ზუსტად რამდენიმე დღეში რუსეთის საჰაერო-კოსმოსური ძალების მთავარსარდლის თანაშემწის გაბედული განცხადებიდან იმის შესახებ, რომ გასულ წელს რუსეთის საზღვრებთან მოძრაობდა 1300 საჰაერო თვითმფრინავი, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ოფიციალურმა გაზეთმა ,,კრასნაია ზვეზდა’’-მ განაცხადა, რომ მხოლოდ გასულ კვირაში ანალოგიური ფრენა განახორციელა კიდევ 35-მა უცხოურმა ხომალდმა
ამ გაზეთის ინფოგრაფიკის თანახმად, დაახლოებით 30-მა უცხოურმა სადაზვერვო თვითმფრინავმა, ექვს დამხმარე უპილოტო საფრენ აპარატთან ერთად, გასულ კვირას განახორციელეს სადაზვერვო ფრენები რუსეთის საზღვრის გასწვრივ. ამ გადაადგილებას, თვალს ადევნებდნენ რუსეთის რადიოლოკაციური სადგურები და სახელმწიფო საზღვრების დარღვევა არ იქნა დაშვებული – განაცხადა რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ.
გაზეთი იმასაც იტყობინება, რომ გასული კვირის განმავლობაში განგაშის კვალად ცაში აიჭრა ორი რუსული გამანადგურებელი, რათა აღეკვეთა რუსეთის საჰაერო სივრცის დარღვევა. იმ ხომალდების ტიპი, რომლებიც გაიგზავნა უცხოურ ხომალდებზე დასაკვირვებლად და მათ გასაცილებლად, არ ხმაურდება, მაგრამ ბოლო კვირეებში ცაში აფრინდა რამდენიმე გამანადგურებელი Су-27. ერთ-ერთმა მათგანმა გზა გადაუჭრა აშშ-ს სამხედრო საჰაერო ძალების სადაზვერვო თვითმფრინავ RC–135-ს შავი ზღვის ნეიტრალური წყლების თავზე, როცა ის მიუახლოვდა რუსეთის სუვერენულ საჰაერო სივრცეს.
,,იმისათვის, რომ ამოცნობილიყო საჰაერო მიზანი და აღკვეთილიყო რუსეთის საჰაერო სივრცის დარღვევა, აფრინდა სამხრეთის სამხედრო ოლქის საჰაერო თავდაცვის შემადგენლობაში მყოფი მორიგე გამანადგურებელი Су-27“ – განაცხადა გასულ კვირაში რუსეთის თავდაცვის მართვის ნაციონალურმა ცენტრმა.
გრანდიოზული ამბიციები
უდავოა, რომ რუსეთი დაკვირვებით ადევნებს თვალს საკუთარ საზღვრებთან მოძრავ უცხო თვითმფრინავებს, ესაა ბალტიის, ბარენცის, შავი და იაპონიის ზღვების, ასევე ახლო აღმოსავლეთში, წყნარი ოკეანის დასავლეთი ნაწილის საჰაერო სივრცეები.
,,საჰაერო თავდაცვის მორიგე, სწრაფი რეაგირების ძალების მიერ აღმოჩენილი და გაცილებული იქნა მილიონ ნახევარი საჰაერო ხომალდი, აქედან 3,6 ათასი უცხოური საბრძოლო თვითმფრინავი და 1,3 ათასზე მეტი სადაზვერვო აპარატი“- განაცხადა რუსეთის სამხედრო-კოსმოსური ძალების გენერალ-ლეიტენანტმა ანდრეი იუდინმა ,,კრასნაია ზვეზდა’’-სთან ინტერვიუში. იუდინის თქმით, ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სწრაფი რეაგირების გამანადგურებლები 170-ზე მეტჯერ აფრინდნენ, რათა „დაეჭირათ“ უცხოური თვითმფრინავები რუსეთის საზღვრებთან.
