„ბევრი ექსპერტი უჭერს მხარს 70 კილომეტრიანი და კიდევ უფრო ფართო უსაფრთხოების ზოლის შექმნას დასავლეთ უკრაინის თავზე“ – ამბობს გამოცემა Do Rzeczy-სთან გენერალი –  რომან პოლკო
Do Rzeczy: უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ ივარაუდა, რომ პოლონურმა გამანადგურებლებმა, რომლებიც უწევენ საჰაერო მონიტორინგს რუსულ რაკეტებს დასავლეთ უკრაინაში, შესაძლოა ჩამოაგდეს კიდეც ისინი. ეს კარგი იდეაა?
რომან პოლკო: კარგია, რომ პრეზიდენტი ზელენსკი ღიად ამბობს ამას. ბევრი ექსპერტი მხარს უჭერს უსაფრთხოების 70 კილომეტრიანი და შესაძლოა უფრო ფართო ზოლის შექმნასაც დასავლეთ უკრაინის თავზე, მაგრამ ამ კონცეფციის განხილვა შეუძლებელია უკრაინასთან შეუთანხმებლად. ახლა უკვე  გასაგებია, რომ იდეის რეალიზაციისთვის არსებობს, არა მარტო თანხმობა, არამედ მოწოდებაც უკრაინის პრეზიდენტის მხრიდან. ჩვენ სწორედ ამ მიმართულებით უნდა ვიმოძრაოთ. არ შეიძლება პოლონეთის ცაზე დაფრენდეს ფრთოსანი რაკეტები. ისინი წარმოადგენს რეალურ საფრთხეს პოლონეთისთვის და ჩვენი ტერიტორიის გავლით დაუბრკოლებლად აღწევს სამიზნეებს უკრაინაში, თანაც  დარტყმები ხდება მოულოდნელი – დასავლეთ მიმართულებიდან. ჩვენი უსაფრთხოების უზრუნველყოფითა და უკრაინის მხარდაჭერით, ჩვენ არ ვარღვევთ რაიმე საერთაშორისო წესს და ეს არ ნიშნავს დასავლეთის დაპირისპირებას რუსეთთან. პოლონეთმა არ უნდა დაუშვას, რომ საფრთხე ემუქრებოდეს  სასაზღვრო ზოლში მცხოვრებ მის მოქალაქეებს, რომელთაც სულაც არ სცალიათ იმის სამკითხაოდ, დაეცემა რაკეტა მათ საცხოვრებელს  თუ გააგრძელებს მარშრუტს და მოხვდება ვიღაცის სახლს უკრაინაში.
როგორ აფასებთ პრემიერ-მინისტრის ინიციატივას, სახელწოდებით „აღმოსავლეთ ფარი“?
ის თავდაცვის ელემენტია და უნდა იყოს სრულად ინტეგრირებული ამ სისტემაში. რაკი მუშავდება ქვეყნის თავდაცვის ახალი გეგმა, კარგი იქნება  თუ ექსპერტები დააკვირდებიან, როგორ ხდება მისი რეალიზაცია. ამ ეტაპზე პრიორიტეტულია საჰაერო თავდაცვის ქოლგა. დღეს ყველაზე დიდი საფრთხეს გვიქმნის ფრთოსანი რაკეტები და ავიაცია. ჩვენ ვხედავთ, როგორ ნგრევას იწვევს ეს შეიარაღება უკრაინაში. უდავოდ პრიორიტეტულია კიბერსივრცეც, მაგალითად GPS-ის სიგნალის ჩახშობის მცდელობები, ეს სერიოზული საფრთხეა. ასევე საჭიროა გადაიდგას ნაბიჯები ანტიტერორისტული და ანტიდივერსიული საქმიანობისთვის. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია საზღვრის  ჰერმეტიზაცია და ჩვენს ტერიტორიაზე  შემოსული ადამიანების კონტროლი – არ უნდა მოხდეს ისე, რომ შემოიპარონ სპეცდანიშნულების ოფიცრები ან ვიღაც „ მწვანე ადამიანები“.
რას წარმოადგენს საზღვრის ჰერმეტიზაცია?
ვერ გეტყვით, რას გულისხმობდა პრემიერ-მინისტრი: საზღვრის იმ მონაკვეთის გამაგრებას, სადაც არის არალეგალური მიგრაციის პრობლემა თუ სამხედრო ასპექტს. მაჟინოს ხაზი სიგრძე 450 კილომეტრს აღწევდა. ჩვენ ბელორუსთან 400 კილომეტრის სიგრძის საზღვარი გვაქვს, თუ რუსული არმია შემოვა პოლონეთის ტერიტორიაზე, ეს მოხდება უკრაინის დამარცხების შემდეგ, თუმცა ვფიქრობ, რომ უკრაინა გაუძლებს. განვიხილოთ პესიმისტური სცენარიც:  ბელორუსის საზღვარს შეიძლება შემოუარო სამხრეთიდან. ეს დამატებითი 500 კილომეტრია. აქ არის საზღვარი კალინინგრადის ოლქთანაც ანუ დამატებითი 200 კილომეტრი. ეს უზარმაზარი ტერიტორიაა, რომელიც იარაღით უნდა შეივსოს და მომზადდეს. არ ვამბობ, რომ ამ დაბრკოლებების გამო, ასე არ უნდა გავაკეთოთ. არა, ახლავე უნდა მოეწყოს დრაკონის კბილები, ნაღმების საწყობები და შესაბამისი ინფრასტრუქტურა. საერთოდ კი არ არსებობს გადაულახავი წინაღობა. ჰანიბალმა ალპები საბრძოლო სპილოებით გადალახა. არსი იმაში მდგომარეობს, რომ შეაფერხო მოწინააღმდეგის მოძრაობა.
