პოლონეთის ნაციონალ-კონსერვატიულმა მთავრობამ მნიშვნელოვნად გაამკაცრა რიტორიკა ბრიუსელთან დაპირისპირებაში –  კანონის უზენაესობის საკითხებზე. ის იმუქრება, რომ „ყველა იარაღს“ გამოიყენებს ევროპის კომისიის წინააღმდეგ და თუ საჭირო გახდა, შექმნის კოალიციას მისი თავჯდომარის გადასაყენებლად
თუ ევროკავშირის ხელმძღვანელობა „ეცდება კედელთან მიგვამწყვდიოს, ჩვენ არ დაგვრჩება არჩევანი – გარდა იმისა, რომ ჩვენ ხელთ არსებული არსენალიდან ყველა იარაღი გამოვიყენოთ და ვუპასუხოთ პრინციპით – თვალი თვალის წილ“ – განაცხადა მმართველი პარტიის – „ სამართალი და სოლიდარობა“ (PIS) – გენერალურმა მდივანმა კშიშტოფ სობოლევსკიმ.
პოლონეთის სახელმწიფო რადიოკომპანიისთვის მიცემულ ინტერვიუში, სობოლევსკიმ განაცხადა, რომ თუ კომისია არ გამოყოფს 32 მილიარდ ევროს პანდემიასთან საბრძოლველად, ვარშავა ბრიუსელის წინააღმდეგ სასამართლოს მიმართავს, ვეტოს დაადებს ევროკავშირის ინიციატივებს და ჩამოაყალიბებს კოალიციას ურსულა ფონ დერ ლაიენის და მისი ევროკომისართა კოლეგიის გადასაყენებლად.
მუქარა გაისმა მას შემდეგ, რაც იაროსლავ კაჩინსკიმ (ის ვიცე-პრემიერობიდან ივნისში გადადგა, მაგრამ რჩება PIS-ის თავჯდომარედ), ასევე განაცხადა, რომ პოლონეთმა შეასრულა შეთანხმების თავისი წილი ვალდებულება სასამართლო რეფორმასთან დაკავშირებით და ეს მოხდა ევრიკავშირის ფინანსური მხარდაჭერის სანაცვლოდ.
„ჩვენი მხრიდან – პირობა დაცულია, მათ კი ის დაარღვიეს. დადგა დრო დასკვნების გამოტანისა. უნდა ვეცადოთ, რომ გაირკვეს პრობლემის არსი, თუმცა ისედაც  ნათელია თუ რა ხდება“ – დასძინა მან.
ვარშავა უკვე რამდენიმე თვეა, რაც ჩაება ევროკომისიასთან დავაში – აღდგენისათვის განკუთვნილი თანხების მოსაპოვებლად. ბრიუსელი კი ითხოვს, რომ პოლონეთმა შეასრულოს „ეტაპობრივი პროცედურები“ კანონის უზენაესობის სფეროში, რათა მოხდეს მისთვის გრანტებისა და კრედიტების განბლოკვა.
პოლონეთის მთავრობამ, რომლის სასამართლო რეფორმა, ბევრის აზრით, ნეგატიურად აისახა სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობაზე და არღვევს ევროკავშირის სტანდარტებს, გასულ თვეში გააუქმა მოსამართლეებისთვის შექმნილი დისციპლინური პალატა. მის შემოღებას, თავის დროზე, დიდი კამათი მოჰყვა.
თუმცა იმ ცნობის ფონზე, რომ ამ პალატის ნაცვლად, შეიქმნება ახალი პოლიტიკურად კონტროლირებადი ორგანო, ფონ დერ ლაიენმა განაცხადა:  პოლონეთმა ვერ მიაღწია იმგვარ პროგრესს, რომ ეს გამხდარიყო საფუძველი პირველი ფულადი ტრანშის გამოყოფისთვის.
კაჩინსკის თქმით, მთავრობა არ აპირებს გადადგას შემდგომი ნაბიჯი კომისიის მოთხოვნათა შესასრულებლად. მან ბრიუსელი ამხილა იმაში, რომ ამ უკანასკნელს სურს „გაანადგუროს კანონის უზენაესობა პოლონეთში“ და აიძულოს ქვეყანა „ბოლომდე დაექვემდებაროს გერმანიას“.
პოლონეთი „ვერ ეწერება რუსულ-გერმანულ გეგმაში, რომლითაც აპირებენ ევროპის მართვას“ – თქვა კაჩინსკიმ. მან ასევე აღნიშნა, რომ პოლონური ოპოზიცია გაურიგდა ბრიუსელსა და სხვა სახელმწიფოებს,  რათა „მოახერხოს ჩვენთვის თავისუფლების, სუვერენიტეტის წართმევა და გაგვძარცვოს“.
