პილოტი ამბობს, რომ უკრაინის სამხედრო ძალებმა „დიდი დანაკარგი“ იწვნიეს
უკრაინელი პილოტი, რომელიც ადის ცაში თავისი ქვეყნის საჰაერო სივრცის რუსებისგან დასაცავად, ამბობს, რომ უკრაინას მართლაც სჭირდება უფრო თანამედროვე თვითმფრინავები და იარაღი, რათა სიტუაცია „გადატეხოს“ – სხვაგვარად, უკრაინელი პილოტები დარჩებიან „უბრალოდ სამიზნედ“, ტექნოლოგიურად უფრო დაწინაურებული შემტევი ძალების წინაშე
29 წლის მფრინავი-გამანადგურებელი, რომელმაც მხოლოდ მეტსახელის -„სოკის“ გამხელა ისურვა, ეს მოსაზრება გაუზიარა Washington post-ს მას შემდეგ, რაც პოლონეთმა და სლოვაკეთმა განაცხადეს თავისი გეგმები – ვლადიმირ ზელენსკის მეომრებისთვის თვითმფრინავების (Миг-29-ის) გადაცემის შესახებ.
„ჩვენ მზად ვართ იმისთვის, რომ თავი გავწიროთ“- ამბობს „ჯუსი“ ხსენებულ გაზეთთან საუბარში და განმარტავს, რომ რეაქტიული თვითმფრინავები Миг-29-ები, რომლებითაც ის დაფრინავს, მას და მის კოლეგებს „უბრალოდ სამიზნედ“ აქცევს, გაცილებით თანამედროვე რუსულ ხომალდებთან დაპირისპირებაში. „მაგრამ ამ მდგომარეობას, რა თქმა უნდა არ ვეგუებით, რადგან ისინი ანადგურებენ ჩვენ ქალაქებს, ჩვენ ოჯახებს…“
„უკრაინის საჰაერო ძალებში დანაკარგი თითქმის ყოველდღიურია“ – დასძენს ის. „თქვენ ამას ტელევიზორში ვერ ნახავთ, რადგან ყველაფერი გასაიდუმლოებულია, სინამდვილეში კი დანაკარგი დიდია. ამიტომ რუსებს ტექნიკურად უნდა გავუთანაბრდეთ. მარტო ჩვენი მენტალური უპირატესობა, არ არის საკმარისი ამ ტექნოლოგიებთან საბრძოლველად.“
გაზეთი იუწყება, რომ მოკავშირეები განიხილავდნენ უკრაინაში Миг-29-ების გაგზავნას, რადგან ამ ქვეყნის მფრინავებმა იციან მათი გამოყენება – აშშ-ს სამხედრო-საჰაერო ძალების გადამდგარმა გენერალმა –  ჰერბერტ  კარლაილმა აღნიშნა, რომ მათთვის F-16-ის გადაცემის შემთხვევაში, უკრაინელ პილოტებსა და ოპერატორებს მოუწევთ შეისწავლონ „მნიშვნელოვნად განსხვავებული“ საფრენი სისტემები და მათი ტექნიკური მომსახურების პროცედურები.
თუმცა „ჯუსმა“ და მეორე უკრაინელმა პილოტმა Washington post-ს განუცხადეს, რომ  სწავლების მრუდი, არც ისეთი „ციცაბოა“ და უკრაინელ მფრინავებს 2 კვირაც ეყოფად, რათა F სერიის აპარატების მართვა აითვისონ.
„ჯუსმა“ ასევე თქვა, რომ უკრაინელები ცაში ხშირად მიმართავენ იმპროვიზაციას, რომ ტექნოლოგიური ჩამორჩენა აღმოფხვრან, ხან კი ახერხებენ რუსი პილოტების იმ ზონებში შეტყუებას, სადაც მათ დარტყმებს საჰაერო თავდაცვა აყენებს.
„ვცდილობთ, ვიმოქმედოთ არასტანდარტულად, ზოგჯერ ეს ამართლებს, ზოგჯერ არა“ – ამბობს „ჯუსი“ Washington post-თან ინტერვიუში. დროდადრო გვხვდებიან უბრალოდ ბრიყვები – რუსები ხშირად წარმოაჩენენ თავის არაკომპეტენტურობასა და მეტოქის დაუფასებლობას“.
„მაგრამ მთლიანობაში, სამწუხაროდ ვერ ვახერხებთ ჰაერში უპირატესობის მოპოვებას“ – თქვა მან და დასძინა, რომ დასავლეთის ქვეყნებმა უკრაინას უნდა გადასცენ თანამედროვე ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემები, თუკი არ შეუძლიათ განახლებული თვითმფრინავების მიწოდება.

Pilot says Ukraine’s Air Force has had ‘a lot of losses’
A Ukrainian pilot who is frequently up in the sky trying to defend his country’s airspace from the Russian military says what Ukraine really needs to turn the tide is more advanced aircraft and weaponry – or else their pilots will continue to be “just targets” for the technologically-superior invading forces.
The 29-year-old fighter pilot, who identified himself only by his call sign “Juice”, made the remark to the Washington Post after Poland – and now Slovakia – floated plans of providing Soviet-era MiG-29 jets to Volodymyr Zelenskyy’s military.
“We’re ready to be killed,” Juice told the newspaper, describing how the MiG-29 jets he flies makes him and his colleagues “just targets” for Russia’s more advanced aircraft. “But we don’t want this, of course. We want to kill Russians and take down their bombers that are killing our cities and our families.”
“We have losses almost everyday in our air force,” he reportedly added. “You won’t see this on TV because everything is classified right now, but actually we have a lot of losses. That’s why we need to be technically equal with the Russians. Just our mental advantage is not enough to fight with these technologies.”
The newspaper reports that allies have been considering sending MiG-29s to Ukraine because it’s what the country’s military is familiar with using – and retired U.S. Air Force Gen. Herbert Carlisle added that if they received American-manufactured F-16s, their pilots and operational crews would have to learn “significantly different” flight systems and maintenance procedures.
But Juice and another Ukrainian pilot told the Washington Post that the learning curve isn’t as steep as it sounds, with the latter saying it could probably take two weeks for Ukraine’s military to get up to speed with using F-series aircraft.
Juice also said Ukraine’s military has been improvising in the skies to make up for the differences in technology, sometimes leading Russian pilots into areas where air defense systems are ready to strike.
“We are just trying to do something nonstandard, and sometimes it’s successful and sometimes it’s not,” Juice told the Washington Post. “Sometimes they’re just stupid and Russians are just showing their incompetence and underestimating our training.