კაროლინა ჰირდი, ეკატერინა სტეპანენკო, რაილი ბეილი, ფრედერიკ უ. კაგანი
Wagner Group-ის დამფინანსებელი – ევგენი პრიგოჟინი და ამ ჯგუფთან დაკავშირებული სოციალური ქსელები, სულ უფრო ხშირად აკეთებენ კომენტარებს ტრადიციული სამხედრო ინსტიტუტების არაეფექტიანობასა და სოციალურ პრობლემებზე, რომელთაც შეუძლია დაშალოს კრემლის მმართველობა. პრიგოჟინმა გაიმეორა ის, რომ ბახმუტის მიმართულებაზე მოქმედებენ „ვაგნერის“ მებრძოლები, რითაც, როგორც ჩანს, ის უარყოფს ДНР-ის განცხადებას:   მისი შენაერთების  ამ რაიონში ყოფნის შესახებ
პრიგოჟინმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ის სრულად აფინანსებს საკუთარი დაჯგუფების შეიარაღებას, უპასუხა რა კითხვაზე, ეხმარება თუ არა მას რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო აღჭურვილობით. „ვაგნერთან“ დაკავშირებულმა Telegram-არხებმა გამოაქვეყნეს კადრები, სადაც შავი ზღვის ფლოტის 126-ე ცალკეული გვარდიული ბრიგადის სანაპირო დაცვის მოსამსახურეები, მადლობას უხდიან „ვაგნერს“ – სამხედრო ტექნიკის გადაცემისთვის.  ISW ადრე იტყობინებოდა, რომ სანაპირო დაცვის 126-ე ბრიგადამ, გაააკეთა ვიდეომიმართვა იმის შესახებ, რომ მას არ ჰყოფნიდა სამხედრო ტექნიკა ხერსონის ხაზზე. პრიგოჟინმა დამატებით მოითხოვა, რეალური აღწერა ბახმუტში არსებული სიტუაციისა და აღნიშნა, რომ უკრაინელებს არ სურთ დანებება. „ვაგნერთან“ დაკავშირებულმა Telegram-არხებმა, ასევე იმსჯელეს ბელგოროდის პოლიგონზე მომხდარ ინციდენტზე, რასაც მოჰყვა სროლა და აღნიშნეს, რომ ამჟამად რუსეთში გრძელდება „ფარული სამოქალაქო ომი“ იმის გამო, რომ რუსეთის ხელისუფლება დიდი ხანია იჩენს უუნარობას და არ ზღუდავს მიგრაციას, სავარაუდოდ, იგულისხმება – მიგრანტები შუა აზიის ქვეყნებიდან.
პრიგოჟინის გამოსვლებში არის ყოველივე ის, რაც მოეწონება პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის ნაციონალისტურ ელექტორატს, რომელიც დიდი ხანია მოუწოდებს ოლიგარქებს დააფინანსონ შეიარაღებული ძალების აღჭურვა, მოითხოვს მეტ გამჭვირვალობას იმის თაობაზე, თუ რა ხდება ფრონტზე და ადანაშაულებს უმაღლეს სამხედრო დაწესებულებებს იმაში, რაც დღეს ბრძოლის წინა ხაზზე ხდება. მართალია პრიგოჟინი პირდაპირ არ უტევს პუტინს და არ აკრიტიკებს მას, მაგრამ პრიგოჟინის მზარდმა პოპულარობამ შეიძლება დაჩრდილოს პუტინის, როგორც „ძლიერი კაცის“ იმიჯი. რუსეთში გახშირებულმა დისკუსიებმა  „სამოქალაქო ომის“ შესახებ კი, შეიძლება დააზიანოს კრემლის მიერ წარმოდგენილი სურათი, რუსეთის, როგორც   ნაციონალური, ეთნიკური და რელიგიური – მტკიცე ერთობის შესახებ.

Wagner Group financier Yevheny Prigozhin and Wagner-affiliated social media outlets are increasingly commenting on the ineffectiveness of traditional Russian military institutions and societal issues, which may indirectly undermine the Kremlin’s rule. Prigozhin reiterated that only Wagner troops are operating in the Bakhmut direction, seemingly denying the Donetsk People’s Republic’s (DNR) claims DNR forces are operating in the area.
Prigozhin also emphasized that he fully sponsors all of the equipment for his troops when responding to a question about whether the Russian Ministry of Defense (MoD) assists Wagner with supplies. Wagner-affiliated Telegram channels published footage in which elements of the 126th Separate Guards Coastal Defense Brigade of the Black Sea Fleet thanked Wagner for providing them with military equipment. ISW had previously reported that the 126th Coastal Defense Brigade issued a video appeal regarding its lack of military equipment on the Kherson frontline. Prigozhin additionally offered a realistic portrayal of the situation in Bakhmut, noting that Ukrainians are unwilling to surrender. Wagner-affiliated Telegram channels commented on the Belgorod training ground shooting incident, noting that a “quiet civil war” is currently ongoing in Russia due to the Russian government’s long-term inability to restrict migration presumably from Central Asian countries.
Prigozhin’s narratives have the ingredients to appeal to the Russian President Vladimir Putin’s nationalist constituency that has long called for oligarchs to finance supplies for the armed forces, demanded transparency about what is really going on at the front, and criticized Russian higher military institutions for their failures on the frontlines. While Prigozhin does not directly oppose or criticize Putin, his growing notoriety within the nationalist community may undermine Putin’s “strongman” appeal by comparison. The emerging discussions about a civil war in Russia may further disrupt the Kremlin’s narratives about the national, ethnic, and religious unity within Russia.