The Economist დიდი ბრიტანეთი
უკრაინაში – რუსეთის სამხედრო ქმედებების შედეგად, გამოიკვეთა ახალი ევროპის კონტურები. აღმოსავლეთ და ჩრდილოეთ ფლანგებიდან ნატოს უერთდება ფინეთი და შვედეთი. უკრაინამ და მოლდოვამ მიიღეს ამ კლუბში (27 ქვეყანა) გაწევრიანების კანდიდატის სტატუსი. სიღრმისეული ცვლილებები მიმდინარეობს ევროპის ისტორიულ ცენტრში. უხერხული პაუზის შემდეგ, საფრანგეთისა და გერმანიის ლიდერები ცდილობენ გაარკვიონ, რას მოასწავებს ყოველივე ეს მათი ქვეყნებისთვის და როგორ უნდა გადაილახოს, მათ შორის არსებული უთანხმოება
დაიწყო ფრანკო-გერმანული გადატვირთვა, სულ მცირე სიმბოლურად მაინც. 6 ივლისს შოლცმა მიიღო საფრანგეთის პრეზიდენტი ემანუილ მაკრონი ქალაქ პოდსტდამში, სადაც კანცლერი ცხოვრობს. მათ ისეირნეს წარმტაც ქალაქში, შემდეგ კი ისადილეს 3 საათის განმავლობაში. ეს არის ნაწილი იმ ძალისხმევისა, რომელიც მიმართულია ურთიერთზე გულისწყრომის ხანგრძლივი პერიოდის გადალახვისკენ. გასულ შემოდგომაზე, სიტუაცია კრიტიკულ ნიშნულამდე მივიდა, როცა საფრანგეთმა გადაავადა მინისტრთა კაბინეტების ერთობლივი სხდომა, რომლიც უკვე გაიმართა. გერმანელებმა კი მიიწვიეს მაკრონი სრულფასოვანი სახელმწიფო ვიზიტით და ეს მოხდა პირველად ბოლო 23 წლის განმავლობაში.
თითოეული ქვეყანა აწყდება პრობლემებს, რომლებიც ემუქრება მათ საფუძვლებს. შეიარაღებულმა კონფლიქტმა უკრაინაში, თავდაყირა დაააყენა გერმანიის ომისშემდგომი ეკონომიკური მოდელი, რომელიც ეფუძნებოდა იაფ რუსულ ენერგორესურსებს და ჩინეთში ექსპორტს. ქვეყანამ უარი თქვა რუსულ გაზზე. ათწლეულების განმავლობაში, ბერლინი არ ცნობდა ხისტი ძალის გამოყენებას, მაგრამ ახლა ის ახორციელებს გულუხვ მიწოდებებს უკრაინაში. ის ხარჯავს დამატებით 100 მილიარდ ევროს გადაიარაღებისთვის. დიდი დრო ჩაივლის, ვიდრე Zeitenwende (ისტორიული შემობრუნების მომენტი) გამოიღებს ნაყოფს, მაგრამ ერთი რამ ცხადია, გერმანია იცვლება.
საფრანგეთში ძვრები არ არის ასეთი თვალშისაცემი, მაგრამ არანაკლებ მნიშვნელოვანია. აქ ლაპარაკი არ მიდის ეკონომიკურ მოდელზე, რადგან ეს ქვეყანა ნაკლებადაა დამოკიდებული ექსპორტზე, ვიდრე გერმანია. დიახ, ატომური ენერგეტიკის წყალობით, საფრანგეთი არ არის მიბმული რუსულ გაზზე. საფრანგეთი დღეს უფრო მეტად ევროპული საზღვრების, ალიანსის, უსაფრთხოების საკითხების გადააზრებითაა დაკავებული. საფრანგეთი ტრადიციულად არ არის გამსჭვალული ენთუზიაზმით ევროკავშირის გაფართოების მიმართ – ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებს, ის უმცროს პარტნიორებად განიხილავს. 2003 წელს, პრეზიდენტმა ჟაკ შირაკმა ამრეზით უარყო ევროკავშირის მოსურნე ევროპის ქვეყნები, რაკი მათ მხარი დაუჭირეს ამერიკის ერაყში შეჭრას (საფრანგეთი ამას ეწინააღმდეგებოდა) და განაცხადა, რომ ამ ქვეყნებმა „ხელიდან გაუშვეს შანსი – ხმა გაეკმინდათ“. 2018 წელს, საფრანგეთმა ვეტო დაადო ალბანეთისა და ჩრდილოეთ მაკედონიის წევრობას ევროკავშირში.
