ეს იყო ბედნიერი კვირა აღმოსავლეთევროპელი პოპულისტებისთვის. პოლონეთში ნაციონალურმა პარტიამ „კანონი და სამართლიანობა“ (კდს) თავი გაართვა ვარშავის ცენტრისტი მერის გამოწვევას საპრეზიდენტო არჩევნებში. მმართველი პარტიის ფავორიტმა ამ გამოცდას გაუძლო, ნაწილობრივ იმიტომ, რომ პოლონეთის ეკონომიკა კდს-ს ხელში კარგი ტემპით იზრდება, ასევე, იმის გამო, რომ მთავრობამ გულუხვად გაიღო სუბსიდიები ბავშვიან ოჯახებზე. თუმცა იყო კიდევ ერთი, ბნელი მიზეზი ანჟეი დუდას გამარჯვებისა, სიძულვილის გაღვივება გეების, ებრაელებისა და ლიბერალების მიმართ, რომელნიც გაურიგდნენ უცხოელებს და სურდათ პოლონური ტრადიციების მოშლა.
ამასობაში უნგრეთის პოპულისტი პრემიერ-მინისტრი ვიქტორ ორბანი ცდილობდა დახმარება მიეღო ევროკავშირის აღორძინების ფონდიდან (750 მილიარდი ევრო). დახმარება გულისხმობდა დათ ქმას, რომ მიმღები ქვეყანა უზრუნველყოფდა კანონის უზენაესობის დაცვას. მისტერ ორბანს ეს არ მოეწონა და მთელ პაკეტზე ვეტოს დადებით დაიმუქრა. სხვა ევროპელ ლიდერებს ალბათ მოუწევთ უკანდახევა, რადგან მათ ამომრჩევლებს საკუთარი ეკონომიკური პრობლემები უფრო ადარდებთ, ვიდრე უნგრეთის ზეპური საზოგადოების ვნებები.
დუდას წარმატება პოლონეთს ორად გაყოფილს ტოვებს, დუდამ დამაჯერებლად გაიმარჯვა სოფლად, ქვეყნის აღმოსავლეთ ნაწილსა და ხანშისესულ მოქალაქეთა შორის, მაგრამ წააგო დიდ ქალაქებში, ქვეყნის დასავლეთ ნაწილში და ახალგაზრდა თაობის ამომრჩევლებში. მეორე ტურის საბოლოო შედეგი ასეთია: 51% – 49%-ის წინააღმდეგ. დუდას მოწინააღმდეგეები დედაქალაქის მერის რაფაელ ტრზასკოვსკის ირგვლივ გაერთიანდნენ.
ეს იყო დარტყმა ლიბერალურ იმედებზე. პრეზიდენტს, რომელსაც არ გააჩნია აღმასრულებებლი ფუნქციები, შეუძლია ვეტოს დადება ახალ კანონებზე. კდს, რომელმაც გასულ წელს დაკარგა კონტროლი სენატზე, დასუსტდა და ტრზასკოვსკის ვეტოს საშუალებით შეეძლო აღეკვეთა დუდას პოპულისტური კურსი.
მისტერ ტრზასკოვსკი ნამდვილად არ არის ის კაცი, რომელსაც მხცოვანი კათოლიკეებით შეაშინებ, თუმცა კდს-ს ცდა არ დაუკლია ის ასეთად წარმოეჩინა. როგორც ბარაკ ობამა 2012 წლამდე, ისიც უარს ამბობდა ერთსქესიანი ქორწინების დაკანონებაზე, თუმცა აღიარებდა სამოქალაქო პარტნიორობას( მის პარტიას „სამოქალაქო პლატფორმა“ არ სურს ღიად დაუპირისპირდეს საზოგადოებრივ აზრს). ის და მისი პარტია არ მოითხოვს აბორტის უფლების გაფართოებას, რომელიც დაშვებულია მხოლოდ ნაყოფის თანდაყოლილი დეფექტების, დედისთვის სასიცოცხლო საფრთხის, გაუპატიურების და სისხლის აღრევის შემთხვევებში. თუმცა ვარშავის მერი წარმოადგენს სხვა მიმართულებას, განსხვავებულს კდს და მისი ლიდერის პოზიციისგან, რომელიც აბორტის პირობების კიდევ უფრო გამკაცრებას გეგმავს. საარჩევნო კამპანიის დროს დუდამ გეებისა და ტრანსგენდერების უფლებების დაცვას უწოდა იდეოლოგია, რომელიც კომუნიზმზე უფრო საშიშია. მან ასევე იხეირა სახელმწიფო მაუწყებელზე მისი პოზიტიური გაშუქებით. ქვეყნის მნიშვნელოვან ნაწილში მოსახლეობა ყველაზე მეტად ოფიციალური მაუწყებლის მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას ეყრდნობა.
