ვლადიმირ პუტინმა და სი ძინპინმა სამშაბათს მიაღწიეს შეთანხმებას, ჩინეთის მიმართულებით გაზსადენის ახალ მასშტაბურ პროექტზე, სახელწოდებით  -„ციმბირის ძალა – 2“, რაც გამოხატავს მოსკოვის მისწრაფებას, საერთაშორისო სანქციების პირობებში, ორიენტაცია აიღოს აზიურ ბაზარზე
პუტინის თქმით, „ექსპლუატაციაში შესვლის შემდეგ, გაზსადენით, რომლის სიგრძე შეადგენს 2 600 კოლომეტრს, ციმბირი, მონღოლეთის გავლით, დაუკავშირდება ჩინურ სინცზიანს და ყოველწლიურად გაატარებს 50 მილიარდ კუბურ მეტრ გაზს“. ამასთან რუსეთის ლიდერს არ დაუზუსტებია პროექტის რეალიზაციის ვადები, რომელიც დამატებითი არხი იქნება უკვე არსებული გაზსადენისა „ციმბირის ძალა“. ეს გაზსადენი სათავეს იღებს რუსეთის შორეულ აღმოსავლეთში.
2030 წლის ამოცანაა: ჩინელ მოკავშირეს მიაწოდოს ჯამურად 98 მილიარდი კუბური მეტრი  გაზი მილსადენის საშუალებით და 100 მილიონი ტონა თხევადი ბუნებრივი აირი, ასეთ პირობას დებს რუსეთის ლიდერი. ვლადიმირ პუტინმა სი  ძინპინს აღუთქვა, რომ რუსეთი დააკმაყოფილებს ჩინეთის მზარდ მოთხოვნას ენერგომატარებლებზე, მეტადრე იმ სიტუაციაში, როცა რუსული ნახშირწყალბადები იმყოფება სანქციების ქვეშ.
შემაჯამებელ ერთობლივ განცხადებაში, 2 ქვეყნის ლიდერებმა ხაზი გაუსვეს სურვილს, გააღრმავონ მჭიდრო პარტნიორობა ენერგეტიკულ სექტორში.

Владимир Путин и Си Цзиньпин во вторник достигли договоренностей по поводу масштабного проекта нового газопровода «Сила Сибири – 2» в сторону Китая, символизирующего желание Москвы переориентировать свою экономику в сторону Азии на фоне международных санкций
«После ввода в эксплуатацию, по газопроводу протяженностью 2600 километров, который соединит Сибирь с китайским Синьцзяном через Монголию, будет ежегодно прокачиваться 50 миллиардов кубометров газа», по словам Владимира Путина. При этом российский лидер не уточнил сроки реализации проекта, который станет дополнением к существующему газопроводу «Сила Сибири». Этот первый газопровод берет начало на Дальнем Востоке России.
Задача к 2030 году: поставить китайскому союзнику в общей сложности не менее 98 миллиардов кубометров трубного газа и 100 миллионов тонн сжиженного природного газа, пообещал российский лидер. Владимир Путин заверил Си Цзиньпина, что Россия способна удовлетворить растущий спрос Китая на энергоносители, особенно в ситуации, когда российские углеводороды находятся под санкциями Запада. В итоговом совместном заявлении лидеры двух стран подчеркнули свое желание продолжать еще более тесное партнерство в энергетическом секторе.