უნდა შეიქმნას ხაზი, რომელსაც არმიაში თავდაცვით ზღუდეს ვეძახით. ეს არის ფორტიფიკაციების სისტემა, რაც აიძულებს მტერს თავი მოიყაროს ვიწრო  გასასვლელებში.  იმ შემთხვევაში, როცა მოწინააღმდეგე აღმოჩენილი და იდენტიფიცირებულია, საქმეში ერთვება შესაბამისად ორიენტირებული ავიაცია და საბოლოო ჯამში, ამ ვიწრო გასასვლელებში მტერი ეფექტიანად ნადგურდება. ყველაფერი უნდა გაკეთდეს, რათა პოლონეთში არ შეიქმნას იგივე სიტუაცია, რაც იყო კიევთან. იქ ტერიტორია არ იყო სათანადოდ გამაგრებული, მაგრამ ამას უზრუნველყოფდა თავად რელიეფი და ის აბრკოლებდა რუსების მოიერიშე ნაწილებს. რუსებს უხდებოდათ გზების გაკვალვა ვიწრო არტერიებით – ძირითადი მაგისტრალებით. უკრაინელებს კი არ ჰქონდათ იარაღი მათ გასანადგურებლად, რადგან გამოლეული იყო რაკეტები, არტილერია და ავიაცია. მოკლედ რომ ვთქვათ, ყველა ეს სეგმენტი, ერთმანეთთან უნდა იყოს კოორდინირებული.

«Многие эксперты поддерживают концепцию создания 70-километровой, а может быть, и более глубокой полосы безопасности над Западной Украиной», — говорит в беседе с изданием Do Rzeczy генерал Роман Полько (Roman Polko)
Do Rzeczy: Президент Украины Владимир Зеленский предположил, чтобы польские истребители, которые поднимаются в воздух для мониторинга российских ракет над Западной Украиной, могли их сбивать. Это хорошая идея?
Роман Полько: Хорошо, что президент Зеленский говорит об этом открыто. Многие эксперты поддерживают концепцию создания 70-километровой, а может быть, и более глубокой полосы безопасности над Западной Украиной, но ее сложно было обсуждать без согласования с украинской стороной. Теперь понятно, что для реализации этой идеи имеется не только согласие, но и прямой призыв президента Украины. В этом направлении нам и следует двигаться. Нельзя допускать, чтобы над территорией Польши летали крылатые ракеты. Они создают реальную угрозу Польше, а затем с ее территории безнаказанно достигают своих целей на Украине, нанося удары с неожиданного западного направления. Обеспечивая нашу безопасность и поддерживая Украину, мы не нарушаем никаких общих правил, это не означает вступления Запада в войну с Россией. Это означает, что Запад, включая Польшу, хочет активно защищать свои границы. Он не хочет подвергать опасности жителей приграничных территорий, которые не хотят гадать, упадет ли ракета на их дом или полетит дальше и ударит по какому-нибудь дому на Украине».
— Как вы оцениваете инициативу премьер-министра под названием «Щит Восток»?
— Это элемент системы обороны, он должен быть интегрирован в эту систему. Коль скоро разрабатываются планы по обороне страны, хорошо бы дать экспертам возможность посмотреть, как они будут реализованы. На данный момент приоритетом является зонтик противовоздушной обороны. Сегодня нам больше всего угрожают крылатые ракеты и авиация. Мы видим, какие разрушения они производят на Украине. Приоритетом, безусловно, является киберпространство, например, нарушение сигнала GPS, что создает серьезные риски. Это усиление мер в области антитеррористической, антидиверсионной деятельности. Здесь важно герметизировать границу и усилить контроль над заходящими на нашу территорию людьми, чтобы потом не оказалось, что под видом мигрантов к нам проникают, например, офицеры спецназа или еще какие-нибудь «зеленые человечки».
— В чем должна заключаться герметизация границ?
— Не знаю, что имел в виду премьер-министр: укрепление участка границы, где имеется проблема нелегальной миграции, или же военный аспект. Линия Мажино составляла 450 километров. У нас с Белоруссией 400 километров границы. Если российские войска войдут на территорию Польши, то, скорее, это случится после поражения Украины, хотя я надеюсь, что она выстоит. Но если рассматривать пессимистический сценарий, границу с Белоруссией можно обойти с юга. Это еще 500 километров. Сюда же надо добавить границу с Калининградской областью, это еще 200 ккилометров. Это огромные территории, которые нужно вооружить и подготовить. Я не говорю, чтобы этого не делать. Нет, уже сейчас нужно делать зубы дракона, строить склады мин и создавать инфраструктуру. Но нет таких укреплений, которых нельзя было бы преодолеть, даже Ганнибал перешел через Альпы с боевыми слонами. Суть в том, чтобы канализировать и замедлять движение противника.
Нужно создавать полосу, которую мы в армии называем заслоном. Это система фортификаций, которая заставит противника накапливаться в узких коридорах. В этом случае, когда противник обнаружен и опознан, с заранее подготовленных позиций по нему начинает работать артиллерия, в дело вступает также получившая соответствующие ориентировки авиация. В итоге в этих узких местах враг эффективно уничтожается. Нужно сделать так, чтобы в Польше не сложилась такая ситуация, как под Киевом. Там, правда, местность была подготовлена плоховато, но ее рельеф сам по себе был сложным для наступающих частей, русским приходилось прокладывать себе путь по узким артериям, по основным дорогам. Но украинцам их нечем было уничтожать, потому что у них кончились ракеты, артиллерия и авиация. Короче говоря, все эти элементы должны быть тесно скоординированы друг с другом.