Le Monde diplomatique საფრანგეთი
გაერთიანებული შტაბების კომიტეტის მეთაური, გენერალი მარკ მილი ცდილობს, დაამშვიდოს მსმენელები მისი წინდახედულების თაობაზე: „ერთ-ერთი პრობლემა, რომელზეც ყოველდღე ვფიქრობ – ესაა ესკალაციის შეკავება. ნუ დაივიწყებთ: რუსებს შეუძლიათ გაანადგურონ კაცობრიობა… ყოველი ნაბიჯი უნდა იყოს ზედმიწევნით გათვლილი … მისი ლოგიკური შედეგების ჩათვლით.“ ეს ბრძნული სიტყვები მკვეთრად კონტრასტულია იმ განცხადებებისაგან, რასაც თეთრი სახლი გამუდმებით ახმიანებს – ვგულისხმობთ იარაღის ახალ-ახალ პარტიებს უკრაინისთვის. პენტაგონის სტრატეგებს სურთ სჯეროდეთ, რომ კიევი უახლოეს თვეებში გაარღვევს რუსეთის თავდაცვის ხაზს და ამგვარად მოხდება გამომფიტავი ხანგრძლივი ომის თავიდან აცილება. იმ დროს, როცა მძიმეწონოსანი Bradley ფრონტისკენ მიემართება, ამერიკის სამხედრო წრეებში სულ უფრო ხშირად გაისმის კითხვა: ხომ არ ვისარგებლოთ მომენტით და უკრაინას გამანადგურებლები F-16-ებიც ხომ არ მივაწოდოთო
რაც შეეხება ომს, მისი ესკალაცია მიმდინარეობს სრული სვლით. კიევი არ მალავს საკუთარ განზრახვას – თავისი ძალები სევასტოპოლზე მიმართოს. „ყირიმი – ჩვენი ტერიტორიაა“ – ჯერ კიდევ იანვარში, დავოსის ფორუმზე აცხადებდა პრეზიდენტი ვლადიმირ ზელენსკი: ის ამბობდა: „მოგვეცით თქვენი იარაღი და ჩვენ დავიბრუნებთ საკუთარ მიწებს“. ამ საკითხში, აშშ აპირებს კვლავ დაეხმაროს თავის მოკავშირეს, არადა ჯერ კიდევ 2022 წლის დეკემბერში, სახელმწიფო მდივანი – ენტონი ბლინკენი, გვევლინებოდა შეზღუდული მხარდაჭერის მომხრედ, როცა საქმე ეხებოდა ტერიტორიებს, რომლებიც რუსეთის კონტროლქვეშ 2022 წლის 24 თებერვალში გადავიდა. თეთრი სახლი უკვე აღარ გამორიცხავს, რომ ნება დართავს კიევს, ნახევარკუნძულზე იერიში – ამერიკული იარაღით მიიტანოს. უკრაინის უსაფრთხოება ეჭქვეშ იქნება მანამ, სანამ ყირიმი, სულ ცოტა, არ იქნება დემილიტარიზებული“ – განგვიმარტა ერთი თვის წინ, აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის თანაშემწემ – ვიქტორია ნულანდმა.
ახლა კი მივუბრუნდეთ ისტორიას: ქალბატონ ნულანდის განცხადება მოგვაგონებს სიტუაციას, რომელიც შეიქმნა მე-19 საუკუნის შუაწელში.1856 წლის მარტში, ყირიმის ომის დასრულების შემდგომ, დაიდო ხელშეკრულება და ის ავალდებულებდა რუსეთს, შავი ზღვის ნეიტრალურ სივრცედ აღიარებას, მას შემდეგ, რაც ფრანკო-ბრიტანული კოალიცია მიემხრო ოსმანთა იმპერიას და სძლია რუსულ არმიას ყირიმში. თუმცა იმხანად რუსეთს არ მოეპოვებოდა ისეთი გამანადგურებელი იარაღი, როგორსაც წარმოადგენს რაკეტები ბირთვული ქობინებით. ფიქრი იმის თაობაზე, რომ კრემლი წავა ასეთ სტრატეგიულ უკანდახევაზე და არ გამოიყენებს მის ხელთ არსებულ რესურსებს, რომლებიც უკიდურეს შემთხვევაზეა გათვლილი, არის კი მართებულია? ამგვარი რამ, განსაკუთრებული რისკის შემცველია იმ ქვეყნებისთვის, რომლებიც სადღეისოდ არ წარმოადგენენ კონფლიქტის უშუალო მონაწილეებს.
