რიგა – იენს სტოლტენბერგი, 18 თვე ელოდა, რომ რუსეთი დათანხმებოდა -რუსეთი-ნატოს საბჭოს შეკრებას. ახლა 100 ათასი რუსი ჯარისკაცი უკრაინის საზღვართან დგას და ალიანსის წევრებმა არ უწყიან, როგორ იმოქმედებს პუტინი მომავალში
„ჩვენ არ გვაქვს მკაფიო წარმოდგენა რუსეთის ზრახვებზე. მაგრამ ზუსტად ვიცით ის, რომ უკრაინის საზღვრებთან და ამ ქვეყნის შიგნით, მიმდინარეობს შეიარაღებული ძალების გაუგებარი კონცენტრაცია“ – ამბობს ნატოს ხელმძღვანელი.
რიგასთან ახლოს განლაგებულ ნატოს მეწინავე ბატალიონს, თავს ათოვს. ნატოს მრავალეროვნული ძალები, რომელიც 10 ქვეყანას მოიცავს – განუყოფელი ნაწილია ლატვიის მექანიზებული ბრიგადისა, რომელიც 1000 ჯარისკაცს ითვლის.
ორშაბათ დილას, როცა სტოლტენბერგმა ჩაატარა საერთაშორისო ძალების ინსპექტირება, პარადში მონაწილეობა მოისურვა, კარგად ნაპატიებმა, ჟღალმა ხვადმა კატამ.
საბედნიეროდ, ის არ იყო შავი ფერის და რაიმე უბედურებას, ცრუმორწმუნეთათვისაც კი არ მოასწავებდა.
თავის ტკივილი
„მაგრამ ჟღალ ოთფეხს, არც სტოლტენბერგისა და ნატოს, და არც ალიანსში შემავალი ყოფილი საბჭოთა კავშირის რესპუბლიკების მესვეურთა თავის ტკივილის დაამება შეეძლო. დასავლეთის დედაქალაქების ექსპერტები ამბობენ, რომ უკრაინამ თავად უნდა გადაწყვიტოს, თუ ვისთან ყოფნა სურს, -ზუსტად ისევე, როგორც ეს გააკეთა ლატვიამ 90-იანი წლების დასაწყისში, როცა ნატოს გაწევრიანების განაცხადი წარუდგინა.
ნატოს ქვეყნების საგარეო მინისტრები, რიგაში, ოთხშაბათ საღამოს შეიკრიბებიან. იქ იქნება ნორვეგიის ახალი საგარეო საქმეთა მინისტრი – ანიკენ ვიტფელდტიც. განხილვის მთავარ თემას წარმოადგენს, რუსეთის მხრიდან, უკრაინის მიმართ – ძალის დემონსტრაცია.
„უკრაინის საზღვრებთან, რუსეთის მხარეს, ჩვენ ვხედავთ მძიმე ჯავშანტექნიკას, უპილოტო აპარატებს, აღჭურვილობას ელექტრონული და ჰიბრიდული ომისთვის და ათეულ ათასობით ჯარისკაცს. ჩვენ არ ვიცით ზუსტად, რას გეგმავს რუსეთი, მაგრამ დანამდვილებით ვიცით, რომ რუსეთმა უკვე გამოიყენა ძალა უკრაინის წინააღმდეგ“- ამბობს სტოლტენბერგი
რუსეთი საფასურს გადაიხდის
პარასკევს, ნატოს მეთაურმა განაცხადა, რომ რუსეთი საფასურს გადაიხდის, თუ მისი ჯარისკაცები გადალახავენ უკრაინის საზღვარს და რომ ამას მოჰყვება შედეგები.
კითხვზე, როგორი იქნება ეს შედეგები, სტოლტენბერგმა ასეთი პასუხი გასცა:
„გვაქვს რამდენიმე ვარიანტი. მაგრამ არ მივიღებთ რაიმე გადაწყვეტილებას, ვიდრე არ დავინახავთ, რა მოხდება. მთავარი მიზანი შეკავებაა – არ უნდა დავანებოთ რუსეთს, კვლავ გამოუყენოს ჯარი და ძალა“ – თქვა მან.
ანტირუსული ისტერია
რუსეთი, თავი მხრივ, უარყოფს, რომ რაიმე სახეობის შეიარაღებული ძალები, წარმოადგენს საფრთხეს უკრაინისთვის.
