Steigan blogger ნორვეგია
ვლადიმირ ზელენსკი ზომაზე მეტადაა შეწუხებული. აღმოსავლეთ ფრონტზე განცდილმა კოლაფსმა, მწვავე დაპირისპირება გამოიწვია უკრაინის პრეზიდენტსა და მთავარსარდალ – ვალერი ზალუჟნის შორის
ერთ-ერთ უკრაინულ ტელეარხზე, ახალი ამბების სუბტიტრში, გაკრთა ცნობა, რომ კონფლიქტმა უკვე შეიწირა 1.1 მილიონი უკრაინელი ჯარისკაცი. ამას მკაცრი რეაქცია მოჰყვა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მხრიდან და შედეგად, ტელეარხმა მოიბოდიშა. ჩვენ ვერ მოვყვებით მსხვერპლის რაოდენობის შესახებ სპეკულაციას, მაგრამ ცხადია, რომ დაღუპულთა რიცხვი გამაოგნებელია. უკრაინის შეიარაღებული ძალების მთავარსარდალმა ამასწინათ განაცხადა, რომ საბრძოლო მოქმედებების გასაგრძელებლად, მას ყოველთვიურად 20 000 ჯარისკაცი სჭირდება.
თავდაცვის კომიტეტის თანაშემწემ და ზელენსკის პარტია – „ხალხის მსახური“-ს წევრმა – მარიანა ბეზუგლაიამ, რამდენიმე დღის წინ, ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა, რომ გენშტაბის უფროსი უნდა გადადგეს, რადგან მას არა აქვს „გეგმა 2024 წლისათვის – არც მოკლე და არც ვრცელი, არც სიმეტრიული და არც ასიმეტრიული“. ზალუჟნის უკვე აღარ ჰყავს ახალგაზრდები ფრონტზე გასაგზავნად, ამდენად, უკრაინამ დაიწყო ხანშიშესულების, ქალებისა და მოზარდების გაწვევაც კი. უკრაინული არმია სულ უფრო ემსგავსება ფოლკშტურმს, რომელიც ომის ბოლო თვეებში იცავდა გერმანიას.
ზალუჟნის გადადგომის მოთხოვნაში, იკვეთება სახელმწიფო გადატრიალებისა და ზელენსკის ხელისუფლებიდან ჩამოცილების საფრთხე. დასავლეთში პოპულარულმა აქტივისტმა – ალეკსანდრ ლემენოვმა თავის ფეისბუქის გვერდზე დაწერა: „რა უნდა ითქვას კომუნიკაციის ასეთ ფორმაზე? სიტყვებიც არ მყოფნის, რომ სათქმელი გადმოვცე… ისინი ცეცხლს ეთამაშებიან. ჩვენ დავკარგავთ კიდევ მეტ ტერიტორიას, მაგრამ არა ყველაფერს. კიევში შეიცვლება ხელისუფლება არა რუსული მთავრობით, არამედ სამხედრო რეჟიმით. ამას მოჰყვა ის, რომ ზელენსკის ადმინისტრაცია იძულებული გახდა, გაეკიცხა მარიანა ბეზუგლაია მისი განცხადების გამო.
გაზეთმა Kyiv Post-მა გამოაქვეყნა სტატია ასეთი სათაურით: „ დეპუტატი ავრცელებს ხმებს ზალუჟნისა და ზელენსკის კონფლიქტის შესახებ და სამხედრო ხელმძღვანელობას – გადადგომისკენ მოუწოდებს“.
ბეზუგლაია ამით არ დაკმაყოფილდა და კრიტიკა ფეისბუქში გააგრძელა – ის უშუალოდ ზალუჟნის უპირისპირდება.
მაშ ასე, ცხადია, რომ ვარდების ბარში ხანძარმა იფეთქა. ბუნებრივია, ყოველივე ფრონტზე მარცხს უკავშირდება. ისე კი, ნორვეგიულ მედიას თუ დავუჯერებთ, უკრაინა დღე დღეზე იმარჯვებს, რუსეთი კი წუთი წუთზე განადგურდება. ნორვეგიაში საინფორმაციო საშუალებები ისე იქცევიან ამ კონფლიქტში, როგორც უკანასკნელი დღეების წმინდანები.

Steigan blogger / Норвегия
На фоне коллапса восточного фронта между президентом Украины и главнокомандующим Валерием Залужным разгорелся острый спор
На одном украинском телеканале в субтитрах к выпуску новостей промелькнуло, что конфликт унес жизни более 1,1 миллиона украинских солдат. Последовал выговор со стороны администрации президента, и телеканал принес извинения. Мы не будем спекулировать насчет количества убитых, но совершенно очевидно, что это число ошеломляюще велико. Главнокомандующий Вооруженными силами Украины Валерий Залужный недавно заявил, что для продолжения боевых действий ему потребуется 20 тысяч новых солдат каждый месяц.
Замглавы украинского комитета по обороне и член партии Зеленского “Слуга народа” Марьяна Безуглая недавно написала у себя в Facebook, что главнокомандующий ВСУ Залужный должен уйти в отставку, потому что у него “нет плана на 2024 год — ни большого, ни маленького, ни симметричного, ни асимметричного”.
У Залужного больше нет молодежи, которую можно отправить на фронт, поэтому в ВСУ начали забривать все больше мужчин, женщин и даже подростков. Украинская армия все больше превращается в фольксштурм — ополчение, охранявшее Германию в последние месяцы войны.
За призывами отстранить Залужного назревает угроза государственного переворота против Зеленского. Хорошо известный на Западе активист Александр Леменов написал у себя в Facebook: “Что можно сказать о таком стиле коммуникации? Мне не хватает слов, чтобы описать… Они доиграются. Мы потеряем еще территории. Но не все, далеко не все. А в Киеве действительно сменится власть, но не на российскую, а на военную”.
Это привело к тому, что администрации Зеленского пришлось выступить и осудить заявления Марьяны Безуглой.
Газета Kyiv Post выдала по этому поводу вот какой заголовок: “Депутат разжигает слухи о конфликте Залужного и Зеленского и призывает к смене военного руководства”.
Но Безуглая на этом не остановилась и продолжила выступать с критикой у себя в Facebook — лично в адрес генерала Залужного.
Что ж, очевидно, что в этом дивном розарии разгорается пожар. И связано это, разумеется, с поражениями на фронте. Это ведь только в норвежских СМИ Украина продолжает побеждать, а Россия на волосок от разгрома. Норвежские СМИ в этом конфликте — словно святые последних дней.