Post Opinions-ის მიმომხილველმა მარკ ა. ტისენმა, ვარშავაში ინტერვიუ ჩამოართვა პოლონეთის პრეზიდენტ ანჯეი დუდას. გთავაზობთ ამონარიდებს ამ რედაქტირებული საუბრიდან:
მარკ ტისენი: ნატოს სამიტზე, როცა პრეზიდენტ ზელენსკის მხრიდან უკმაყოფილება გაისმა (ლიდერების ერთობლივი განცხადების საპასუხოდ, რომელიც უკრაინის ალიანსში გაწევრიანებას ეხებოდა), ის გააკრიტიკეს და თქვეს, რომ პრეზიდენტი უმადურობას იჩენს, მიუხედავად გაწეული დახმარებისა. ეს თითქოსდა იმას ნიშნავს, რომ ჩვენი დახმარება უკრაინის მიმართ, ერთგვარი ქველმოქმედებაა. მართლაც ასეა, თუ უკრაინა ვალდებულად გვთვლის იმის გამო, რომ ის მსხვერპლად სწირავს თავის შვილებს, მათ სიცოცხლეს, რათა დაგვიცვას რუსული საფრთხისგან?
ანჯეი დუდა: მე ასე ვიტყოდი: არ მსურს ვიმსჯელო ამ კატეგორიებით – არც ჩვენ ვიჩენთ ქველმოქმედებას უკრაინის მიმართ და არც უკრაინა არის ამ საქმით დაკავებული. დავიწყოთ იმით, რომ რუსეთის აგრესია უკრაინის მიმართ, არ იყო ვინმეს მიერ პროვოცირებული. რუსეთს თავს არავინ დასხმია, პირიქით…
მზად ვართ თუ არა საერთაშორისო დემოკრატიული თანამეგობრობა, შევეგუოთ ვითარებას, როცა რუსეთის ნებას არ აძლევს უკრაინელ ხალხს, აირჩიოს საკუთარი ხელისუფლება, გადაწყვიტოს რომელ ალიანსს შეუერთდეს და ვინ იყოს მისი მოკავშირე?
მარკ ტისენი: თქვენ ამბობთ, რომ ამერიკამ და პოლონეთმა უნდა შეაჩერონ რუსული იმპერიალიზმი…
დღეს უკრაინელები იბრძვიან რუსეთის წინააღმდეგ, იცავენ თავის დამოუკიდებლობას, სუვერენიტეტს, თავისუფლებასა და ტერიტორიას…
ისინი იბრძვიან თავად. ჩვენ მათ ვუგზავნით იარაღს. რატომ? იმიტომ, რომ შეძლონ დაიცვან საკუთარი თავი და ტერიტორია. როცა ვამბობ – „ჩვენ“-ს, ვგულისხმობ არა მხოლოდ პოლონელებს. „ჩვენ“ – ანუ ამერიკელები, ფრანგები, ბრიტანელები, გერმანელები – მთელი დემოკრატიული სამყარო. ჩვენ, პოლონელებს, უამრავი მიზეზი გვაქვს, რომ უკრაინელები იარაღით მოვამარაგოთ…
დემოკრატიულმა სამყარომ ისიც იცის, რომ ნებისმიერი აგრესორი, რომელიც 21-ე საუკუნეში არღვევს დემოკრატიული სახელმწიფოს საზღვრებს, უნდა იყოს შეჩერებული.
- იმის ერთ-ერთ მიზეზად, თუ რატომ არ ეხმარებიან უკრაინას და არ აწვდიან მას უფრო მეტ იარაღს, სახელდება ის, რომ პუტინი მუდმივად იმუქრება ბირთვული იარაღის გამოყენებით. თუ გაფიქრებთ, რომ პუტინმა შეიძლება მართლაც შეასრულოს ეს მუქარა?
არა, არ ვფიქრობ, რომ რუსეთი უკრაინაში ბირთვულ იარაღს გამოიყენებს. ვთვლი, რომ რუსეთში ბირთვული არსენალი – კოლექტიური კონტროლის ქვეშაა და მისი გამოყენება არ არის დამოკიდებული ვლადიმირ პუტინის ერთპიროვნულ ნება-სურვილზე. ასე რომ, ამ გადაწყვეტილებისთვის – ერთზე მეტი ადამიანია საჭირო.
თუ საქმე ბირთვული საფრთხეზე მიდგა, მე ბევრად მეტად მაფიქრებს პოტენციური პრობლემები, რომლებიც უკრაინაში არსებულ ატომურ ელექტროსადგურებს უკავშირდება. ვშიშობ, რომ შეიძლება მოხდეს რაღაც, რასაც დაერქმევა ბირთვული ავარია. ჩემი აზრით, აფეთქება (ატომურ სადგურზე) უფრო შეიძლება მოხდეს, ვიდრე მისი იარაღის სახით გამოყენება. გაითვალისწინეთ, რომ თქვენ საქმე გაქვთ კაცთან, რომელიც მოესწრო ჩერნობილის სადგურის აფეთქებას შორეულ 1986 წელს, როცა მათ ატომური სადგური ხელში აუფეთქდათ ანუ მათივე კონტროლქვეშ ყოფნისას.
