ერინ ქანინგჰემი, ელენ ფრენსისი, ნატალია აბაკუმოვა, ადამ ტეილორი და დენ როზენცვეიგ-ზიფი
უკრაინელი მეომრები გაშმაგებით ებრძვიან რუს ჯარისკაცებს სოლედარის კონტროლისთვის, იტყობინება უკრაინული არმია. ორივე მხარე ცდილობს თავად აკონტროლოს საინფორმაციო ნაკადები, უკრაინის აღმოსავლეთში მდებარე მარილის მომპოვებელ ქალაქში მიმდინარე სისხლიანი შეტაკებების შესახებ. ხუთშაბათ საღამოს შექმნილი ზოგადი ვითარებითა და გეოლოკაციური კადრების მიხედვით, რომელთაც ეყრდნობიან ანალიტიკოსები, რუსები სავარაუდოდ აკონტროლებენ ქალაქის დიდი ნაწილს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ უარყო მოსაზრება, რომ რუსმა ჯარისკაცებმა ან „ვაგნერის“ ბოევიკებმა აიღეს ქალაქი, რომელიც ახლოსაა ბრძოლებით მოცულ ბახმუტთან. აქ რუსების წარმატებას, შეეძლო მოეტანა სიმბოლური გამარჯვება მოსკოვისთვის.
შეერთებულ შტატებს არ შეუძლია განჭვრიტოს ბრძოლის შედეგი, განაცხადა ოთხშაბათს თეთრი სახლის წარმომადგენელმა – ჯონ ქირბიმ ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე და დაამატა, რომ თუ რუსი მებრძოლები მართლაც აიღებენ ქალაქს, „ეს ვერ მოახდენს სტრატეგიულ გავლენას თავად ომზე. რა თქმა უნდა, ეს ვერ გააბათილებს ან ვერ შეასუსტებს უკრაინელების ძალისხმევას – გაათავისუფლონ საკუთარი ტერიტორიები.“ განსაკუთრებით, ეს ითქმის დონბასზე: „ქალაქები და სოფლები ხშირად გადადიოდა ხელიდან ხელში“ თქვა მან. „ასე რომ, ნაადრევად ნუ ჩამოწერთ უკრაინელებს.“
ბრძოლა სოლედარისთვის
„მთავარი საკითხია – სოლედარი, ბახმუტი და მთელი დონეცკის მიმართულება – თქვა ზელენსკიმ თავის ოთხშაბათის მიმართვაში: „ ჩვენ  დეტალურად გავაანალიზეთ საჭირო გადაწყვეტილებები, ის, თუ რა სახის მხარდაჭერაა აუცილებელი და რა ნაბიჯები უნდა გადადგან მეთაურებმა უახლოეს დღეებში.“ ზელენსკიმ მაღალი შეფასება მისცა 77-ე და 46-ე აერომობილურ ბრიგადებს, რომლებიც ამ რაიონში იბრძვიან.
გეოლოკაციური კადრები, რომლებიც გადაღებულია ოთხშაბათსა და ხუთშაბათს, აჩვენებს, რომ რუსი მებრძოლები სავარაუდოდ აკონტროლებენ „თუ მთლიანად სოლედარს არა, მის დიდი ნაწილს მაინც“, ასე აფასებს ვითარებას, აშშ-ში განთავსებული ანალიტიკური ცენტრი – ომის შემსწავლელი ინსტიტუტი. თუმცა რუსეთის წარმატება სოლედარში, სრულიადაც არ ნიშნავს იმას, რომ მის გვერდით მდებარე ქალაქი ბახმუტს, გარდაუვალი ალყა ემუქრება, აღნიშნულია ISW-ის შეფასებაში. ბრიგადის გენერალი ალექსეი გრომოვი, რომელიც უკრაინული არმიის მაღალი რანგის ჩინოსანია, ოთხშაბათს გამართულ ბრიფინგზე აცხადებდა, რომ სოლედარისთვის ბრძოლა გრძელდება, თუმცა მას არ უთქვამს, თუ რომელი მხარე აკონტროლებდა ქალაქს.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს არ გამოუცხადებია სოლედარის დაკავება, თუმცა კრემლის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ შესრულდა „გიგანტური სამუშაო“, როცა მას ოთხშაბათს გამართულ შეხვედრაზე, ქალაქში არსებულ სიტუაციაზე ჰკითხეს. „მაგრამ ჯერ კიდევ ბევრი რამ არის გასაკეთებელი ამ და სხვა სადავო ქალაქებში – აღნიშნა პესკოვმა – ძირითადი სამუშაო, ჯერ კიდევ წინაა.“

THE WASHINGTON POST / США
Украинские войска ведут “ожесточенные бои” с российскими войсками за контроль над Соледаром, заявила украинская армия, поскольку обе стороны стремятся контролировать повествование о кровавой битве за соледобывающий город на востоке Украины. Но по состоянию на ночь четверга российские войска, вероятно, контролируют большую часть города, согласно геолокационным кадрам, на которые ссылаются аналитики
Президент Украины Владимир Зеленский отверг утверждения о том, что российские боевики или боевики группы Вагнера захватили город недалеко от охваченного боями Бахмута, где российское наступление могло бы принести Москве символическую победу.
Соединенные Штаты не в состоянии предсказать исход сражения, заявил журналистам в четверг представитель Белого дома Джон Кирби, но даже если российские войска действительно возьмут город, “это не окажет стратегического влияния на саму войну. И это, конечно, не остановит украинцев или не замедлит их усилия по возвращению своей территории”.
Особенно на Донбассе, “города и села довольно часто переходили из рук в руки”, — сказал он. “Так что… не стоит сбрасывать со счетов украинцев”.
Битва за Соледар
“Главный вопрос — Соледар, Бахмут, борьба за Донецкое направление в целом”, — сказал Зеленский в четверг в своем вечернем обращении. “Мы подробно проанализировали, какие решения необходимы, какие подкрепления необходимы, какие шаги должны быть предприняты командирами в ближайшие дни”. Зеленский также высоко оценил работу солдат 77-й и 46-й аэромобильных бригад, которые воюют в этом районе.
Геолокационные кадры, снятые в среду и четверг, показывают, что российские войска, вероятно, контролируют “большую часть, если не весь Соледар”, согласно оценке Института изучения войны, базирующегося в США аналитического центра. Однако победа России в Соледаре не обязательно означает, что более крупному близлежащему городу Бахмут грозит неминуемое окружение, говорится в оценке. Бригадный генерал. Алексей Громов, высокопоставленный украинский военный чиновник, заявил на брифинге в четверг, что бои за Соледар продолжаются, хотя он не сказал, какая сторона что контролирует.
Министерство обороны России не объявило о захвате Соледара, но пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков сказал, что там была проделана “действительно гигантская работа”, отвечая на вопрос о городе в четверг. “Но впереди еще много работы” в городе и других оспариваемых городах, добавил Песков. “Сейчас не время останавливаться. Основная работа еще впереди”.