ანდორ შანდორი – კონსულტატი უსაფრთხოების სფეროში, ჩეხეთის რესპუბლიკის სამხედრო დაზვერვის ყოფილი უფროსი
სიმართლეს თვალი უნდა გავუსწოროთ. უკრაინის საქმეები რუსეთთან ომში, ცუდად მიდის – მისი არმიის ბედი გაურკვეველია. თუ შეიარაღებული კონფლიქტი გაგრძელდა და სამშვიდობო გამოსავალი ვერ მოიძებნა, უკრაინა მძიმე დღეში აღმოჩნდება, ამბობს მრჩეველი უსაფრთხოების სფეროში – ანდორ შანდორი
უკრაინული არმიის მდგომარეობა სავალალოა, ამას უკვე არავინ მალავს, მათ შორის, არც ამ არმიის მეთაურობა. ფრონტის მთელ ხაზზე, რომლის სიგრძე 1000 კილომეტრს აღემატება, მიმდინარეობს სასტიკი ბრძოლები – ომი გამოფიტვაზე. ზოგან რუსები გადადიან შეტევაზე და აღწევენ ტაქტიკურ წარმატებას.
მთელი სისრულით ჩანს ის რომ, რასაც დასავლეთი კონფლიქტის დაწყებიდან უკრაინას აწვდის, აწვდის მცირე რაოდენობითა და დაგვიანებით. ობიექტურად, ეს სიტუაცია შედეგია იმ კონცეფციისა, რომლის მიხედვითაც ხდება ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში შემავალი არმიების შეიარაღება. ამ მხრივ, გამონაკლისი არ არის ამერიკის შეერთებული შტატები.
ირკვევა, რომ არჩევანი ხარისხის სასარგებლოდ, აგებს ერთ დროს საბჭოურ, ახლა კი რუსულ სტრატეგიასთან, რომელიც ორიენტირებულია რაოდენობაზე. ამასთან, მართალია რუსები ასევე მუშაობენ თანამედროვე იარაღის შექმნაზე, მაგრამ მათ უკრაინაში ხშირად ვერ ნახავთ.
რუსული აგრესიის დაწყებისთანავე, არაერთხელ მოვისმინეთ აღფრთოვანება მაღალტექნოლოგიური იარაღით, რომელსაც უკრაინა პერიოდულად იღებდა ამერიკელებისგან, ბრიტანელებისაგან, ფრანგებისგან, მოგვიანებით კი გერმანელებისგან. გავიხსენოთ ბრწყინვალე ამერიკული რეაქტიული სისტემა „ჰაიმარსი“ ან თურქული დრონი „ბაირახტარი“ და ა.შ. მაგრამ რუსები ყოველ ჯერზე ახერხებდნენ მათი ეფექტიანობის განეიტრალებას. იგივე მოხდება ტაქტიკური ბალისტიკური რაკეტების ATACMS-ის შემთხვევაშიც, რომელიც კიევმა როგორც იქნა მიიღო. ამიტომ უკრაინელები ცდილობენ, რაც შეიძლება მალე გამოიყენონ ეს რაკეტები, ვიდრე მათ ეფექტიანობასაც რუსეთი ნულამდე არ დაიყვანს – თუ ეს აქამდე ვერ შეძლო.
იმის რწმენა, რომ დაგვიანებით მიწოდებული F-16-ები უზრუნველყოფს გარდატეხას ფრონტზე, ისეთივე გულუბრყვილობაა, როგორც ის, რომ რუსები არაფერს იღონებენ მათი საბრძოლო ღირებულების გაუფასურებისთვის. ბოლოს და ბოლოს, რუსული მოდელის ეფექტიანობა, საკუთარ თავზე იწვნია გერმანულმა ვერმახტმა აღმოსავლეთ ფრონტზე. მაღალტექნოლოგიურ გერმანულ ტანკები დამარცხდა ესპლუატაციისა და მომსახურების მხრივ, გაცილებით მარტივ T-34-თან. ჩვენ შეგვიძლია დაუსრულებლად ვიქილიკოთ იმაზე, რომ დიდი დანაკარგების გამო, რუსები საწყობებიდან იღებენ ძველ ტექნიკას, მაგრამ მისი გამოყენება ემსახურება მოწინააღმდეგის გამოფიტვას. როგორც ჩანს, ეს მიდგომა მუშაობს და აადვილებს დასახული მიზნის მიღწევას.
