ნატოს გენერალური მდივნის, იენს სტოლტენბერგის კომენტარების შემდეგ, რომ ალიანსის სამიტი ბრიუსელში ,,მხოლოდ წევრებისთვის’’ გაიმართება, საბოლოოდ გაირკვა: უკრაინას ადგილი მიუჩინეს ევროატლანტიკური უსაფრთხოების პოლიტიკის პერიფერიაზე. ეს ფაქტი მამხილებელიცაა, რადგან კონკრეტული მაგალითი ააშკარავებს ზელენსკის დიპლომატიის დაგროვილ შეცდომებს. საჭიროა გაკეთდეს დასკვნები
რა თქმა უნდა, ხელისუფლების აპოლოგეტები თავიანთ კომუნიკაციაში ჩაეჭიდებიან სტოლტენბერგის განმარტებას, როგორც ხავსს. თუმცა შევახსენებთ, რომ 2018 წელს, ნატო ასევე აპირებდა მოკავშირეების შეკრებას ,,ოჯახური შეხვედრის’’ ფორმატში და საამისოდ გამოიყენა აშშ-ს მაშინდელი პრეზიდენტის, ტრამპის ვიზიტი ბრიუსელში, თუმცა მაშინ, კიევმა სხვა პარტნიორებთან, უპირველესად საქართველოსთან ერთად, მოახერხა გამოეძებნა ისეთი ფორმატი, რომლის საშუალებითაც ის მიიწვიეს ალიანსის სამიტზე – თანაც, ეს მოხერხდა უნგრეთის ძაფრი  წინააღმდეგობის მიუხედავად.
გავარკვიოთ ამჯერად რა ვერ არის რიგზე.
1. უკრაინის არყოფნა ნატოს სამიტზე, არის დამატებითი მტკიცებულება, ხელისუფლებაში სტრატეგიული ხედვის უქონლობისა. შეხვედრის წინ გაკეთებული ყველა განცხადება და ქმედება ისეთ შთაბეჭდილებას ტოვებს, რომ ამის შესახებ, თითქოს გუშინ გაიგეს. ნათელია, რომ ასეთი მიდგომით, ყველაფრის ბოლო წუთებისთვის მოტოვებით, არაფერი გამოგივა. ამ ფონზე, ნატოს გენმდივნის განმარტებაც სწორად უნდა გავიგოთ. ის არ არის პასუხისმგებელი უკრაინის არაშორსმჭვრეტელობაზე, რომელმაც დაკარგა კიდევ ერთი შანსი. ამგვარ ღონისძიებებში მონაწილეობის პერსპექტივა წინასწარ არის გასათვლელი, რადგან უკრაინისთვის დეკლარირებული ღია კარის ღრიჭოში შეძვრომა, ყოველთვის რთული იყო. პროფესიონალებმა ეს კარგად იციან. 2018 წელს, უკრაინის მეხუთე პრეზიდენტმა როგორღაც მოახერხა მიეწვიათ ასეთ სამიტზე და შეხვედროდა პრეზიდენტ ტრამპს, თანაც ჰელსინკში, აშშ-რუსეთის სამიტამდე რამდენიმე დღით ადრე.
2. ზელენსკის დიპლომატია ხელმოწერით ადასტურებს თავის უუნარობას – წაიკითხოს საერთაშორისო კონტექსტი. წესი ერთია: ყოველთვის უნდა იყო მოვლენათა ეპიცენტრში. ბრიუსელში, ნატოს სამიტზე არყოფნა, სიგნალია პუტინისთვის – უკრაინისთვის მიჩენილ ადგილზე ტრანსატლანტიკური კოორდინატების სისტემაში. სამაგიეროდ ზელენსკისთვის, კაცმა რომ თქვას, უფრო კომფორტულია იქ არყოფნა, როგორც ეს ვნახეთ ყატარში ვიზიტის დროს, როცა საჭირო იყო წინა ხაზზე ყოფნა დონბასში, სადაც პუტინი ,,მოთელვას’’ უტარებდა საკუთარ ჯარებს ჩვენს საზღვრებთან, ან ისე, როგორც ეს კლიმატურ სამიტზე მოხდა აპრილის თვეში. არადა კიევის მონაწილეობის საფუძველი საკმარისად მტკიცე იყო: გავიხსენოთ, რომ პარიზის შეთანხმებას, ლამის პირველები შევუერთდით. ან შვიდეულის სამიტი მოვიგონოთ, სადაც ,,მეგობარმა მაკრონმა’’ გადაწყვიტა ბელორუსი ოპოზიციონერების მიწვევა.
