კაროლინა ჰირდი, ეკატერინა სტეპანენკო, რაილი ბეილი, ფრედერიკ უ. კაგანი
Wagner Group-ის დამფინანსებელი – ევგენი პრიგოჟინი და ამ ჯგუფთან დაკავშირებული სოციალური ქსელები, სულ უფრო ხშირად აკეთებენ კომენტარებს ტრადიციული სამხედრო ინსტიტუტების არაეფექტიანობასა და სოციალურ პრობლემებზე, რომელთაც შეუძლია დაშალოს კრემლის მმართველობა. პრიგოჟინმა გაიმეორა ის, რომ ბახმუტის მიმართულებაზე მოქმედებენ „ვაგნერის“ მებრძოლები, რითაც, როგორც ჩანს, ის უარყოფს ДНР-ის განცხადებას:   მისი შენაერთების  ამ რაიონში ყოფნის შესახებ
პრიგოჟინმა ასევე ხაზი გაუსვა, რომ ის სრულად აფინანსებს საკუთარი დაჯგუფების შეიარაღებას, უპასუხა რა კითხვაზე, ეხმარება თუ არა მას რუსეთის თავდაცვის სამინისტრო აღჭურვილობით. „ვაგნერთან“ დაკავშირებულმა Telegram-არხებმა გამოაქვეყნეს კადრები, სადაც შავი ზღვის ფლოტის 126-ე ცალკეული გვარდიული ბრიგადის სანაპირო დაცვის მოსამსახურეები, მადლობას უხდიან „ვაგნერს“ – სამხედრო ტექნიკის გადაცემისთვის.  ISW ადრე იტყობინებოდა, რომ სანაპირო დაცვის 126-ე ბრიგადამ, გაააკეთა ვიდეომიმართვა იმის შესახებ, რომ მას არ ჰყოფნიდა სამხედრო ტექნიკა ხერსონის ხაზზე. პრიგოჟინმა დამატებით მოითხოვა, რეალური აღწერა ბახმუტში არსებული სიტუაციისა და აღნიშნა, რომ უკრაინელებს არ სურთ დანებება. „ვაგნერთან“ დაკავშირებულმა Telegram-არხებმა, ასევე იმსჯელეს ბელგოროდის პოლიგონზე მომხდარ ინციდენტზე, რასაც მოჰყვა სროლა და აღნიშნეს, რომ ამჟამად რუსეთში გრძელდება „ფარული სამოქალაქო ომი“ იმის გამო, რომ რუსეთის ხელისუფლება დიდი ხანია იჩენს უუნარობას და არ ზღუდავს მიგრაციას, სავარაუდოდ, იგულისხმება – მიგრანტები შუა აზიის ქვეყნებიდან.
პრიგოჟინის გამოსვლებში არის ყოველივე ის, რაც მოეწონება პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის ნაციონალისტურ ელექტორატს, რომელიც დიდი ხანია მოუწოდებს ოლიგარქებს დააფინანსონ შეიარაღებული ძალების აღჭურვა, მოითხოვს მეტ გამჭვირვალობას იმის თაობაზე, თუ რა ხდება ფრონტზე და ადანაშაულებს უმაღლეს სამხედრო დაწესებულებებს იმაში, რაც დღეს ბრძოლის წინა ხაზზე ხდება. მართალია პრიგოჟინი პირდაპირ არ უტევს პუტინს და არ აკრიტიკებს მას, მაგრამ პრიგოჟინის მზარდმა პოპულარობამ შეიძლება დაჩრდილოს პუტინის, როგორც „ძლიერი კაცის“ იმიჯი. რუსეთში გახშირებულმა დისკუსიებმა  „სამოქალაქო ომის“ შესახებ კი, შეიძლება დააზიანოს კრემლის მიერ წარმოდგენილი სურათი, რუსეთის, როგორც   ნაციონალური, ეთნიკური და რელიგიური – მტკიცე ერთობის შესახებ.

Каролина Хирд, Екатерина Степаненко, Райли Бейли и Фредерик У. Каган
Финансист Wagner Group Евгений Пригожин и связанные с Wagner социальные сети все чаще комментируют неэффективность традиционных российских военных институтов и социальные проблемы, которые могут косвенно подорвать правление Кремля. Пригожин повторил, что на Бахмутском направлении действуют только войска Вагнера, по-видимому, опровергая заявления Донецкой Народной Республики (ДНР) о том, что силы ДНР действуют в этом районе
Пригожин также подчеркнул, что он полностью спонсирует все оборудование для своих войск, отвечая на вопрос о том, помогает ли Министерство обороны России (МО) Вагнеру с поставками. Связанные с Вагнером Telegram-каналы опубликовали кадры, на которых военнослужащие 126-й отдельной гвардейской бригады береговой обороны Черноморского флота благодарят Вагнера за предоставление им военной техники. ISW ранее сообщал, что 126-я бригада береговой обороны опубликовала видеообращение по поводу нехватки военной техники на Херсонской линии фронта. Пригожин дополнительно предложил реалистичное изображение ситуации в Бахмуте, отметив, что украинцы не желают сдаваться. Связанные с Вагнером Telegram-каналы прокомментировали инцидент со стрельбой на белгородском полигоне, отметив, что в настоящее время в России продолжается “тихая гражданская война” из-за долгосрочной неспособности российского правительства ограничить миграцию, предположительно, из стран Центральной Азии.
В рассказах Пригожина есть все необходимое, чтобы понравиться националистическому электорату президента России Владимира Путина, который давно призывает олигархов финансировать поставки для вооруженных сил, требует прозрачности в отношении того, что на самом деле происходит на фронте, и критикует российские высшие военные учебные заведения за их неудачи на передовой. Хотя Пригожин прямо не выступает против Путина и не критикует его, его растущая известность в националистическом сообществе может подорвать привлекательность Путина как “сильного человека” по сравнению с ним. Возникающие дискуссии о гражданской войне в России могут еще больше подорвать представления Кремля о национальном, этническом и религиозном единстве внутри России.