სტივენ ერლანგერი და ანტონ ტროიანოვსკი
ორშაბათს ავსტრიის კანცლერი, პრეზიდენტ პუტინს სტუმრობდა – ის იყო პირველი დასავლელი ლიდერი, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა უკრაინაში ომის დაწყებიდან მოყოლებული – და მან განაცხადა, რომ ის იქიდან, არა მარტო პესიმისტური პროგნოზებით წამოვიდა მსოფლიოს პერსპექტივების შესახებ, არამედ აღსავსე შიშითაც, რომ ბ-ნი პუტინი აპირებს, ისედაც სასტიკი ომის ესკალაციას.
დაახასიათა რა პუტინი, როგორც უკრაინაში ჩადენილი მხეცობის მიმართ გულგრილი პერსონა, კანცლერმა კარლ ნეჰამერმა განაცხადა: მისთვის უკვე ცხადია, რომ რუსული არმია ახდენს მობილიზაციას, უკრაინის აღმოსავლეთში ფართომასშტაბიანი იერიშის დასაწყებად – ანუ გადადის ახალ ფაზაში ომისა, რომელიც უკვე მეშვიდე კვირაა გრძელდება.
„ბრძოლის საფრთხის უგულებელყოფა შეუძლებელია, მისი სისასტიკიდან გამომდინარე“ – განაცხადა ბ-ნმა ნეჰამერმა პრესკონფერენციაზე მოსკოვის შემოგარენში გამართული სამოცდათხუთმეტწუთიანი შეხვედრის შემდეგ, რომელსაც სტუმარმა უწოდა – პირდაპირი და გულახდილი.
ავსტრიის კანცლერმა განაცხადა: მან უთხრა რუსეთის პრეზიდენტს, რომ ვიდრე უკრაინაში იღუპებიან ადამიანები – „სანქციები რუსეთის მიმართ შენარჩუნდება და კიდევ უფრო გამკაცრდება.“

The New York Times / USA
В понедельник канцлер Австрии посетил президента России Владимира В. Путина — первого западного лидера, который лично встретился с ним после вторжения в Украину — и сказал, что уехал оттуда не только с пессимистическим настроем относительно перспектив мира, но и с опасением, что г-н Путин намерен резко усилить жестокость войны.
Охарактеризовав г-на Путина как пренебрежительно относящегося к зверствам в Украине, канцлер Карл Нехаммер заявил, что очевидно, что российские войска мобилизуются для широкомасштабного наступления в восточной части Донбасса — следующей фазы войны, которая продолжается уже седьмую неделю.
«Угрожающая битва не может быть недооценена по своей жестокости», — сказал г-н Нехаммер на пресс-конференции после 75-минутной встречи в подмосковной резиденции г-на Путина, которую посетитель охарактеризовал как прямую и откровенную.
Австрийский канцлер сказал, что он сказал российскому президенту, что до тех пор, пока на Украине гибнут люди, «санкции против России останутся на месте и будут еще больше ужесточены».