1914 წელს, შობის დადგომამდე, ბრიტანელმა და გერმანელმა ჯარისკაცებმა გვერდზე გადადეს იარაღი და მტრის სანგრებს მიაშურეს, რომ ერთმანეთისთვის გადაეცათ საჩუქრები და ერთად დაემარხათ დაღუპულები. მოგვიანებით მათ ფეხბურთიც ითამაშეს – ეს იყო ხანმოკლე მაგრამ სულისშემძვრელი ნათელი ეპიზოდი პირველი მსოფლიო ომის საშინელებათა ისტორიაში
ამ კვირაში, უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი – ვიკტორ ორბანი შეეცადა, გაეცოცხლებინა ეს ისტორიული მაგალითი და მან მხარეებს შესთავაზა სიმბოლური საშობაო დაზავება და ტყვეთა გაცვლა. მან დაურეკა ვლადიმირ პუტინს და მას მთელი საათი ესაუბრა. მოგვიანებით კი ორივემ ერთად, ამ ინიციატივის ჩაფლავებაზე პასუხისმგებლობა, დააკისრა ვლადიმირ ზელენსკის. რა მოხდა სინამდვილეში?
სიტყვიერი კამათი დაიწყო მას შემდეგ, რაც ზელენსკიმ გააკრიტიკა ორბანი – უკრაინის ზურგს უკან მოქმედების გამო. მან X-ის საშუალებით მიმართა უნგრეთის პრემიერს და განაცხადა: „იმედი გვაქვს, ორბანი მოსკოვში ასადსაც არ დაუკავშირდება და ამ უკანასკნელის გაუთავებელს ლექციებს არ მოისმენს“. კიევის რეჟიმი თავშეკავებით, დიპლომატიურ ტონში, დროდადრო აკრიტიკებდა მსოფლიო ლიდერებს, რომ ისინი უკრაინის საკითხს სათავისოდ იყენებენ და ამიტომ რეკავენ მოსკოვში – მაგალითად ასე იყო შოლცის შემთხვევაში, რომელმაც პუტინს დაურეკა თებერვალში, როცა მის ქვეყანაში არჩევნები ელოდა და სურდა მშვიდობისმყოფელად წარმოჩენილიყო. რაც შეეხება ორბანს, არც ის მორიდებია მკვეთრ განცხადებებს, თუმცა მის მიმართ ბრალდება, არცთუ უსაფუძვლოა: უკრაინელები ორბანს პუტინის მოკავშირედ მიიჩნევენ და თვლიან, რომ ის ხშირად აფერხებს კიევისთვის დახმარების გადაცემის პროცესს – ალბათ თავის მოტყუება იქნება, რომ ეს პრეტეზია უსაფუძვლოდ მივიჩნიოთ.
უნგრეთის პრემიერი განაწყენდა და ასევე მკვახედ უპასუხა ზელენსკის, ისე რომ არ გაუმხელია პუტინის რეაქცია მის წინადადებაზე. ამასობაში, კრემლმა სასწრაფოდ გამოაქვეყნა საკუთარი პოზიცია და ზავის ჩაშლაში ბრალი დასდო კიევს. არადა ზელენსკის არ შეეძლო უარეყო ის, რაც არ იცოდა. მისმა მრჩეველმა დიმიტრი ლიტვინმა განაცხადა, რომ უნგრულ მხარეს – კიევთან არაფერი განუხილავს. „როგორც ყოველთვის, კიევს არ დაუვალებია უნგრეთისთვის მისი სახელით მოქმედება – თქვა ლიტვინმა – ჩვენ გვჭირდება ნამდვილი მშვიდობა, უსაფრთხოების მყარი გარანტიები, ფუჭი ლაპარაკის ნაცვლად და არა თვითპიარი“. მან დასძინა, რომ უკრაინა თავად აწარმოებს მოლაპარაკებებს ტყვეთა გაცვლის შესახებ და ამაში ორბანს, რაიმე წვლილი არ მიუძღვის“.
თუმცა ცეცხლის შეწყვეტა – ესაა უკანასკნელი, რაც ახლა შეიძლება პუტინს სურდეს. მხოლოდ წინა თვეში, რუსული არმია დაეუფლა 5-ჯერ მეტ ტერიტორიას (725 კვადრატულ კოლომეტრს) ვიდრე, მთელი გასული წლის განმავლობაში. აქედან გამომდინარე, რატომ უნდა სჭირდებოდეს მას ცეცხლის შეწყვეტა?
პოკროვსკის ბედი – დონეცკის ოლქში, რომელმაც მსოფლიოს აჩუქა „ ეჟვნების ჰიმნი“, ბეწვზე ჰკიდია. გუშინ ქალაქში გამორთეს გაზი, ხოლო უმსხვილესმა ფოლადის მწარმოებელმა, შეაჩერა მუშაობა კუთვნილ ქვანახშირის საბადოში, რადგან მაღაროს რუსები მიუახლოვდნენ. 10 წლის წინ, უკრაინამ დაკარგა 80% მისი ქვანახსირის საბადოებისა, როცა მოსკოვმა მიიტაცა ლუგანსკისა და დონეცკის ოლქების უმეტესი ნაწილი. ამის შემდეგ, სწორედ პოკროვსკი წარმოადგენდა კოქსვისთვის საჭირო ქვანახშირის ძირითად წყაროს. თუ ქალაქი დაეცა, უკრაინაში ფოლადის წარმოება შემცირდება 2-ჯერ, რაც აისახება იარაღის წარმოებაზეც.
