FINANCIAL TIMES   დიდი ბრიტანეთი
სიმღერა – „ყველაფერი მხოლოდ უკეთ იქნება“ (Things can only get better), თავის დროზე, 1990-იანების ჰიმნად იქცა. ის 1993 წელს დაიწერა, ბერლინის კედლის დაცემიდან 4 წლის შემდეგ და ათწლეულის ლაიტმოტივი გახდა. ამას მოჰყვა ის, რომ აპარტეიდი დასრულდა, აღმოსავლეთ ევროპა დემოკრატიამ მოიცვა, ჩრდილოეთ ირლანდიაში მშვიდობა ჩამოვარდა, ხოლო ოსლოს შეთანხმებამ – დაასრულა კონფლიქტი ისრაელსა და პალესტინას შორის
1990-იან წლების სულისკვეთებამ, ფრთა შეასხა მშვიდობის მომხრეებს, დემოკრატებსა და ინტერნაციონალისტებს. დღეს კი ქარი ნაციონალისტების, ომის წამქეზებლებისა და კონსპიროლოგების აფრებს უბერავს.
არის საფრთხე, რომ მომავალ წელს, რუსეთი ხელთ იგდებს ინიციატივას უკრაინის კონფლიქტში. ახლო აღმოსავლეთში გაღვივებული ფრთხილი ოპტიმიზმი, რომელიც ისრაელსა და არაბულ ქვეყნებს  შორის დადებულ აბრაამის შეთანხმებას მოჰყვა, დაირღვა ჰამასის იერიშით და ისრაელის შეჭრით ღაზას სექტორში. ყოვლისმომცველი ომი ახლო აღმოსავლეთში, დღეს გაცილებით მეტადაა მოსალოდნელი, ვიდრე სამშვიდობო პროცესის წარმატება.
აშშ-ს პრეზიდენტ ჯო ბაიდენს სერიოზული პრობლემები შეექმნა. 2024 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებზე, ბუკმეიკერების ფავორიტი  დონალდ ტრამპია. ბოლო გამოკითხვებით, ის დამაჯერებლად ლიდერობს მერყევი შტატების უმრავლესობაში, საბოლოო ჯამში კი სწორედ ეს შტატები განსაზღვრავს არჩევნების შედეგს.
ეს დამთრგუნველი მოვლენები – აფუჭებს გლობალურ პოლიტიკურ კლიმატს. მეტიც, მოვლენები ერთურთს კვებავს.
ომმა ღაზაში აიძულა აშშ, დრო და ყურადღება, უკრაინის ნაცვლად სხვა რამისთვის დაეთმო. დაიწყო პირდაპირი კონკურენცია საბრძოლო მასალებზე. უკრაინას ისედაც არ ჰყოფნიდა ჭურვები, ახლა კი ისრაელთან უწევს პაექრობა დეფიციტური საბრძოლო მასალებისთვის. ჰაერსაწინააღმდეგო სისტემები, როგორც ერთს, ისე მეორეს, წყალივით სჭირდება. დასავლეთი აქამდეც ვერ უზრუნველყოფდა უკრაინის გლობალურ მხარდაჭერას – ისრაელის გამო კი სიტუაცია კიდევ უფრო დამძიმდა. არგუმენტები, რომ რუსეთი უკრაინაში სამხედრო დანაშაულს სჩადის, შეიძლება ორმაგ სტანდარტად მოინათლოს. ეს მოვლენები ვითარდება უკრაინისთვის სამხედრო მიწოდებების შეფერხების ფონზე და კონტრშეტევა ფაქტობრივად ჩაფლავების პირასაა.
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ კატეგორიულად უარყო მოსაზრება იმის შესახებ, რომ სამხედრო მოქმედებები ჩიხში მოექცა. სინამდვილეში, ჩიხში მოქცევაც  ოპტიმისტური განაცხადია. რუსეთმა თავის ეკონომიკა გადაიყვანა სამხედრო რელსებზე და მომავალი წლისთვის კიდევ მეტ უპირატესობას მოიპოვებს, როგორც შეიარაღების, ისე მებრძოლთა რაოდენობის მხრივ. უახლოეს თვეებში,  რუსული არმია ეჭვგარეშეა გაიმეორებს დარტყმებს უკრაინულ ქალაქებსა და ინფრასტრუქტურაზე.
ქანცგაწყვეტილი უკრაინა ისევ ძლიერადაა დამოკიდებული დასავლეთის ფინანსურ და სამხედრო  დახმარებაზე. უკრაინის დასავლელმა მხარდამჭერებმა ვერ დაქოქეს იარაღის წარმოება, რათა დასწეოდნენ რუსეთის სამხედრო მანქანას. ამ დროს კი უკრაინის დაფინანსების საკითხი გაიჭედა აშშ-ს კონგრესში, რადგან რესპუბლიკელი ტრამპისტები კონფლიქტის გაგრძელების წინააღმდეგ გამოდიან.
