პენტაგონმა განაცხადა, რომ დახარჯავს უფრო მეტს უკრაინისთვის მისაწოდებელ იარაღში, ვინაიდან, ადრინდელ ფინანსურ გაანგარიშებებში, დაშვებულ იქნა შეცდომა
აშშ-ს თავდაცვის სამინისტრომ ხელახლა გადაიანგარიშა უკრაინის არმიისთვის განკუთვნილი შეიარაღების ღირებულება: 2022 წლის საფინანსო პერიოდში, ის შეადგენდა 2.6 მილიარდ დოლარს, ხოლო 2023 წელს – 3.6 მილიარდ დოლარს. ჯამური თანხა 6.2 მილიარდი დოლარია, გვაუწყა სამშაბათს თავდაცვის უწყების პრესმდივნის თანაშემწემ – საბრინა სინგჰმა.
„ეს სახსრები უბრალოდ დაბრუნდება ბიუჯეტში, რომელიც გამოყოფილია უკრაინისთვის იარაღის მისაწოდებლად“ – თქვა მან და დასძინა, რომ კონგრესის მიერ დამტკიცებული დახმარების საერთო ოდენობა, არ შეიცვლება.
სინგჰმა დაშვებული შეცდომა განმარტა, როგორც „საბრძოლო ტექნიკის საფასურის გაანგარიშების დროს დაშვებული ხარვეზები“. მისი თქმით, სამხედროებმა დათვალეს უკრაინისთვის  მიწოდებული იარაღის საკომპენსაციო ტექნიკის შეძენის ხარჯი და არა მისი წმინდა საბალანსო ღირებულება. ადრინდელი ცნობების თანახმად, სხვაობამ შეადგინა დაახლოებით 3 მილიარდი დოლარი.
„უკანასკნელი ციფრები არის საბოლოო“ – განაცხადა სინგჰმა.
აშშ-ს პრეზიდენტმა  ჯო ბაიდენმა არაერთხელ თქვა, რომ „დასავლეთი დაეხმარება უკრაინას იმდენხანს, რამდენიც საჭიროა“, თუმცა ზოგიერთი  კანონმდებელი რესპუბლიკური პარტიიდან, არ ეთანხმება სამხედრო დახმარების მოცულობას და აპროტესტებს მისი რეალიზაციის ვადების დაუზუსტებლობას. რაკი უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის სამშვიდობო დარეგულირების ნიშან-წყალი არ ჩანს, ბაიდენის ადმინისტრაციას უეჭველად მოუწევს დამატებითი სახსრების მოთხოვნა, როცა არსებული დაფინანსება ამოიწურება. სწორედ მაშინ წააწყდება ის ოპოზიციის წინააღმდეგობას. კიევი დაჟინებით მოითხოვს დასავლური დახმარების გაზრდას, ვინაიდან ის გადავიდა კარგა ხნის წინ დაპირებულ „კონტრშეტევაზე“, რომლის მიზანი ქვეყნიდან რუსული არმიის განდევნაა. უკრაინის მოკავშირე ქვეყნები ამ კვირაში ლონდონში შეიკრიბებიან, რათა განიხილონ ქვეყნის აღდგენის ფინანსური საკითხები. ასე მაგალითად დიდი ბრიტანეთი აპირებს უკრაინას 3 მილიარდიანი კრედიტის გარანტია მისცეს.

Кортни Макбрайт (Courtney McBride)
Пентагон заявил, что сможет потратить на шесть миллиардов долларов больше на оружие для Украины, так как ранее в бухгалтерских расчетах была допущена ошибка
Министерство обороны США переоценило стоимость отправленных ВСУ вооружений: в 2022 финансовом году она составила 2,6 миллиарда долларов, а в 2023-м — 3,6 миллиарда долларов. Итого общая сумма — 6,2 миллиарда долларов, сообщила во вторник репортерам заместитель пресс-секретаря военного ведомства Сабрина Сингх (Sabrina Singh).
«Эти деньги просто вернутся в бюджет, который мы выделили для поставок оружия Украине», — сказала она, добавив, что общая сумма одобренной конгрессом помощи не меняется.
Сингх объяснила допущенную ошибку «неувязками в оценке боевой техники». По ее словам, военные учитывали стоимость замены переданного Украине оружия, а не его чистую балансовую стоимость. Согласно прежним сообщениям, разница в расчетах составила примерно три миллиарда долларов.
«Последние цифры окончательные», — заявила Сингх.
Президент США Джо Байден неоднократно говорил, что Запад будет поддерживать Украину в ее борьбе с Россией «столько, сколько потребуется», однако некоторые законодатели из Республиканской партии возражают против объемов военной помощи и неопределенности по срокам ее оказания. Поскольку мирного урегулирования конфликта на Украине пока не предвидится, администрации Байдена наверняка придется просить дополнительные средства, когда текущее финансирование закончится. И тогда она столкнется с противодействием оппозиции.
Киев настаивает на увеличении западной помощи, поскольку он проводит долгожданное «контрнаступление» с целью оттеснения российских войск. Лидеры стран — союзниц Украины на этой неделе соберутся в Лондоне, чтобы обсудить финансовые вопросы восстановления страны. Так, Великобритания намерена гарантировать Украине трехмиллиардный кредит.