3. ზელენსკი ქმნის საშიშ პრეცედენტებს, რომლებიც შესაძლოა პერსპექტივაში გადამწყვეტი აღმოჩნდეს. ასეა მოწყობილი დიპლომატია, რომელშიც მთავარი საფუძვლის ( ხელოვნურის და კრეატიულის ან ობიექტურის) შექმნაა, რომლითაც მეგობრებს შეეძლებათ უკრაინის დახმარება, ხოლო ოპონენტების – იმავე ნიადაგზე განიარაღება. იმავდროულად, 2019 წლის დეკემბერში ნატოს საიუბილეო სამიტზე უკრაინის არყოფნის შემდეგ, ჩვენი ქვეყნის უდრტვინველი პოზიციის გათვალისწინებით, ჩვენმა პარტნიორებმა გადაწყვიტეს, რომ შეიძლებოდა ჩვენი ქვეყნის უგულვებელყოფა – კიევისთვის ხომ ეს, არც ისე პრინციპული საკითხია.
4. დიპლომატია მხოლოდ შიდა მოხმარებისთვის, სწორედ ასეთია ახლანდელი მიდგომა, რომელიც განწირულია რეგრესისთვის. მთავარი მაყურებელი ამ ისტორიისა კი უკრაინაში კი არა, მის გარეთაა. პარტნიორებმა უნდა გაიგონ უკრაინის პრიორიტეტები, თუ საითკენ მოძრაობს ქვეყანა. მაშინ მიწვევაც ძალდაუტანებლად მოხდება. ახლა ხელთ გვაქვს ,,შავი ნიშანი,’’ რომელი უნდა შეიცვალოს არა შემდგომი ციკლის დაგეგმარებასა და შეფასებაზე ლაპარაკით, არამედ, თუნდაც პირდაპირი სატელეფონო საუბრით სტოლტენბერგთან.
1. პარტნიორებთან კონტაქტი უნდა ხორციელდებოდეს, არა სამარქაფო პრინციპით. ის უნდა დაიგეგმოს „ერთი ნაბიჯით ადრე.’’ სამიტის გამოტოვების საფრთხის გამო, ,,პირველის’’ ტელეფონს ცეცხლი უნდა ეკიდოს ნატოს ყველა საკვანძო დედაქალაქებთან საუბრებით. ზარები უნდა იყოს კიევიდან და არა კიევში.
და ბოლოს: რა თქმა უნდა შესაძლებელია ყველაფრის სხვა დონეებისთვის გადაბარება, მაგრამ შედეგიც სხვაზე მინდობილი იქნება. ყველაფერს უმაღლესი დონის კონტაქტები წყვეტს. ზელენსკი უნდა ესწრაფოდეს, რათა პარტნიორებმა თავისიანად მიიღონ. ამის ნაცვლად, ის პრეზიდენტ პუტინთან შეხვედრას ცდილობს და სამშვიდობო შეთანხმებაზე ბოდვით არის დაკავებული.