ვაშინგტონი ყოველთვის როდი უჭერდა მხარს უკრაინის ინიციატივებს. 1991 წელს, როცა სსრკ დაიშალა, აშშ შფოთავდა იმის გამო, რომ უკრაინა მიექანებოდა სამოქალაქო ომისკენ, რომელიც შეიძლებოდა გადაზრდილიყო გლობალურ კონფლიქტში. დაძაბულობამ პიკს მიაღწია 1994 წელს, როცა ყირიმელი რუსი იური მეშკოვი – ყირიმის პრეზიდენტად აირჩიეს. ერთი წლით ადრე, რეგიონული ხელისუფლებებისგან მხარდაჭერილმა ნახევარკუნძულის მეთაურმა პირობა დადო, რომ ყირიმს რუსეთს შეუერთებდა. მაშინ კიევმა 50 000-ნი დაჯგუფება გაგზავნა ყირიმში, რომელიც დაემატა იქ მყოფ 33 000 უკრაინელ ჯარისკაცს. ისინი დაუპირისპირდნენ 70 000 ჯარისკაცს შავი ზღვის ფლოტიდან, რომელთა უმრავლესობა – მოსკოვის ერთგული იყო.
საუბრობდნენ რა „გადატრიალებაზე“, ყველას ჰქონდა იმედი, რომ რუსეთისა და უკრაინის ლიდერები საიდუმლოდ შეთანხმდებოდნენ რეგიონის მომავალზე, რომელსაც ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველო მესამე მსოფლიო ომის კერად მიიჩნევდა. ამის თავიდან აცილება მოხდა მოსკოვის, კიევისა და ვაშინგტონის ერთობლივი ძალისხმევით, რომელთაც 1995 წელს, ნამდვილი დიპლომატიური გმირობა ჩაიდინეს: შავი ზღვის ფლოტი გაიყო უკრაინასა და რუსეთს შორის. მიუხედავად ამისა, გარიგება მყიფე აღმოჩდა. უკვე მაშინ, 90-იან წლებში კიევი ეჭვობდა, რომ მეზობლის ძლევამოსილ არმიას, ამით მიეცა „ხელჩასაჭიდი“ პოტენციურად სეპარატისტულ რეგიონში. მოსკოვის მიერ, სტრატეგიული სამხედრო ბაზა, კიევისგან არენდით იქნა აღებული, თუმცა შეთანხმების მიხედვით, გარიგება შეიძლებოდა გაუქმებულიყო ნებისმიერ დროს.
2008 წელს კი აშშ-მ დააგორა ლოდი, რომელმაც ზვავი გამოიწვია. ბუქარესტის სამიტზე გაიცა ამერიკელების პრინციპული თანხმობა იმის შესახებ, რომ უკრაინას შეეძლო ალიანსში გაწევრიანება. ამ წელს „გაღვივდება ნაციონალისტური და ანტიდასავლური ტენდენციები რუსულ საზოგადოებაში“ ანუ მოხდება ის, რასაც 1997 წელს წინასწარმეტყველებდა ამერიკელი დიპლომატი ჯორჯ ქენანი. საბჭოთა ეპოქისდროინდელი „შეკავების პოლიტიკის“ შემოქმედი, სიცოცხლის ბოლო წლებში, ითხოვდა ნატოს გაფართოების შეჩერებას. ქენანს შეუძლებელია არ სცოდნოდა, რომ რუსული ექსპანსიონიზმი, შეზრდილია სტეპური აზროვნების ახირებულ კომპლექსთან, რომელი სივრცის დაუფლებაც კინაღამ მოახერხეს, ჯერ ნაპოლეომ ბონაპარტემ, შემდეგ ადოლფ ჰიტლერმა. დღეს აშშ-ში თანდათან იკიდებს ფეხს იდეა იმის შესახებ, რომ უკრაინის უსაფრთხოება გადის, არა მოსკოვთან კომპრომისზე, არამედ რუსეთისთვის უნარის გამოცლაზე – მიაყენოს ვინმეს ზიანი. მიმდინარეობს საუბრები იმის თაობაზე, რომ რუსეთს როგორმე თავს მოახვიან შემბოჭავი შეთანხმება – მსგავსი 1919 წლის ვერსალის ხელშეკრულებისა, რომელიც იყო სასჯელი გერმანიისთვის პირველი მსოფლიო ომში დამარცხების შემდეგ. გარდა იმისა, რომ ამგვარმა გადაწყვეტილებამ უკვე დაგვანახა თავისი უდღეურობა, გასათვალისწინებელია ისიც, რომ რუსეთი არის ქვეყანა-კონტინენტი და ის ყოველთვის იქნება უკრაინის მეზობელი. ასეთად დარჩება ის – ევროპისთვისაც.

