ამომრჩევლის სიგნალი ნათელია: მმართველი პოლიტიკური ისთებლიშმენტი ვერ წყვეტს მის პრობლემებს
კვირას, როცა გამოცხადდა ევროპული არჩევნების წინასწარი შედეგები, გერმანული პოლიტიკური სისტემა საფუძვლიანად შეტორტმანდა. მმართველი კოალიციის სამივე პარტიამ – მწვანეებთან ერთად, აჩვენა სამარცხვინოდ დაბალი რეზულტატი, ხოლო იმ პარტიებმა, რომლებმაც გამოდიოდნენ ისთებლიშმენტის წინააღმდეგ, მიაღწიეს წარმატებას. უკიდურესმა მემარჯვენეებმა მოიპოვეს რეკორდული წარმატება. შემოდგომაზე გერმანიაში ჩატარდება რეგიონული, მომავალ წელს კი ფედერალური არჩევნები და ქვეყანა შეიძლება გადააწყდეს ყველაზე დიდ პოლიტიკურ რყევებს ომისშემდგომი დემოკრატიული გერმანიის ისტორიაში.
ქაღალდზე დატანილი არჩევნების შედეგები, ბედის ჩარხის უკუღმა დატრიალებას ჰგავს.  მწვანეთა პარტიამ დაკარგა თითქმის 9%. კანცლერ შოლცის სოციალ-დემოკრატიულმა პარტიამ ანტირეკორდი მოხსნა – 14%-ით, რაც 2%-ით ნაკლებია წინა მონაცემებზე, ასევე ძალიან დაბალ 2019 წლის რეზულტატზე. მისმა პარტნიორმა თავისუფალმა დემოკრატიულმა პარტიამ მიიღო სულ 5% – ანუ მმართველმა კოალიციამ მთლიანობაში გერმანელი ამომრჩევლების   მხოლოდ მესამედის მხარდაჭერა მოიპოვა.
არჩევნებში გაიმარჯვეს მემარჯვენე ცენტრისტულმა პარტიებმა (ქდკ-მ და ქსკ-მ), რომლებმაც მიიღეს ხმების დაახლოებით 30 %, თუმცა 2019 წლის მონაცემი,  მათაც სულ რაღაც 1%-ით გააუმჯობესეს და ვერ შეძლეს იმ ამომრჩევლების გადაბირება, რომელთაც ყელში ამოუვიდათ დღევანდელი ვითარება.
უკმაყოფილო გერმანელების მნიშვნელოვანმა ნაწილმა, თავისი ხმები პოლიტიკური სპექტრის პერიფერიას გადაულოცა. ახალმა მემერცხენე პარტიამ, რომელიც ლიდერის – სარა ვაგენკნეჰტის სახელს ატარებს, მიიღო 6%-ზე ოდნავ მეტი, ხოლო „ალტერნატივამ გერმანიისთვის“ მოიპოვა 16%. ეს ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია მემარჯვენე რადიკალებისთვის, რადგან მსგავსი შედეგი, მათ დასავლეთ გერმანიაში მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ არ ჰქონიათ.
მწვანეების ლიდერმა განაცხადა, რომ ის „უკმაყოფილოა“ პარტიის მონაცემებით, ხოლო გერმანიის  სოციალ-დემოკრატიული პარტიის თავჯდომარემ თქვა, რომ „არჩევნების რეზულტატი დამთრგუნველია“. გერმანიის უმსხვილესმა გამოცემა-ტაბლოიდმა  BILD-მა, კენჭისყრის შედეგებს „სასტიკი ანგარიშსწორება“ და „შოლცისთვის სილის გაწნა“ უწოდა. სინამდვილეში, საკვირველი არაფერი მომხდარა, რადგან გამოკითხვები სწორედ ასეთ შედეგს წინასწარმეტყველებდა. გერმანელები ირწმუნებოდნენ, რომ ისინი აღშფოთებულები და გაბრაზებულები არიან და  მათ თავისი განწყობა არჩევნებზე დაადასტურეს.
