გერმანიის შეიარაღებული ძალები – ჭკუიდან გადავიდა. მოსკოვის მიერ „დაჭერილი“ და გამოქვეყნებული ოცდათვრამეტწუთიანი საუბარი (ლიუფტვაფეს ხელმძღვანელსა და უფროს ოფიცრებს შორის) ფრთოსანი რაკეტების – Taurus-ის შესახებ, გვაფიქრებინებს, რომ კონფლიქტის დეესკალაციის სურვილს ნატო, სულ უფრო ნაკლებ ამჟღავნებს. ირწმუნებიან, რომ შეხვედრა მიმდინარეობდა დაუშიფრავი ხაზით, ანუ დაცულობა ისეთივე იყო, როგორც მოზარდების ჯგუფური ჩატის შემთხვევაში. საბოლოო ჯამში, ამ „გაჟონვამ“, კიდევ უფრო განამტკიცა პუტინის განცხადება, რომ ესაა დასავლეთის ომი რუსეთის წინააღმდეგ და უკრაინას, ამ ომში მხოლოდ მარიონეტის როლი ერგო
თავიდან სავსებით გამართლებული იყო დასავლეთის მიზანი, არ დაენებებინა პუტინისთვის ხალხის არჩეული ხელისუფლების ჩამოგდება კიევში. ეს ამოცანა გადაიჭრა სულ რამდენიმე თვეში, უკრაინის არმიის წარმატებისა და დასავლური ლოგისტიკური მხარდაჭერის წყალობით. ამასთან, ნატოს არ გაურისკავს იმდენად, რომ ლოკალური კონფლიქტი, კონტინენტურ დაპირისპირებაში გადაზრდილიყო – ამის გამო, ხომ  არაერთხელ ამტყდარა საერთოევროპული ომი.
მაგრამ, როგორც მოსალოდნელი იყო, კონფლიქტი უკრაინაში მოექცა ჩიხში, ხოლო ნატოს სტრატეგია სრულიად გაუგებარი გახდა. დგება მომენტი, როცა ასეთი კონფლიქტები გადის კონტროლიდან. უკვე ორი წელიწადია, დასავლური ლიდერები ირგებენ მაჩოს როლს საკუთარი პუბლიკის წინაშე, ეჯიბრებიან რა ერთმანეთს ზელენსკისთან სტუმრობაში, აგულიანებენ მას გამარჯვებამდე საბრძოლველად, ჰპირდებიან დახმარებასა და მხარდაჭერას. კერძოდ, ასეთ პირობას ხშირად იძლეოდა ბორის ჯონსონი, თუმცა მის ამომრჩევლებს მხოლოდ ფულის გაღება უხდებოდათ და ისინი არ იხოცებოდნენ უკრაინაში. მისგან განსხვავებით, ფრანგმა ემანუილ მაკრონმა, უკრაინაში საკუთარი ჯარის გაგზავნა მაინც არ გამორიცხა.
ძნელი გამოსაცნობი არ იყო, რომ უკრაინის სრული გამარჯვება, არც არასდროს იგეგმებოდა. ასეთ ვითარებაში, ბუნებრივად ჩნდება ეჭვი. ნატოს გენერალური მდივანი იენს სტოლტენბერგი უკვე აცხადებს, რომ „უნდა მივსდიოთ არჩეულ კურსს“, თანაც ისე, რომ არ ამბობს, რას გულისხმობს ამ ფრაზაში. გერმანელ ოფიცრებს იქნებ მართლაც სურდეთ ესკალაცია, მაგრამ კანცლერი ოლაფ შოლცი დიდი ხანია ამ საკითხს სიფრთხილით ეკიდება.
საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებით, მას ეთანხმება ამერიკელების დიდი უმრავლესობა. თუმცა სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი ურყევად იცავს პოზიციას, რომ დასავლეთის ამოცანაა, მიაღწიოს  რუსეთის სპეცოპერაციის დასრულებას, მისი „სტრატეგიული დამარცხებით“.
მოსკოვისთვის ყოველთვის ხანგრძლივად ომობს. მართალია 2022 წლისთვის შეთანხება, თებერვლამდე საზღვრებზე დაბრუნების შესახებ, საშინელებად მოსჩანდა, მაგრამ მისი რეალიზაცია მრავალ სიკეთეს მოიტანდა. ამის ნაცვლად, უკრაინა დაქირავებულ მებრძოლად იქცა დასავლელი გენერლებისთვის, რომლებიც ნატრობდნენ სამხედრო ბიუჯეტების გაზრდას  და ცივი ომისდროინდელ სწავლებებს და ახლა ეს ვითარება რეალობად იქცა. მსხვერპლის გაღება კი მათ მაგივრად გადასახადის გადამხდელებსა და უკრაინელ ახალგაზრდებს უწევთ.