Le Monde diplomatique /  Франция
Генерал Марк Милли, глава Объединенного комитета начальников штабов ВС США, старается обнадежить своих слушателей насчет своей осторожности: «Одна из проблем, о которой я думаю каждый день, — это сдерживание эскалации. Не забывайте: русские способны уничтожить человечество. (…) Любое действие должно быть тщательно продумано (…) вплоть до его логических последствий». Эти мудрые слова контрастируют с бесконечными заявлениями Белого дома о все новых поставках оружия на Украину. Стратеги Пентагона хотят верить, что Киев в ближайшие месяцы прорвет линию российской обороны, избежав таким образом длительного конфликта на истощение. Пока тяжелые танки Bradley направляются к фронту, в американских военных кругах уже задаются вопросом: а не воспользоваться ли моментом, чтобы отправить на Украину еще и истребители F-16
Что касается военных целей, эскалация идет полным ходом. Киев не скрывает своих намерений вести свои войска до Севастополя. «Крым — наша территория», — подтвердил президент Владимир Зеленский еще на Давосском форуме в январе. Он сказал: «Дайте нам свое оружие, и мы вернем наши земли». И в этом вопросе США опять готовятся поддержать своего союзника. Хотя еще только в декабре 2022 года госсекретарь Энтони Блинкен выступал за ограничение поддержки США в деле возвращения Украине территорий, перешедших с 24 февраля 2022 года под российский контроль. Белый дом больше не исключает, что может позволить Киеву нанести удар по полуострову американским оружием. «Безопасность Украины будет под угрозой до тех пор, пока Крым не будет, как минимум, демилитаризован», — пояснила более месяца назад, в феврале, помощник госсекретаря США Виктория Нуланд.
А теперь обратимся к истории: заявление госпожи Нуланд напоминает о ситуации, сложившейся в Крыму в середине девятнадцатого века. В марте 1856 года Парижский договор, заключенный в результате Крымской войны, навязал России нейтрализацию Черного моря (России было запрещено иметь Черноморский флот — прим. ) после того, как франко-британская коалиция, пришедшая на помощь Османской империи, одолела русскую армию в том самом Крыму. Но у России того времени было оружие менее разрушительное, чем нынешние ракеты с ядерными боеголовками. Думать, что Кремль пойдет на такое же стратегическое отступление, не используя ресурсы, которые остались у него на крайний случай? Думать так — это исключительный риск для стран, не являющихся участниками конфликта.
Вашингтон не всегда поддерживал инициативы Киева. После распада Советского Союза в 1991 году США были обеспокоены тем, что Украина скатывается к гражданской войне, которая может перерасти в глобальный конфликт. Напряжение достигло апогея в феврале 1994 года, когда русский крымчанин Юрий Мешков был избран на пост президента Крыма, учрежденный годом ранее региональными властями в одностороннем порядке. Глава полуострова пообещал присоединить Крым к России. Тогда Киев отправил туда 50 000 силовиков, в дополнение к 33 000 уже находившимся там украинским солдатам. Им пришлось противостоять 70 000 военнослужащим Черноморского флота, большинство из которых преданы Москве.
Говоря о «перевороте», все надеялись в то время, что лидеры России и Украины тайно договорились о будущем региона, рассматривавшемся ЦРУ как один из возможных очагов третьей мировой войны. Этого удалось избежать благодаря совместным усилиям Москвы, Киева и Вашингтона, которые в 1995 году совершили дипломатический подвиг: разделили Черноморский флот между Украиной и Россией. Соглашение, тем не менее, уже тогда было шатким. Уже тогда, в 1990-е, Киев высказывал опасение, что армия его могущественного соседа сможет получить «зацепку» на территории потенциально сепаратистского полуострова. С точки зрения Москвы, стратегическая военная база взята у Киева в аренду, которая может быть отменена в любой момент.
В 2008 году США сдвинут с места и покатят вниз камень, который вызовет лавину. Принципиальное согласие американцев на вступление Украины в НАТО на саммите в Бухаресте в этом году «разожжет националистические, антизападные и милитаристские тенденции в российском обществе», как предсказывал еще в 1997 году американский дипломат Джордж Кеннан. Этот создатель «политики сдерживания» СССР в конце жизни призывал к миру с Россией и требовал остановить расширение НАТО. Кеннан не мог не знать, что русский экспансионизм часто связывался с навязчивым комплексом огромной равнины, дважды чуть не захваченной с запада — Наполеоном Бонапартом, а затем Адольфом Гитлером. Сегодня в Вашингтоне пробивает себе дорогу идея о том, что безопасность Украины зависит не от компромисса с Москвой, а от лишения России способности наносить ущерб. Идут разговоры о том. чтобы навязать России какой-нибудь стреноживающий ее договор — по аналогии с Версальским договором 1919 года, который стал наказанием для Германии за первую мировую войну. Помимо того, что такое решение показало свою несостоятельность в прошлом, оно наталкивается на упрямую географическую реальность: Россия, эта страна-континент, не перестанет быть соседкой с Украиной. Как и с Европой.