რუსეთის სამხედრო ოპერაციამ დააჩქარა სტრუქტურული ძვრები. სიახლე იყო – საფრანგეთის მხრიდან ევროკავშირის გაფართოების იდეის მხარდაჭერა. გასული წლის ივნისში, კიევში ვიზიტის დროს, მაკრონი გამოვიდა უკრაინისა და მოლდოვისთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინადადებით. საფრანგეთმა გააუქმა ვეტო ალბანეთისა და მაკედონიის მოთხოვნაზე, რომლებიც გამოთქვამდნენ ალიანსის წევრობის სურვილს. 31 მარტს, სლოვაკეთში ყოფნის დროს, მაკრონმა მოულოდნელად განაცხადა, რომ ევროკავშირის გაფართოება უნდა მოხდეს, „რაც შეიძლება სწრაფად“. „ჩვენთვის პრობლემას წარმოადგენს არა ის, უნდა გავფართოვდეთ თუ არა, არამედ ის – თქვა მან – როგორ უნდა მოხდეს ეს“. ახსენა რა შირაკი, მაკრონმა აღიარა დამსწრე ცენტრალური და აღმოსავლეთევროპული აუდიტორიის წინაშე: „დროდადრო, ჩვენ ხელიდან ვუშვებთ მოსმენის შესაძლებლობას“.
ასეთი განცხადებები ამშვიდებს და იმედით აღავსებს მათ, ვინც შიშით ეკიდებოდა მაკრონის პოზიციას ევროპის პოლიტიკური ერთობის მიმართ, ვინც ფიქრობდა, რომ ეს იყო სატყუარა, რომელიც გამიზნული იყო იმისთვის, რომ დაემუხრუჭებინა ევროკავშირის გაფართოების პროცესი. ეს პლატფორმა ითვალისწინებს, ბრიტანეთიდან საქართველომდე წელიწადში 2-ჯერ კონფერენციების გამართვას. თანამეგობრობის მეორე სხდომა გაიმართა 1 ივნისს, 20 კილომეტრში უკრაინის საზღვრიდან. რაკი სამიტს ესწრებოდა პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი, შეხვედრა ემსახურებოდა მეომარი უკრაინისა და მასპინძელი მოლდოვას ერთიანობის დემონსტრირებას. ახლა საფრანგეთი მიიჩნევს, რომ ევროკავშირის საზღვრები ვრცელდება აღმოსავლეთით. მაკრონის ყოფილმა მრჩეველმა ევროპის საკითხებში – ალეკსანდრ ადამმა, ამასწინათ დაწერა, რომ რუსეთის ტერიტორიულმა რევიზიონიზმმა, გაფართოება აქცია „გეოპოლიტიკურ აუცილებლობად…. აღარ არსებობს სტაბილური რუხი ზონა ევროკავშირსა და რუსეთს შორის, დღეს ამგვარი რამ შეუძლებელია.“
მეორე სტრუქტურული ძვრა საფრანგეთში, ეხება უსაფრთხოების სფეროს. მაკრონს სურს, რომ ევროპამ მეტი გააკეთოს საკუთარი თავდაცვისათვის და ის ნაკლებად იყოს დამოკიდებული ამერიკაზე, მით უფრო არჩევნების წინ, რომელიც 2024 წელს უნდა გაიმართოს. ევროპელებს ჯერ კიდევ აშინებთ, რომ ასეთი მცდელობები შეანელებს ამერიკის ძალისხმევას, უზრუნველყოს კონტინენტის უსაფრთხოება. მაგრამ ახალი გეოპოლიტიკური ცვლილებების კვალად, საფრანგეთი უფრო ხისტი ხდება. ბრატისლავაში მაკრონი გამოვიდა მოწოდებით, უკრაინისთვის მკაფიოდ განესაზღვრათ „ნატოს წევრობის გზა“ ვილნიუსის მომავალ სამიტზე, ივლისის თვეში. მიუხედავად ასეთი რადიკალური ფერიცვალებისა, ფრანგი ლიდერი, რომელიც 2019 წელს საუბრობდა ნატოს „ტვინის კვდომაზე“, ჯერჯერობით მაინც თავს იკავებს იმ პოზიციისგან, რომ ალიანსმა უნდა იმოქმედოს ევროპის საზღვრებს მიღმაც.
დღეს საფრანგეთში სერიოზულად საუბრობენ იმაზე, თუ როგორ უნდა მიეცეს უკრაინას უსაფრთხოების სრულფასოვანი და საიმედო გარანტიები. 19 ივნისს, პარიზში შეიკრიბებიან თავდაცვის მინისტრები, რათა ისაუბრონ ევროპის ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემისა და „ სიღრმეში წვდომის საშუალებებზე.“ მაკრონმა ისიც კი თქვა, რომ დისკუსიის დღის წესრიგში უნდა განხილულიყო საფრანგეთის ბირთვული იარაღის საკითხი“.
