,,საქართველოს ელჩების კონფერენცია – 2020’’-ზე გამოსვლისას, პრეზიდენტი ზურაბიშვილი შეეხო ერდოღანის წონადადებას – ,,ექვსეულის პლატფორმა’’ და აღნიშნა, რომ ქართულმა მხარემ თავი არ  უნდა აარიდოს კავკასიურ პლატფორმას
,,საქართველოს ელჩების კონფერენცია-2020’’-ზე გამოსვლისას, რომელიც ვიდეოკონფერენც კავშირის რეჟიმში ჩატარდა, ზურაბიშვილმა ხაზი გაუსვა, რომ მისი ქვეყნის ინტეგრაცია ნატოსა და ევროკავშირში, წარმოადგენს ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის პრიორიტეტს.
გაიხსენა რა ის, რომ 2020 წელს კავკასიაში, ორ მეზობელ სახელმწიფოს – აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის – მოხდა დაპირისპირება მთიანი ყარაბაღის გარშემო. საქართველოს ლიდერმა კმაყოფილება გამოთქვა მხარეების მიერ ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმების ხელმოწერის გამო. ზურაბიშვილმა სინანულით აღნიშნა, რომ საქართველომ ვერ გასწია აქტიური შუამავლობა ამ კონფლიქტში და დასძინა, რომ მისი ქვეყანა ყოველთვის ასრულებდა შემრიგებლის როლს კავკასიაში და საჭიროა მეტი აქტიურობა ამ მიმართულებით.
,,ამდენად, მე ღრმად მწამს, რომ საქართველო ვერ იქნება პასიური და გვერდზე მდგომი იმისგან, რასაც კავკასიური პლატფორმა წარმოადგენს. ვიმედოვნებ, რომ 2021 წელი ამ თვალსაზრისით, იქნება ჩვენი აღორძინების დასაწყისი’’- აღნიშნა მან.
ოპოზიციის რეაქცია
საქართველოს ოპოზიციურმა პარტიებმა, უკმაყოფილება გამოთქვეს ზურაბიშვილის კავკასიური პლატფორმისადმი დადებითი დამოკიდებულების გამო და ყველას შეახსენეს, რომ სინამდვილეში, საუბარი ეხებოდა ექვსეულის პლატფორმას, რომლის შესახებაც თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ ტაიფ ერდოღანმა, 10 დეკემბერს, აზერბაიჯანის დედაქალაქ ბაქოში განაცხადა.
ოპოზიციის წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ პლატფორმა, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებს რუსეთი, მიუღებელია საქართველოსთვის და ზურაბიშვილს ბრალი დასდეს, რომ მისი პოზიცია ეწინააღმდეგება ქვეყნის ნაციონალური უსაფრთხოების ინტერესებს.
ექვსეულის პლატფორმის წინადადება
ბაქოში ვიზიტის დროს, პრეზიდენტმა ერდოღანმა პლატფორმაზე საუბრისას აღნიშნა: ,,რუსეთი, თურქეთი, აზერბაიჯანი, ირანი, საქართველო და თუკი ამას გაიზიარებს და შესაბამისად მოიქცევა, ასევე სომხეთიც, მიიღებენ ადგილს ამ პლატფორმაზე. ამგვარად, ექვსეულის პლატფორმის საშუალებით ჩამოყალიბდება რეგიონული მშვიდობა. ბუნებრივია არის ამოცანები, რომლებსაც რეგიონული მშვიდობა, რეგიონის ქვეყნებისგან მოითხოვს. აქ ერთიანდება ინფრასტრუქტურული, პოლიტიკური, დიპლომატიური და სხვა საკითხები. მე დღეს ჩემ ძმას ვუთხარი, რომ თუკი ამ მიმართულებით გადაიდგმება პოზიტიური ნაბიჯები, ჩვენ გავხსნით ამ კარს. მთავარია, ეს პოზიტიური ნაბიჯები გადაიდგას.  არ ვაპირებთ კარი მივუხუროთ სომხეთს, რადგან ჩვენ მშვიდობის მტრედის ფუნქცია უნდა შევასრულოთ და გადავდგათ სამშვიდობო ნაბიჯები. პრობლემა – სომხეთის ხელისუფლებაა. ჩვენ არ გვაქვს სომეხი ხალხის სიძულვილი. ჩემ ქვეყანაში 100 000-ზე მეტი სომეხი ცხოვრობს.“

Выступая на «Конференции послов Грузии 2020», президент Грузии Саломе Зурабишвили коснулась предложения президента Эрдогана о «платформе шести» и отметила, что грузинская сторона не должна оставаться безучастной к Кавказской платформе
В выступлении на «Конференции послов Грузии 2020», состоявшейся в режиме видеоконференцсвязи, Зурабишвили подчеркнула, что интеграция ее страны в НАТО и Европейский союз (ЕС) является приоритетом внешней политики.
Напомнив, что в 2020 году на Кавказе, между двумя соседними с Грузией странами, Азербайджаном и Арменией, произошли столкновения из-за Нагорного Карабаха, грузинский лидер выразила удовлетворение по поводу подписания соглашения о прекращении огня между сторонами.
Зурабишвили с сожалением констатировала, что Грузия не выступила активным посредником в урегулировании этого конфликта, добавив, что ее страна всегда играла примиряющую роль на Кавказе и необходимо активнее работать в этом направлении.
«Поэтому я глубоко убеждена, что Грузия не может быть пассивной и оставаться в стороне в том, что касается Кавказской платформы. Надеюсь, что 2021 год станет с этой точки зрения годом нашего возрождения», — отметила Зурабишвили.
Реакция оппозиции
Оппозиционные партии Грузии, выразившие недовольство по поводу положительного отношения Зурабишвили к Кавказской платформе, напомнили, что на самом деле речь идет о Платформе шести, о которой президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил 10 декабря в столице Азербайджана Баку.
Представили оппозиции отметили, что платформа, в которой может участвовать и Россия, неприемлема для Грузии, и обвинили Зурабишвили в занятии позиции, противоречащей интересам национальной безопасности страны.
Предложение Платформы шести
Президент Эрдоган, говоря о Платформе шести в ходе визита в Баку, отметил: «Россия, Турция, Азербайджан, Иран, Грузия и, если примет и будет соответствовать, то и Армения может получить место на этой платформе. Таким образом, посредством шестисторонней платформы планируется сформировать региональный мир. Естественно, есть задачи, которые региональный мир ставит перед странами региона. Сюда входят инфраструктурные, политические, дипломатические и многие другие вопросы. Я сказал сегодня моему брату, что, если в данном направлении будут предприняты позитивные шаги, то и мы откроем двери. Достаточно того, чтобы эти позитивные шаги были сделаны. Мы тоже не намерены закрывать двери перед Арменией, потому что мы хотим быть голубями мира, делать мирные шаги. К тому же у нас нет ненависти к армянскому народу. Проблема — с руководством Армении. В моей стране более 100 тысяч армян».