Project Syndicate, კემბრიჯი
ბევრ დასავლელ ეკონომისტს მიაჩნია, რომ ხელისუფლებას უჭირს გამოარჩიოს ის სფეროები, რომელიც დახმარებას იმსახურებს, ხოლო დანახარჯების დიდი ნაწილი სამამულო მომხმარებლებსა და გადასახადების გადამხდელებს ეკისრებათ. იგივე ლოგიკით, თუკი ჩინეთის მთავრობა მიზნად ისეთ ქმედებებს დაისახავს, რომელიც პირად სარგებელზე მეტ სოციალურ სარგებელს მოიტანს, მაშინ უცხოელებს უკმაყოფილების მიზეზი არ უნდა ჰქონდეთ.
ჩინეთიდან კოვიდ 19-ის ევროპასა და აშშ-ში გავრცელებასთან ერთად, პანდემიით მოცული ქვეყნები სამედიცინო ინვენტარის – ნიღბების, სასუნთქი აპარატების, დამცავი ტანსაცმლის – ნაკლებობის გამო გიჟურ აურზაურში აღმოჩნდნენ. უმეტეს შემთხვევაში, პრობლემის მოსაგვარებლად მათ ისევ ჩინეთისთვის მოუწიათ დახმარებისთვის მიმართვა.
იმ დროისათვის, როდესაც კრიზისი ამოიფრქვა, ჩინეთი უკვე პირადი უსაფრთხოების აღჭურვილობის უდიდესი მომწოდებელი იყო მსოფლიოში და ევროპისა და შეერთებული შტატების იმპორტის ნახევარი მასზე მოდიოდა. როგორც “New York Times”-ი იუწყება, ჩინეთმა სამედიცინო აღჭურვილობის ბაზარზე გაბატონებითვის გზა გაიკაფა.
როდესაც ჩინეთმა პირველად აიღო გეზი მსოფლიო ბაზრისკენ, მისი უპირატესობა პრაქტიკულად ულიმიტო მასალები და იაფი მუშახელი იყო. თუმცა,  ამჟამად ყველა აღიარებს,  რომ ჩინეთის საწარმოო გმირობა არ არის გამოთავისუფლებული საბაზრო ძალების დამსახურება.
„დამზადებულია ჩინეთში 2025“ სტრატეგიის ერთ-ერთ მიზნად, ჩინეთის მთავრობამ, მსოფლიოს სამედიცინო ინვენტარის ბაზარზე სამამულო მწარმოებლების წილის ამბიციური ზრდა დაისახა. “New York Times” დეტალურად ხსნის, როგორ უზრუნველყო ხელისუფლებამ ჩინური საწარმოები იაფი მიწით, როგორ გაახანგრძლივა სუბსიდირებული სესხები, როგორ მიმართა სახელმწიფო საწარმოები საკვანძო მასალების წარმოებისკენ და ფირმებისა და საავადმყოფოებისთვის ადგილობრივი ნაწარმის მოხმარების მოთხოვნით, როგორ დაასტიმულირა სამამულო მიწოდების ჯაჭვები.
მაგალითად, სიჩუანს, ჩინეთის სიდიდით მეორე პროვნიციას, იმპორტისთვის ნებადართული სამედიცინო ინვენტარის კატეგორიების რაოდენობა გაუნახევრდა. საავადმყოფოების უმეტესობა ვალდებულია ადგილობრივი რესურსები გამოიყენოს, ინვენტარის უცხოეთიდან შემოტანის ნებართვა კი მხოლოდ წამყვან საავადმყოფოებს აქვთ.
დასავლური მედია კი გაჯერებულია მოსაზრებებით „ჩინეთის სწრაფვაზე, გავლენა ჰქონდეს მნიშვნელოვან კბილანებზე გლობალურ ინდუსტრიულ მექანიზმში“ (ისევ “New York Times-ის“ სიტყვებით). ჩინეთის როლი მსოფლიო ეკონომიკაში სულ უფრო მეტად არის დახატული, არა როგორც „doux commerce-ს“ მსგავსი, არამედ როგორც იმპერიული აგრესიის მატარებელი. ამაში თავისი წვლილი ჩინეთის პრეზიდენტის, სი ძინპინის მზარდ ავტორიტარიზმსა და აშშ-სთან დაძაბულ სავაჭრო კონფლიქტებსაც შეაქვს.