- აწარმოებდა თუ არა საერთო-საბრძოლო ოპერაციას პოლონეთი – შორი მოქმედების იარაღისა და ავიაციის გარეშე? თუ არა, მაშინ რატომ ვაძალებთ დღეს ამას უკრაინელებს. რა არა აქვთ მათ ისეთი, რაც აუცილებლად სჭირდებათ?
უკრაინას მიეწოდა შორსმსროლელი არტილერია და მისი დახმარება დღესაც გრძელდება. შეიძლება ითქვას, რომ ახლა უკრაინას უფრო თანამედროვე შეიარაღება აქვს, ვიდრე რუსეთს.კითხვა სხვაგავარად უნდა დაისვას: საკმარისია კი უკრაინის შეიარაღება საიმისოდ, რომ მან გარდატეხა მოახდინოს ომში და გაიმარჯვოს? პასუხი უარყოფითი იქნება.შეიარაღება ნამდვილად არ არის საკმარისი. ამას ჩვენ ვხვდებით, იმ ფაქტიდან გამომდინარე, რომ ამ დროისთვის უკრაინელები ვერ ახერხებენ კონტრშეტევის მიზნების რეალიზაციას. მოკლედ, მათ დამატებითი დახმარება სჭირდებათ.

The Washington Post / USA
Post Opinions columnist Marc A. Thiessen interviewed Polish President Andrzej Duda in Warsaw on Aug. 1. Below, edited excerpts from their conversation:
Marc Thiessen: At the NATO summit when President [Volodymyr] Zelensky criticized the [leaders’ joint statement about Ukraine’s prospective membership], there was criticism of him that he was ungrateful for all the help [given to] Ukraine. That suggests that our help to Ukraine is charity. Is our help to Ukraine charity, or is Ukraine really doing us a favor by giving its children, its lives to defend us against the Russian threat?
Andrzej Duda: I would say it this way: I don’t see it in these categories — neither that we are doing an act of charity for Ukraine, nor that Ukraine is doing charity for us. Let’s start with the fact that Russia’s aggression in Ukraine was not provoked by anyone. No one attacked Russia, just the opposite …
Are we prepared, in the international democratic community, to allow a situation where Russia does not allow the Ukrainian people to choose their own government, to decide which alliances they will belong to and who their allies will be?
Marc A. Thiessen: Poland’s president says America and Poland must stop Russian imperialism
Today, Ukrainians are fighting against Russia in defense of their independence, sovereignty, freedom and their own territory. … They are defending themselves. We are sending them arms. Why? Because we want to support them in defending their own territory. And by we, I don’t just mean we Poles. It is we Americans, we French, we British, we Germans, we the entire democratic world. We Poles have many reasons to supply Ukrainians with weapons …
But the whole democratic world also knows that any aggressor who violates the borders of a democratic state in the 21st century in Europe must be stopped.
One of the reasons given for reluctance to help Ukraine and give them more weapons is that [Vladimir] Putin regularly … threatens to use his nuclear weapons. Are you worried that Putin could actually follow through on that?
No, I think that Russia will not resort to using nuclear weapons in Ukraine. That’s not only because Vladimir Putin won’t use them. I believe that the nuclear arsenal in Russia is under collective control of many people — and that it is not just up to the sole discretion of just Vladimir Putin. So it takes more than one person to decide.
If someone were to ask me about the nuclear threat, I am much more concerned about potential problems with the nuclear power plants in Ukraine. I fear it is more likely that something might happen that would look like a nuclear accident. Because in my view, in my conviction here, the threat of an explosion [at a nuclear plant] is much greater than in the case of using nuclear arms. Keep in mind, you’re speaking with someone who lived through the explosion of the Chernobyl nuclear power plant back in 1986, when an atomic plant exploded in their own hands while under Russian control.
Could Poland fight a combined arms operation without long-range weapons and without air power? Because that’s what we’re forcing the Ukrainians to do today. What does Ukraine need that it’s not getting today?
Ukraine has been supplied with long-range artillery, and it is being supplied with long-range artillery to this day. … One could go as far as to say that Ukraine now has much more modern military capabilities than Russia.
The question is: Does Ukraine have enough weapons to change the balance of the war and get the upper hand? And the answer is probably no. They probably do not have enough weapons. And we know this by the fact that they’re not currently able to carry out a very decisive counteroffensive against the Russian military. To make a long story short, they need more assistance.