დღეს გერმანია და საფრანგეთი ფიქრობენ ახალი ევროპის ჩამოყალიბებასა და იმაზე, თუ როგორ მოერგონ ახალ პირობებს. ამ დისკუსიებში წარმოჩნდება მრავალი წინააღმდეგობა. ერთი ლიდერი სტყვაძუნწი და ფრთხილია, მეორე პრეტენზიული და რისკიანი. ამდენად მათთვის ძნელია საერთო ენის გამონახვა. ახლა ისინი ეთანხმებიან გაფართოების იდეას, მაგრამ მოუწევთ მრავალი დაბრკოლების გადალახვა, რათა შეთანხმდნენ ახალ სამოქმედო წესებზე ევროკავშირის შიგნით. არსებობს აზრთა სხვადასხვაობა ატომური ენერგეტიკის, შეიარაღების შესყიდვისა და საბიუჯეტო საკითხებში. გერმანია, ისე როგორც ამერიკა, შიშით ეკიდება უკრაინის ნატოში გაწევრიანებას. ის წონასწორობიდან გამოჰყავს მაკრონის სწორხაზოვან პოლიტიკას. საფრანგეთში კი არ მოსწონთ ქაოსი მმართველ კოალიციაში და მისი სიზანტე.
რუსეთის შეჭრამ უკრაინაში – ევროპელებს ასწავლა, რომ მათი კონტინენტური ორგანიზაცია, ყველა გამოვლინებით, გაცილებით ფართოა, ვიდრე პარიზისა და ბერლინის კავშირი. დღეს ბერლინი ნაკლებად წუხს საფრანგეთის ქმედებებზე, ხოლო საფრანგეთი მეტ მზაობას იჩენს საიმისოდ, რომ შემხვედრი ნაბიჯი გადადგას ევროკავშირის სხვა ქვეყნებისკენ. მიუხედავად ამისა, ევროკავშირში არაფერი ხდება საფრანგეთისა და გერმანიის მოურიგებლად. როგორც წესი, ისინი განსხვავებულად ჭვრეტენ ბევრ საკითხს, მაგრამ ჰყოფნით ნება, ერთად გადალახონ წინააღმდეგობები. პარიზისა და ბერლინის ეს თვისება კი, უკიდურესად მნიშვნელოვანია ახალი ევროპის კონტურების განსაზღვრისთვის.

The Economist / Великобритания
В результате украинского конфликта вырисовываются контуры новой Европы, пишет Economist. Здесь крайне важна позиция флагманов ЕС — Германии и Франции, лидеры которых пытаются понять, как они смогут преодолеть разногласия между собой
В результате военных действий России на Украине начинают вырисовываться контуры новой Европы. На ее восточных и северных окраинах в НАТО вступают Финляндия и Швеция. Украина и Молдавия получили от Евросоюза статус кандидатов на вступление в этот клуб, состоящий из 27 членов. Глубокие изменения происходят и в историческом центре Европы. После неловкой паузы лидеры Франции и Германии пытаются понять, что все это значит для их стран и как они смогут преодолеть существующие между ними разногласия.
Началась франко-германская перезагрузка, как минимум символически. 6 июня немецкий канцлер Олаф Шольц принял президента Франции Эммануэля Макрона в городе Потсдаме, где он живет. Они прогулялись по симпатичному городку, а потом ужинали почти три часа. Это часть усилий по преодолению периода взаимной раздражительности. Ситуация дошла до критической отметки прошлой осенью, когда Франция отменила совместное заседание кабинетов министров. Сейчас его провели. И немцы пригласили Макрона приехать в июле с полноценным государственным визитом, который станет первым в своем роде за 23 года.
Каждая страна сталкивается с проблемами, угрожающими ее основам. Вооруженный конфликт на Украине перевернул вверх дном послевоенную экономическую модель Германии, основу которой составляли дешевые российские энергоресурсы и экспорт в Китай.Страна отказалась от российского газа. На протяжении десятилетий Берлин не признавал саму идею применения жесткой силы, но теперь Германия осуществляет щедрые военные поставки на Украину. Она дополнительно потратит 100 миллиардов евро на собственное перевооружение. Пройдет немало времени, прежде чем Zeitenwende (исторический поворотный момент) даст желаемый результат, но Германия меняется.