სტრატეგიული და გეოპოლიტიკური დაძაბულობა აშშ-სა და ჩინეთს შორის ნამდვილად არსებობს. მისი საფუძველი ჩინეთის მზარდ ეკონომიკურ და სამხედრო ძალასა და აშშ-ს ლიდერების მხრიდან მსოფლიოს მულტიპოლარულობის საჭიროების არაღიარებაშია. მაგრამ არ უნდა დავუშვათ, ეკონომიკა გეოპოლიტიკის მძევლად გადაიქცეს, ან კიდევ უარესი, გააძლიეროს სტრატეგიული მეტოქეობა.
პირველ რიგში, უნდა ვაღიაროთ, რომ შერეული ეკონომიკის მოდელი ყოველთვის იყო ჩინეთის ეკონომიკური წარმატების საფუძველი. თუკი ჩინეთის ეკონომიკური სასწაულის ერთი ნახევარი გვიანი 1970-იანი წლების შემდეგ მისმა ბაზრებზე ორიენტირებამ შექმნა, მეორე ნახევარი სამთავრობო პოლიტიკის დამსახურებაა, რომელიც იცავდა ძველ ეკონომიკურ სტრუქტურებს (მაგალითად, სახელმწიფო საწარმოებს) და ინდუსტრიული პოლიტიკის დიდი ასორტიმენტის საშუალებით ავითარებდა ახალ მრეწველობებს.
ბუნებრივია, ყველაზე დიდი სარგებელი ჩინელმა ხალხმა მიიღო, განიცადა რა სიღარიბის უსწრაფესი ვარდნა ისტორიაში. მაგრამ ეს მოგება დანარჩენი მსოფლიოს ხარჯზე არ მოსულა. ზრდაზე ორიენტირებული პოლიტიკა, რომელიც დღეს სხვა ქვეყნების რისხვას იმსახურებს, გახდა მთავარი მიზეზი, რამაც ჩინეთი უზარმაზარ ბაზრად აქცია დასავლელი ექსპორტიორებისა და ინვესტორებისთვის.
მაგრამ არის თუ არა ჩინეთის ინდუსტრიული პოლიტიკა, განსაკუთრებით, სამედიცინო ინვენტარის ბაზარზე, კონკურენტების მიმართ უსამართლო?
ასეთი ვერდიქტის გამოტანამდე სიფრთხილე გვმართებს. ინდუსტრიული პოლიტიკის სტანდარტული გამართლება ის არის, რომ ახალი ინდუსტრიები ქმნის ცოდნასთან დაკავშირებულ დადებით გარე ეფექტებს, ტექნოლოგიურ ექსტერნალიებს და სხვა მრავალ სოციალურ სარგებელს, რომელიც სახელმწიფოს მხარდაჭერას საჭიროებს. მაგრამ, ბევრ დასავლელ ეკონომისტს მიაჩნია, რომ ხელისუფლებას უჭირს გამოარჩიოს ის სფეროები, რომელიც დახმარებას იმსახურებს, ხოლო დანახარჯების დიდი ნაწილი სამამულო მომხმარებლებსა და გადასახადების გადამხდელებს ეკისრებათ. სხვა სიტყვებით, თუ ჩინეთის ინდუსტრიული პოლიტიკა არასწორი მიმართულებით წარიმართება, ამით ისევ ჩინეთის ეკონომიკა დაზარალდება.
იგივე ლოგიკით, თუკი ჩინეთის მთავრობა მიზნად ისეთ ქმედებებს დაისახავს, რომელიც პირად სარგებელზე მეტ სოციალურ სარგებელს მოიტანს, მაშინ უცხოელებს უკმაყოფილების მიზეზი არ უნდა ჰქონდეთ. ეკონომისტები ამას „საბაზრო ჩავარდნის გამოსწორებას“ უწოდებენ. უცხოელების მხრიდან ჩინეთის მთავრობისთვის ასეთი პოლიტიკის დაბლოკვის სურვილი იმდენადვეა აზრს მოკლებული, რამდენადაც კონკურენტისთვის ხელის შეშლა ბაზრის გათავისუფლებლებაში.
ეს საკითხი განსაკუთრებით მართებულია, როდესაც ექსტერნალია გლობალური ხასიათისაა, როგორც, მაგალითად, კლიმატის ცვლილების შემთხვევაში. ჩინეთის მიერ მზის პანელებისა და ქარის ტურბინების წარმოებაში განხორციელებულმა სუბსიდიებმა დასწიეს განახლებადი ენერგიის წარმოების ხარჯი, რაც მთელი მსოფლიოსთვის უზარმაზარი სარგებელია.