საგარეო უწყების ოფიციალური წარმომადგენლის, მარია ზახაროვას თქმით, ვითარება გამწვავდა აშშ-სა და ნატოს სხვა ქვეყნების განცხადებების შემდეგ, რომ რუსეთი, თითქოსდა აპირებდა უკრაინაზე თავდასხმას. ამის შესახებ, ზახაროვამ ხუთშაბათს, მოსკოვში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, სწავლებები, საკუთრივ რუსეთის ტერიტორიაზე, მართლაც ჩატარდა და შენაერთების გადასროლაც მოხდა, თუმცა არა უკრაინის საზღვრებთან. ამ მასშტაბური დეზინფორმაციული კამპანიის მკაფიო მიზანია – გააღვივოს ანტირუსული ისტერია, დასძინა ზახაროვამ.
განხეთქილება
ნატოს აღარ აქვს ოფიციალური კავშირი რუსეთთან. ამის თქმით, სტოლტენბერგმა მიუთითა, რომ რუსეთმა გადაწყვიტა დაეხურა ნატოს წარმომადგენლობა მოსკოვში და თავისი წარმომადგენლობა ბრიუსელში.
თუმცა, მანამდე, ნატომ გაუუქმა აკრედიტაცია 8 რუს დიპლომატს, რომლებიც წარმოდგენილნი იყვნენ დელეგაციაში. მოტივად ნატომ დაასახელა ის, რომ ეს ხალხი, დიპლომატიის ნაცვლად, დაზვერვით იყო დაკავებული.
რუსეთ-ნატოს საბჭო – 2019 წლის 5 ივლისიდან არ შეკრებილა. სტოლტენბერგმა ადრე VG-ს აცნობა, რომ არაერთხელ სცადა შეხვედრის ორგანიზება, მაგრამ რუსებმა არ უპასუხეს.
ორშაბათს, სტოლტენბერგმა განაცხადა, რომ ნატოს გენერალური მდივნის თანაშემწე – მირჩა ჯოანე, რამდენიმე დღის წინ, შეხვდა რუსეთის ელჩს ბელგიაში, თავად კი საგარეო საქმეთა მინისტრ სერგეი ლავროვს – ნიუ- იორკში ესაუბრა.
VG: რატომ ვერ ახერხებთ შეკავების ორფორმატიანი სტრატეგიის, პლუს დიალოგის რეალიზებას, ბატონო სტოლტენბერგ?
იენს სტოლტენბერგი: „ძალზე საწყენია, რომ რუსეთი აღარ მონაწილეობს რუსეთ-ნატოს საბჭოში. ბურთი ამჟამად რუსეთის მხარესაა. მაგრამ მე მჯერა რუსეთთან დიალოგის საჭიროების. ისინიც და ჩვენც დაინტერესებული უნდა ვიყოთ ურთიერთობის გაუმჯობესებით და თავი უნდა გავართვათ ამ ურთიერთობაში არსებულ სიძნელეებს.“
სწავლება
ნატოს მეწინავე ბატლიონის მეთაურმა, ვიცე-პოლკოვნიკმა ჯონ ბენსონმა, რიგასთან მდებარე პოლიგონზე გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ მიმდინარე სწავლება – Winter Shield-ი, ყოველწლიური ღონისძიებაა და ის არ არის პროვოცირებული უკრაინასთან რუსეთის ძალების კონცენტრაციით და არც ბელორუსის მხრიდან მიტანილი დევნილთა შტურმით – ლიეტუვის ლატვიის და პოლონეთის საზღვრებთან.
„ჩვენ არ ვემზადებით რომელიმე ქვეყანასთან საბრძოლველად, უბრალოდ ვცდილობთ, მზად ვიყოთ ნებისმიერი სიტუაციიისთვის“- თქვა ბენსონმა.

Альф Бьярне Йонсен (Alf Bjarne Johnsen)
Рига — 18 месяцев Йенс Столтенберг (Jens Stoltenberg) ждал, чтобы Россия согласилась на встречу Совета Россия-НАТО. А сейчас 100 тысяч российских солдат стоят на границе с Украиной, и страны Альянса не знают, что Путин предпримет дальше
«У нас нет четкого представления о намерениях России. Но что мы точно знаем, так это то, что у границы с Украиной и внутри Украины наблюдается необычная концентрация вооруженных сил», — говорит глава НАТО.
