კვირას უნგრეთის პრემიერ-მინისტრმა ვიქტორ ორბანმა განაცხადა, რომ მას, ვისაც ევროკავშირში მმართველობის საჭე უპყრია ხელთ და სურს დაიმორჩილოს უნგრეთი, ელის იგივე ბედი, რაც საბჭოთა დიქტატორებს ერგოთ
ამგვარი კომენტარები გაისმა 1956 წლის ანტიკომუნისტური ამბოხების  მესამოცე წლისთავზე.  რევოლუციამ იმხანად ფართო მხარდაჭერა ჰპოვა მოსახლეობაში, მაგრამ ის ჩაახშეს რუსული თავდასხმით, რასაც ათასობით უნგრელი შეეწირა.
ორბანმა ხაზი გაუსვა, რომ დამარცხებული ერიც, ზოგჯერ გამარჯვებულია, ხოლო ნებისმიერი სახელმწიფო, რომელიც ცდილობს უნგრეთის გამოწვევას, ადრე თუ გვიან იღუპება.
„1995 წლის გაკვეთილი – ნათელია. ის, ვინც ოცნებობს ყელზე მუხლი დაგვაჭიროს, განწირულია მარცხისთვის – თქვა პრემიერმა – ჩვენ გავუძლეთ, როცა თავს დაგვესხა პირველი დამპყრობელი იმპერია და მედგრად ვიდგებით მანამდე, ვიდრე უკანასკნელიც არ დაემხობა.“
ორბანმა მკაცრად გააკრიტიკა ევროკავშირი და მისი მაღალჩინოსნები – საბჭოთა დიქტატორებს შეადარა.
„ყურადღებას ნუ მიაქცევთ მათ, ვისაც მიზანში ვყავართ ამოღებული ბუჩქებიდან ან ბრიუსელის სიმაღლეებიდან – განუცხადა ორბანმა შეკრებილთ – ისინი, ისევე დაასრულებენ, როგორც მათმა წინამორბედებმა დაასრულეს.“
ევროპის კავშირში დიდი ხანია ამრეზით უყურებენ ორბანსა და მის ადმინისტრაციას და ეს დამოკიდებულება კიდევ უფრო მტრული გახდა მას შემდეგ, რაც წლის დასაწყისში საყოველთაო არჩევნები ჩატარდა, რომელზეც მოქმედმა პრემიერმა დამაჯერებლად გაიმარჯვა ფართო კოალიციაზე, რომელიც მის ჩამოგდებას ლამობდა.
გამარჯვების შემდეგ, რომელიც დადგა, მიუხედავად უნგრული ოპოზიციის ძლიერი საგარეო მხარდაჭერისა, ოფიციალური პირები ბრიუსელიდან, ცდილობენ, ყველანაირად „გააშაონ“ ქვეყანა. ევროპის პარლამენტმა წინა თვეში რეზოლუციაც კი მიიღო, სადაც ამტკიცებენ, რომ „უნგრეთი უკვე აღარ არის დემოკრატია.“
ორბანის ხელისუფლებაში – რეზოლუციას მხოლოდ დასცინეს, ხოლო პრემიერის საერთაშორისო წარმომადგენელმა ჟოლტან კოვაჩმა აღნიშნა, რომ ხალხს, რომელმაც უნგრეთს „ჰიბრიდული წარმომადგენლობითი ავტოკრატია“ უწოდა, სწამს, რომ მამაკაცებსაც შეუძლიათ ბავშვის გაჩენა.
ის, რაც სასაცილო ნამდვილად არ არის, გახლავთ ევროკავშირის სანქციები, რომელთა მიღებასაც ბრიუსელი ცდილობს უნგრეთის წინააღმდეგ. ევროკრატებს სურთ, ქვეყანას შეუჩერონ გრანტები და მილიარდობით დოლარი, რათა ორბანის პოზიციები შეარყიონ.
უნგრეთის მოკავშირე პოლონეთმა, პრემიერ-მინისტრ მათეუშ მორავეცკის მეთაურობით, ამ ნაბიჯს – „უკანონო“ უწოდა. მორავეცკიმ პირობა დადო, რომ „მთელი ძალით შეეწინააღმდეგება“ უნგრეთისთვის გადასაცემი სახსრების ბლოკირებას.
პროევროპული გამოცემა Euroactiv-მა ივარაუდა, რომ ეს მოასწავებს უნგრეთ-პოლონეთის კავშირის აღდგენას, მიუხედავად ორ ქვეყანას შორის არსებული აზრთა სხადასხვაობისა –  უკრაინის კონფლიქტზე.

Питер Кэддл (Peter Caddle)
В воскресенье премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что тех, кто стоит у руля Европейского союза и хочет подчинить себе Венгрию, ждет та же участь, что и советских диктаторов прошлого
Комментарии прозвучали в речи по случаю 66-й годовщины антикоммунистического восстания 1956 года. Революция получила широкую поддержку населения, но была подавлена российским вторжением, унесшим тысячи жизней.
Орбан подчеркнул, что даже поверженная нация нередко оказывается победителем, а любая держава, дерзнувшая бросить вызов его стране, рано или поздно погибнет.
«Урок 1956 года ясен. Тот, кто мечтает встать коленом нам на горло, обречен на провал, — сказал премьер. — Мы выстояли, когда на нас напала первая захватническая империя, и будем стоять, когда рухнет последняя».
Орбан жестко раскритиковал Европейский союз, сравнив высокопоставленных чиновников блока с советскими диктаторами.
«Давайте не обращать внимания на тех, кто целится в Венгрию из тени или с высоты Брюсселя, — сказал Орбан собравшимся. — Они кончат так же, как их предшественники».
Европейский союз давно недолюбливает Орбана и его администрацию, но стал еще враждебнее к этой стране после всеобщих выборов в начале года, на которых действующий премьер одержал убедительную победу над широкой коалицией, пытавшейся его свергнуть.
После победы, которая случилась вопреки усиленной поддержке венгерской оппозиции извне, официальные лица в Брюсселе стремились всячески очернить страну, а Европейский парламент в прошлом месяце даже принял резолюцию, где утверждается, что Венгрия «больше не является демократией».
В правительстве Орбана ее лишь высмеяли, а международный представитель премьер-министра Жолтан Ковач заметил, что люди, назвавшие Венгрию «гибридной избирательной автократией», убеждены, что мужчины тоже могут иметь детей.
Что точно не является поводом для смеха, так это санкции ЕС, которые Брюссель пытается протолкнуть против Венгрии, а еврократы теперь хотят лишить страну грантов на миллиарды долларов в попытке подорвать позиции Орбана.
Союзник Венгрии Польша во главе с премьер-министром страны Матеушем Моравецким назвала этот шаг «незаконным». Моравецкий пообещал «самым решительным образом» противостоять попыткам лишить Венгрию средств.
Проевропейское издание Euroactiv предположило, что это знаменует собой возвращение польско-венгерского союза, несмотря на расхождение во мнениях насчет конфликта на Украине.