება მოლაპარაკების გამართვის თაობაზე, ვლადიმირ ზელენსკიმ განაცხადა თანხმობა მონაწილეობაზე და გამოთქვა სურვილი, უშუალოდ დალაპარაკებოდა  რუსეთის ლიდერს.
მანამდე, ოთხშაბათს, აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა, არც დაადასტურა და არც უარყო, მისი თურქეთის შეხვედრაზე დასწრება, რომელიც ხუთშაბათს იწყება. ტრამპმა, რომელიც ვიზიტით იმყოფება ახლო აღმოსავლეთში, განაცხადა, რომ მიემგზავრებოდა არაბეთის გაერთიანებულ ემირატებში (წინასწარ გაწერილი გეგმის შესაბამისად) და რომ მისი გრაფიკი იმდენად იყო გადატვირთული, რომ ის არ იძლეოდა  მასში დამატებითი ვიზიტის ჩართვის შესაძლებლობას, თუმცა მან არ გამორიცხა ასეთი შეხვედრის ჩატარება სამომავლოდ.
„არ ვიცი, გამოჩნდება ის თუ არა. ვიცი, მას სურს, რომ მეც იქ ვიყო. თუ მოხერხდა ომის დასრულება, რატომაც არა, ვიფიქრებდი ამის შესახებ – თქვა ტრამპმა პუტინის შესახებ – ასე რომ შექმნილია რთული სიტუაცია. ეს სულაც არ ნიშნავს, რომ არ გავაკეთებ ამას, თუ ამით გადარჩება უამრავი სიცოცხლე.“ ოთხშაბათს ზელენსკიმ დაადასტურა სურვილი პირისპირ გამართოს მოლაპარაკებები პუტინთან თურქეთში, თუმცა ისიც თქვა, რომ არ აქვს იმის იმედი, რომ პუტინი ადგილზე დახვდება.
მისი თქმით, პუტინის არყოფნა ნებისმიერ შეხვედრას უაზრობად აქცევს, გამომდინარე იქიდან, რომ ქვედა დონის ჩინოვნიკებთან შეხვედრა, ერთხელ უკვე გაიმართა საუდის არაბეთში, მარტის თვეში, მაგრამ ამას რაიმე შედეგი, არ მოჰყოლია.
კვირას ტრამპმა მხარეებს შეხვედრისკენ მოუწოდა. მანამდე ევროპელმა ლიდერებმა პუტინს წაუყენეს ულტიმატუმი: ჯერ მომხდარიყო ცეცხლის 30 დღით უპირობო შეწყვეტა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, მოსკოვს დაუწესდებოდა ახალი მკაცრი სანქციები. მოგვიანებით ტრამპმა გამოთქვა აზრი, რომ შეეძლო შეერთებოდა პუტინსა და ზელენსკის თურქეთში. ზელენსკიმ განაცხადა, რომ არ დათანხმდებოდა რუსეთთან მოლაპარაკებებს – თუ მას არ დაეწრებოდა პუტინი. ზელენკიმ დამატებით აღნიშნა, რომ ოთხშაბათისთვის, ანკარაში, ის გეგმავდა შეხვედრას თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ ტაიფ ერდოღანთან და თუ პუტინი დაესწრებოდა მოლაპარაკებებს, ის და ერდოღანი, გადაფრინდებოდნენ სტამბოლში.

Президент России Владимир Путин назначил группу низкоранговых чиновников для переговоров с Украиной в Турции и не сделал никаких заявлений о своем личном участии в переговорах
Указом, опубликованным поздно вечером в среду в Москве, Путин назначил помощника президента Владимира Мединского главой делегации, в которую также входят заместитель министра иностранных дел Михаил Галузин, заместитель министра обороны Александр Фомин и глава военной разведки Игорь Костюков. Остальные четверо чиновников упоминаются как “эксперты”.
Мединский возглавлял российскую переговорную команду на встречах в Стамбуле вскоре после начала конфликта в феврале 2022 года. Тогда переговоры прервались из-за взаимных обвинений в связи с проектом документа о российских требованиях, который, как позже утверждал Путин, был в основном принят Украиной. Правительство в Киеве отрицает это заявление.
Состав российской команды, скорее всего, сильно не соответствует ожиданиям Украины. После того, как Путин предложил возобновить прямые переговоры с Украиной в своем заявлении, сделанном поздно вечером в субботу, Владимир Зеленский заявил, что примет участие во встрече и хотел бы поговорить непосредственно с российским лидером.
Ранее в среду президент США Дональд Трамп не подтвердил, но и не опроверг свое участие во встрече в Турции, которая должна начаться в четверг. Трамп, находящийся с визитом на Ближнем Востоке, сказал, что отправится в Объединенные Арабские Эмираты, как и планировал, и предположил, что его график слишком насыщен, чтобы вписать в него еще одну встречу, хотя он и не исключил возможность своего визита в будущем.
“Я не знаю, появится ли он. Я знаю, что он хотел бы, чтобы я был там, и это возможно, и если бы мы могли положить конец войне, я бы подумал об этом, — сказал Трамп о Путине. — Итак, у нас очень непростая ситуация. Но это не значит, что я не сделал бы этого, чтобы спасти множество жизней”.
Во вторник Зеленский подтвердил свое намерение провести прямые переговоры с Путиным в Турции, хотя и сказал при этом, что особой надежды на то, что российский лидер будет там, у него нет.
По его словам, отсутствие Путина сделало бы любую встречу бессмысленной, учитывая, что чиновники более низкого ранга уже встречались в Саудовской Аравии в марте, но никаких результатов там достигнуто не было.
Трамп в воскресенье призвал обе стороны встретиться, несмотря на выдвинутый ранее ультиматум европейских лидеров, в соответствии с которым Москва должна сперва согласиться на 30-дневное прекращение огня без дополнительных условий или столкнуться с новыми жесткими санкциями. Позже он высказал мысль о том, что может присоединиться к Путину и Зеленскому в Турции.
Зеленский заявил, что не станет вести переговоры с Россией, если на них не будет Путина. Он добавил, что планирует встретиться с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом в Анкаре в четверг, а если Путин прибудет на переговоры, то они оба полетят в Стамбул.