После комментариев генсека НАТО Йенса Столтенберга о проведении саммита Альянса в Брюсселе «только для союзников» стало окончательно ясно, что опять Украине отведено место на периферии политики евроатлантической безопасности. Это обстоятельство не только обидно. Оно обличительно, ведь на конкретном примере раскрывает накопленные недостатки дипломатии Зеленского. Надо делать выводы
Конечно, апологеты власти в своей коммуникации уцепятся за объяснение Столтенберга как за спасательную соломинку. Однако напомню, что в 2018 году НАТО также планировало провести «семейную встречу» в формате союзников, пользуясь визитом тогдашнего президента США Трампа в Брюссель. Однако Киев вместе с другими партнерами, прежде всего Грузией, заставил отыскать такой формат, по которому был приглашен на саммит Альянса. Причем это произошло несмотря на мощное сопротивление Венгрии.
Разберем, что на этот раз снова не так.
1. Очередное неприглашение Украины на саммит НАТО стало дополнительным подтверждением отсутствия стратегического видения на Банковой. Все действия и заявления накануне встречи свидетельствуют о том, что об этой встрече услышали будто вчера. Понятно, что с таким подходом в последние минуты решить ничего не получится. И разъяснения генсека НАТО на этом фоне тоже следует правильно толковать. Он не несет ответственности за недальновидность Украины, которая потеряла свой шанс. Перспективы участия в таких мероприятиях готовятся заранее, ведь протиснуться в узкие, пусть и открытые для Украины двери НАТО всегда было сложно. Профессионалы с Михайловской об этом знают. Как-то же в 2018 году пятом президенту удалось и быть приглашенным на такой саммит, и встретиться с президентом Трампом, причем за несколько дней до американо-российского саммита в Хельсинки.
1. Дипломатия Зеленского продолжает расписываться в собственной несостоятельности читать международный контекст. Правило одно: надо всегда быть там, где эпицентр событий. Не на обочине. Отсутствовать в Брюсселе во время саммита НАТО — сигнал Путину о месте Украины в системе трансатлантических координат. Зато Зеленскому, пожалуй, комфортнее быть не там. Как это видели с визитом в Катар, когда надо было быть на передовой на Донбассе, где Путин «разогревал» свои войска на нашей границе. Или как это случилось с климатическим саммитом в апреле, хотя оснований для участия Киева было более чем достаточно: вспомнить хотя бы присоединение к Парижскому соглашению едва ли не первыми. Или как это будет с саммитом Семерки, куда «друг Макрон» решил позвать белорусских оппозиционеров.
1. Зеленский создает опасные прецеденты, которые могут быть определяющими на перспективу. Так уж устроена дипломатия, в которой главным является создавать основания (искусственные и креативные или объективные), которые бы давали возможность друзьям помогать Украине, а оппонентов — обезоруживать теми же прецедентами. В то же время после спокойного неучастия Украины на высшем уровне в юбилейном саммите НАТО в декабре 2019, не исключено, что наши партнеры поняли, что ее можно и не приглашать. Ведь для Киева, значит, это не принципиально.
1. Дипломатия исключительно для внутреннего потребления, а именно таков подход Банковой, обречена на регресс. Главный зритель в этой истории не в Украине, а за ее пределами. Партнеры должны понимать приоритеты Украины, и куда движется страна. Тогда и приглашения появляются непринужденно. Пока имеем своеобразную «черную метку», перебивать которую следует не разговорами об очередном цикле Процесса планирования и оценки сил, а хотя бы телефонным разговором со Столтенбергом.
1. Контакты с партнерами нельзя осуществлять по остаточному принципу. Их надо планировать с позиций «на шаг вперед». Из-за угрозы отсутствия на саммите, первый телефон должен гореть от разговоров со всеми ключевыми столицами НАТО. Звонить должен Киев, а не в Киев.
И напоследок: можно, конечно, все перепоручать на другие уровни, но тогда и результат будет препоручительного качества. Все решают личные контакты высокого уровня. Зеленский должен стремиться стать своим для партнеров. Вместо этого он пока тянется к президенту Путину, с которым бредит и встречей, и мирными договоренностями.