ზუსტად რამდენიმე დღეში რუსეთის საჰაერო-კოსმოსური ძალების მთავარსარდლის თანაშემწის გაბედული განცხადებიდან იმის შესახებ, რომ გასულ წელს რუსეთის საზღვრებთან მოძრაობდა 1300 საჰაერო თვითმფრინავი, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს ოფიციალურმა გაზეთმა ,,კრასნაია ზვეზდა’’-მ განაცხადა, რომ მხოლოდ გასულ კვირაში ანალოგიური ფრენა განახორციელა კიდევ 35-მა უცხოურმა ხომალდმა
ამ გაზეთის ინფოგრაფიკის თანახმად, დაახლოებით 30-მა უცხოურმა სადაზვერვო თვითმფრინავმა, ექვს დამხმარე უპილოტო საფრენ აპარატთან ერთად, გასულ კვირას განახორციელეს სადაზვერვო ფრენები რუსეთის საზღვრის გასწვრივ. ამ გადაადგილებას, თვალს ადევნებდნენ რუსეთის რადიოლოკაციური სადგურები და სახელმწიფო საზღვრების დარღვევა არ იქნა დაშვებული – განაცხადა რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ.
გაზეთი იმასაც იტყობინება, რომ გასული კვირის განმავლობაში განგაშის კვალად ცაში აიჭრა ორი რუსული გამანადგურებელი, რათა აღეკვეთა რუსეთის საჰაერო სივრცის დარღვევა. იმ ხომალდების ტიპი, რომლებიც გაიგზავნა უცხოურ ხომალდებზე დასაკვირვებლად და მათ გასაცილებლად, არ ხმაურდება, მაგრამ ბოლო კვირეებში ცაში აფრინდა რამდენიმე გამანადგურებელი Су-27. ერთ-ერთმა მათგანმა გზა გადაუჭრა აშშ-ს სამხედრო საჰაერო ძალების სადაზვერვო თვითმფრინავ RC–135-ს შავი ზღვის ნეიტრალური წყლების თავზე, როცა ის მიუახლოვდა რუსეთის სუვერენულ საჰაერო სივრცეს.
,,იმისათვის, რომ ამოცნობილიყო საჰაერო მიზანი და აღკვეთილიყო რუსეთის საჰაერო სივრცის დარღვევა, აფრინდა სამხრეთის სამხედრო ოლქის საჰაერო თავდაცვის შემადგენლობაში მყოფი მორიგე გამანადგურებელი Су-27“ – განაცხადა გასულ კვირაში რუსეთის თავდაცვის მართვის ნაციონალურმა ცენტრმა.
გრანდიოზული ამბიციები
უდავოა, რომ რუსეთი დაკვირვებით ადევნებს თვალს საკუთარ საზღვრებთან მოძრავ უცხო თვითმფრინავებს, ესაა ბალტიის, ბარენცის, შავი და იაპონიის ზღვების, ასევე ახლო აღმოსავლეთში, წყნარი ოკეანის დასავლეთი ნაწილის საჰაერო სივრცეები.
,,საჰაერო თავდაცვის მორიგე, სწრაფი რეაგირების ძალების მიერ აღმოჩენილი და გაცილებული იქნა მილიონ ნახევარი საჰაერო ხომალდი, აქედან 3,6 ათასი უცხოური საბრძოლო თვითმფრინავი და 1,3 ათასზე მეტი სადაზვერვო აპარატი“- განაცხადა რუსეთის სამხედრო-კოსმოსური ძალების გენერალ-ლეიტენანტმა ანდრეი იუდინმა ,,კრასნაია ზვეზდა’’-სთან ინტერვიუში. იუდინის თქმით, ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის სწრაფი რეაგირების გამანადგურებლები 170-ზე მეტჯერ აფრინდნენ, რათა „დაეჭირათ“ უცხოური თვითმფრინავები რუსეთის საზღვრებთან.
,,კრასნაია ზვეზდას’’ ინფოგრაფიკის მიხედვით, რუსეთის თავდაცვითი შესყიდვების გეგმის ფარგლებში შეძენილია დამატებითი თვითმფრინავები, მათ შორის, მრავალმიზნობრივი გამანადგურებლები Су-35C, სამხედრო სატრანსპორტო თვითმფრინავი ИЛ-76 МД-90А და ზებგერითი ბომბდამშენ-გამანადგურებლები Су-34. თუმცა, Су-27 სავარაუდოდ გააგრძელებს იმ უცხოური ხომალდების აღმოჩენისა და გაცილების ამოცანათა შესრულებას, რომლებიც რუსეთის საჰაერო სივრცეს მიუახლოვდებიან, მაგრამ დიდი ალბათობით, ამ ვალდებულებათა ნაწილს შეასრულებს ახალი Су-35 და Су-34-ები.
