Der Spiegel-თან ინტერვიუში, რიჰარდ დავიდ პრეხტმა მკაფიოდ განაცხადა: გერმანელი მშობლები შვილებს საომრად არ გაუშვებენო
ფილოსოფოსი რიჰარდ დევიდ პრეხტი შეუერთდა დისკუსიას სამხედრო სავალდებულო სამსახურის აღდგენის შესახებ. Spiegel-ის ჟურნალისტმა ფელდენკირხენმა მიმართა ფილოსოფოსს: „თუ პუტინი გამოჩნდა ჩვენს ზღურბლთან, თუ ჩვენი ბედი სასწორზე დაიდო, უნდა ვიყოთ თუ არა მზად? ამ შემთხვევაში გერმანიას, რომლის თავდაცვისუნარიანობა დაბალია, სასწრაფოდ დასჭირდება მეტი იარაღი და შესაძლოა სამხედრო სავალდებულო სამსახურის აღდგენაც.”
თუმცა პრეხტი სიმტკიცეს ინარჩუნებს: არა, ეს არ არის სწორი, რადგან გერმანია ვერ წარმართავს ომს, თუნდაც მნიშვნელოვანი სახსრები მივმართოთ ხელოვნური ინტელექტისა და კიბერომების წარმოების განვითარებაზე, როგორც ეს დღეს იგეგმებაო. ჟურნალისტი არ ნებდება და მის ხმაში ჩნდება მუდარის ტონი: „რატომ არ შეუძლია გერმანიას თავის დაცვა? აქ ხომ ლაპარაკია იმ შემთხვევაზე, როცა თავს გესხმიან და გიწევს თავის დაცვა“.
პრეხტი პასუხს სცემს: „იმიტომ, რომ მე ვერ წარმომიდგენია ახალგაზრდა – საშუალო სტატისტიკური გერმანული ოჯახიდან, რომელიც ომში წავა“. ამას ძნელია არ დაეთანხმო. პრეხტი თვლის, რომ შეუძლებელია სოციალური ცვლილებები – ერთი ხელის მოსმით უკან დააბრუნო: „სენსიბილიზაციის პროცესი, რომელსაც ჩვენ გავდიოდით ბოლო ათწლეულებში, 3-4 წელიწადში, უკან ვერ დაბრუნდება“. ჩვენ გავხდით ზედმეტად რბილები, ზედმეტად ნაზები, გამოუსადეგარნი ომისთვის, არასაკმარისად გამბედავები – ეს არის ის, რასაც გულისხმობს პრეხტი, როცა ამბობს: „ბავშვები, რომლებიც დაიბადნენ ბოლო პერიოდში – არიან ფუფუნებაში მცხოვრები საზოგადოების პირმშოები, საზოგადოებისა მომეტებული მგრძნობელობით.“
პრეხტი არ იცნობს ვინმეს, ვინც შვილს ომში გაგზავნის
მწერალმა და ფილოსოფოსმა აღნიშნა, რომ დღეს ბევრი ჟურნალისტი გამოდის შეიარაღებისა და სამხედრო ვალდებულების აღდგენის მოთხოვნით. თუმცა პრეხტი დიდი ენთუზიაზმით არ ეკიდება იმ მოსაზრებას, რომ ეს იდეები პოპულარულია ფართო ფენებში. მისი პოზიცია შეიძლება მივიღოთ, როგორც პასუხი – სამხედრო და უსაფრთხოების ექსპერტების ზენკე ნატცელის და კარლო მასალას განცხადებებზე, რომლებიც ამა თუ იმ თოქ-შოუში, მხარს უჭერენ სამხედრო სავალდებულო სამსახურის აღდგენას. ამასწინათ, ისინი ერთობლივ პოდკასტში საუბრობდნენ ტელეარ NTV-ზე. შესაძლოა ევროპამ გააცილა ბოლო მშვიდობიანი წელიო, განაცხადა ნატცელმა – ამის შემდეგ, იგი მუდმივად არის მედიის ყურადღების ცენტრში.
პრეხტი სხვაგვარად ფიქრობს: მის სანაცნობო წრეში არ არის ერთი ადამიანიც, რომელიც საკუთარ შვილს ომში გაგზავნის. ის დასძენს: „ბრძოლა შესაძლებელია მხოლოდ მიგრანტების ხელით. და კიდევ, მემარჯვენე ორიენტაციის ერთი მუჭა ენთუზიასტების საშუალებით“.

Berliner Zeitung / Германия
В интервью Der Spiegel Рихард Давид Прехт сделал однозначное заявление: немецкие родители не отпустят своих детей на войну
Философ Рихард Давид Прехт присоединился к дискуссии о возобновлении обязательной военной службы. Журналист Spiegel Фельденкирхен обратился к философу Прехту: «Если Путин окажется у нас на пороге, если демократию и наши ценности нужно будет защищать, если все будет поставлено на карту, то мы должны быть готовы. Тогда Германии, которая сильно отстает по уровню обороноспособности, срочно потребуется больше оружия и, возможно, даже введение воинской обязанности».
Но Прехт остается непреклонным: нет, все это неправильно, потому что Германия все равно не сможет вести войну. Даже если мы направим значительные средства на развитие искусственного интеллекта и ведение кибервойны, как это планируется сейчас. Журналист не соглашается и настаивает с мольбой в голосе: «Почему Германия не сможет защитить себя? Ведь речь идет об обороне в случае нападения».
Прехт отвечает: «Потому что я не могу представить, что дети из среднестатистической немецкой семьи пойдут на войну». С этим можно согласиться. Прехт считает, что социальные изменения нельзя повернуть вспять: «Процесс сенсибилизации, через который мы прошли в последние десятилетия, нельзя повернуть вспять за три или четыре года». Мы стали слишком мягкими, слишком нежными, непригодными для войны и не очень воинственными – это, вероятно, имеет в виду Прехт, когда говорит: «Дети, рожденные в наши дни, — это дети общества изобилия, которое является обществом с высокой чувствительностью».
Прехт не знает никого, кто отправил бы своих детей на войну
Писатель и философ отметил, что многие журналисты сегодня выступают за перевооружение и восстановление воинской обязанности. Однако Прехт не испытывает особого энтузиазма по поводу распространенности таких идей среди широкой публики. Его высказывания можно рассматривать как ответ военным экспертам и экспертам по безопасности, таким как Зенке Найтцель и Карло Масала, которые неоднократно в ходе ток-шоу высказывались за обязательный призыв. Совсем недавно они говорили об этом в совместном подкасте для телеканала ntv. Возможно, Европа уже пережила последнее мирное лето, заявил Найтцель – и с тех пор СМИ не теряют его из вида.
Прехт так не считает. В кругу его знакомых нет ни одного человека, который отправил бы своих детей на войну. И далее он добавляет: «Это возможно только с мигрантами из других стран, которые уже имеют военный опыт. И с горсткой энтузиастов правых взглядов».