ევროპაში ომის დაწყების რისკი, სულ უფრო იზრდება. დიპლომატებმა ვერ მოახერხეს გაექარწყლებინათ რუსეთის უკრაინაში შეჭრის საფრთხე, რომლის პროდასავლური ხელისუფლება, განგაშის ზარს სცემს იმის გამო, რომ მოსკოვმა „თითქმის დაასრულა“, ქვეყნისთვის სასიცოცხლო საფრთხისშემცველი ძალების თავმოყრა უკრაინის აღმოსავლეთ საზღვართან. რუსეთის მხრიდან დარტყმა, აიძულებს ვაშინგტონსა და მის ევროპელ მოკავშირეებს შეკავებიდან – ქმედებაზე გადავიდნენ.
… მაგრამ რამდენად შორს წავა ვაშინგტონი – უკრაინის დასაცავად?
ამერიკელი მაღალი რანგის მოხელეები კვირეების განმავლობაში საუბრობენ რუსეთის მხრიდან შეჭრის საფრთხეზე. შემოგვთავაზა რა რუსებისა და უკრაინელების, როგორც „ერთი ერის“ საკუთარი ვერსია, რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმირ პუტინი, ახლა მოითხოვს პირობას, რომ მისი მეზობელი არასდროს გაწევრიანდება ნატოში. ბაიდენის ადმინისტრაციამ ამგვარი გარანტიების გაცემაზე უარი განაცხადა, იმ არგუმენტით, რომ ყველა ქვეყანას აქვს თვითგამორკვევის უფლება. რუსეთი დღემდე უარყოფს ოპონენტების მოსაზრებას, უკრაინაში შეჭრისთვის მზადებაზე, თუმცა გასულ ოთხშაბათს ბაიდენმა იწინასწარმეტყველა, რომ „ პუტინი ამოქმედდება“, რადგან იარაღის ამგვარი ჟღარუნის შემდეგ, „მან რამე უნდა იღონოს“.
ოთხშაბათსვე ბაიდენმა განაცხადა, რომ ვაშინგტონის პასუხი, დამოკიდებული იქნება რუსეთის მხრიდან შეჭრის სიღრმეზე, ხოლო ხუთშაბათს დასძინა, რომ აშშ არ დაუშვებს „მცირე შეჭრასაც კი“. როგორი იქნება „ომი“ – დამოკიდებულია პუტინის მეთოდზე. იქნება ეს კიბერშეტევა კიევზე (ის უკვე დაიწყო, მაგრამ ჯერჯერობით დაუდგენელია, ვინ დგას ყოველივე ამის უკან), დაბომბვა თუ დონბასისი ოკუპაცია – რეგიონისა, რომელიც რუსეთისგან მხარდაჭერილი სეპარატისტების კონტროლქვეშაა. არ გამოირიცხება უარესი სცენარიც: სრულმასშტაბიანი შეჭრა.

Энтони Файола Anthony Faiola
Риск войны в Европе становится всё выше. Дипломатам не удалось рассеять страхи по поводу российского вторжения на Украину, чьё прозападное правительство бьёт тревогу из-за того, что Москва «почти завершила» угрожающее безопасности наращивание сил у восточной границы страны. Удар заставит Вашингтон и европейских союзников перейти от сдерживания к действиям.
Но как далеко готов зайти Вашингтон чтобы защитить Украину?
Американские чиновники неделями предупреждали о возможном российском вторжении. Изложив своё видение России и Украины как «одного народа», российский президент Владимир Путин теперь требует, чтобы ему пообещали, что его сосед никогда не вступит в НАТО. Администрация Байдена отказалась от таких гарантий, аргументировав тем, что у страны есть право на самоопределение. Россия по-прежнему отрицает заявления о готовящемся наступлении. Однако в среду президент Байден спрогнозировал, что Путин «начнёт действовать» на Украине, потому что после бряцания оружием «ему нужно что-то делать».
В среду Байден заявил, что ответ Вашингтона будет зависеть от уровня вмешательства России, а в четверг уточнил, что США не допустят даже «незначительного вторжения». Какой будет «война», зависит от приёма: кибератаки на Киев (уже начались, хотя неизвестно, кто в них замешан), бомбардировки, оккупация Донбасса, украинского региона под контролем сепаратистов, которых поддерживает Россия. А может быть худший сценарий: полное вторжение.