ოლივერ ჯეი ჯეი ლეინი
მსოფლიოს დიდი ხანია აინტერესებს, რატომ დაიწყო უკრაინის ყბადაღებული „საგაზაფხულო“ შეტევა, მხოლოდ ზაფხულში
ახლა უკვე ვიცით ამ კითხვაზე პასუხი: პრეზიდენტი ზელენსკი ამბობს, რომ მას არ ჰყოფნიდა არც ხალხი და არც ტექნიკა შეტევის ადრე დასაწყებად.
„მართალი გითხრათ, ჩვენ არ გაგვაჩნდა საკმარისი საბრძოლო მასალა, შეიარაღება და ბოლომდე გაწვრთნილი ბრიგადები“ – განაცხადა უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ   გასულ პარასკევს – უსაფრთხოების ფორუმზე ასპენში.
მისი თქმით, ამ დაყოვნებამ რუსულ ძალებს საშუალება მისცა გამაგრებულივნენ და ამით შენელდა წინსვლა, როცა მოგვიანებით იერიში დაიწყო. მან დასძინა, რომ „რუსეთს მიეცა დრო, დაენაღმა ჩვენი ტერიტორიები და აეგო თავდაცვის რამდენიმე ხაზი. „დრო – მათ საკმარისზე მეტი ჰქონდათ, ამდენად ააგეს რამდენიმე ამგვარი ხაზი და დანაღმეს ველები. ამის გამო, ჩვენი კონტრშეტევა მიმდინარეობს გაცილებით ნელა, ვიდრე ვიმედოვნებდით“- დაამატა მან.
ამასთან ზელენსკიმ გამოიჩინა გარკვეული ტაქტი, როცა არ გამოთქვა ბრალდებები დასავლეთის მიმართ, რომელმაც მას არ მიაწოდა საჭირო რაოდენობის ტექნიკა. თუმცა ვერ იტყვი, რომ მისი მთავრობის წევრებიც ასეთივე თავშეკავებით  დაიკვეხნიან. ერთ-ერთმა მაღალი რანგის გენერალმა ახლახან განაცხადა, რომ შექმნილი ვითარება მას „აცოფებს“. ამას გარდა, კონტრშეტევის ნელი ტემპის მიზეზად, გენერალმა ზალუჟნიმ, სწორედ იარაღის სიმცირე დაასახელა.
ზელენსკიმ პირიქით, მოიწონა კონტრშეტევის ამჟამინდელი ტემპი და გვაცნობა, რომ არ დააჩქარებს მოვლენებს უცხოელი დამკვირვებლების გულის მოსაგებლად – ის გაიზიარებს საკუთარი დაზვერვის რეკომენდაციებს და „არ აპირებს, ხალხი ტანკებს შეალეწოს.“
One thought on “ზელენსკი: ჩვენ არ გვყოფნიდა არც ხალხი, არც ტექნიკა, რუსეთმა კი ამასობაში – გაიმაგრა თავდაცვითი პოზიციები”

Оливер Джей Джей Лейн (Oliver JJ Lane)
Теперь мы знаем ответ: президент Зеленский говорит, что ему не хватало ни людей, ни техники, чтобы начать его раньше.
«Честно говоря, у нас не было достаточного количества боеприпасов, вооружения, полностью обученных бригад», — заявил президент Украины Владимир Зеленский на Форуме безопасности в Аспене в пятницу.
По его словам, эта задержка позволила российским войска окопаться и еще больше замедлила продвижение, когда наступление все же началось. Он добавил, что это «дало России время заминировать всю нашу землю и выстроить несколько линий обороны». «Времени у них было действительно предостаточно, поэтому они построили несколько таких линий, и у них действительно масса мин на наших полях. Из-за этого наше контрнаступление движется медленнее, чем мы рассчитывали», — добавил президент.
При этом Зеленский проявил некоторый такт, воздержавшись от обвинений в адрес Запада за то, что тот якобы не предоставил ему достаточное количество техники. Однако члены его правительства такой сдержанностью похвастаться не могут: один высокопоставленный генерал недавно заявил, что сложившаяся ситуация его «бесит». Кроме того, в медленных темпах контрнаступления генерал Залужный обвинил как раз нехватку дареного западного оружия.
Зеленский же поддержал нынешнюю скорость контрнаступления, сообщив, что не будет торопить события в угоду иностранным наблюдателям, а намерен прислушиваться к собственной разведке и «не бросать людей под танки».
Один комментарий к “Зеленский: у нас не хватало ни людей, ни техники, и Россия за это время успела окопаться”