,,კრასნაია ზვეზდას’’ ინფოგრაფიკის მიხედვით, რუსეთის თავდაცვითი შესყიდვების გეგმის ფარგლებში შეძენილია დამატებითი თვითმფრინავები, მათ შორის, მრავალმიზნობრივი გამანადგურებლები Су-35C, სამხედრო სატრანსპორტო თვითმფრინავი ИЛ-76 МД-90А და ზებგერითი ბომბდამშენ-გამანადგურებლები Су-34. თუმცა, Су-27 სავარაუდოდ გააგრძელებს იმ უცხოური ხომალდების აღმოჩენისა და გაცილების ამოცანათა შესრულებას, რომლებიც რუსეთის საჰაერო სივრცეს მიუახლოვდებიან, მაგრამ დიდი ალბათობით, ამ ვალდებულებათა ნაწილს შეასრულებს ახალი Су-35 და Су-34-ები.
ბოლო მოდელის Су-35 სერიულ წარმოებაში 2007 წელს მიიღეს და მასზე არსებული სამეცნიერო გაერთიანება „სატურნის“ მიერ შექმნილი მძლავრი ძრავები – ,,АЛ-41Ф’’, ფორსაჟის კამერების გამოუყენებლად უზრუნველყოფს ზებგერით კრეისერულ სისწრაფეს. თეორიულად, ამით მას ადვილად შეუძლია ,,დაიჭიროს’’ სადაზვერვო თვითმფრინავების უმრავლესობა. თუმცა, ეს ვერ აიძულებს აშშ-ს და ნატოს წევრ სხვა სახელმწიფოებს, ხელი აიღონ ნეიტრალური წყლების პატრულირებაზე. ასე რომ, მეტად ,,საინტერესო’’ სიტუაცია ყალიბდება.

THE NATIONAL INTEREST (USA)
According to Tass, the paper’s infographics showed that some thirty foreign spy planes along with six additional unmanned aerial vehicles (UAVs)/drones had conducted air reconnaissance along Russia’s state borders in the past week. Those flights by foreign spy aircraft were tracked by Russian radar stations, and no violations of the Russian state border were allowed said the Russian Defense Ministry.
The newspaper also reported that two Russian fighter jets were scrambled during the week to prevent the violation of Russia’s airspace. It didn’t mention what type of Russian aircraft were sortied to track and escort the foreign aircraft, but in recent weeks Sukhoi Su-27 fighter jets have been scrambled. This included one that intercepted a U.S. Air Force RC-135 reconnaissance aircraft over the neutral waters of the Black Sea as it approached Russia’s sovereign airspace.
“A Su-27 fighter jet of the Southern Military District’s air defense units on duty was scrambled to identify the air target and to prevent it from violating the state border of the Russian Federation,” Russia’s National Defense Control Center said in a statement earlier this week.
Flying High
Russia has certainly been keeping tabs on the aircraft that have flown over the waters of the Baltic, Barents and Black Seas near the borders of western Russia, as well as over the Sea of Japan and the Western Pacific to Russia’s Far East.
“Air defense alert forces detected and tracked over 1.5 million airliners, including about 3,600 foreign combat planes and over 1,300 spy aircraft,” Aerospace Force Deputy Commander-in-Chief Lieutenant-General Andrei Yudin said in an interview with the Defense Ministry’s Krasnaya Zvezda newspaper on Friday. According to Yudin, the Russian fighter aircraft from air defense quick reaction alert forces were scrambled over 170 times to intercept foreign planes near Russia’s borders.
The infographics from the Krasnaya Zvezda also highlighted that additional aircraft—including the Su-35S multirole fighter aircraft, the Il-76MD-90A military transport plane and the Su-34 supersonic fighter-bomber—have been delivered under Russia’s defense procurement plan. While the Su-27 fighter jet could likely continue in its role to track and escort foreign aircraft that approach Russian airspace, it is possible the newer Su-35S and Su-34 aircraft could soon be taking on such duties.
The latest Su-35 entered serial production in 2007, and its capable Saturn AL-41F1S engines support supercruising, or the ability to sustain supersonic flight without the use of afterburners. That could allow it to “catch” most reconnaissance aircraft with relative ease. While that won’t likely make the United States or other NATO powers cease such patrols over the neutral waters the situation could certainly become more “interesting.”