Свежий снег засыпает передовой батальон НАТО в военном лагере под Ригой. Многонациональные силы НАТО из десяти стран — неотъемлемая часть латвийской механизированной бригады, насчитывающей более тысячи солдат.
В понедельник днем, когда Столтенберг инспектировал международные силы, в параде захотел поучаствовать упитанный рыжий кот.
К счастью, он был не черный, и никакого несчастья суеверным не предвещал.
Головная боль
Но исцелить главную головную боль Столтенберга и НАТО, особенно входящих в нее бывших советских республик, этот рыжий четвероногий не смог. Эксперты западных столиц говорят, что Украина сама должна решать, с кем она хочет быть. Точно так же, как решила в 90-х годах Латвия, когда республика подала заявление на вступление в НАТО.
Министры иностранных дел стран НАТО встретятся в Риге во второй половине дня во вторник. Там будет и новый министр иностранных дел Норвегии Анникен Витфельдт (Anniken Huitfeldt). Центральной темой будет российская демонстрация силы в адрес Украины.
«На российской стороне границы с Украиной мы видим тяжелую бронетехнику, беспилотники, оборудование для электронной и гибридной войны. И десятки тысяч солдат. Мы не знаем наверняка, какие планы у России. Но мы точно знаем, что Россия недавно уже применяла силу против Украины», — говорит Столтенберг.
Россия заплатит
В пятницу глава НАТО сказал, что Россия заплатит, если ее войска пересекут границу с Украиной, и что это будет иметь для нее последствия.
На вопрос о том, какими же будут эти последствия, Столтенберг нам теперь ответил так:
«У нас есть несколько вариантов. Но мы не будем принимать никаких решений, прежде чем не узнаем, что произойдет дальше. Главная цель сдерживания — не дать россиянам снова применить силу и войска», — сказал он.
Антироссийская истерия
Россия же со совей стороны отрицает, что какие-то из ее военных сил представляют собой угрозу для Украины.
По словам официального представителя МИД Марии Захаровой, ситуация обострилась после необоснованных заявлений США и других стран НАТО о том, что Россия якобы готовится напасть на Украину. Об этом Захарова заявила в четверг на пресс-конференции в Москве.
По ее словам, учения на собственной территории России действительно были, и войска действительно перебрасывали, но уж точно не до границы с Украиной. Явная цель этой масштабной дезинформационной кампании — подстегнуть антироссийскую истерию, добавила Захарова.
У НАТО больше нет официальной связи с Россией. Говоря об этом Столтенберг указал, что Россия приняла решение закрыть представительство НАТО в Москве, а также собственное представительство при НАТО в Брюсселе.
Но еще до этого НАТО отозвала аккредитацию восьми российских дипломатов, заявленных в состав делегации. В качестве обоснования в НАТО заявили, что эти люди на самом деле занимались разведкой, а не дипломатией.
Совет Россия-НАТО не собирался с 5 июля 2019 года. Столтенберг ранее сообщал VG, что неоднократно пытался организовать встречу, но россияне не отвечали.
Однако в понедельник Столтенберг рассказал, что заместитель генерального секретаря НАТО Мирча Джоанэ (Mircea Geoană) несколько дней назад встречался с послом России в Бельгии, а в сентябре он сам встречался с министром иностранных дел Сергеем Лавровым в Нью-Йорке.
VG: Почему же Вам не удается реализовывать двухформатную стратегию сдерживание плюс диалог, господин Столтенберг?
Йенс Столтенберг: Нам очень жаль, что Россия больше не участвует в Совете Россия-НАТО. Мяч на стороне россиян. Но я верю в диалог с Россией. И мы, и они должны быть заинтересованы в улучшении отношений и готовы справляться с большими трудностями в этих отношениях.
Учения
Но командующий передовым батальоном НАТО в Литве подполковник Джон Бенсон (John Benson) в понедельник заявил на брифинге на полигоне под Ригой, что идущие сейчас учения «Зимний щит» (Winter Shield) — это ежегодные полевые учения, и они вовсе не спровоцированы российским наращиванием сил или давлением беженцев на границы Латвии, Литвы и Польши со стороны Белоруссии.
«Мы не готовимся бороться с какой-то конкретной страной, мы просто стараемся подготовиться к любой возможной ситуации», — сказал Бенсон.