როგორც გამოკითხვები მოწმობს, პოლონელ ამომრჩეველთა უმეტესობა – ემხრობა ევროპის 27 წევრის კავშირში დარჩენას. ოპოზიციის ლიდერები აღნიშნავენ, რომ  PIS-ის სულ უფრო აგრესიული პოზიცია, საბოლოოდ გამოიწვევს ქვეყნის ევროგაერთიანებიდან გარიცხვას.
„არავინ აღიქვამს სერიოზულად ადამიანს, რომელიც მნიშვნელოვან ფინანსურ სახსრებს, ამჯობინებს – პოლონელები ამყოფოს სიღარიბეში, უკანონობაში, დამოუკიდებლობაწართმეულ სასამართლო სისტემაში… POLEXIT-ი (პოლონეთის გამოსვლა ევროკავშირიდან) – წერდა ტვიტერზე ოპოზიციური პარტია „სამოქალაქო პლატფორმის“ წარმომადგენელი გჟეგოჟ სხეტინა – უჭკუობისა და დაკნინების სიმბოლოა“.

Джон Хенли (Jon Henley)
Национал-консервативное правительство Польши значительно ужесточило свою риторику в противостоянии с Брюсселем по вопросам верховенства закона, угрожая направить «все свои пушки» против Европейской комиссии и, если потребуется, создать коалицию для смещения с поста ее председателя
Если руководство ЕС «попытается прижать нас к стене, у нас не будет другого выбора, кроме как достать все оружие из нашего арсенала» и ответить по принципу «око за око», заявил генеральный секретарь правящей партии «Право и справедливость» (PiS) Кшиштоф Соболевский (Krzysztof Sobolewski).
В интервью польской государственной радиостанции Соболевский заявил, что, если Комиссия не выделит 35 миллиардов евро на помощь в борьбе с пандемией, Варшава подаст в суд на Брюссель, наложит вето на инициативы ЕС и сформирует коалицию, чтобы сместить Урсулу фон дер Ляйен (Ursula von der Leyen) и ее коллегию еврокомиссаров.
Угроза прозвучала после того, как Ярослав Качиньский (Jarosław Kaczyński), который в июне ушел с поста вице-премьера, но остается председателем PiS и фактическим лидером Польши, заявил в резком интервью журналу Sieci, что у Варшавы «нет причин выполнять свои обязательства» перед Евросоюзом.
«Мы проявили максимум доброй воли, но [наши] уступки ничего не дали», — сказал Качиньский, заявив также, что Польша соблюдала свою часть соглашения об отмене некоторых спорных судебных реформ в обмен на финансовые средства ЕС.
«С нашей стороны условия были соблюдены, а с их — нарушены. Пришло время делать выводы. Мы должны были попытаться, хотя бы для того, чтобы прояснить проблему. И сегодня уже ясно — всем понятно, в чем дело», — добавил он.
Варшава уже на протяжении нескольких месяцев втянута во все более ожесточенный спор c Еврокомиссией по поводу выделения средств на восстановление, а Брюссель требует, чтобы Польша выполнила ряд «поэтапных процедур» в области верховенства закона, после чего можно будет разблокировать гранты и кредиты для нее.
Польское правительство, судебные реформы которого, по мнению многих, негативно сказались на независимости судебной системы страны в нарушение стандартов ЕС, в прошлом месяце упразднило дисциплинарную палату для судей. Ее создание в свое время вызвало множество споров.
Однако на фоне предупреждений о том, что вместо этой палаты будет создан новый, аналогичный политически контролируемый орган, Фон дер Ляйен объявила, что Польша пока не добилась достаточного прогресса, который служил бы основанием для выделения первого денежного транша.
Качиньский заявил, что правительство не намерено предпринимать никаких дальнейших шагов для выполнения требований комиссии, обвинив Брюссель в желании «разрушить верховенство закона в Польше» и заставить ее «полностью подчиниться Германии».
Польша «не вписывается в германо-российские планы по управлению Европой», сказал Качиньский. Он также заявил, что польская оппозиция вступила в сговор с Брюсселем и другими иностранными державами, «чтобы попытаться отнять у нас свободу, наш суверенитет и ограбить нас».
Как показывают результаты опросов, подавляющее большинство польских избирателей выступают за то, чтобы остаться в составе ЕС из 27 стран-членов. Но лидеры оппозиции предупредили, что все более агрессивная позиция PiS в конечном итоге приведет к исключению страны из блока.
«Никто не воспримет всерьез человека, который вместо значительных финансовых средств предпочитает дать полякам нищету, беззаконие, уничтожение независимости судебной власти и… #Polexit (выход Польши из ЕС), — написал в твиттере Гжегож Схетына (Grzegorz Schetyna) из оппозиционной партии «Гражданская платформа″. — Символ безумия и упадка».