ერინ ქანინგჰემი, ელენ ფრენსისი, ნატალია აბაკუმოვა, ადამ ტეილორი და დენ როზენცვეიგ-ზიფი
უკრაინელი მეომრები გაშმაგებით ებრძვიან რუს ჯარისკაცებს სოლედარის კონტროლისთვის, იტყობინება უკრაინული არმია. ორივე მხარე ცდილობს თავად აკონტროლოს საინფორმაციო ნაკადები, უკრაინის აღმოსავლეთში მდებარე მარილის მომპოვებელ ქალაქში მიმდინარე სისხლიანი შეტაკებების შესახებ. ხუთშაბათ საღამოს შექმნილი ზოგადი ვითარებითა და გეოლოკაციური კადრების მიხედვით, რომელთაც ეყრდნობიან ანალიტიკოსები, რუსები სავარაუდოდ აკონტროლებენ ქალაქის დიდი ნაწილს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ უარყო მოსაზრება, რომ რუსმა ჯარისკაცებმა ან „ვაგნერის“ ბოევიკებმა აიღეს ქალაქი, რომელიც ახლოსაა ბრძოლებით მოცულ ბახმუტთან. აქ რუსების წარმატებას, შეეძლო მოეტანა სიმბოლური გამარჯვება მოსკოვისთვის.
შეერთებულ შტატებს არ შეუძლია განჭვრიტოს ბრძოლის შედეგი, განაცხადა ოთხშაბათს თეთრი სახლის წარმომადგენელმა – ჯონ ქირბიმ ჟურნალისტებთან შეხვედრაზე და დაამატა, რომ თუ რუსი მებრძოლები მართლაც აიღებენ ქალაქს, „ეს ვერ მოახდენს სტრატეგიულ გავლენას თავად ომზე. რა თქმა უნდა, ეს ვერ გააბათილებს ან ვერ შეასუსტებს უკრაინელების ძალისხმევას – გაათავისუფლონ საკუთარი ტერიტორიები.“ განსაკუთრებით, ეს ითქმის დონბასზე: „ქალაქები და სოფლები ხშირად გადადიოდა ხელიდან ხელში“ თქვა მან. „ასე რომ, ნაადრევად ნუ ჩამოწერთ უკრაინელებს.“
ბრძოლა სოლედარისთვის
„მთავარი საკითხია – სოლედარი, ბახმუტი და მთელი დონეცკის მიმართულება – თქვა ზელენსკიმ თავის ოთხშაბათის მიმართვაში: „ ჩვენ  დეტალურად გავაანალიზეთ საჭირო გადაწყვეტილებები, ის, თუ რა სახის მხარდაჭერაა აუცილებელი და რა ნაბიჯები უნდა გადადგან მეთაურებმა უახლოეს დღეებში.“ ზელენსკიმ მაღალი შეფასება მისცა 77-ე და 46-ე აერომობილურ ბრიგადებს, რომლებიც ამ რაიონში იბრძვიან.
გეოლოკაციური კადრები, რომლებიც გადაღებულია ოთხშაბათსა და ხუთშაბათს, აჩვენებს, რომ რუსი მებრძოლები სავარაუდოდ აკონტროლებენ „თუ მთლიანად სოლედარს არა, მის დიდი ნაწილს მაინც“, ასე აფასებს ვითარებას, აშშ-ში განთავსებული ანალიტიკური ცენტრი – ომის შემსწავლელი ინსტიტუტი. თუმცა რუსეთის წარმატება სოლედარში, სრულიადაც არ ნიშნავს იმას, რომ მის გვერდით მდებარე ქალაქი ბახმუტს, გარდაუვალი ალყა ემუქრება, აღნიშნულია ISW-ის შეფასებაში. ბრიგადის გენერალი ალექსეი გრომოვი, რომელიც უკრაინული არმიის მაღალი რანგის ჩინოსანია, ოთხშაბათს გამართულ ბრიფინგზე აცხადებდა, რომ სოლედარისთვის ბრძოლა გრძელდება, თუმცა მას არ უთქვამს, თუ რომელი მხარე აკონტროლებდა ქალაქს.
რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს არ გამოუცხადებია სოლედარის დაკავება, თუმცა კრემლის პრესმდივანმა დიმიტრი პესკოვმა განაცხადა, რომ შესრულდა „გიგანტური სამუშაო“, როცა მას ოთხშაბათს გამართულ შეხვედრაზე, ქალაქში არსებულ სიტუაციაზე ჰკითხეს. „მაგრამ ჯერ კიდევ ბევრი რამ არის გასაკეთებელი ამ და სხვა სადავო ქალაქებში – აღნიშნა პესკოვმა – ძირითადი სამუშაო, ჯერ კიდევ წინაა.“

By Erin Cunningham, Ellen Francis, Natalia Abbakumova, Adam Taylor and Dan Rosenzweig-Ziff
Ukrainian troops are waging “fierce battles” against Russian forces for control of Soledar, Ukraine’s army said, as both sides seek to control the narrative of a bloody fight for the salt mining town in eastern Ukraine. But as of Thursday night, Russian forces likely control most of the city, according to geolocated footage cited by analysts.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky dismissed claims that Russian or Wagner Group fighters have seized the town near the embattled city of Bakhmut, where a Russian advance could give Moscow a symbolic win.
The United States is not in a position to predict the outcome of the battle, White House spokesman John Kirby told reporters Thursday, but even if Russian forces did take the town, “it’s not going to have a strategic impact on the war itself. And it certainly isn’t going to stop the Ukrainians or slow them down in terms of their efforts to regain their territory.”
Particularly in Donbas, “towns and villages have swapped hands quite frequently,” he said. “So … don’t count the Ukrainians out.”
The battle for Soledar
The “top issue is Soledar, Bakhmut, the struggle for the Donetsk direction in general,” Zelesnky said Thursday in his nightly address. “We have analyzed in detail what decisions are needed, what reinforcements are needed, what steps should be taken by commanders in the coming days.” Zelensky also praised the performance of soldiers from the 77th and 46th airmobile brigades who are fighting in the area.
Geolocated footage from Wednesday and Thursday shows Russian forces likely control “most if not all of Soledar,” according to an assessment by the Institute for the Study of War, a U.S.-based think tank. However, a Russian victory in Soledar does not necessarily mean that the larger nearby city of Bakhmut faces an imminent encirclement, the assessment added. Brig. Gen. Oleksii Hromov, a top Ukrainian military official, said in a briefing Thursday that battles for Soledar are ongoing, though he did not say which side controls what.
Russia’s defense ministry has not announced the capture of Soledar, but Kremlin spokesperson Dmitry Peskov said “a really gigantic job has been done” there, when asked about the town Thursday. “But there is still a lot of work ahead” in the town and other contested cities, Peskov added. “This is not the time to stop. The main work is yet to come.”