სტივენ ერლანგერი და ანტონ ტროიანოვსკი
ორშაბათს ავსტრიის კანცლერი, პრეზიდენტ პუტინს სტუმრობდა – ის იყო პირველი დასავლელი ლიდერი, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტს შეხვდა უკრაინაში ომის დაწყებიდან მოყოლებული – და მან განაცხადა, რომ ის იქიდან, არა მარტო პესიმისტური პროგნოზებით წამოვიდა მსოფლიოს პერსპექტივების შესახებ, არამედ აღსავსე შიშითაც, რომ ბ-ნი პუტინი აპირებს, ისედაც სასტიკი ომის ესკალაციას.
დაახასიათა რა პუტინი, როგორც უკრაინაში ჩადენილი მხეცობის მიმართ გულგრილი პერსონა, კანცლერმა კარლ ნეჰამერმა განაცხადა: მისთვის უკვე ცხადია, რომ რუსული არმია ახდენს მობილიზაციას, უკრაინის აღმოსავლეთში ფართომასშტაბიანი იერიშის დასაწყებად – ანუ გადადის ახალ ფაზაში ომისა, რომელიც უკვე მეშვიდე კვირაა გრძელდება.
„ბრძოლის საფრთხის უგულებელყოფა შეუძლებელია, მისი სისასტიკიდან გამომდინარე“ – განაცხადა ბ-ნმა ნეჰამერმა პრესკონფერენციაზე მოსკოვის შემოგარენში გამართული სამოცდათხუთმეტწუთიანი შეხვედრის შემდეგ, რომელსაც სტუმარმა უწოდა – პირდაპირი და გულახდილი.
ავსტრიის კანცლერმა განაცხადა: მან უთხრა რუსეთის პრეზიდენტს, რომ ვიდრე უკრაინაში იღუპებიან ადამიანები – „სანქციები რუსეთის მიმართ შენარჩუნდება და კიდევ უფრო გამკაცრდება.“

The New York Times / USA
Austria’s chancellor visited President Vladimir V. Putin of Russia on Monday — the first Western leader to see him in person since the Ukraine invasion — and said he came away feeling not only pessimistic about peace prospects but fearing that Mr. Putin intended to drastically intensify the brutality of the war.
Describing Mr. Putin as dismissive of atrocities in Ukraine, the visiting chancellor, Karl Nehammer, said it was clear that Russian forces were mobilizing for a large-scale assault in eastern Ukraine’s Donbas region, the next phase of a war now in its seventh week.
“The battle being threatened cannot be underestimated in its violence,” Mr. Nehammer said in a news conference after the 75-minute meeting at Mr. Putin’s residence outside Moscow that the visitor described as blunt and direct.
The Austrian chancellor said he had told the Russian president that as long as people were dying in Ukraine, “the sanctions against Russia will stay in place and will be toughened further.”