უკრაინისა და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის (სსფ) ურთიერთობაში პაუზაა აღებული და ეს მდგომარეობა, შეიძლება დიდხანს გაგრძელდეს.  Апостроф-მა გაარკვია, თუ რამდენ ხანს გაძლებს ეს ქვეყანა სსფ-ს ფულის გარეშე და რა ემუქრება მას, მოვლენათა ცუდი სცენარით განვითარების შემთხვევაში
უკრაინა,.ახლო მომავალში ვერ მიიღებს ფულს სსფ-სგან, ეს გაირკვა 12 თებერვალს, როცა ფონდის მისიამ სამუშაო დაასრულა.
შეგახსენებთ, სსფ-მ stand- by  პროგრამის ფარგლებში, რომელიც 18 თვეზე იყო გათვლილი, 2020 წლის ივნისში, უკრაინას გამოუყო ტრანში – 2,1 მილიარდი დოლარის ოდენობით. წლის დასასრულამდე ელოდნენ კიდევ 2 ტრანშს –  700 მლნ. დოლარის მოცულობით, მაგრამ კიევმა ეს თანხა ვერ მიიღო. როგორც გაირკვა, ფონდს გაუჩნდა კითხვები, რომლებიც უკავშირდება კორუფციასთან ბრძოლას, სასამართლოს რეფორმირებასა და ეროვნული ბანკის დამოუკიდებლობას.
გასული წლის დეკემბერში, სსფ-ს მისიამ დაიწყო პროგრამის გადახედვა (დისტანციურ რეჟიმში) და გაჩნდა მცირე იმედი, რომ დაფინანსება მალე განახლდებოდა.
ეს, როგორც ჩანს, ირწმუნეს უკრაინის სხვა კრედიტორებმაც. ასე მაგალითად, მსოფლიო ბანკმა დეკემბერშივე დაამტკიცა 300 მლნ. დოლარის სესხი, ხოლო ევროკავშირმა გამოყო ტრანში – 600 მლნ. ევრო, მაკროფინანსური დახმარების  ფარგლებში.
ამას გარდა, ფინანსთა სამინისტრომ წინსწრებით გამოუშვა 600 მლნ. დოლარის ევროობლიგაციები.
თუმცა, როგორც უკვე ითქვა, სსფ-ს მისიის მუშაობა უშედეგოდ დასრულდა და რეალურად, ფონდმა ჩვენთან თანამშრომლობა შეაჩერა, თანაც გაურკვეველი დროით.
წრეზე სიარული ზაფხულამდე
რამდენად კრიტიკულია სსფ-ს პაუზა  უკრაინის ეკონომიკისთვის? რაგინდ გასაკვირი არ უნდა იყოს, განსაკუთრებული სიძნელეები  – ჯერჯერობით, არ გვემუქრება.
,,ჯერ კიდევ გვაქვს სიმყარის მარაგი. ამდენად, უახლოეს თვეებში, შეიძლება ზაფხულამდეც, ჩვენ შეგვიძლია წრეზე სიარული და პრობლემებს ვერ ვიგრძნობთ’’ – განაცხადა  Апостроф-თან კომენტირებისას, საინვესტიციო ბანკირმა და ფინანსურმა ანალიტიკოსმა, სერგეი ფურსამ.
მისი თქმით, სწორედ ამით აიხსნება უკრაინის მთავრობის უდარდელი დამოკიდებულება, რამაც გამოიწვია თანამშრომლობის შეჩერება.
უსაფრთხოების ბალიში შეიქმნა იმ სესხებით, რომელიც გასულ წელს გაიცა.
მეტიც, ფურსა მიიჩნევს, რომ ინვესტორები უკრაინას თავს არ აარიდებენ, მიუხედავად სსფ-ს პაუზისა, რადგან მათ სწამთ, რომ ადრე თუ გვიან, თანამშრომლობა აღდგება.
,,თანაც, სიტუაცია საგარეო ბაზრებზე მართალია მცირედით გაუარესდა, მაგრამ ჯერ კიდევ სასურველია. ჩვენ საქონელზე მოთხოვნა მაღალია, მაღალია ფასებიც’’- დაამატა სპეციალისტმა.
საინვესტიციო კომპანია ,,ალპარის’’ უფროსი ანალიტიკოსი, ვადიმ იუსუბი ასევე თვლის, რომ ჯერჯერობით ეკონომიკას არაფერი ემუქრება. გამოცემასთან საუბარში მან აღნიშნა, რომ თუ უკრაინის ხელისუფლება შეასრულებს სსფ-ს მოთხოვნებს, გაზაფხულზე მოლაპარაკებები განახლდება, რათა ზაფხულისკენ ტრანში გამოყოფა მაინც მოხდეს და სერიოზული პრობლემები თავიდან ავიცილოთ: ამ შემთხვევაში, ფონდის მხრიდან ფულის მიცემის გადავადება, არ უნდა იყოს კრიტიკული.’’
