პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ პატივი მიაგო დატყვევებული უკრაინელი ჯარისკაცის ხსოვნას, რომელიც სავარაუდოდ გასულ კვირაში მოკლეს რუსმა ჯარისკაცებმა
გადაღების დროს, ალეკსანდრ მაციევსკის არ ჰქონდა იარაღი,  დახვრეტამდე, ის ეწეოდა სიგარეტს და იძახდა – „დიდება უკრაინას“.
კვირას პრეზიდენტმა ზელენსკიმ, 42 წლის მეომარს, უკრაინის გმირის წოდება – ქვეყნის უმაღლესი ჯილდო უბოძა.
„დღეს მე უკრაინის გმირის წოდება მივანიჭე ჯარისკაც ალეკსანდრ მაციევსკის“ –  განაცხადა კიევიდან მიმართვაში ზელენსკიმ.
„ადამიანს, რომელიც ეცოდინება და სამუდამოდ ემახსოვრება ყველა უკრაინელს, მისი სიმამაცის, ქვეყნისადმი რწმენისა და მისი „დიდება უკრაინას“ გამო“.
მაციევსკი სნაიპერი იყო და მსახურობდა ქვეყნის ჩრდილოეთ რეგიონის – ჩერნიგოვის შენაერთში. როგორც ფიქრობენ, ის მოკლეს გასული წლის ბოლოს აღმოსავლეთ რეგიონში, ბახმუტში მიმდინარე ბრძოლის დროს, ქალაქში, რომლის დაუფლებასაც, რუსეთი რამდენიმე თვეა ცდილობს გამომფიტავი ბრძოლების ხარჯზე.
ჯარისკაცის უკანასკნელი სიტყვები – „ დიდება უკრაინას“, პოპულარული გახდა უბრალო უკრაინელებს შორის, მას შემდეგ, რაც 2014 წელს რუსეთმა მოახდინა უკრაინული ნახევარკუნძულის – ყირიმის ანექსია….
… ჩანაწერში ისმის, რომ მსროლელი, რომელიც სავარაუდოდ რუსი ჯარისკაცია, ამბობს – „ მოკვდი“-ს და დახვრეტის შემდეგ იგინება.
თავიდან სრული ბუნდოვანება სუფევდა ჯარისკაცის ვინაობის თაობაზე. უკრაინელმა სამხედროებმა, ის შეცდომით მიიჩნიეს ტიმოფეი შადურად – ეს იყო ჯარისკაცი, რომელიც ბახმუტთან იბრძოდა და უგზო-უკვლოდ დაიკარგა.
უკრაინის მთავრობა თვლის, რომ ეს მკვლელობა, კიდევ ერთი დასტურია იმისა, რომ ომმა გენოციდის სახე მიიღო. უკრაინამ დაიწყო გამოძიება და პირობა დადო, რომ დაადგენს დამნაშავეებს.
რუსეთს საჯაროდ არ გაუკეთებია კომენტარი ამ ვიდეოჩანაწერის თაობაზე.
ორშაბათს გაკეთებულ განცხადებაში მოლდოვას საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ მაციევსკი იყო მოლდოვას მოქალაქეც.  უწყებამ დაგმო ეს მკვლელობა და მოსკოვი სამხედრო დანაშაულში ამხილა.
კიევმა და მისმა პარტნიორებმა, რუსეთის არმია დაადანაშაულეს მასობრივ სამხედრო დანაშაულობებში, რაც მოიცავს – წამებას, გაუპატიურებასა და მკვლელობას. ყოველივე ზემოთქმულს, ადგილი ჰქონდა პუტინის ბრძანებით  განხორციელებული შეჭრის პირველი დღეებიდან.
გასულ კვირაში გერმანულ გაზეტ BILD-თან ინტერვიუში, მაციევსკის დედამ განაცხადა, რომ ამოიცნო საკუთარი შვილი, რომელიც ომამდე დედაქალაქ კიევში ელექტრიკოსად მუშაობდა.
„ის იქ უიარაღოდ დგას და ამაყობს, რომ უკრაინელია“ – უთხრა მან გამოცემას.
„იგი ყოველთვის იყო გასაოცრად მამაცი. იმ დროს, მას ჰქონდა ერთადერთი იარაღი თავის დასაცავად, ესაა სიტყვები – დიდება უკრაინას!

Президент Владимир Зеленский почтил память захваченного в плен украинского солдата, которого, по-видимому, убили российские войска на прошлой неделе
Александр Мациевский был безоружен, когда его засняли на видео, когда он курил сигарету и кричал «Слава Украине», прежде чем его застрелили.
На кадрах видно, как Москва сталкивается с новыми обвинениями в военных преступлениях.
В воскресенье президент Зеленский присвоил 42-летнему мужчине звание Героя Украины — высшую награду страны.
«Сегодня я присвоил звание Героя Украины солдату Александру Мациевскому», — сказал господин Зеленский в своем вечернем обращении из Киева.
«Человек, которого будут знать все украинцы. Человек, которого будут помнить вечно. За его храбрость, за его уверенность в Украине и за его «Славу Украине».»
Мациевский, снайпер, служивший в подразделении из северного региона Чернигова, как полагают, был убит в конце прошлого года во время боев в восточном городе Бахмут, который Россия пыталась захватить в течение нескольких месяцев в изнурительной войне на истощение.
Последние слова солдата «Слава Украине» стали популярными среди простых украинцев после того, как Россия аннексировала южную часть украинского полуострова Крым в 2014 году. Она пережила возрождение после полномасштабного вторжения Москвы, начатого в прошлом году.
На кадрах слышно, как один из стрелков, предположительно российский солдат, говорит «умри» и использует ругательство после того, как военнопленный застрелен.
Первоначально царила путаница в отношении личности солдата, и украинские военные изначально ошибочно опознали его как Тимофея Шадуру, другого пропавшего без вести солдата, который воевал в Бахмуте
Власти Украины заявили, что убийство является «еще одним доказательством того, что эта война является геноцидом», и начали уголовное расследование, пообещав выследить виновных.
Россия публично не прокомментировала это видео.
В заявлении, опубликованном в понедельник, министерство иностранных дел Молдовы заявило, что Мациевский также был гражданином Молдовы, и осудило его убийство, обвинив Москву в совершении военных преступлений.
Киев и его западные союзники обвинили российские войска в совершении массовых военных преступлений, включая пытки, изнасилования и убийства, с тех пор, как президент Владимир Путин отдал приказ о вторжении. Россия отрицает эти обвинения.
На прошлой неделе в интервью немецкой газете Bild мать Мациевского опознала своего сына и сказала, что до войны он работал электриком в столице Украины Киеве.
«Он стоял там без оружия, но в то же время он гордился тем, что он украинец», — сказала она газете.
«Он всегда был невероятно мужественным. В тот момент единственным оружием, с помощью которого он мог защитить себя, были слова: Слава Украине!»