Во Франции сдвиги менее заметны, но столь же значительны. Там речь не идет об экономической модели, которая меньше зависит от экспорта, чем немецкая экономика. Нет, благодаря атомной энергетике Франция не зависит от российского газа. Скорее, Париж сегодня занят переосмыслением европейских границ, альянсов и вопросов безопасности. Франция традиционно не испытывает особого энтузиазма по поводу расширения ЕС, и к странам Центральной и Восточной Европы она относилась как к младшим партнерам. В 2003 году президент Жак Ширак пренебрежительно отмахнулся от стремившихся в ЕС восточноевропейских стран, когда те пожелали поддержать вторжение Америки в Ирак (Франция выступала против вторжения), заявив, что они «упустили свою возможность заткнуться». И даже в 2019 году Франция наложила вето на ведение переговоров с Албанией и Северной Македонией о членстве в Евросоюзе.
Российская военная операция ускорила структурные сдвиги. Новостью стала французская поддержка идеи расширения ЕС. Во время поездки в Киев в июне прошлого года Макрон выступил за присвоение Украине и Молдавии статуса кандидатов на вступление в ЕС. Франция отменила вето на заявки Албании и Северной Македонии, которые хотели стать членами Евросоюза. Выступая 31 марта с речью в Словакии, Макрон неожиданно объявил, что расширение ЕС должно произойти «как можно скорее». «Для нас вопрос заключается не в том, должны мы расширяться или нет, —сказал он, — а в том, как мы должны это делать». Вспомнив Ширака, Макрон признался присутствовавшей там центрально- и восточноевропейской аудитории: «Иногда мы упускали возможность прислушаться».
Такие заявления успокаивают и обнадеживают тех, кто с тревогой думал, что предложение Макрона о Европейском политическом сообществе —это уловка, призванная притормозить процесс расширения ЕС. Призванная объединить страны от Британии до Грузии, эта платформа должна проводить конференции дважды в год. Второй раз заседание сообщества состоялось 1 июня всего в 20 километрах от украинской границы. Поскольку на саммите присутствовал президент Владимир Зеленский, встреча стала демонстрацией единства с воюющей Украиной, а также — поддержки его хозяйки Молдавии. Теперь Франция считает, что границы ЕС простираются дальше на восток. Бывший советник Макрона по европейским делам Александр Адам (Alexandre Adam) написал недавно, что российский территориальный ревизионизм превратил расширение в «геополитическую необходимость… нет больше стабильной серой зоны между ЕС и Россией, и она невозможна».
Второй структурный сдвиг во Франции относится к сфере безопасности. Макрон хочет, чтобы Европа делала больше ради собственной обороны и меньше полагалась на Америку, особенно в преддверии выборов, которые состоятся там в 2024 году. Европейцы все еще боятся, что такие разговоры ослабят решимость Америки обеспечивать безопасность континента. Однако из-за новых геополитических веяний Франция становится более воинственной. В Братиславе Макрон выступил с призывом дать Украине «путь к членству в НАТО» на вильнюсском саммите альянса в июле месяце. Это радикальный разворот для французского лидера, который в 2019 году заявил о «смерти мозга» НАТО и по-прежнему не согласен с тем, что альянс должен действовать за пределами Европы.
Во Франции сегодня идут серьезные разговоры о том, как предоставить Украине полноценные и надежные гарантии безопасности. 19 июня в Париже соберутся министры обороны, чтобы поговорить о европейской ПВО и «средствах глубинного поражения». Макрон даже предложил провести дискуссию о французском ядерном оружии.
Сегодня, когда Германия и Франция думают о формировании новой Европы и о том, как приспособиться к ее новым условиям, в своих дискуссиях они встретят немало трудностей. Один лидер немногословный и осторожный, другой – претенциозный и готовый идти на риск. Поэтому им трудно находить общий язык. Они сегодня согласны с идеей расширения, но им предстоят тяжелые дискуссии о новых правилах внутренней работы ЕС, которые станут прелюдией к дальнейшему расширению. Остаются разногласия по вопросам атомной энергетики, военных закупок и бюджетных правил. Германия, как и Америка, с опаской относится к принятию Украины в НАТО. Ее выводят из себя периодические приступы прямолинейности Макрона. А Франция недовольна путаницей в правящей коалиции Шольца и ее медлительностью.
Российские военные действия на Украине научили европейцев, что их континентальная организация в любом обличье гораздо обширнее, чем связи между Парижем и Берлином. Сегодня Германия меньше, чем прежде беспокоится и раздражается из-за Франции. А Франция с большей готовностью идет навстречу другим странам из ЕС. Тем не менее, в Евросоюзе почти ничего не делается без взаимного согласия Франции и Германии. Как правило, они расходятся по большинству вопросов, но им хватает силы воли для преодоления этих разногласий. Такая способность Парижа и Берлина очень важна для формирования контуров этой новой Европы.