სხვადასხვა ავტორები, რომლებიც წარმოადგენენ ამერიკული საზოგადოების ელიტას, არაერთხელ შეხებიან აშშ-ს ,,დაშლის’’ თემას. მაგალითად, ჯოელ გარომ 1989 წელს გამოაქვეყნა წიგნი – ,,ჩრდილოეთ ამერიკის ცხრა ხალხი,’’ ხოლო კოლინ გუდარდმა დაწერა ნაშრომი სახელწოდებით – ,,ამერიკელი ერები: ჩრდილოეთ ამერიკის თერთმეტი რეგიონული  კულტურის კონკურენციის ისტორია“, რომელიც 2001 წელს გამოიცა. ამ თემაზე წერდნენ უცხოელი ავტორებიც: 2008 წელს, რუსმა პოლიტოლოგმა იგორ პანარინმა იწინასწარმეტყველა აშშ-ს დაშლა ექვს ნაწილად,  ნორვეგიელმა იოჰან გალტუნგმა კი (რომელმაც გამოიცნო სსრკ-ს რღვევა)  შტატების დაშლის ზუსტი ვადაც დაასახელა – 2008 წელი
ახლახან თეთრმა სახლმა გამოაქვეყნა ნაციონალური სტრატეგიული უსაფრთხოების სახელმძღვანელო, რომელშიც აქცენტი თავდაცვის პოზიციების დაკავებაზე, ჩინეთთან და რუსეთთან  ,,სტრატეგიულ სტაბილურობის’’ სფეროში თანამშრომლობაზე კეთდება.
ამას გარდა, მნიშვნელოვანია მოგითხროთ აეროკოსმოსური ლაბორატორიის დირექტორ – ანდრეი მარტიანოვზე, რომელიც საბჭოთა სამხედრო-საზღვაო ძალებში მსახურობდა. მის პირველ წიგნს ,,სამხედრო უპირატესობის დაკარგვა:  ამერიკელთა ახლომხედველობა სტრატეგიულ დაგეგმარებაში“ ფართო რეზონანსი მოჰყვა. შემდეგ მარტიანოვმა გამოაქვეყნა მეორე წიგნი – „(ნამდვილი) რევოლუცია სამხედრო საქმეში“.
მისი მესამე წიგნი -„ რღვევა: მოახლოვებული კატასტროფის ნიშნები აშშ-ში“, რომელიც 1 მაისს გამოვა, ავტორი წერს, რომ აშშ განიცდის ღრმა გარდაქმნებს, რადგან თუ დავაკვირდებით ძალაუფლების ყველა კრიტერიუმს, მაშინ ნათელია, რომ რუსეთისა და ჩინეთის აღზევების შედეგად, აშშ მეტად ჩამორჩა.
რონალდ რეიგანის ადმინისტრაციისდროინდელი აშშ-ს ფინანსთა მინისტრის თანაშემწე ეკონომიკური პოლიტიკის საკითხებში, პოლ კრეიგ რობერტსი, რომელიც კრიტიკულად ეკიდება ფინანსურ გლობალიზაციას, აღტაცებული იყო ანდრეი მარტიანოვის უტყუარი დასკვნებით აშშ-ს შესახებ: ,,ის გვიჩვენებს, რომ აშშ-ს დაშლა გარდაუვალია, რადგან  ქვეყნის ნგრევაში მთავარი დამნაშავენი  არიან – მმართველი ელიტები.’’
ავტორი გამოწვილვით სწავლობს კატასტროფული დაკნინების მიზეზებს, რომელსაც შეერთებული შტატები განიცდის ყველა მიმართულებით. მათ შორის ის გამოარჩევს ეკონომიკის დეინდუსტრიალიზაციას. იმავდროულად, ის აღნიშნავს, რომ ეკონომიკის ზრდის ერთადერთი წყარო ფიქლის გაზია, მაგრამ მისი ბარბაროსული მეთოდებით მოპოვების გამო, ისიც მალე ამოიწურება.
მე არ ვიცი განიხილავს თუ არა ანდრეი მარტიანოვი თანამგზავრ ,,პერსევერანსის’’ დაჯდომას მარსზე, ან სუფთა ენერგიის წყაროებს, რაც ბაიდენს უნდა განახორციელოს უახლოესი 30 წლის განმავლობაში.