კიდევ ერთი: ამ ძველი ტექნიკის გამოყენება უადვილდებათ თადარიგის სამხედროებსა და მობილიზებულებს, რომლებითაც რუსული არმია ახდენს დანაკარგის შევსებას, განსხვავებით მათი მოწინააღმდეგებისგან, რომელიც ძირითადად დასავლური ტექნიკით სარგებლობს. სამწუხაროდ მსოფლიოში ცოტა დარჩა ქვეყანა , რომელსაც ეს ძველი ტექნიკა აქვს და მზადაა გადასცეს ის უკრაინას. ისიც ვთქვათ, რომ რომელიღაც ეკვადორს, ურჩევნია რუსული ბაზარი შენარჩუნოს საკუთარი ბანანის მოსავლის გასასაღებლად.
„პეტრიოტების“, „ატაკამსების“ და სხვა კომპლექსების გამოყენებისას შეიძლება დაიხმარო დასავლელი ინსტრუქტორები, მაგრამ ტანკების, ჯავშანმანქანების, არტილერიისა და სხვა სისტემების სამართავად, დასავლური კადრებით მასობრივად ვერ ისარგებლებ. ეს ნიშნავს, რომ დასავლეთი პირდაპირ უნდა ჩაერთოს კონფლიქტში. მეტიც, არავინ ლაპარაკობს იმაზე, როგორი რთულია სხვადასხვა ტიპის ჯავშანტექნიკის ლოგისტიკური უზრუნველყოფა დასავლეთის ქვეყნებიდან.
შარშანდელი კონტრშეტევა, რომელიც ჩაფლავდა, უკრაინული არმიის მთავარსარდალმა გენერალმა ზალუჟნიმ დაიწყო დასავლური სტანდარტების შესაბამისად, მაგრამ მას შემდეგ, რაც ვერ მოხერდა რუსული თავდაცვის გარღვევა, ის მიუბრუნდა საბჭოთა არმიის დოქტრინას, თუმცა ვერც ამან მოიტანა სასურველი შედეგი. ყოველივე ამით, მოინიშნა ის საზღვრები, რომლის ფარგლებში შეგვიძლია დავეხმაროთ უკრაინას.
არა, არ ვამბობთ რომ უკრაინელები მუდმივად იმყოფებიან წამგებიან სიტუაციაში. თუმცა ყველა წინა უდავო წარმატება, იგივე რუსეთის შავი ზღვის ფლოტის ხომალდების განადგურება, მინიმალურად აისახება ფრონტის ხაზზე (თუკი საერთოდ აისახება). მართებული და მტკივნეული დარტყმებიც რუსეთის ზურგში (უპირატესად უპილოტოებით), მხოლოდ აძლიერებს რუსულ აგრესიასა და იერიშებს უკრაინის სამოქალაქო ინფრასტრუქტურაზე, მით უფრო ეფექტიანი საჰაერო თავდაცვა მხოლოდ კიევის თავზე ხერხდება.
რუსეთის თავდაცვის მინისტრის შეცვლა და სერგეი შოიგუს გადაყვანა უშიშროების საბჭოს ხელმძღვანელად, მიუთითებს, რომ ის ძველებურად სარგებლობს პრეზიდენტ პუტინის ნდობით, ასე რომ, უცვლელია ის მიზნები შეიარაღებულ კონფლიქტში, რომელთა მიღწევასაც კრემლი ცდილობს. ფრონტზე არსებული ვითარება მოწმობს იმას, რომ თუ შეიარაღებული კონფლიქტი გაგრძელდა და სამშვიდობო გამოსავალი ვერ მოიძებნა, უკრაინა, დიდი ალბათობით, ძალზე ცუდად დაამთავრებს.

Количество перекрывает качество. Над украинским фронтом сгущаются тучи
Андор Шандор (Andor Šándor), консультант в области безопасности и в прошлом глава Военной разведки Чешской Республики
Нужно посмотреть правде в глаза. Дела Украины в конфликте с Россией идут сейчас плохо, и судьба украинской армии под вопросом. Если вооруженный конфликт продолжится, а мирное решение так и не будет найдено, Украина рискует кончить совсем плохо. Об этом в своей статье пишет консультант в области безопасности Андор Шандор
Положение украинской армии весьма тяжелое, и этого уже никто, включая ее командование, не скрывает. Почти на всей протяженности фронта, а это более тысячи километров, ведется жестокая война на истощение, и в некоторых местах русские переходят в наступление и добиваются тактических успехов.
