გერმანიის შეიარაღებული ძალები – ჭკუიდან გადავიდა. მოსკოვის მიერ „დაჭერილი“ და გამოქვეყნებული ოცდათვრამეტწუთიანი საუბარი (ლიუფტვაფეს ხელმძღვანელსა და უფროს ოფიცრებს შორის) ფრთოსანი რაკეტების – Taurus-ის შესახებ, გვაფიქრებინებს, რომ კონფლიქტის დეესკალაციის სურვილს ნატო, სულ უფრო ნაკლებ ამჟღავნებს. ირწმუნებიან, რომ შეხვედრა მიმდინარეობდა დაუშიფრავი ხაზით, ანუ დაცულობა ისეთივე იყო, როგორც მოზარდების ჯგუფური ჩატის შემთხვევაში. საბოლოო ჯამში, ამ „გაჟონვამ“, კიდევ უფრო განამტკიცა პუტინის განცხადება, რომ ესაა დასავლეთის ომი რუსეთის წინააღმდეგ და უკრაინას, ამ ომში მხოლოდ მარიონეტის როლი ერგო
თავიდან სავსებით გამართლებული იყო დასავლეთის მიზანი, არ დაენებებინა პუტინისთვის ხალხის არჩეული ხელისუფლების ჩამოგდება კიევში. ეს ამოცანა გადაიჭრა სულ რამდენიმე თვეში, უკრაინის არმიის წარმატებისა და დასავლური ლოგისტიკური მხარდაჭერის წყალობით. ამასთან, ნატოს არ გაურისკავს იმდენად, რომ ლოკალური კონფლიქტი, კონტინენტურ დაპირისპირებაში გადაზრდილიყო – ამის გამო, ხომ  არაერთხელ ამტყდარა საერთოევროპული ომი.
მაგრამ, როგორც მოსალოდნელი იყო, კონფლიქტი უკრაინაში მოექცა ჩიხში, ხოლო ნატოს სტრატეგია სრულიად გაუგებარი გახდა. დგება მომენტი, როცა ასეთი კონფლიქტები გადის კონტროლიდან. უკვე ორი წელიწადია, დასავლური ლიდერები ირგებენ მაჩოს როლს საკუთარი პუბლიკის წინაშე, ეჯიბრებიან რა ერთმანეთს ზელენსკისთან სტუმრობაში, აგულიანებენ მას გამარჯვებამდე საბრძოლველად, ჰპირდებიან დახმარებასა და მხარდაჭერას. კერძოდ, ასეთ პირობას ხშირად იძლეოდა ბორის ჯონსონი, თუმცა მის ამომრჩევლებს მხოლოდ ფულის გაღება უხდებოდათ და ისინი არ იხოცებოდნენ უკრაინაში. მისგან განსხვავებით, ფრანგმა ემანუილ მაკრონმა, უკრაინაში საკუთარი ჯარის გაგზავნა მაინც არ გამორიცხა.
ძნელი გამოსაცნობი არ იყო, რომ უკრაინის სრული გამარჯვება, არც არასდროს იგეგმებოდა. ასეთ ვითარებაში, ბუნებრივად ჩნდება ეჭვი. ნატოს გენერალური მდივანი იენს სტოლტენბერგი უკვე აცხადებს, რომ „უნდა მივსდიოთ არჩეულ კურსს“, თანაც ისე, რომ არ ამბობს, რას გულისხმობს ამ ფრაზაში. გერმანელ ოფიცრებს იქნებ მართლაც სურდეთ ესკალაცია, მაგრამ კანცლერი ოლაფ შოლცი დიდი ხანია ამ საკითხს სიფრთხილით ეკიდება.
საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებით, მას ეთანხმება ამერიკელების დიდი უმრავლესობა. თუმცა სახელმწიფო მდივანი ენტონი ბლინკენი ურყევად იცავს პოზიციას, რომ დასავლეთის ამოცანაა, მიაღწიოს  რუსეთის სპეცოპერაციის დასრულებას, მისი „სტრატეგიული დამარცხებით“.
მოსკოვისთვის ყოველთვის ხანგრძლივად ომობს. მართალია 2022 წლისთვის შეთანხება, თებერვლამდე საზღვრებზე დაბრუნების შესახებ, საშინელებად მოსჩანდა, მაგრამ მისი რეალიზაცია მრავალ სიკეთეს მოიტანდა. ამის ნაცვლად, უკრაინა დაქირავებულ მებრძოლად იქცა დასავლელი გენერლებისთვის, რომლებიც ნატრობდნენ სამხედრო ბიუჯეტების გაზრდას  და ცივი ომისდროინდელ სწავლებებს და ახლა ეს ვითარება რეალობად იქცა. მსხვერპლის გაღება კი მათ მაგივრად გადასახადის გადამხდელებსა და უკრაინელ ახალგაზრდებს უწევთ.