მარტიანოვი მიუთითებს აშშ-ს ,,რეალური რღვევის’’ უზარმაზარ რისკზე იმ მიზეზით, რომ უთანხმოება ეთნიკურ და იდეოლოგიურ საფუძველზე ყოველდღიურად ძლიერდება.
ის თვლის, რომ ამერიკული საზოგადოების ყველაზე ღრმა ,,ტექტონიკური ფილა’’ უკავშირდება კულტურას: ლაპარაკია აღმოსავლეთ და დასავლეთ სანაპიროების ,,თვითგამოცხადებულ’’ ელიტებზე, პოლიტიკურ კორექტულობაზე, რომლითაც გაჟღენთილია საზოგადოების ქსოვილი და თეთრ ანგლოსაქსური წარმოშობის პროტესტანტთა უპირატესობის იდეოლოგიაზე.
ანდრეი მარტიანოვი ბევრს საუბრობს ცნობილ პოლიტოლოგ დიმიტრი ორლოვზე, რომელიც სწავლობს ჩვენი ცივილიზაციის განადგურების რისკებს და აღნიშნავს, რომ ,,აშშ უკვე კრახს განიცდის.’’
მეორე ავტორის თქმით, რომელიც ფსევდონიმით The Saker გამოდის, მარტიანოვის ტრილოგიის ბოლო წიგნი მიგვითითებს, რომ აშშ აღარ არის ,,მსოფლიო ჰეგემონი’’ და ახლა ყველა სფეროში  ვარდნას განიცდის. განსაკუთრებით მკაფიოდ სახელმწიფოს ,,დაკნინება’’ შეიმჩნევა 10 მიმართულებით: 1. მოხმარება; 2. მოხმარებითი ფორიაქი (ფსიქოლოგიური დაავადება, რომელიც მდიდარ ახალგაზრდებს ემართებათ); 3. გეოეკონომიკა; 4. ენერგეტიკა; 5. წარმოება; 6. დასავლური ელიტები; 7. შეიარაღების რბოლაში დამარცხება; 8. ყველაზე, მათ შორის ამერიკელებზე გაბატონება; 9. ყოფნა-არყოფნა; 10. დასკვნა: არაფერი გამორჩეული – არც თავისუფლება, არც აყვავება. რითი არ არის ეს ამერიკა?
ანდრეი მარტიანოვი ასაბუთებს, რომ ,,მმართველი ელიტები’’ არ აცნობენ მოქალაქეებს რეალურ ვითარებას და ეს ძალზე ჰგავს ტიტანიკის ჩაძირვას, რაც ყველას შეუძლებელი ეგონა. ამას გარდა, ავტორი აღნიშნავს, რომ ,,სსრკ-ს დაშლამ და მის კვალად ეკონომიკურმა კრახმა, ბევრი რამ ასწავლა რუსებს, ამასთან, დაუტოვა ძალაუფლების დაკარგვით გამოწვეული დამცირების განცდა. იგივე ხდება ახლა აშშ-ში.’’
დასკვნის სახით, მარტიანოვი ამბობს, რომ ,,აშშ-ში კრიზისს სისტემატური ხასიათი აქვს,’’ ამერიკის ელიტები კი გაუნათლებლები და თავხედები არიან, მათთვის უცხოა კულტურის გაგება, ათწლეულების განმავლობაში ისინი ცხოვრობენ საკუთარი პროპაგანდითვე დაჰიპნოზებულნი და ამ მდგომარეობას ელიტები რეალობად აღიქვამენ.’’
ახლა, ამერიკული კიბერ-ბანკოკრატიის გამორჩეული თვისებაა – პოლიტიკა, რომელიც დაფუძნებულია პლუტოკრატიაზე – ეს  სიმდიდრე კი არა,  სრული უუნარობაა,  დაინახო ის, რაც ხდება ირგვლივ.