გამარჯვებულმა პარტიამ ახლა უნდა გადაწყვიტოს რიგორ აპირებს ქვეყნის მართვას. გააორმაგებს თუ არა მომგებიან სტრატეგიას და კიდევ უფრო გაამკაცრებს აბორტის პირობებს და დაიქვემდებარებს და სასამართლო დარჩენილ დამოუკიდებელ ნაწილს? თუ ეს მოხდა, ბრიუსელი ამას ვერ შეაჩერებს: თუკი ევროპელებს არ ძალუძთ აღკვეთონ დემოკრატიული ნორმების უხეში დარღვევები უნგრეთში, როგორ მოახერხებენ პოლონეთის დასჯას უფრო ნაკლები ცოდვებისთვის?
ალტერენატივას წარმოადგენს ლავირება ცენტრისკენ. ეს იქნება ყველაზე გონივრული გადაწყვეტილება, როგორც კდს-ს, ისე მთელი პოლონეთისთვის. პოლონეთი კონსერვატიული კვეყანაა, მაგრამ სულ უფრო ნაკლებად. ეკონომიკურ განვითარებას მოჰყვება სოფლის მოსახლეობის ტრანსფორმაცია. უნგრეთისგან განსხვავებით, პოლონეთი უფრო პლურალისტური და დინამიური ადგილია, ძლიერი ინსტიტუტებითა და უშიშარი პრესით, თუმცა კდს ცდილობს ამ უკანასკნელს პირში ბურთი ჩასჩაროს. თუ კდს გააცნობიერებს რა არის მისთვის უმჯობესი, ის მოუკლებს სიძულვილის გაღვივებას და იმოძრავებს იქითკენ, სადაც მეტი ამომრჩეველია. ასე სურთ ამ პარტიის ზომიერ მომხრეებსაც. ოპოზიციამ კი უნდა მოითხოვოს მეტი პასუხისმგებლობა ხელისუფლებისგან და ემზადოს მომავალი არჩევნებისთვის.

The government should move to the centre
It was a good week for eastern Europe’s populists. In Poland the nationalist Law and Justice party (pis) fought off a determined challenge for the presidency from the moderate mayor of Warsaw. The ruling party’s favoured candidate clung on partly because Poland’s economy has continued to grow healthily under pis, and because the government has lavished popular cash subsidies on families with children. But there was also a darker reason for President Andrzej Duda’s narrow victory: he stirred up hatred of gay people, Jews and the liberals who supposedly conspire with foreigners to undermine Polish traditions.
Meanwhile Viktor Orban, the populist prime minister of Hungary, looked set to get one over on the bien pensants of Brussels. They wanted to make the disbursement of a €750bn ($857bn) European Union recovery fund conditional on recipient countries abiding by the rule of law. Mr Orban did not like the sound of that, and threatened to veto the whole package. Other European leaders are likely to back down, since their voters care more about economic pain at home than court-nobbling in Hungary.
Mr Duda’s success leaves Poland divided (see article). He won solidly in the conservative, rural east of the country, and among older voters; he was trounced in the big cities, in the west of the country generally and in particular among the young. The result was 51% to 49% after a second round of voting that saw liberals rally around Rafal Trzaskowski, the mayor of the capital. That was a blow to liberal hopes, because the president, while having no executive power, can veto new laws. pis, which last year lost control of Poland’s Senate, had already been weakened. A veto-wielding Mr Trzaskowski would have frustrated its attempts to steer a populist course.
Mr Trzaskowski was hardly someone to horrify elderly Catholics, much though pis tried to portray him as such. Like Barack Obama before 2012, he declined to endorse gay marriage, while supporting civil partnerships. (His party, Civic Platform, is similarly reluctant to get too far ahead of public opinion.) Also like his party, he does not favour widening the availability of abortion, which is allowed only in cases of serious congenital defects, to protect the life of the mother or in cases of rape or incest. Still, he represents a different direction of travel from the one favoured by many pis politicians and by Mr Duda, who talk of tightening the abortion rules still further. On the campaign trail, Mr Duda described gay and transgender rights as an ideology that is worse than communism. He also benefited from unremittingly positive coverage from the state broadcaster, which may have tipped a close contest. In parts of the country, people rely heavily on state television.
In the wake of Mr Duda’s victory, the ruling party must decide how to govern. Should it double down on a winning strategy, further limiting abortion for instance, and continuing its efforts to bend what is left of Poland’s independent judiciary to its will? Brussels will not stop it. If Europeans cannot summon the will to punish the blatant violations of democratic norms in Hungary, they are unlikely to punish Poland’s lesser sins.
The alternative is to tack to the centre. That would be the wiser course of action—for both Poland and pis. Poland remains a conservative country, but it is steadily becoming less so. Economic growth is gradually transforming the countryside. Unlike Hungary, Poland is still a pluralist and vibrant place, with strong institutions and a fearless press, though pis is trying to muzzle it. If it knows what is good for it, the ruling party will dial down the hate mongering, and shift to where more voters are, as some of its moderates want. The opposition, meanwhile, should keep trying to hold it to account, and prepare for the next election.