В полной мере проявляется то, что Запад с начала конфликта отправляет всего, что необходимо Украине, слишком мало и слишком поздно. Однако критика в этой связи обоснована лишь отчасти. Объективно говоря, эта ситуация — следствие давней концепции вооружения армий стран Североатлантического альянса, не исключая Соединенных Штатов Америки.
Выясняется, что ставка на качество проигрышна в сравнении с давней советской, а потом и российской стратегией, которая заключается в ориентации на количество. И пусть даже русские тоже разрабатывают самую современную технику. На поле боя на Украине ее увидишь нечасто.
С начала российской агрессии мы не раз наблюдали непродолжительный восторг от эффективности высокотехнологичных вооружений, которые Украина постепенно получала от американцев, британцев, французов, а потом и немцев. Например, отличные американские РСЗО «Хаймарс», или турецкие дроны «Байрактар» и так далее. Но каждый раз русские находили эффективную защиту от этих вооружений. То же повторится и с долгожданными тактическими баллистическими ракетами ATACMS, которые Киев наконец-то получил. Поэтому украинцы стараются быстрее ими воспользоваться, прежде чем Россия сможет свести их эффективность практически к нулю, если этого еще не произошло.
Верить, что запоздалые поставки самолетов F-16 обеспечат перелом, так же наивно, как и полагать, что русские ничего не предпримут, чтобы снизить их боевую ценность. В конце концов, с этим русским подходом к вооружениям когда-то столкнулся и немецкий вермахт на восточном фронте. У высококачественных немецких танков не было ни единого шанса против более простых в эксплуатации и обслуживании, но более многочисленных русских танков Т-34. Мы можем посмеиваться над тем, как русские из-за немалых потерь достают старую технику со складов, предназначенных именно для истощающих вооруженных конфликтов длительного характера. Но, похоже, это работает на достижение их целей.
Еще одно, весьма значительное, преимущество многочисленного старого оружия на Украине заключается в том, что российским войскам, пополняемым людьми из запаса и мобилизованными, применять эту технику легче, чем их противникам — техникузападного производства.Многие проходили на ней срочную военную службу. К сожалению, в мире осталось мало стран, кто располагал бы старой военной техникой и был бы готов передать ее Украине. Скажем, какой-нибудь Эквадор предпочитает и дальше продавать России большую часть своего урожая бананов.
Для применения таких комплексов, как «Пэтриот», ATACMS и других, западные инструкторы, может, и нужны. Но что касается танков, БМП, артиллерии и других систем, невозможно полагаться на западные кадры. Иначе Западу придется напрямую вступить в конфликт. Более того, мало кто говорит, насколько трудно обеспечить логистическую поддержку разных типов боевой бронетехники из западных государств.
Прошлогоднее контрнаступление, которое провалилось, главнокомандующий украинской армией генерал Валерий Залужный начал в соответствии с западными стандартами, а вскоре после того, как он не смог прорвать российскую оборону, он перешел к более старой доктрине советской армии, хотя и это, к сожалению, не привело к успеху. Все это ясно показывает пределы того, что мы можем сделать для Украины.
Нет, украинцы не всегда оказываются в невыгодном положении. Однако все прежние неоспоримые успехи украинцев в уничтожении кораблей российского Черноморского флота окажут минимальное влияние на ход боев на фронте (если вообще окажут). Правомерные и, по-видимому, болезненные удары по российскому тылу, прежде всего, беспилотными средствами будут повышать агрессивность российских ударов по гражданской инфраструктуре Украины, особенно когда она способна эффективно защищать воздушное пространство только над Киевом.
Замена на посту министра обороны Российской Федерации и повышение Сергея Шойгу до председателя Совета безопасности РФ подтверждают, что он до сих пор пользуется доверием президента Путина, в том числе в вопросах текущего вооруженного конфликта и связанных с ним целей, которые российская армия хочет достигнуть на Украине.
Сложившаяся на фронте ситуация говорит о том, что если вооруженный конфликт продолжится, а мирное решение так и не будет найдено, Украина рискует кончить совсем плохо.