დასავლეთ ევროპის ინტერესში, სულაც არ შედის რუსეთთან სამხედრო ესკალაცია  და მასთან  შორი მანძილის სარაკეტო დარტყმების გაცვლა. მართალია მან უნდა გააგრძელოს უკრაინული არმიის მატერიალურ-ტექნიკური მხარდაჭერა, მაგრამ მის სტრატეგიულ ინტერესს არ წარმოადგენს კიევის იმგვარი დახმარება, რომ უკრაინამ განდევნოს მოწინააღმდეგე რუსულენოვანი ყირიმიდან და დონბასიდან. პირიქით, მისი მიზანი უნდა იყოს კონფლიქტის დარეგულირება და უკრაინის, რაც შეიძლება მალე აღდგენა. რაც შეეხება დასავლურ „რბილ ძალას“, ანტირუსული სანქციების სახით, ის არა მარტო ჩაფლავდა, არამედ ძირი გამოუთხარა გლობალურ ვაჭრობასა და ეკონომიკას. სანქციები აშკარად მოსწონთ დასავლელ დიპლომატებსა და ანალიტიკურ ცენტრებს. სანქციების პაკეტი ვიღაცას აშკარად აზიანებს – მაგალითად ბრიტანელ ენერგომომხმარებლებს, რუსულ ეკონომიკას კი ის ვერ დაანგრევს და ვერც პუტინს გადაარწმუნებს. მოსალოდნელია, რომ წელს, ზრდის მაჩვენებლით, რუსული ეკონომიკა გადაუსწრებს ბრიტანულს.
თითქოსდა 25-წლიანი დასავლური ხისტი სამხედრო ინტერვენციების უარყოფით გამოცდილებას, ჩვენთვის რამე უნდა ესწავლებინა. როგორც ჩანს, დასკვნები  – ვერც აქედან გამოვიტანეთ.

The Guardian /Великобритания
Немецкие вооруженные силы спятили. Перехваченная и опубликованная Москвой 38-минутная дискуссия между главой Люфтваффе и старшими офицерами об отправке на Украину крылатых ракет “Таурус” (Taurus) позволяет предположить, что желания избегать эскалации конфликта у НАТО все меньше. Утверждается, что встреча проводилась по незашифрованной линии, а по секретности скорее напоминала групповой чат подростков. В итоге слив лишь упрочил заявления Владимира Путина, что это война Запада против России, в которой Украине отводится роль марионетки
Поначалу вполне оправданной целью Запада на Украине было не дать Путину свергнуть избранное правительство в Киеве. Это было достигнуто за считанные месяцы благодаря успехам украинской армии и логистической поддержке Запада. При этом НАТО не рисковало безрассудной эскалацией локального конфликта в континентальный, из чего не раз вспыхивали всеевропейские войны.
Но конфликт на Украине зашел в предсказуемый тупик, а стратегия НАТО стала откровенно бессвязной. Настаёт момент, когда такие конфликты выходят из-под контроля. Вот уже два года как западные лидеры разыгрывают из себя мачо перед домашней публикой, наезжая время от времени в гости к президенту Владимиру Зеленскому, подначивая его добиваться полной победы и прельщая помощью и поддержкой. В частности, их не раз сулил Борис Джонсон, но ведь его избиратели лишь раскошеливались, а не гибли за Украину. Французский лидер Эммануэль Макрон хотя бы предложил отправить войска.
Не менее предсказуемо было и то, что полная победа никогда и не планировалась. А значит, в какой-то момент неизбежно возникнут сомнения. Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг теперь заявляет, что мы должны “держаться выбранного курса”, не уточняя при этом, что это значит. Немецкие генералы, быть может, и жаждут эскалации, но канцлер Олаф Шольц давно осторожничает. По опросам общественного мнения, с ним согласно подавляющее большинство американцев, хотя госсекретарь Энтони Блинкен лишь стоит на том, что задача Запада — добиться того, чтобы российская спецоперация завершилась “стратегическим провалом”.
Москва в состоянии войны всегда играет в долгую. Хотя на тот момент это казалось ужасающим, но обсуждавшаяся весной 2022 года сделка по возврату к дофевральским границам (почти в любом виде) принесла бы немало пользы. Вместо этого Украина превратилась в наемницу НАТО для западных генералов, мечтающих побольше накачать свои военные бюджеты и еще раз проиграть учения своей молодости, пришедшейся на холодную войну, — только на сей раз всерьез. А расплачиваться за это предстоит налогоплательщикам и украинской молодежи.
У Западной Европы нет ни малейшего интереса доводить дело до эскалации и обмена ракетными ударами большой дальности. Хотя ей и следует продолжать материально-техническую поддержку ВСУ, у нее нет стратегического интереса поддерживать стремление Киева выдавить Россию из русскоязычного Крыма и Донбасса. Наоборот, она заинтересована в том, чтобы усердно добиваться скорейшего урегулирования и поскорее начать восстановление Украины.
Что же касается “мягкой силы” Запада в виде антироссийских санкций, то они не только провалились, но и подорвали глобальную торговлю и экономику. Санкции явно нравятся западным дипломатам и аналитическим центрам. Кому-то они даже могут навредить — не в последнюю очередь британским потребителям энергии — но все же они не обрушили российскую экономику и не переубедили Путина. Ожидается, что в этом году по темпам роста российская экономика опередит британскую.
Казалось бы, топорность военных интервенций Запада на протяжении последней четверти века должна была нас хоть чему-нибудь научить. Но очевидно, что из этого ничего не вышло.