დაფინანსების გარეშე
აი, მერე კი ყველაფერი შეიძლება გართულდეს. ,,უკრაინა მსს-ს პროგრამის გარეშე გაქრება მსოფლიო რუკიდან. სხვა საქმეა, რომ ფონდის მხრიდან დაუფინანსებლობა, იქნება იმის დადასტურება, რომ ქვეყანაში გამეფებულია კორუფცია და ჯიბის მართლმსაჯულება. უკრაინელებისთვის, ეს ნიშნავს ლათინური ამერიკის მსგავს მუდმივ სიღარიბეს’’- ამბობს ვადიმ იოსუბი.
მისი სიტყვებით, თუ კორუფცია ამ დონეზე შენარჩუნდა, ქვეყანაში ინვესტიციები არ შემოვა და სესხების გაცილებით მაღალი განაკვეთით მოზიდვა მოგვიწევს: ,,ეს გამოიწვევს სახელმწიფო დავალიანების ზრდას, წლიურად –  დაახლოებით 1მლრ. დოლარის.
ასევე, გასათვალისწინებელია, რომ სსფ-ის პროგრამაზე მიბმულია უკრაინის სხვა კრედიტორების სესხებიც, კერძოდ, ევროკავშირის მეორე მაკროფინანსური ტრანში 600 მილიონი ევრო და მსოფლიო ბანკის 2 ტრანში – 350 მილიონი დოლარი, აღნიშნავს კომპანია ,,საბირჟო ტექნოლოგიების ცენტრის’’ ანალიტიკოსი, მაქსიმ ორიშჩაკი. ,,ანუ შეიძლება ითქვას, ქვეყანა დაფინანსების გარეშე დარჩა’’- თქვა მან  კომენტარში.
დევოლტი შეკვეთილია?
როგორი შეიძლება იყოს უკრაინისთვის ყველაზე ცუდი სცენარი?
ვადიმ იოსუბის თქმით, სსფ-თან თანამშრომლობაზე უარი და შედეგად, სხვა ინვესტორების დაკარგვა, მიგვიყვანს ქვეყნის რეიტინგის დაქვეითებამდე – სახელმწიფო დავალიანებების მომსახურების გაძვირებამდე, ინვესტიციათა მოცულობის კლებამდე, ბიუჯეტის დეფიციტის დაფარვის გაძნელებამდე და საერთაშორისო რეზერვების  შემცირებამდე.
თუკი წლის ბოლომდე, ფონდთან თანამშრომლობა არ აღდგა, გაჩნდება ბიუჯეტის დეფიციტთან დაკავშირებული პრობლემები, გვაფრთხილებს სერგეი ფურსა: ,,ეს მიგვიყვანს იქამდე, რომ მოგვიხდება თანხის ეროვნული ბანკის რეზერვებიდან აღება, ბანკების ლიკვიდურობის გაუქმება – ანუ გაჩნდება ემისიის ელემენტი. იქნება დარტმა ეკონომიკაზე და გრივნაზე.’’
ექსპერტის თქმით, თუ მოხდება ,,სრული ჩამოშლა’’- ვალუტის კურსი 1 დოლართან შეფარდებით, 30 -ს მიაღწევს.
ახლა, ყველაზე ,,სალაღობო.’’ ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა, იქნება დავალიანების დაფარვა. ხოლო მოვალეობათა შესრულების უუნარობა პროცენტების გადაუხდელობის კუთხით, როგორც ცნობილია – დეფოლტად იწოდება.
,,საგარეო დაკრედიტების გარეშე, ქვეყნის დეფოლტი გარდაუვალია’’- ამბობს მაქსიმ ორიშჩაკი. მაგრამ ეს, დასძენს ორიშჩაკი, მომავალი წლის პერსპექტივაა. თუმცა ამაში – მთლიანობაში, სანუგეშო არაფერია.

Сотрудничество Украины с Международным валютным фондом (МВФ) поставлено на паузу, которая может затянуться на длительное время. «Апостроф» выяснял, как долго наша страна продержится без денег МВФ, и что нам грозит в наихудшем сценарии
Украина в ближайшее время не получит денег от Международного валютного фонда (МВФ) — это стало понятно после завершения работы миссии фонда 12 февраля.
Напомним, МВФ в рамках программы финансирования stand-by, рассчитанной на 18 месяцев, выделил Украине в июне 2020 года первый транш в сумме 2,1 миллиарда долларов. До конца года ожидалось поступление еще двух траншей по 700 миллионов долларов, но Киев их так и не дождался.
