უცხოელ მოქალაქეთა ჯგუფი დააკავეს რუსეთის სასარგებლოდ შპიონაჟის ბრალდებით, აცნობა BBC-ის – ორმა სახელმწიფო მოხელემ.
რადიოსადგური RMF FM-ი იტყობინება, რომ პოლონეთის უსაფრთხოების სამსახურებმა გამოაშკარავეს ჯაშუშური ქსელი, რომელიც მუშაობდა რუსეთის დავალებით
გამოცხადდა: 6 პირი დააკავეს იმის გამო, რომ მათ ფარულად დაამონტაჟეს კამერები, რათა გადაეღოთ სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურა, რომლის გამოყენებითაც ხდება დახმარების მიწოდება უკრაინისთვის.
RMF FM-მა გვაცნობა, რომ ეს ჯგუფი ამუშავებდა საბოტაჟის გეგმას.
ათწლეულის განმავლობაში მიმდინარე რუსეთ-დასავლეთის კონფლიქტი უკიდურესად გამწვავდა მას შემდეგ, რაც უკრაინაში ომი დაიწყო.
პოლონეთი ითვლება უკრაინის ერთ-ერთ უმთავრეს მოკავშირედ. მისი უსაფრთხოების ძალებმა რამდენიმე პირი, რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის, ჯერ კიდევ გასული წლის თებერვალში დააკავეს.
უკრაინა: ჯაშუშური ომი – ომში
რადიოსადგურის მონაცემებით, ხსენებულმა ჯგუფმა ათობით კამერა დააყენა სარკინიგზო კვანძებთან და მნიშვნელოვან სატრანსპორტო მარშრუტებზე პოლონეთის კარპატისპირა ვოევოდინაში, რომელიც ესაზღვრება უკრაინას.
რამდენიმე კამერა იპოვეს მცირე რეგიონულ აეროპორტთან ახლოს, რომელიც გადაიქცა საერთაშორისო ლოგისტიკურ ცენტრად, საიდანაც ხდება სამხედრო და ჰუმანიტარული დახმარების მიწოდება უკრაინისთვის.
სამხედრო და სატვირთო თვითმფრინავები რეგულარულად ეშვება აეროპორტში – ჟეშევ-იასენკა და აქედანვე ბრუნდება უკან. „ჰამვეების“ გვერდით თვალს მოკრავთ ამერიკელ სამხედროებს, რომლების ახდენენ მიღებული ტვირთის გადატანას გადამზიდავ მანქანებზე და ისინი გადის 100 კილომეტრს უკრაინის საზღვრამდე.
ობიექტი, იმდენად მნიშვნელოვანია, რომ ვაშინგტონმა, აეროდრომის დასაცავად, აქ განათავსა ამერიკული საჰაერო თავდაცვის სისტემა Patriot-ი. აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენი აღნიშნულ აეროპორტში, კიევში ვიზიტის დროს, გზად შეიარა.
კრიტიკული ინფრასტრუქტურის ობიექტების დაცვა – გაძლიერებულია, იტყობინება RMF FM-ი.
პოლონეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი მარიუშ კამინსკი, რომელიც კურირებს შიდა უსაფრთხოების სააგენტოს და რომლის თანამშრომლებმაც განახორციელეს დაკავებები, აპირებს, მედიის წინაშე გამოსვლას RMF FM-ის რეპორტაჟებთან დაკავშირებით.
ბოლო ერთი წლის განმავლობაში, რამდენიმე პირი დააკავეს შპიონაჟის ბრალდებით. გასულ თვეში პროკურატურამ ბრალი წაუყენა რუსეთის მოქალაქეს, რომელიც დიდი ხანია ცხოვრობს ამ ქვეყანაში. მას ინკრიმინირებული აქვს რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობა – 2015-2022 წლებში.
ეს მამაკაცი ბიზნესს ეწეოდა პოლონეთში და წინასწარი მონაცემებით ჩართული იყო ისტორიული რეკონსტრუქციის ჯგუფში. ამ გზით, მან დაამყარა კავშირები პოლონელ სამხედროებთან.
