ორშაბათს რუსეთმა განაცხადა, რომ კონტროლი დაამყარა მნიშვნელოვან სატრანსპორტო კვანძზე – კურახოვოზე, დონეცკის ოლქში, უკრაინის აღმოსავლეთში
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო იუწყება, რომ შენაერთ  „სამხრეთის“ დაჯგუფებებმა, „გაათავისუფლეს“ სამრეწველო ქალაქი, რომელსაც უკრაინული ძალები რამდენიმე კვირის განმავლობაში, იცავდნენ გააფთრებული რუსული შეტევებისგან.
რუსეთის თავდაცვის უწყებამ დაამატა: „ათი წლის განმავლობაში, კიევის რეჟიმმა კურახოვო გადააქცია მძლავრ გამაგრებულ რაიონად, რომელიც წარმოადგენდა გრძელვადიანი საცეცხლე წერტილებისა და მიწისქვეშა კომუნიკაციების განვითარებული ქსელს“.
ქალაქი განლაგებულია მსხვილ ავტომაგისტრალზე, რომელიც აკავშირებს რუსეთის კონტროლირებად დონეცკს, უკრაინულ ზაპოროჟიესთან – მნიშვნელოვან საოლქო ცენტრთან.
კურახოვო ასევე მდებარეობს 30 კილომეტრში პოკროვსკიდან, რომელიც კიდევ ერთ ლოგისტიკური კვანძი და უკრაინული თავდაცვის საყრდენია ქვეყნის აღმოსავლეთში.
ორივე ეს ქალაქი – იქცა რუსეთის მთავარი დარტყმის სამიზნედ ლუგანსკისა და დონეცკის ოლქებში, რომლებიც ერთობლივად ქმნიან დონბასს.
რუსეთის განცხადების საპასუხოდ, უკრაინამ განაცხადა, რომ ბრძოლები ქალაქსა და მის შემოგარენში, ჯერ კიდევ გრძელდება. მიმდებარე ტერიტორიაზე არის საბჭოთა პერიოდში აგებული ელექტროსადგური, რომელიც რუსებმა დაანგრიეს.
უკრაინულმა დაჯგუფება „ხორტიციამ“ – ტელეგრამზე დაწერა: „ მოწინააღმდეგე ახორციელებს შეტევით ოპერაციებს კურახოვოს საცხოვრებელ ნაწილში – პეტროპავლოვკისა და დაჩნოეს მიმართულებით“.
უკრაინის გენერალურმა შტაბმა გვამცნო, რომ უკრაინულმა არმიამ „მოიგერია 27 შეტევა“ კურახოვოს მიმართულებაზე.
„მოწინააღმდეგემ მთავარი დარტყმები მიიტანა სლავიანსკზე, პეტროპავლოვკაზე, კურახოვოსა და დაჩნოეზე“ – დასძინა გენშტაბმა.
უკრაინული სამხედრო ბლოგის – Deep State-ის რუკები აჩვენებს, რომ ქალაქის დიდი ნაწილი, არის რუსების კონტროლქვეშ.
გამოცემა The Telegraph-მა ვერ მოახერხა დამოუკიდებელი წყაროების გამოყენებით, გადაემოწმებინა რამდენად მართალი იყო მხარეების განცხადებები.
რუსეთი რამდენიმე თვე მიიწევდა წინ მნიშვნელოვანი ლოგისტიკური კვანძისაკენ.
შეტევა დონეცკის ოლქში, დაჩქარდა მას შემდეგ, რაც უკრაინა შეიჭრა რუსეთის სახრეთში – კურსკის ოლქში.
კიევი იმედოვნებდა, რომ მისი უპრეცედენტო რეიდი რუსეთში, რომელიც პირველია – მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ, შეაფერხებდა მოსკოვის შეტევით ოპერაციებს სხვა ადგილებში.
მოსკოვი ირწმუნება, რომ კურახოვოს აღება, მას საშუალებას მისცემს დონეცკის ოლქის დარჩენილი ნაწილი გაათავისუფლოს „დაჩქარებული ტემპებით“.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო დასძენს, რომ ამ ქალაქების დაცემა, „უკიდურესად გაურთულებს“ უკრაინულ არმიას დაცვის ხაზის მომარაგებას.

В понедельник Россия заявила о взятии под контроль ключевого транспортного узла Курахово в Донецкой области на востоке Украины
Министерство обороны России заявило, что подразделения группировки войск “Юг” “освободили” промышленный город, который ВСУ удерживали в течение нескольких недель ожесточенных российских атак.
Министерство добавило: “За десять лет киевский режим превратил Курахово в мощный укрепленный район с развитой сетью долговременных огневых точек и подземных коммуникаций”.
Город расположен на крупной автомагистрали, соединяющей подконтрольный России Донецк с украинским Запорожьем — важным
Курахово также находится примерно в 30 километрах к югу от украинского города Красноармейска (Покровска) — еще одного важного логистического узла, поддерживающего оборону Киева на востоке страны.
Оба города стали целями главного удара России в Донецкой и Луганской областях, составляющих Донбасс.
В ответ на российские заявления Украина парировала, что бои в городе и вокруг него всё еще продолжаются. В частности, в окрестностях находится электростанция советских времен, разрушенная войсками Москвы.
Украинская группировка войск “Хортица” написала в понедельник у себя в Telegram: “Противник проводит штурмовые операции в городской застройке Курахова в направлении Петропавловки и Дачного”.
Далее утверждается: “Проводятся мероприятия по выявлению и уничтожению штурмовых групп противника, пытающихся проникнуть в наши боевые порядки”.
Генеральный штаб Украины сообщил, что ВСУ “отразили 27 атак” на кураховском направлении.
Армия РФ продвинулась в Торецке, под Покровском и к западу от Курахово. “Противник нанес основные удары в районах Славянки, Петропавловки, Курахова и Дачного”, — добавил Генштаб.
Карты украинского военного блога Deep State показали, что бóльшая часть города находится под контролем России.
Газета The Telegraph не смогла проверить заявления России или Украины из независимых источников.
Россия продвигалась к важному логистическому узлу в течение нескольких месяцев.
Наступление в Донецкой области ускорилось после августовского вторжения Украины в Курскую область на юге России.
Киев рассчитывал, что его беспрецедентное вторжение в Россию, первое со времен Второй мировой войны, нарушит наступательные операции Москвы в других местах.
Москва утверждает, что взятие Курахова позволит ее войскам освободить остальную часть Донецкой области “ускоренными темпами”.
Министерство обороны страны добавило, что падение города “существенно затруднит” снабжение линии фронта ВСУ вокруг города.