ამდენად, ბევრი გერმანელისთვის ევროპული არჩევნები, იქცა უკმაყოფილების გამოხატვის საშუალებად – არჩევნებში მონაწილეობის მაჩვენებელი, რეკორდული აღმოჩნდა – 64%. 2.5 მილიონი ადამიანი, ვინც ადრე ხმას შოლცის სოციალ-დემოკრატებს ალევდა, სახლში დარჩა. 2-მა მილიონმა ამომრჩეველმა ხმა მემარჯვენე პარტიებს – ქრისტიან-დემოკრატებსა და „ალტერნატივას“ მისცა და მხოლოდ უმცირესობამ დაუჭირა მხარი კოალიციის ერთ-ერთ წევრ სოციალისტების პარტიას.
ახალგაზრდა გერმანელებმა საკუთარ მთავრობას მკაფიო სიგნალი გაუგზავნეს. 16-17-წლიანებს პირველად მიანიჭეს ევროპულ არჩევნებში მონაწილეობის უფლება და როგორც ჩანს, ისინი კიდევ უფრო უკმაყოფილონი არიან ხელისუფლებით, ვიდრე მათი მშობლები და ბებია-ბაბუები. 16-24 წლის ამომრჩევლების მეოთხედზე ოდნავ მეტმა  დაუჭირა მხარი კოალიციას, 16%-მა კი  ხმა მისცა „ალტერნატივას“.
ამომრჩევლის სიგნალი ნათელია: მმართველი პოლიტიკური ისთებლიშმენტი ვერ აგვარებს მათ პრობლემებს. მაისში ჩატარებულ გამოკითხვაში – რა იყო გერმანიის ყველაზე დიდი პრობლემა – რესპონდენტების პასუხებში პირველი ადგილი მიგრაციამ და ლტოლვილებმა დაიკავა. მას ბევრად ჩამორჩება აქტუალობით ენერგეტიკა და კლიმატი, ეკონომიკა, პენსიები და უკრაინის კონფლიქტი. ეს მაშინ, როცა მწვანეების მთავარი კანდიდატი ტერი რეინტკე სოცქსელების საკუთარ პროფილზე პირველ ადგილზე აყენებდა ფემინიზმსა და სოციალურ სამართლიანობას. ეს არის მკაფიო ილუსტრაცია იმისა, რომ პარტიის პრიორიტეტები აცდენილია ამომრჩევლის საწუხარს. შესაბამისად ლოგიკურია გამოკითხვის შედეგები, რომელიც გასულ კვირას ჩატარდა: გერმანელი რესპონდენტების ნახევარმა განაცხადა, რომ ვერც ერთი პოლიტიკური პარტია ვერ შეძლებს ქვეყნის წინაშე არსებული პრობლემების გადაჭრას.
რა თქმა უნდა, მხოლოდ გერმანიაში არ მომწიფებულა ამომრჩევლის უკმაყოფილება. საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუილ მაკრონმა დანიშნა ვადამდელი არჩევნები მას შემდეგ, რაც ევროპულ არჩევნებში მისი პარტია დამარცხდა და მემარჯვენე რადიკალებმა განიმტკიცეს პოზიციები. ბრიტანეთში ტორები, სადაცაა  დაკარგავენ ძალაუფლებას, ხოლო პარტიამ – „მოვახდინოთ გაერთიანებული სამეფოს რეფორმირება“ – კონსერვატორებს წაართვა იმდენი ამომრჩეველი, რომ დღეს ეს პარტია ტორებს ჩამორჩება სულ რაღაც 2%-ით.
ეს არის ნამდვილი მიწისძვრა ევროპული პოლიტიკური სისტემისთვის. გერმანიის მაგალითი აჩვენებს, რომ თუ პარტიები ყურს არ უგდებენ ელექტორატის გულისწყრომას, ადამიანები ყოველთვის ახერხებენ საკუთარი უკმაყოფილების გამოხატვას… და თუ პარტიები ასე ეპყრობიან ამომრჩეველს, ამით კარგავენ არამარტო ამომრჩევლის  ნდობას, არამედ ასუსტებენ თვით დემოკრატიასაც.

Катя Хойер (Katja Hoyer)
Когда в воскресенье стали известны предварительные итоги европейских выборов, немецкая политическая система была потрясена до основания. Все три партии правящей коалиции вместе с зелеными показали позорно низкие результаты. А партии, выступающие против истэблишмента, добились успехов. Крайне правые продемонстрировали рекордные достижения. Осенью в Германии пройдут региональные выборы, а в следующем году — федеральные, и страна может столкнуться с самыми мощными политическими потрясениями за всю свою послевоенную демократическую историю.