Как выяснилось, у фонда возникли вопросы, касающиеся борьбы с коррупцией, проведения судебной реформы, сохранения независимости Национального банка Украины (НБУ).
В декабре прошлого года миссия МВФ начала работу по пересмотру программы (в удаленном режиме), и тогда появилась слабая надежда на то, что финансирование в скором времени возобновится.
В это, видимо, поверили и другие кредиторы Украины. Так, Всемирный банк (ВБ) тогда же в декабре утвердил для нашей страны заем на 300 миллионов долларов, а Европейский Союз выделил транш на 600 миллионов евро в рамках программы макрофинансовой помощи.
Кроме того, Министерство финансов в декабре сделало довыпуск еврооблигаций на 600 миллионов долларов.
Но, как было сказано выше, работа миссии МВФ завершилась безрезультатно, и по факту мы имеет приостановку сотрудничества с фондом. На неопределенный срок.
Пропетлять до лета
Но насколько нынешняя приостановка сотрудничества с МВФ критична для украинской экономики?
Как ни странно, пока особые трудности нам не грозят.
«У нас пока есть запас прочности. А потому в ближайшие несколько месяцев, возможно, даже до лета, мы сможем пропетлять и проблем не почувствуем», — сказал в комментарии «Апострофу» инвестиционный банкир и финансовый аналитик Сергей Фурса.
По его словам, именно с этим, видимо, связано то, с какой легкостью украинская власть отказалась от выполнения требований МВФ, что, собственно, и привело к приостановке сотрудничества.
Подушку безопасности создали, в частности, те самые заимствования, сделанные в конце прошлого года.
Более того, считает Фурса, инвесторы пока не будут сторониться Украины, несмотря на паузу в программе МВФ, потому что они, в основном, верят, что сотрудничество рано или поздно возобновится.
«К тому же, ситуация на внешних рынках хоть и немного ухудшилась, но все равно прекрасная. Спрос на наши товары высокий, цены — тоже», — добавил специалист.
Старший аналитик инвестиционной компании «Альпари» Вадим Иосуб также считает, что пока отечественной экономике ничего не угрожает. В разговоре с изданием он отметил, что, если украинская власть выполнит требования МВФ, и весной переговоры возобновятся с тем, чтобы к лету транш все же был выделен, серьезных проблем можно будет избежать: «В этом случае отсрочка в получении денег фонда не будет критичной».
Без финансирования
А вот дальше все может оказаться существенно хуже.
«Украина без программы с МВФ не пропадет с карты мира. Другое дело, что отсутствие финансирования со стороны фонда будет свидетельствовать о том, что в стране продолжат процветать коррупция, олигархия и карманное правосудие. А для украинцев это будет означать постоянную бедность по примеру латиноамериканских стран», — говорит Вадим Иосуб.
По его словам, при сохранении коррупции на нынешнем уровне инвестиции в страну просто не придут, а займы придется привлекать по гораздо более высоким ставкам: «Это может привести к удорожанию обслуживания госдолга примерно на 1 миллиард долларов ежегодно».
Также нужно понимать, что к программе финансирования МВФ привязаны займы других кредиторов Украины. В частности, это — второй транш макрофинансовой помощи ЕС в размере 600 миллионов евро, а также два транша Всемирного банка по 350 миллионов долларов, отмечет аналитик компании «Центр биржевых технологий» (ЦБТ) Максим Орыщак.
«То есть можно считать, что страна осталась без финансирования», — сказал он в комментарии «Апострофу».
Каким может быть наихудший сценарий для Украины?
По словам Вадима Иосуба, отказ от сотрудничества с МВФ и, как следствие, с другими кредиторами, приведет к снижению страновых рейтингов, увеличению стоимости обслуживания госдолга, сокращению объемов инвестиций, сложностям с покрытием дефицита бюджета, снижению международных резервов.
Если до конца года сотрудничество с фондом не будет возобновлено, возможны проблемы, связанные с дефицитом бюджета, предупреждает Сергей Фурса: «Это может привести к тому, что часть денег будет браться из резервов Нацбанка, забираться ликвидность у банков — то есть будет элемент эмиссии. Будет удар по экономике, удар по гривне».
По словам эксперта, даже если не произойдет «обвала в самый низ», валютный курс в случае реализации такого сценария вполне может дойти до уровня 30 гривен/доллар.
Ну и, пожалуй, самое «веселое». Одной из главных проблем станет погашение долгов. А неспособность выполнять обязательства по долгам, в том числе текущие в виде выплаты процентов, как известно, называется дефолтом.
«Без внешнего кредитования вопрос дефолта страны открыт», — говорит Максим Орыщак. Правда, добавляет он, это, скорее, перспектива уже следующего года. От чего, в общем-то, не легче.