ვლადიმირ პუტინს ბრძოლის გაგრძელების დამატებითი მიზეზები გამოუჩნდა იმ პერსპეტივის ფონზე, რომ ტრამპი შეიძლება თეთრ სახლს დაუბრუნდეს და უკრაინა ბედის ანაბარა მიატოვოს.
ტრამპის გამარჯვების ალბათობა მკვეთრად გაიზარდა ღაზაში კონფლიქტის გაჩაღებით. ბაიდენს სჭირდება ახალგაზრდა პროგრესისტებისა და არაბული წარმოშობის ამერიკელთა  მხარდაჭერა. თუ პროგრესისტები სახლში დარჩნენ ან მარგინალ პოლიტიკოსებს მისცეს ხმა, მაშინ შესაძლოა სასწორის პინა ტრამპის სასარგებლოდ გადაიხაროს. რა თქმა უნდა აბსურდია იმის მტკიცება, რომ ტრამპი თეთრ სახლში პროპალესტინურ განწყობებს დააბრუნებს – ყოფილი პრეზიდენტი, დღემდე იმუქრება მუსულმანების აშშ-ში შესვლის აკრძალვით… მაგრამ ისტორია სავსეა მოულოდნელობებით.
ამას გარდა, მსოფლიო საზოგადოებრიობის დაჟინებული ყურადღება ისრაელისა და ღაზას მიმართულებით, შესაძლოა ფარად იქცეს ადამიანის უფლებათა დარღვევებზე სხვა ადგილებში. ბოლო კვირეები მასობრივი დეპორტაცია და მოქალაქეების იძულებითი გადაადგილება, ხდებოდა პაკისტანში, სუდანსა და მთიან ყარაბაღში.
დიდია საფრთხე, რომ სხვა გადაუდებელი საკითხები ყურადღების მიღმა დარჩეს. კლიმატის ცვლილება სულ უფრო დამთრგუნველია. კლიმატის სამიტი COP28, რომელიც თვის ბოლოს დუბაიში გაიმართება, უდავოდ ღაზას სექტორის ნიშნით წარიმართება.
რაკი აშშ გაიხლართა ქვეყნის გარეთ, ხოლო ქვეყნის შიგნით არასტაბილურია, ჩინეთმა შესაძლოა დრო იხელთოს. ამ ეტაპზე გამოიკვეთა ვაშინგტონისა და პეკინის დაახლოების ნიშნები, მაგრამ საერთო სურათი ისეთია, რომ ჩინეთი ცდილობს ჩააჩოჩოს აშშ წყნარი ზღვის რეგიონიდან – შესაძლოა მან ეს ყველგან სცადოს.
სი ძინპინის ამბიციების ეპიცენტრი კვლავ ტაივანია. ანალიტიკოსები ვაშინგტოში ვარაუდობენ, რომ სიმ უბრძანა ჩინელ სამხედროებს, ემზადონ კუნძულზე შეჭრისთვის 2027 წლისთვის. ჩინეთის შესაჩერებლად ბაიდენმა არაერთხელ განაცხადა, რომ აუცილებლად დაიცავდა ტაივანს. რაკი ამერიკა დაბნეული და  გაყოფილია, კუნძულზე  ზეწოლამ შეიძლება უკვე მომავალ წლისთვის გადმოიწიოს. ეს დაპირისპირება, თავის მხრივ, დაემატება ევროპასა და ახლო აღმოსავლეთს.
ამ გადმოსახედიდან, შეიძლება ითქვას, რომ სიმღერაში „ყველაფერი მხოლოდ უკეთ იქნება“, რომელსაც ჯგუფი – D:Ream  ასრულებდა, კოდირებული იყო სიტყვა – ოცნება. 30 წლის შემდეგ კი ირკვევა, რომ ოცნება უკვე დასრულდა.
ალბათ უკიდეგანო ფატალიზმი იქნება, ვამტკიცოთ, რომ ვცხოვრობთ ეპოქაში, სადაც ყველაფერი თანდათან გაუარესდება, მაგრამ იმის გაცნობიერება კი გვმართებს, რომ ნიავმა ავისმომასწავებლად დაჰბერა და ის თანდათან ძალას იკრებს.

FINANCIAL TIMES  / Великобритания
Песня “Все будет только лучше” (“Things can only get better”) в свое время казалось гимном 1990-х. Она вышла в 1993 году, спустя четыре года после падения Берлинской стены, и стала лейтмотивом десятилетия, за которое закончился апартеид, Восточную Европу охватила демократия, в Северную Ирландию пришел мир, а соглашения Осло обещали положить конец конфликту между Израилем и Палестиной
В 1990-е дух времени благоприятствовал миротворцам, демократам и интернационалистам. Сегодня ветер раздувает паруса националистов, поджигателей войны и конспирологов.