ინდუსტრიული პოლიტიკის ეკონომიკა კიდევ უფრო რთულდება, როდესაც ადგილი აქვს მონოპოლიებს და ფირმების მიერ ბაზარზე ბატონობას. ინდუსტრიული პოლიტიკის შეზღუდვა გამართლებულია, როდესაც ის შესაძლებელს ხდის საბაზრო ძალაუფლებით სარგებლობას დანარჩენი მსოფლიოს ხარჯზე.
მაგრამ ჩინურ კომპანიებს იშვიათად ადანაშაულებენ ფასების ხელოვნურად შენარჩუნებაში, რაც, თავის მხრივ, საბაზრო ძალაუფლების ნიშან-თვისებაა. მეტიც, ხშირად საქმე პირიქითაა. ასეთი მოსაზრება აშშ-სა და ევროპის კომპანიებს უფრო შეესაბამება, რომლებიც ხშირად არიან მთავარი მოთამაშეები მაღალტექნოლოგიურ ბაზარზე.
არც ერთი ზევით აღნიშნული არგუმენტი არ გამოდგება საიმისოდ, რომ სანამ ჩინეთი კიდევ უფრო მაღალკვალიფიციურ წარმოებებში გადაინაცვლებს, სხვა ქვეყნები უმოქმედოდ იყვნენ გაჩერებულნი. აშშ-ს, მაგალითად, წარმატებული ინდუსტრიული პოლიტიკის ხანგრძლივი ისტორია აქვს, განსაკუთრებით თავდაცვის ტექნოლოგიებში. ამჟამად შეერთებული შტატების პოლიტიკაში ყველა თანხმდება, რომ ქვეყანას უფრო მკაფიო ინდუსტრიული პოლიტიკა სჭირდება, რომლის მიზნებშიც კარგი სამუშაო ადგილები, ინოვაციები და მწვანე ეკონომიკა იქნება. აშშ-ს სენატის მთავარმა დემოკრატმა, ჩაკ შუმერმა წამოსწია კანონპროექტი მომავალი 5 წლის განმავლობაში.ახალ ტექნოლოგიებზე 100 მილიარდი დოლარის დახარჯვის შესახებ.
აშშ-სა და ევროპაში ინდუსტრიულ პოლიტიკისთვის გაჩენილი ახალი ბიძგი ჩინეთის „საფრთხედ“ აღქმით არის მოტივირებული. მაგრამ ეკონომიკური მსჯელობა გვიჩვენებს, რომ ეს მცდარი ფოკუსია. საჭიროებები და მოქმედების საშუალებები საშინაო სფეროში იმალება. მიზანი უნდა იყოს უფრო მეტად მწარმოებლური, მეტად ინკლუზიური ეკონომიკის აშენება საკუთარ სახლში და არა ჩინეთის დაჯაბნა კონკურენტუნარიანობაში ან მისი ეკონომიკური პროგრესის აღკვეთა.

Project Syndicate, UK
Многие западные экономисты предполагают, что правительства не очень хорошо определяют отрасли, которые заслуживают поддержки, и что внутренние потребители и налогоплательщики несут основную часть расходов. По той же логике, если китайские политики эффективно нацелены на деятельность, где социальные выгоды превышают частные выгоды, то непонятно, почему иностранцы должны жаловаться.
Когда COVID-19 распространился из Китая в Европу, а затем в Соединенные Штаты, пораженные пандемией страны оказались в безумной схватке за медицинские принадлежности-маски, вентиляторы, защитную одежду. Чаще всего им приходилось обращаться именно к Китаю.
К тому времени, когда разразился кризис, Китай стал крупнейшим в мире поставщиком ключевых продуктов, на долю которого приходилось половина всего европейского и американского импорта средств индивидуальной защиты. «Китай заложил основу для доминирования на рынке защитных и медицинских товаров на долгие годы вперед», — говорится в недавнем отчете The New York Times.
Когда Китай впервые обратился к мировым рынкам, он имел преимущество практически неограниченных поставок дешевой рабочей силы. Но, как все уже понимают, производственная мощь Китая не является результатом действия неограниченных рыночных сил.
В рамках своей политики «Сделано в Китае 2025» китайское правительство нацелилось на амбициозное увеличение доли отечественных производителей в мировых поставках медицинских товаров. В докладе «Нью-Йорк Таймс» подробно объясняется, как правительство предоставляло дешевую землю китайским фабрикам, предоставляло субсидированные кредиты, направляло государственные компании на производство ключевых материалов и стимулировало внутренние цепочки поставок, требуя от больниц и фирм использовать местные ресурсы.