როგორც რუსეთის საგარეო უწყება ირწმუნება, მოსკოვი შეწყვეტს საბრძოლო მოქმედებას მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ კიევი „დაეშვება მიწაზე“ და მიიღებს პუტინის პირობებს, რომლებიც მან ივნისში წარმოადგინა. ზელენსკისგან ასევე მოითხოვენ ჯარების გაყვანას უკრაინული ოლქებიდან, რომლებიც პუტინს ბოლომდე არც აქვს დაკავებული. ამას გარდა, უკრაინამ უარი უნდა თქვას ნატოში გაწევრიანებაზე. მოსკოვი ასევე მოითხოვს, გაუქმდეს ყველა დასავლური სანქცია. ვიდრე ეს პირობები არ დაკმაყოფილდება და სანამ ტრამპი არ მოიფიქრებს იმას, როგორ დასვას პუტინი მოლაპარაკების მაგიდასთან, მანამდე გაგრძელდება სასანგრე ბრძოლები და რუსული სარაკეტო დარტყმები მრავალტანჯულ უკრაინულ ქალაქებზე, მათ შორის იმ დღეებში, როცა დანარჩენი მსოფლიო საშობაო მხიარულებაში ჩაეფლობა. ორბანი მართალია ერთ რამეში: უეჭველია, რომ წინ გველის – ყველაზე საშინელი კვირეები კონფლიქტის ისტორიაში.

В канун Рождества 1914 года британские и немецкие солдаты сложили оружие и отправились в окопы противника, чтобы обменяться подарками, вместе похоронить павших и даже сыграть в футбол — это было короткое, но трогательное перемирие среди ужасов Первой мировой войны
На этой неделе венгерский премьер-министр Виктор Орбан попытался возродить этот дух доброй воли и предложил символическое рождественское прекращение огня и обмен пленными между Россией и Украиной. Он позвонил Владимиру Путину, пробеседовал с ним целый час, а затем вместе с Кремлем обвинил в отказе от рождественского перемирия Владимира Зеленского. Что же произошло на самом деле?
Перепалка началась после того, как Зеленский раскритиковал Орбана за обсуждение конфликта с Путиным за спиной Украины. Он обратился к венгерскому премьеру у себя в X  и сказал: «Мы все надеемся, что Орбан по крайней мере не станет звонить в Москву Асаду, чтобы выслушивать его часовые лекции». Глава киевского режима сдержанным и дипломатическим тоном, но неоднократно критиковал мировых лидеров за звонки в Москву в собственных интересах — в частности, немецкого канцлера Олафа Шольца, который звонил Путину в прошлом месяце в надежде упрочить свой имидж миротворца перед февральскими выборами. Что же касается Орбана, то тут Зеленский в выражениях не стеснялся, и неспроста: украинцы считают его союзником Путина за то, что он ставит палки в колеса европейской помощи Киеву, — и нельзя делать вид, что это не так.
Венгерский премьер-министр обиделся и парировал, что Зеленский «заранее отверг» рождественское перемирие, умолчав о реакции самого Путина. Кремль поспешил опубликовать собственное заявление, также возложив вину на Украину. Однако Зеленский не мог отвергнуть то, о чем не знал. Его советник Дмитрий Литвин заявил, что венгерская сторона ничего с Киевом не обсуждала. «Как и всегда, Украина не уполномочила Венгрию представлять ее никоим образом, — сказал Литвин. — Нам нужен настоящий мир, а не самопиар, и надежные гарантии безопасности вместо пустых разговоров». Он добавил, что Украина ведет переговоры о масштабном обмене пленными до конца года, подчеркнув при этом, что Орбан к этому непричастен.
Однако прекращение огня — последнее, чего сейчас хочет Путин. Только в прошлом месяце российские войска захватили в пять раз больше территории (725 квадратных километров), чем за весь прошлый год — так зачем же, спрашивается, ему их останавливать?
Судьба Покровска, города в Донецкой области, подарившего миру рождественский «Гимн колокольчиков, висит на волоске. Вчера в Покровске отключили газ, а крупнейший на Украине производитель стали остановил работу на угольной шахте из-за приближения российских войск (сейчас они всего в трех километрах от города). Десять лет назад Украина потеряла 80% своих угольных месторождений, когда Москва частично заняла Донецкую и Луганскую области. После этого именно Покровск стал основным источником коксующегося угля. Когда город падет, производство стали на Украине сократится вдвое, что, в свою очередь, серьезно скажется на производстве оружия.
Как утверждает МИД России, Москва прекратит боевые действия и вступит в переговоры лишь в том случае, если Киев примет «реалии на земле» и условия Путина, которые тот изложил в июне. Зеленскому также предлагается вывести войска из четырех украинских областей, которые Путин даже не смог полностью захватить, и отказаться от любых планов по вступлению в НАТО. Все западные санкции должны быть сняты. Доколе эти условия не будут выполнены — или доколе Трамп не придумает, как усадить Путина за стол переговоров, — окопные бои и российские ракетные атаки по измученным украинским городам будут продолжаться, даже когда остальной мир будет петь рождественские песни. Орбан прав лишь в одном: вне всяких сомнений, нам предстоят самые опасные недели за весь конфликт.