პილოტი ამბობს, რომ უკრაინის სამხედრო ძალებმა „დიდი დანაკარგი“ იწვნიეს
უკრაინელი პილოტი, რომელიც ადის ცაში თავისი ქვეყნის საჰაერო სივრცის რუსებისგან დასაცავად, ამბობს, რომ უკრაინას მართლაც სჭირდება უფრო თანამედროვე თვითმფრინავები და იარაღი, რათა სიტუაცია „გადატეხოს“ – სხვაგვარად, უკრაინელი პილოტები დარჩებიან „უბრალოდ სამიზნედ“, ტექნოლოგიურად უფრო დაწინაურებული შემტევი ძალების წინაშე
29 წლის მფრინავი-გამანადგურებელი, რომელმაც მხოლოდ მეტსახელის -„სოკის“ გამხელა ისურვა, ეს მოსაზრება გაუზიარა Washington post-ს მას შემდეგ, რაც პოლონეთმა და სლოვაკეთმა განაცხადეს თავისი გეგმები – ვლადიმირ ზელენსკის მეომრებისთვის თვითმფრინავების (Миг-29-ის) გადაცემის შესახებ.
„ჩვენ მზად ვართ იმისთვის, რომ თავი გავწიროთ“- ამბობს „ჯუსი“ ხსენებულ გაზეთთან საუბარში და განმარტავს, რომ რეაქტიული თვითმფრინავები Миг-29-ები, რომლებითაც ის დაფრინავს, მას და მის კოლეგებს „უბრალოდ სამიზნედ“ აქცევს, გაცილებით თანამედროვე რუსულ ხომალდებთან დაპირისპირებაში. „მაგრამ ამ მდგომარეობას, რა თქმა უნდა არ ვეგუებით, რადგან ისინი ანადგურებენ ჩვენ ქალაქებს, ჩვენ ოჯახებს…“
„უკრაინის საჰაერო ძალებში დანაკარგი თითქმის ყოველდღიურია“ – დასძენს ის. „თქვენ ამას ტელევიზორში ვერ ნახავთ, რადგან ყველაფერი გასაიდუმლოებულია, სინამდვილეში კი დანაკარგი დიდია. ამიტომ რუსებს ტექნიკურად უნდა გავუთანაბრდეთ. მარტო ჩვენი მენტალური უპირატესობა, არ არის საკმარისი ამ ტექნოლოგიებთან საბრძოლველად.“
გაზეთი იუწყება, რომ მოკავშირეები განიხილავდნენ უკრაინაში Миг-29-ების გაგზავნას, რადგან ამ ქვეყნის მფრინავებმა იციან მათი გამოყენება – აშშ-ს სამხედრო-საჰაერო ძალების გადამდგარმა გენერალმა –  ჰერბერტ  კარლაილმა აღნიშნა, რომ მათთვის F-16-ის გადაცემის შემთხვევაში, უკრაინელ პილოტებსა და ოპერატორებს მოუწევთ შეისწავლონ „მნიშვნელოვნად განსხვავებული“ საფრენი სისტემები და მათი ტექნიკური მომსახურების პროცედურები.
თუმცა „ჯუსმა“ და მეორე უკრაინელმა პილოტმა Washington post-ს განუცხადეს, რომ  სწავლების მრუდი, არც ისეთი „ციცაბოა“ და უკრაინელ მფრინავებს 2 კვირაც ეყოფად, რათა F სერიის აპარატების მართვა აითვისონ.
„ჯუსმა“ ასევე თქვა, რომ უკრაინელები ცაში ხშირად მიმართავენ იმპროვიზაციას, რომ ტექნოლოგიური ჩამორჩენა აღმოფხვრან, ხან კი ახერხებენ რუსი პილოტების იმ ზონებში შეტყუებას, სადაც მათ დარტყმებს საჰაერო თავდაცვა აყენებს.
„ვცდილობთ, ვიმოქმედოთ არასტანდარტულად, ზოგჯერ ეს ამართლებს, ზოგჯერ არა“ – ამბობს „ჯუსი“ Washington post-თან ინტერვიუში. დროდადრო გვხვდებიან უბრალოდ ბრიყვები – რუსები ხშირად წარმოაჩენენ თავის არაკომპეტენტურობასა და მეტოქის დაუფასებლობას“.
„მაგრამ მთლიანობაში, სამწუხაროდ ვერ ვახერხებთ ჰაერში უპირატესობის მოპოვებას“ – თქვა მან და დასძინა, რომ დასავლეთის ქვეყნებმა უკრაინას უნდა გადასცენ თანამედროვე ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემები, თუკი არ შეუძლიათ განახლებული თვითმფრინავების მიწოდება.

Пилот говорит, что ВВС Украины понесли «много потер
Украинский пилот, который часто находится в небе, пытаясь защитить воздушное пространство своей страны от российских военных, говорит, что Украине действительно нужны более современные самолеты и оружие, чтобы переломить ситуацию — иначе их пилоты будут оставаться «просто мишенями» для технологически более совершенных сил вторжения
29-летний летчик-истребитель, назвавший себя только позывным «Сок», сделал это замечание газете Washington Post после того, как Польша — а теперь и Словакия — озвучили планы по предоставлению советских самолетов МиГ-29 военным Владимира Зеленского.
«Мы готовы к тому, что нас убьют», — сказал Джус газете, описывая, что реактивные самолеты МиГ-29, на которых он летает, делают его и его коллег «просто мишенями» для более современных российских самолетов. «Но мы, конечно, этого не хотим. Мы хотим убивать русских и сбивать их бомбардировщики, которые убивают наши города и наши семьи».
«В наших ВВС потери почти каждый день», — добавил он. «Вы не увидите этого по телевизору, потому что сейчас все засекречено, но на самом деле у нас много потерь. Вот почему мы должны быть технически равны с русскими. Только нашего ментального преимущества недостаточно для борьбы с этими технологиями».
Газета сообщает, что союзники рассматривали возможность отправки МиГ-29 в Украину, потому что военные этой страны знакомы с их использованием — а генерал ВВС США в отставке Герберт Карлайл добавил, что если бы они получили F-16 американского производства, их пилотам и оперативным экипажам пришлось бы изучать «значительно отличающиеся» летные системы и процедуры технического обслуживания.
Однако Джус и другой украинский пилот заявили Washington Post, что кривая обучения не так крута, как кажется, причем последний сказал, что украинским военным, вероятно, потребуется две недели, чтобы освоить самолеты серии F.
Джус также сказал, что военные Украины импровизируют в небе, чтобы компенсировать разницу в технологиях, иногда завлекая российских пилотов в зоны, где системы ПВО готовы нанести удар.
«Мы просто пытаемся сделать что-то нестандартное, и иногда это удается, а иногда нет», — сказал Джус в интервью Washington Post. «Иногда они просто глупые, а русские просто показывают свою некомпетентность и недооценивают нашу подготовку».
«Но в целом, к сожалению, мы не можем добиться реального превосходства в воздухе», — сказал он, добавив, что западные страны должны поставлять Украине более современные системы ПВО, если они не могут получить обновленные самолеты.