Растет угроза, что в следующем году Россия перехватит инициативу в конфликте с Украиной. На Ближнем Востоке осторожный оптимизм после Авраамских мирных соглашений между Израилем и рядом арабских государств, был подорван атаками ХАМАС и израильским вторжением в сектор Газа. Более обширная война на Ближнем Востоке кажется сегодня куда вероятнее мирного процесса.
В США у президента Джо Байдена возникли серьезные проблемы. Фаворитом у букмекеров на президентских выборах в 2024 году сейчас идет Дональд Трамп. В недавних опросах он уверенно лидирует в большинстве колеблющихся штатов, которые и решат исход выборов.
Все эти пагубные события портят глобальный политический климат. Более того, они напрямую подпитывают друг друга.
Война в Газе вынудила США отвлечь время и ресурсы от Украины. В ряде случаев даже развернулась прямая конкуренция за боеприпасы. Украине и так отчаянно не хватало снарядов, и теперь ей и вовсе приходится соперничать с Израилем за дефицитные поставки. Системы ПВО также нужны и Украине, и Израилю.
Запад и раньше никак не мог мобилизовать глобальную поддержку Украины — теперь же ситуация ухудшается еще больше из-за гнева Глобального Юга на американскую поддержку Израиля. Доводы, что Россия совершает на Украине военные преступления, отныне будут встречены лишь новыми обвинениями в двойных стандартах.
Эти события разворачиваются на фоне сбоев в военной кампании ВСУ. Контрнаступление Украины фактически провалилось.
Президент Украины Владимир Зеленский гневно отверг саму мысль о том, что боевые действия заходят в тупик. Но прогнозы о тупике на фронте в действительности могут оказаться даже чересчур оптимистичными. Россия перевела свою экономику на военные рельсы и в следующем году наверняка получит еще большее преимущество в вооружениях и численности войск. В ближайшие месяцы российские войска наверняка повторят свои удары по украинским городам и инфраструктуре.
Истерзанная Украина по-прежнему сильно зависит от военной и финансовой поддержки Запада. Но западные сторонники Киева не смогли нарастить производство оружия, чтобы угнаться за российской военной машиной. Между тем вопрос о дальнейшем финансировании Украины застрял в Конгрессе США, поскольку республиканцы-трамписты выступают против продолжения конфликта.
У Владимира Путина прибавилось причин продолжать упорную борьбу в следующем году, учитывая надвигающуюся перспективу, что Дональд Трамп вернется в Белый дом и бросит Украину на произвол судьбы.
Победа Трампа стала тем вероятнее из-за конфликта в Газе. Байдену нужно, чтобы за него проголосовали молодые избиратели, прогрессисты и американцы арабского происхождения. Но многие возмущены тем, что его администрация безоговорочно поддержала Израиль. Если прогрессисты останутся дома или проголосуют за маргинальных кандидатов, чаша весов может склониться в сторону Трампа.
Разумеется, было бы абсурдно, если бы Трампа в Белый дом косвенно вернули пропалестинские настроения, ведь бывший президент вновь угрожает запретить мусульманам въезд в США. Но история изобилует нелепостями.
Кроме того, пристальное внимание мировой общественности к Израилю и сектору Газа может послужить прикрытием для других нарушений прав человека. В последние недели массовые депортации и принудительное перемещение граждан были либо объявлены, либо имели место в Пакистане, Судане и Нагорном Карабахе.
Рискуют остаться без внимания и другие неотложные проблемы. Перемена климата выглядит все более зловещей. Но климатический саммит COP28, который начнется в конце месяца в Дубае, теперь пройдет под знаком сектора Газа.
Поскольку Америка перегружена за рубежом и нестабильна внутри, Китай может почуять возможность. На сегодняшний день есть некоторые признаки сближения между Пекином и Вашингтоном. Но общая картина по-прежнему такова, что Китай намерен потеснить США как господствующую державу в Тихоокеанском регионе — а, возможно, и во всем мире.
Средоточием амбиций Си Цзиньпина остается Тайвань. Аналитики в Вашингтоне полагают, что он приказал китайским военным готовиться к вторжению на остров к 2027 году. Чтобы сдержать Китай, Байден не раз обещал защитить Тайвань. Но поскольку Америка отвлечена и расколота, Си может почувствовать возможность и упрочить давление на остров в следующем году. Это присовокупит кризис в Восточной Азии к тем, что уже охватили Европу и Ближний Восток.
По прошествии времени кажется весьма уместным, что песню “Все будет только лучше” исполняла группа D:Ream, в чьем названии “зашифровано” слово “мечта”. Минуло тридцать лет, и мечта определенно закончилась.
Было бы чрезмерным фатализмом утверждать, что мы живем в эпоху, когда ситуация может лишь ухудшиться. Но достаточно осознать, что сейчас царят вредоносные поветрия, которые лишь набирают силу.