დასავლეთ ევროპის ინტერესში, სულაც არ შედის რუსეთთან სამხედრო ესკალაცია  და მასთან  შორი მანძილის სარაკეტო დარტყმების გაცვლა. მართალია მან უნდა გააგრძელოს უკრაინული არმიის მატერიალურ-ტექნიკური მხარდაჭერა, მაგრამ მის სტრატეგიულ ინტერესს არ წარმოადგენს კიევის იმგვარი დახმარება, რომ უკრაინამ განდევნოს მოწინააღმდეგე რუსულენოვანი ყირიმიდან და დონბასიდან. პირიქით, მისი მიზანი უნდა იყოს კონფლიქტის დარეგულირება და უკრაინის, რაც შეიძლება მალე აღდგენა. რაც შეეხება დასავლურ „რბილ ძალას“, ანტირუსული სანქციების სახით, ის არა მარტო ჩაფლავდა, არამედ ძირი გამოუთხარა გლობალურ ვაჭრობასა და ეკონომიკას. სანქციები აშკარად მოსწონთ დასავლელ დიპლომატებსა და ანალიტიკურ ცენტრებს. სანქციების პაკეტი ვიღაცას აშკარად აზიანებს – მაგალითად ბრიტანელ ენერგომომხმარებლებს, რუსულ ეკონომიკას კი ის ვერ დაანგრევს და ვერც პუტინს გადაარწმუნებს. მოსალოდნელია, რომ წელს, ზრდის მაჩვენებლით, რუსული ეკონომიკა გადაუსწრებს ბრიტანულს.
თითქოსდა 25-წლიანი დასავლური ხისტი სამხედრო ინტერვენციების უარყოფით გამოცდილებას, ჩვენთვის რამე უნდა ესწავლებინა. როგორც ჩანს, დასკვნები  – ვერც აქედან გამოვიტანეთ.

The German armed forces are mad. The leaking by Moscow of a 38-minute discussion between the head of the Luftwaffe and senior officers on sending Taurus cruise missiles to Ukraine suggests that Nato’s will not to escalate the current war is weakening. The meeting, reportedly held on an unencrypted line, had all the secrecy of a teenage groupchat. It boosted Vladimir Putin’s claim that this is a war of the west against Russia, with Ukraine as mere proxy
The west’s justified objective in Ukraine was to help foil Putin’s attempt to topple Kyiv’s elected government. This was achieved in a matter of months, thanks to the Ukrainian army, with western logistical support. At no point did Nato risk that timeworn precursor of so many past European wars, the reckless escalation of a local conflict into a continent-wide one.
But as the conflict in Ukraine has reached predictable stalemate, Nato’s strategy has lost all coherence. This is the moment when such wars run out of control. For two years now, western leaders have polished their macho images at home by visiting and goading Kyiv’s president Volodymyr Zelenskiy to seek total victory with their help. It was Boris Johnson’s favourite pledge, but then his voters were merely paying for it, not dying. France’s Emmanuel Macron has at least suggested sending troops.
Equally predictable was that total victory was never on the cards. This meant that at some point doubts would ensue. Jens Stoltenberg, Nato’s secretary general, now declares we must “stay the course”, without saying what that means. Germany’s generals may want escalation, but its chancellor, Olaf Scholz, has long been cautious. So, too, is a large swathe of US public opinion, while the secretary of state, Antony Blinken, remarks only that the west must ensure Russia’s war “continues to be a strategic failure”.
Moscow at war can always play long. Horrific though it seemed at the time, the mooted deal in spring 2022 to revert to some version – almost any version – of the pre-February 2022 border would have made sense. Instead Ukraine has come to seem ever more like a Nato mercenary for western generals wanting to boost their budgets and relive the cold-war games of their youth. The price is paid by their taxpayers and Ukraine’s young men.
Western Europe has no conceivable interest in escalating the Ukraine war through a long-range missile exchange. While it should sustain its logistical support for Ukrainian forces, it has no strategic interest in Kyiv’s desire to drive Russia out of the majority Russian-speaking areas of Crimea or Donbas. It has every interest in assiduously seeking an early settlement and starting the rebuilding of Ukraine.
As for the west’s “soft power” sanctions on Russia, they have failed miserably, disrupting the global trading economy in the process. Sanctions may be beloved of western diplomats and thinktanks. They may even hurt someone – not least Britain’s energy users – but they have not devastated the Russian economy or changed Putin’s mind. This year Russia’s growth rate is expected to exceed Britain’s.
The crass ineptitude of a quarter of a century of western military interventions should have taught us some lessons. Apparently not.