ალექს ჰორთონი, დენ ლამოტი
იმის კვალად, რომ ამერიკის უკანასკნელი ომები წარსულს ჩაბარდა, ზოგიერთი ვეტერანი, მაინც იღებს ხელში იარაღს და უკრაინაში მიდის. სულ ცოტა, 16 მათგანი უკვე გამოესალმა სიცოცხლეს რუსულ არმიასთან ბრძოლაში
ეს ამერიკელი ვეტერანები უკრაინაში გაემგზავრნენ, როგორც კერძო პირები – მათ ყურად არ იღეს პრეზიდენტ ბაიდენისა და მისი ადმინისტრაციის ჩინოვნიკების შეგონება, რომ ბრძოლის ველზე შესვლა, მოასწავებდა სასიკვდილო საფრთხეს.
სადღეისოდ უცნობია, ზუსტად რამდენი ამერიკის მოქალაქემ გადაწყვიტა ასეთ რისკზე წასვლა, შესაძლოა მათი რიცხვი ათასობით იყოს. როგორც უკრაინის ხელისუფლება იტყობინება, ომის დაწყებიდან, უკრაინის შეიარაღებული ძალების უცხოურ ლეგიონში სამსახურის სურვილი, გამოთქვა 20 ათასზე მეტმა აშშ-ს მოქალაქემ. კონტრაქტის გაფორმების შემდეგ, მათ ყოველთვიურად ეძლევათ 500-დან – რამდენიმე ათას დოლარამდე.
უკრაინაში დაღუპული აშშ-ს მოქალაქეებმა The Washington Post-ს უამბეს, რომ გადაწყვეტილება, საკუთარ სახლში ასე თუ ისე  მშვიდი ცხოვრება,  გაეცვალათ ბრძოლის ველზე ყოფნაში, თანაც ქვეყანაში, რომელიც არ იყო მათი სამშობლო, ნაწილობრივ ნაკარნახევი იყო იმ იდეალების რწმენით, რამაც აიძულა ისინი ამერიკულ ჯარში ემსახურათ, თუმცა ზოგიერთ ვეტერანს, ამისკენ უბიძგებდა სურვილი – გაქცეოდა პირად პრობლემებს ან მას მოქმედების ჟინი ამოძრავებდა.

Алекс Хортон (Alex Horton), Дэн Ламот (Dan Lamothe)
По мере того, как последние войны Америки постепенно уходят в прошлое, некоторые ветераны принимают решение снова взять в руки оружие и отправиться на Украину. По крайней мере 16 из них уже отдали свою жизнь, сражаясь против российских войск
Эти американские ветераны отправились на Украину как частные лица, проигнорировав неоднократные предостережения президента Джо Байдена и чиновников его администрации о том, что любого, кто ступит на поле боя, ждет смертельная опасность.
В настоящее время неизвестно, сколько именно американских граждан решили пойти на такой риск. Возможно, тысячи. Как сообщают украинские власти, после начала российской специальной военной операции в прошлом году желание служить в иностранном легионе вооруженных сил Украины изъявили более 20 тысяч граждан Соединенных Штатов. За службу по контракту они получают от 500 до нескольких тысяч долларов в месяц.
Товарищи погибших на Украине граждан США рассказали The Washington Post, что решение променять относительную безопасность дома на поле боя в стране, которая никогда не была им родиной, отчасти было продиктовано верой в те идеалы, которые когда-то заставили их пойти на службу в американскую армию. Но порой ветеранами двигало желание убежать от их личных неурядиц или жажда действий.