უკრაინის შეიარაღებული ძალების მეთაურები ირწმუნებიან, რომ მებრძოლთა მომზადების საბაზისო კურსი, ვერ იძლევა სამხედრო საქმის საფუძვლებზე ზოგად წარმოდგენასაც კი. არმიაში ხვდებიან მოუმზადებელი ადამიანები, იტყობინება The Washington Post-ი. „ჩვენ დიდ დროს ვკარგავთ საბაზისო მომზადებაზე“- გვეუბნება 93-ე მექანიზებული ბრიგადის მეთაურის თანაშემწე
უკრაინელ სამხედროებთან გამართულ საუბრებზე დაყრდნობით, გამოცემა The Washington Post-ი მოგვითხრობს, რომ „მეთაურები დიდი ხანია ჩივიან ახალწვეულთა დაბალ მომზადებაზე“.
როგორც ისინი აღნიშნავენ, არმიაში ახალი შევსების დროს, მათ უხდებათ კვირეების ხარჯვა წვრთნაზე, რათა ახალბედებმა შეიძინონ ძირითადი უნარები, მაგალითად შეეძლოთ სროლა.
„გვხვდებიან მამაკაცები, რომლებმაც არ იციან, როგორ უნდა დაიშალოს და აიწყოს იარაღი“ – ამბობს ხსენებული მეთაურის თანაშემწე. „დიდ დროს ვკარგავთ საბაზისო მომზადებაზე“ – დასძენს ის.
მისი თქმით, ჩასოვ იართან გარღვევა რომ მომხდარიყო და ნაწილები ახალი კადრებით შევსებულიყო, „ეს გამოიწვევდა მათ გარდაუვალ დაღუპვას“.
The Washington Post-ი აღნიშნავს, რომ საბაზისო მომზადების დეფიციტი, თავისთავად მიუთითებს ტრაგიკულ სიტუაციაზე, რომელიც შექმნილია უკრაინაში. „სამხედროების თქმით, მიმდინარე წელს, რუსეთმა წარმატებებს მიაღწია იმიტომ, რომ უკრაინას არ ჰყავს საკმარისი რაოდენობით მებრძოლი, რომ მოიგერიოს განუწყვეტელი იერიშები, ხელისუფლება კი არ ჩქარობს მობილიზაციას“.
აპრილის შუაში, ვლადიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა უმაღლესი რადას ახალ კანონს – მობილიზაციის შესახებ. დოკუმენტით იცვლება არმიაში გაწვევის პროცედურა. ახლა ის უკვე შეიძლება განხორციელდეს ელექტრონული წესით. „ პრეზიდენტის ხელმოწერილ კანონპროექტს არ შემოაქვს არსებითი ცვლილებები კანონმდებლობაში – მისი საშუალებით ვერ მოხერხდება უკრაინის შეირაღებული ძალების სწრაფი შევსება ახალგაზრდებით და ვერც არმიაში არსებული საკადრო კრიზისი გადაიჭრება“ – ნათქვამია აღმოსავლური კვლევების ცენტრში.
კანონში შესულმა შესწორებამ, დაადასტურა სამობილიზაციო ასაკის შემცირება 27-დან 25 წლამდე, რაც ძალაში შევიდა აპრილის დასაწყისში – ცალკეული კანონის საფუძველზე. ამას გარდა, არმიაში არსებული საკადრო დეფიციტის გამო, მაისის დასაწყისში, ვლადიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა კანონს, რომლითაც პირობითი ვადამდელი წესით, პატიმრობიდან თავისუფლდებიან მსჯავრდებულებულები, რათა მათ მიეცეთ არმიაში სამსახურის უფლება. ამასწინათ უკრაინის იუსტიციის მინისტრმა – დენის მალიუსკამ განაცხადა, რომ სამხედრო სამსახურში ჩაირიცხა 600-ზე მეტი პატიმარი. ახლა ისინი გადიან სწავლებას, რის შემდეგაც, გადანაწილდებიან მოიერიშე რაზმებში“ – ამბობს იგი. ადრე მალიუსკა იტყობინებოდა, რომ მსჯავრდებულების რაოდენობა, რომელიც შეიძლება ჩაერთოს შეიარაღებულ კონფლიქტში, აღწევს – 10-20 ათას ადამიანს.

Анета Василевская (Aneta Wasilewska)
Командиры ВСУ утверждают, что базовое обучение едва охватывает основы, а в армию попадают неподготовленные к бою люди, сообщает The Washington Post. «Мы тратим много времени на базовую подготовку», — передал заместитель командира 93-го батальона механизированной бригады
Ссылаясь на беседы с украинскими военнослужащими, газета The Washington Post сообщила, что командиры «давно жалуются на неудовлетворительную подготовку новобранцев». Как они отмечают, после появления в армии новых людей приходится тратить недели на обучение их основным навыкам, таким как, например, стрельба.
«Появлялись мужчины, которые даже не знали, как раскладывать и складывать оружие», — говорил заместитель командира 93-го батальона механизированной бригады. «Мы тратим много времени на базовую подготовку», — добавил он.
По его словам, если бы произошел прорыв в районе Часова Яра в Донецкой области, а в войска попали бы новые люди, «их бы туда отправили на верную смерть».
The Washington Post подчеркивает, что отсутствие базовой подготовки войск подчеркивает трагическую ситуацию, в которой находится Украина. «По словам военнослужащих, Россия добилась успехов в этом году прежде всего потому, что у ВСУ недостаточно войск для защиты от постоянных атак, а правительство не спешит с мобилизацией».
В середине апреля Владимир Зеленский подписал принятый Верховной Радой новый закон о мобилизации. Документ вводит изменения в системе призыва в армию: теперь он может осуществляться с помощью электронной системы. «Подписанный президентом законопроект не вносит существенных изменений в действующее законодательство. Он не позволит быстро пополнить ряды ВСУ молодыми людьми и преодолеть кадровый кризис в армии», — говорится в заявлении Центра восточных исследований.
Поправка к закону также подтвердила снижение мобилизационного возраста с 27 до 25 лет, вступившее в силу с начала апреля в соответствии с отдельным законом. Кроме того, в связи с нехваткой в армии в середине мая Владимир Зеленский подписал закон, который позволяет условно-досрочно освободить осужденных от отбывания наказания, чтобы они могли поступить в армию. Недавно министр юстиции Украины Денис Малюська сообщал, что на военную службу поступило более 600 осужденных. «Сейчас они проходят обучение, после чего будут включены в штурмовые отряды», — сказал он. Ранее Малюська сообщал, что число заключенных, которые
могли быть мобилизованы для участия в вооруженном конфликте с Россией, составляет около 10-20 тысяч человек.