სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრ რობერტ ფიცოს, სამთავრობო სხდომის შემდეგ, 4-ჯერ ესროლეს. ადგილობრივი მედიის ცნობით, პოლიტიკოსი დაჭრილია მკერდსა და მუცლის არეში
ამ დროისთვის, მთავრობის მეთური გადაყვანილია საავადმყოფოში. დამნაშავე დაკავებულია, თუმცა დანაშაულის მოტივი – ჯერჯერობით უცნობია.
სლოვაკეთის პრეზიდენტმა ზუზანა ჩაპუტოვამ პრემიერ-მინისტრზე თავდასხმა შეაფასა, როგორც „სასტიკი და უგუნური“ აქტი. მისი სიტყვები გამოქვეყნდა ადგილობრივ გაზეთში – Denník N.
„შოკირებული ვარ. ვუსურვებ რობერტ ფიცოს ძალას, რათა გაუმკლავდეს ამ კრიტიკულ მომენტს და სწრაფად გამოჯანმრთელდეს“- ასეთი იყო რეაქცია სახელმწიფო მეთაურისა, რომელსაც მალე მოუწევს საკუთარი პოსტის დატოვება.

В премьер-министра Словакии Роберта Фицо после заседания правительства было произведено четыре выстрела. По данным местных СМИ, политик ранен в грудь и брюшную полость
В настоящее время глава правительства доставлен в больницу. Стрелявшего задержали. Его мотивы пока неизвестны.
Президент Словакии Зузана Чапутова охарактеризовала нападение на премьер-министра республики Роберта Фицо как акт «жестокости и безрассудства». Ее слова передает местная газета Denník N.
«Я в шоке. Желаю Роберту Фицо много сил в этот критический момент, чтобы оправиться от атаки», — отреагировала глава государства, которой в скором времени предстоит покинуть свой пост.