La Jornada (Мексика)
Различные авторы, представляющие верхушку американского общества, не раз затрагивали тему «распада» США. Например, Джоэл Гарро (Joel Garreau), в 1989 году опубликовавший книгу «Девять народов Северной Америки», или Колин Вудард (Colin Woodard), написавший труд под названием «Американские нации: история одиннадцати конкурирующих региональных культур Северной Америки», который был издан в 2011 году. Зарубежные авторы тоже писали на эту тему. В 2008 году российский политолог Игорь Панарин предсказал, что США распадутся на шесть частей, а норвежец Йохан Галтунг (Johan Galtung), который предвидел распад СССР, даже указал точную дату краха Соединенных штатов — 2020 годk
Недавно Белый дом опубликовал Руководство по национальной стратегической безопасности, в котором основной упор сделан на занятие оборонительных позиций, а также на сотрудничество с Китаем и Россией в сфере «стратегической стабильности».
Кроме того, важно рассказать об Андрее Мартьянове, директоре лаборатории в аэрокосмической компании, служившем в советских ВМС, чья первая книга «Потеря военного превосходства: близорукость американского стратегического планирования» имела широкий резонанс.
Затем Мартьянов опубликовал вторую книгу — «(Настоящая) революция в военном деле».
В своей третьей книге — «Распад: признаки надвигающейся на США катастрофы», которая выйдет 1 мая, автор пишет, что США переживают этап глубоких преобразований, ведь если взглянуть на все критерии, свидетельствующие о наличии «власти», то из-за возвышения России и Китая, Соединенные штаты оказались далеко позади.
Пол Крейг Робертс (Paul Craig Roberts), бывший помощник по экономической политике министра финансов США в администрации Рональда Рейгана, который весьма критически относится к финансовой глобализации, был восхищен безупречными выводами Андрея Мартьянова о США. «Он показывает, что распад США необратим, поскольку главные виновники проблем, разрушающих страну, — это правящие элиты».
Автор досконально изучает причины катастрофического упадка, который переживают Соединенные штаты во всех сферах деятельности. Среди них он выделяет деиндустриализацию экономики. В то же    время он отмечает, что единственный источник роста, а именно сланцевая нефть и использование варварского способа ее добычи, гидроразрыва пласта, совсем скоро окончательно иссякнет.
Я не знаю, затрагивает ли Андрей Мартьянов тему невероятной посадки на Марс марсохода «Персеверанс» или переход на чистые источники энергии, который Байден хочет осуществить в ближайшие 30 лет.
Тем не менее Мартьянов указывает на огромный риск «реального распада» США из-за того, что разногласия на этнической и идеологической почве с каждым днем только усиливаются.
Он считает, что самая глубокая «тектоническая плита» американского общества связана с культурой: речь идет о «самопровозглашенных» элитах западного и восточного побережий, политической корректности, пропитавшей саму ткань общества, и идеологии превосходства белых англосаксонских протестантов.
Андрей Мартьянов также много рассказывает об известном политологе Дмитрии Орлове, занимающемся исследованиями рисков краха нашей цивилизации, и отмечает, что «США уже терпят крах».
По словам другого автора под псевдонимом The Saker, последняя книга трилогии Мартьянова показывает, что США перестали быть «мировым гегемоном» и сейчас переживают упадок в самых разных сферах. Наиболее отчетливо «распад» государства виден в десяти из них. 1. Потребление. 2. Потреблудие (психологическая болезнь, которой подвержена богатая молодежь). 3. Геоэкономика. 4. Энергетика. 5. Производство. 6. Западные элиты. 7. Поражение в гонке вооружений. 8. Господство над всеми, в том числе американцами. 9. Быть или не быть. 10. Вывод: ничего выдающегося, ни свободы, ни процветания. Это что не США?
Андрей Мартьянов доказывает, что «правящие элиты» врут гражданам о реальном положении дел, и все это очень похоже на крушение Титаника, которое все считали «невозможным». Кроме того, автор отмечает, что «распад СССР и экономический крах, последовавший за ним, многому научили россиян, а еще оставили привкус унижения от потери власти. То же сейчас переживают и Соединенные Штаты».
В заключение Мартьянов говорит, что «кризис в США имеет систематический характер», а «американские элиты необразованны и невежественны, им не знакомо понятие культуры, и живут они словно загипнотизированные десятилетиями собственной пропаганды, которую они принимают за действительность».
Теперь главная отличительная черта кибер-банкократии Америки, политика которой основана на плутократии, — это не богатство, а совершенная неспособность увидеть, что происходит вокруг.