ბოლო მოდელის Су-35 სერიულ წარმოებაში 2007 წელს მიიღეს და მასზე არსებული სამეცნიერო გაერთიანება „სატურნის“ მიერ შექმნილი მძლავრი ძრავები – ,,АЛ-41Ф’’, ფორსაჟის კამერების გამოუყენებლად უზრუნველყოფს ზებგერით კრეისერულ სისწრაფეს. თეორიულად, ამით მას ადვილად შეუძლია ,,დაიჭიროს’’ სადაზვერვო თვითმფრინავების უმრავლესობა. თუმცა, ეს ვერ აიძულებს აშშ-ს და ნატოს წევრ სხვა სახელმწიფოებს, ხელი აიღონ ნეიტრალური წყლების პატრულირებაზე. ასე რომ, მეტად ,,საინტერესო’’ სიტუაცია ყალიბდება.

Питер Сучиу (Peter Suciu)
Буквально через несколько дней после того, как заместитель главнокомандующего Воздушно-космическими силами России сделал смелое заявление, что в этом году вблизи границ России действовало более 1 300 иностранных самолетов-разведчиков, официальная газета Минобороны России «Красная звезда» сообщила, что только за прошедшую неделю аналогичные полеты провели еще 36 иностранных самолетов
Согласно инфографике этой газеты, около тридцати иностранных самолетов-шпионов вместе с шестью вспомогательными беспилотными летательными аппаратами (БПЛА) провели на прошлой неделе воздушную разведку вдоль государственных границ России. За полетами иностранных самолетов-шпионов следили российские радиолокационные станции, никаких нарушений государственной границы России не допущено, заявили в Минобороны России.
Еще газета сообщила, что в течение недели в небо поднялись по тревоге два российских истребителя с целью предотвратить нарушение воздушного пространства России. Тип самолетов, направленных на отслеживание и сопровождение иностранных самолетов, не раскрывается, но в последние недели в воздух поднимались истребители Су-27. Один из них перехватил разведывательный самолет ВВС США RC-135 над нейтральными водами Черного моря, когда тот приблизился к суверенному воздушному пространству России.
«Для опознавания воздушной цели и недопущения нарушения государственной границы РФ в воздух был поднят истребитель Су-27 из состава дежурных по противовоздушной обороне сил Южного военного округа», — заявил Национальный центр управления обороной РФ на прошлой неделе.
Грандиозные амбиции
Вне всяких сомнений, Россия пристально следит за самолетами у своих границ — над Балтийским, Баренцевым и Черным морем на западе а также над Японским морем и западной частью Тихого океана на Дальнем Востоке.
«Дежурными силами по противовоздушной обороне обнаружено и проведено более 1,5 миллиона воздушных судов, из них около 3,6 тысячи самолетов боевой авиации иностранных государств, свыше 1,3 тысячи разведывательных самолетов», — заявил главнокомандующий российскими Военно-космическими силами (ВКС) генерал-лейтенант Андрей Юдин в интервью «Красной звезде». По словам Юдина, российские истребители сил быстрого реагирования ПВО более 170 раз поднимались в воздух для перехвата иностранных самолетов вблизи границ России.
Судя по инфографике «Красной звезды», в рамках плана российских оборонных закупок поступили дополнительные самолеты — в том числе многоцелевой истребитель Су-35С, военно-транспортный самолет Ил-76МД-90А и сверхзвуковой истребитель-бомбардировщик Су-34. Хотя Су-27, скорее всего, продолжит выполнять задачи по отслеживанию и сопровождению иностранных самолетов, приближающихся к российскому воздушному пространству, вполне возможно, что часть этих обязанностей возьмут на себя новые Су-35С и Су-34.
Последняя модель Су-35 поступила в серийное производство в 2007 году, и его мощные двигатели «АЛ-41Ф» от НПО «Сатурн» поддерживают сверхзвуковую крейсерскую скорость без использования форсажных камер. В теории это позволяет ему относительно легко «ловить» большинство самолетов-разведчиков. Хотя одно это вряд ли заставит Соединенные Штаты или другие державы НАТО свернуть патрулирование над нейтральными водами, ситуация определенно может стать гораздо «интереснее».