ის დააპატიმრეს გასული წლის აპრილში ჩატარებული გამოძიების შედეგად, რომლის დროსაც გაირკვა, რომ ის ინფორმაციას აგროვებდა სამხედრო შენაერთების ორგანიზაციულ სტრუქტურებზე ქვეყნის ჩრდილო-აღმოსავლეთ რეგიონში.
რუსული წარმოშობის ესპანეთის ერთ-ერთი მოქალაქე, როგორც ირკვევა, წარმოადგენდა რუსეთის სამხედრო დაზვერვის სამმართველოს ((ГРУ) აგენტს და ის დააკავეს პოლონეთის სამხრეთ-აღმოსავლეთში. ისიც ეჭვმიტანილია რუსეთის სასარგებლოდ შპიონაჟში.
გასული წლის მარტში, ვარშავის სარეგისტრაციო ოფისის თანამშრომელი, ვინმე ტომას ლ. დააპატიმრეს – რუსეთის სპეცსამსახურებისთვის ოპერატიულად მნიშვნელოვანი მონაცემების გადაცემისთვის.

Группа иностранных граждан была арестована по подозрению в шпионаже в пользу России, сообщили Би-би-си два польских правительственных чиновника.
Радиостанция RMF FM сообщила, что польские службы безопасности раскрыли шпионскую сеть, работавшую на Россию
Сообщается, что шесть человек были задержаны по подозрению в установке секретных камер для съемки транспортной инфраструктуры, используемой для доставки помощи в Украину.
RMF FM сообщил, что ячейка подготовила планы саботажа.
Десятилетний шпионский конфликт между Россией и Западом усилился после войны на Украине.
Польша является одним из сильнейших союзников Украины, и ее силы безопасности арестовали нескольких человек по подозрению в шпионаже в пользу России после вторжения в феврале прошлого года.
Украина: Шпионская война внутри войны
По данным радиостанции, группа установила десятки камер рядом с железнодорожными узлами и важными транспортными маршрутами в польском Подкарпатском воеводстве, которое граничит с Украиной.
Некоторые из них были найдены недалеко от небольшого регионального аэропорта, который был преобразован в международный логистический центр, доставляющий военную и гуманитарную помощь в Украину.
Военные и грузовые самолеты из США и со всей Европы регулярно прилетают в аэропорт Жешув-Ясенка и вылетают из него, где рядом с их «хамвеями» можно увидеть американских военнослужащих, чтобы доставить припасы ожидающим грузовикам, которые совершают 100-километровый (62 мили) путь до украинской границы.
Объект считается настолько чувствительным, что Вашингтон развернул американские системы ПВО Patriot для защиты аэродрома.
Президент США Джо Байден прилетел в аэропорт по пути со своим недавним визитом в Киев.
Сообщается, что безопасность на объектах критической инфраструктуры была усилена, сообщает RMF FM.
Министр внутренних дел Польши Мариуш Каминский, который отвечает за польское агентство внутренней безопасности (ABW) — и сотрудники которого, как сообщается, произвели аресты — должен выступить перед СМИ по поводу репортажа RMF FM в четверг утром.
За последний год несколько человек были арестованы за шпионаж. В прошлом месяце прокуратура предъявила обвинение гражданину России, который длительное время проживает в Польше, в шпионаже в пользу России в период с 2015 по 2022 год.
Мужчина, который управлял бизнесом в Польше, предположительно был связан с группами исторической реконструкции, где он установил контакты с польскими военнослужащими.
Он был арестован в апреле прошлого года после расследования, которое показало, что он якобы собирал информацию об организационной структуре польских военных подразделений на северо-востоке страны.
Гражданин Испании российского происхождения, который был идентифицирован как агент российского управления военной разведки (ГРУ), был арестован ABW в Перемышле, на юго-востоке Польши, в прошлом году по подозрению в шпионаже в пользу Москвы.
В марте прошлого года польский сотрудник Варшавского загса, идентифицированный как Томаш Л., был арестован по подозрению в передаче оперативно ценных данных российским спецслужбам.