Например, Сычуань, вторая по величине провинция Китая, сократила вдвое число категорий, для которых был разрешен импорт медицинского оборудования. Большинство больниц были вынуждены закупать все на месте, и только высшим больницам разрешалось привозить товары из-за границы.
Западные СМИ теперь изобилуют сообщениями о “стремлении Китая доминировать над важными винтиками в глобальной промышленной машине», по словам The New York Times. Все чаще роль Китая в мировой экономике изображается в терминах, напоминающих не” торговлю Дукса», а имперскую агрессию. Растущий авторитаризм председателя КНР Си Цзиньпина и эскалация торговых конфликтов с США, очевидно, также играют свою роль в этом повествовании.
Стратегическая и геополитическая напряженность между США и Китаем вполне реальна. Они основаны на растущей экономической и военной мощи Китая и нежелании американских лидеров признать реальность обязательно многополярного мира. Но мы не должны позволить экономике стать заложницей геополитики или, что еще хуже, усилить и усилить стратегическое соперничество.
Во-первых, мы должны признать, что смешанная, управляемая государством экономическая модель всегда лежала в основе экономического успеха Китая. Если одна половина экономического чуда Китая отражает его поворот к рынкам после конца 1970 – х годов, то другая половина является результатом активной государственной политики, которая защищала старые экономические структуры – такие как государственные предприятия-в то время как новые отрасли были порождены широким спектром промышленной политики.
Китайцы, конечно, были главными бенефициарами, переживая самое быстрое сокращение бедности в истории. Но эти достижения не были достигнуты за счет остального мира. Отнюдь нет. Политика роста, которая сегодня вызывает гнев других стран, является причиной того, что Китай стал таким большим рынком для западных экспортеров и инвесторов.
Но разве китайская промышленная политика, такая как политика в области медицинских товаров, не несправедлива по отношению к конкурентам в других странах?
Мы должны проявлять осторожность, прежде чем выносить такой вердикт. Стандартное обоснование промышленной политики состоит в том, что новые отрасли производят побочные эффекты обучения, технологические внешние эффекты и другие широкие социальные выгоды, которые делают желательной государственную поддержку. Но многие западные экономисты предполагают, что правительства не очень хорошо определяют отрасли, которые заслуживают поддержки, и что внутренние потребители и налогоплательщики несут основную часть расходов. Другими словами, если китайская промышленная политика была введена в заблуждение и неправильно направлена, то в результате пострадала собственная экономика Китая.
По той же логике, если китайские политики эффективно нацелены на деятельность, где социальные выгоды превышают частные выгоды, что приводит к улучшению экономических показателей, то непонятно, почему иностранцы должны жаловаться. Это то, что экономисты называют случаем «исправления провалов рынка».»Для посторонних людей желание блокировать китайское правительство от проведения такой политики имеет такой же смысл, как и для того, чтобы помешать конкуренту освободить свои рынки.
Это особенно верно, когда речь идет о глобальных внешних эффектах, как в случае с изменением климата. Китайские субсидии на солнечные батареи и ветряные турбины привели к снижению стоимости возобновляемых источников энергии – огромной выгоде для остального мира.
Экономика промышленной политики может усложняться при наличии монополий и доминирующих на рынке фирм. Промышленная политика может быть обоснованно ограничена, если она позволяет осуществлять рыночную власть за счет остального мира.
Но китайских производителей редко обвиняют в поддержании цен, что является отличительной чертой рыночной власти. Чаще всего жалоба бывает прямо противоположной. Такие соображения, вероятно, больше применимы к американским и европейским фирмам, которые часто являются доминирующими игроками на высокотехнологичных рынках.
Ничто из этого не является аргументом для других стран, чтобы стоять сложа руки, в то время как Китай прогрессирует к все более сложным отраслям промышленности. США, например, имеют долгую историю успешной промышленной политики, особенно в области оборонных технологий. В настоящее время существует широкое политическое согласие в политическом спектре США, что стране нужна более четкая промышленная политика, нацеленная на хорошие рабочие места, инновации и зеленую экономику. Законопроект, выдвинутый главным демократом Сената США Чаком Шумером, предлагает потратить 100 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет на новые технологии.
Большая часть нового толчка к промышленной политике в США и Европе мотивирована воспринимаемой китайской «угрозой».»Но экономические соображения предполагают, что это неправильный фокус. Потребности и средства защиты лежат в сфере внутренней жизни. Цель должна состоять в том, чтобы построить более производительную, более инклюзивную экономику внутри страны, а не просто превзойти Китай или попытаться подорвать его экономический прогресс.