На бумаге результаты голосования похожи на ошеломляющий поворот колеса фортуны. Зеленая партия потеряла почти 9%. Социал-демократическая партия канцлера Олафа Шольца достигла нового антирекорда в 14%, что почти на 2% ниже предыдущего, тоже очень слабого результата за 2019 год. Его партнер по коалиции Свободная демократическая партия набрала 5%. За коалицию правящих партий в целом проголосовало менее трети немецких избирателей.
Победителями на этих выборах стали правоцентристские христианско-демократические партии (ХДС/ХСС), которые набрали около 30%. Но по сравнению с 2019 годом они улучшили свой результат всего на 1%, явно не сумев воодушевить избирателей, которым надоело текущее положение дел.
Многие недовольные немцы отдали свои голоса периферии политического спектра. Новая левая партия, названная именем ее лидера Сары Вагенкнехт (Sahra Wagenknecht), набрала чуть больше 6%, а «Альтернатива для Германии» установила рекорд с 16%. Это самый высокий показатель среди всех крайне правых партий на общенациональных выборах с тех пор, как в Западной Германии после Второй мировой войны восстановили демократию.
Лидер зеленых сказала, что «не удовлетворена» показателями своей партии, а генеральный секретарь СДПГ заявил, что «результат выборов очень плачевный». Самая крупная немецкая газета-таблоид Bild назвала результаты голосования «жестокой расплатой» и «пощечиной канцлеру Шольцу». Но на самом деле удивляться здесь нечему, так как опросы точно предсказывали результат. Немцы говорили, что они злы и возмущены. Так оно и оказалось.
То, что для многих немцев европейские выборы стали возможностью показать свое недовольство, понятно из рекордной явки — она составила 64,8%. Тем не менее, 2,5 миллиона человек, ранее голосовавших за СДПГ Шольца, на сей раз решили остаться дома. Еще два миллиона отдали предпочтение правым партиям, таким как христианские демократы и АдГ. И лишь незначительное меньшинство в 200 000 человек выбрало одного из двух его партнеров по коалиции.
Молодые немцы тоже подали своему правительству очень четкий сигнал. 16- и 17-летним впервые разрешили голосовать на европейских выборах — и похоже, молодежь еще больше недовольна своим правительством, чем их родители, дедушки и бабушки. Чуть больше четверти избирателей из возрастной категории от 16 до 24 лет проголосовали за партнеров по коалиции. 16% отдали голоса АдГ.
Сторонники французского ультраправого Национального объединения ликуют в штаб-квартире партии в ночь выборов, воскресенье, 9 июня 2024 года, в Париже. Согласно первым прогнозируемым результатам, полученным во Франции, ультраправая партия Национального объединения уверенно лидирует на выборах в ЕС, согласно опросам французских институтов общественного мнения. — ИноСМИ, 1920, 10.06.2024
Сигнал избирателей ясен: правящий политический истэблишмент не решает их проблемы. Отвечая в мае на вопрос, с какими самыми серьезными проблемами Германия сталкивается в данный момент, избиратели поставили на первое место миграцию и беженцев. После этого с большим отставанием идет энергетика и климат, экономика, пенсии и вооруженный конфликт на Украине. Тем не менее, главный кандидат от зеленых Терри Рейнтке (Terry Reintke) в своем профиле в соцсетях на первое место поставила феминизм и социальную справедливость. Это яркая иллюстрация того, как приоритеты партий не совпадают с озабоченностями избирателей. Наверное, нет ничего удивительного в результатах опроса, проведенного на прошлой неделе, когда более половины немецких респондентов заявили, что ни одна из политических партий не сумеет решить стоящие перед страной проблемы.
Конечно, не только в Германии назрела проблема глубокого недовольства избирателей. Во Франции президент Эммануэль Макрон назначил внеочередные выборы, когда на европейских выборах его партия потерпела поражение, а крайне правые кандидаты укрепили свои позиции. В Британии тори вот-вот лишатся власти, а партия «Реформировать Соединенное королевство» отняла у консерваторов так много избирателей, что по данным некоторых опросов, отстает от них всего на пару процентов.
Это мощное потрясение для политической системы всего Запада. А пример Германии показывает, что если традиционные партии не прислушиваются к своему все более недовольному электорату, то люди непременно найдут отдушину, чтобы выпустить пар и выразить недовольство. Ни одна партия не может воспринимать своих избирателей как должное. И если они все же поступают так, то не только вредят самим себе, но и ослабляют доверие к самой демократии.